Oispa iso 1megawatin akku itellä

Anonyymi-ap

Sähköä tulee niin että pursuaa joka paikasta ylituotantoon. Vakavasti alkaa akun syvempi pohdinta kun nuo lifepo4 akut alkaa olla niin hemmetin halpoja. Hyvä säilytystila onkin isosti kunnolla miettittävä asia että ei tule vahinkoa. Turva järjestelmä kuin lentokokeessa moninkertainen.

7

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä näin jännää seuraavaksi ?

      • Anonyymi

        ” Mitä näin jännää seuraavaksi ?”
        Eikö olekkin jännää! Jännä miten olkiluoto2 taas siirtyi kytkemisestä valtakunnan verkkoon. Oma jännä asia on kun sähkäri tulee asentamaan erotusreleen oman sähkön katkaisemisesta verkosta pois jolloin olen halutessa aina vain oman itse tuotetun valosähkön varassa koko kiinteistö! Se on jännää tulevaa aikaa! Sait vastauksia nyt useitakin tuohon jännää kysymykseesi joka onkin usein mielessäsi! Jännää että sinua jännittää myös ! Millainen on oma jännitteetön elämäsi jota elät? Kerro hieman mutta oletan ettei siinä ole yhtään mitään mielenkintousta saati jännää kivaa odottamista tai tekemistä. Lähdempä töihin ansaitsemaan. Moi.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Säteilyteho
      134 W/m2

      UV-indeksi
      1
      5.1
      Tausta­säteily
      0.136 μSv/h
      0.124 / 0.154

    • Anonyymi

      Mitä sinne akkuun lataat kun aurinko maan ei paista eimtalvella eikä kesällä jurikaan

    • Anonyymi

      Laittaisitko ilmaista aurinko sähköä sinne josta ei tule tuottoon mitään

    • Anonyymi

      Ja tässä aloittaja. Ei kestänyt odottelua mutta väliaikaisratkaisu. Europan ostos lifepo4 akuista. Ja vain invertteri ja kasa akkuja ja olemassa ollut nippu paneeleita joita ostettu hetki sitten asentamatta. Muutama pv ja ilmaista sähköä alkaa olla määrätyssä paikassa kartanoa. Ilmainen sähkö on huvittava ilmaisu mutta tämä onkin kuin erilaiset harrastusmuodot joissa on välineitä joiden hintaa ei oikein lasketa mutta minäpä lasken. Aurinkosähkö on halpa harrastus ja yllätys yllätys harrastus joka maksaa edes hieman itseään takaisin jopa pimeään vuodenaikaan mutta silloin todella vähän mutta maksaa silti vähän. Ai että juhannuksena lienee jo tuotto ellei vaimo keksi jotain reissua mutta sää tilanne näyttää ettei merelle nyt mennä joten. Tuo takaisin maksu tuotto on monelle kumma inkuttamisen aihe mutta sehän on vain niille joita se kiinnostaa minua ei sillä joka palikka on maksettu jo! Jäljelle jää vain mielihyvä. Mukavaa tässä on myös että ellei huvita niin kaikki toimii myös silloin huolettomasti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5660
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      190
      4609
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      55
      3617
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3261
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      45
      3125
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2810
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe