Sähköä tulee niin että pursuaa joka paikasta ylituotantoon. Vakavasti alkaa akun syvempi pohdinta kun nuo lifepo4 akut alkaa olla niin hemmetin halpoja. Hyvä säilytystila onkin isosti kunnolla miettittävä asia että ei tule vahinkoa. Turva järjestelmä kuin lentokokeessa moninkertainen.
Oispa iso 1megawatin akku itellä
Anonyymi-ap
7314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä näin jännää seuraavaksi ?
” Mitä näin jännää seuraavaksi ?”
Eikö olekkin jännää! Jännä miten olkiluoto2 taas siirtyi kytkemisestä valtakunnan verkkoon. Oma jännä asia on kun sähkäri tulee asentamaan erotusreleen oman sähkön katkaisemisesta verkosta pois jolloin olen halutessa aina vain oman itse tuotetun valosähkön varassa koko kiinteistö! Se on jännää tulevaa aikaa! Sait vastauksia nyt useitakin tuohon jännää kysymykseesi joka onkin usein mielessäsi! Jännää että sinua jännittää myös ! Millainen on oma jännitteetön elämäsi jota elät? Kerro hieman mutta oletan ettei siinä ole yhtään mitään mielenkintousta saati jännää kivaa odottamista tai tekemistä. Lähdempä töihin ansaitsemaan. Moi.
Akkuenergiavarastot kiinteistöissä
https://www.theseus.fi/handle/10024/895284
Akkuteknologioiden arviointi kotitalouksien sähköenergian varastoinnissa
https://trepo.tuni.fi/handle/10024/228439
Aurinkosähköjärjestelmien kaapelointi ja asennustavat
https://www.theseus.fi/handle/10024/895415
Säteilyteho
134 W/m2
UV-indeksi
1
5.1
Taustasäteily
0.136 μSv/h
0.124 / 0.154
Mitä sinne akkuun lataat kun aurinko maan ei paista eimtalvella eikä kesällä jurikaan
Laittaisitko ilmaista aurinko sähköä sinne josta ei tule tuottoon mitään
Ja tässä aloittaja. Ei kestänyt odottelua mutta väliaikaisratkaisu. Europan ostos lifepo4 akuista. Ja vain invertteri ja kasa akkuja ja olemassa ollut nippu paneeleita joita ostettu hetki sitten asentamatta. Muutama pv ja ilmaista sähköä alkaa olla määrätyssä paikassa kartanoa. Ilmainen sähkö on huvittava ilmaisu mutta tämä onkin kuin erilaiset harrastusmuodot joissa on välineitä joiden hintaa ei oikein lasketa mutta minäpä lasken. Aurinkosähkö on halpa harrastus ja yllätys yllätys harrastus joka maksaa edes hieman itseään takaisin jopa pimeään vuodenaikaan mutta silloin todella vähän mutta maksaa silti vähän. Ai että juhannuksena lienee jo tuotto ellei vaimo keksi jotain reissua mutta sää tilanne näyttää ettei merelle nyt mennä joten. Tuo takaisin maksu tuotto on monelle kumma inkuttamisen aihe mutta sehän on vain niille joita se kiinnostaa minua ei sillä joka palikka on maksettu jo! Jäljelle jää vain mielihyvä. Mukavaa tässä on myös että ellei huvita niin kaikki toimii myös silloin huolettomasti.