Nykyaikaisen moottorien tulo ralliin? Miten vaikuttaa ralliharrastukseen?

Anonyymi-ap

🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳 JUHLAN AIKA! 🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳

Moni tervehtii ilolla, kun herkästi särkyvistä ja paljon huoltoa vaativista, monimutkaisista polttomoottoreista päästään. Sähkömootttorissa on vain yksi laakerien varassa pyörivä osa. Ei edes hiiliharjoja.

Samalla vapaudutaan kalliista vaihdelaatikoista huoltoineen. Ja kytkimestä.

Loppuu myös läträäminen polttoaineen kanssa.

Auton koriakaan ei enää tarvitse puukottaa vetotapaa muutettaessa, koska vaihdelaatikon ja kardaanin sijaan auton perää kohti viedään taipuisat sähköjohdot.

Pakoputken ja katalysaattorin sekä desibelirajoitukset voi unohtaa.

Harrastaminen muuttuu niin paljon halvemmaksi, että harrastajamäärä kasvaa.

Rallikilpailu ei enää aiheuta pakokaasu- eikä melupäästöjä, raskaista lupamenettelyistä vapaudutaan.

Tehot nousevat hurjasti, mutta rallikäytössä sen siirtäminen tiehen asettaa käytännössä järkevät rajat.

Polttomoottoritekniikan sijaan pitää ymmärtää sähkötekniikkaa. Akulta pitää osata viedä taajuusmuuttajalle paksu plus ja miinusjohto ja taajuusmuuttajalta kolme paksua johtoa moottorille. Voimapolkimen potentiometrille ohut kaapeli ja samoin jarrupolkimen potentiometrille (lataus jarrutettaessa).

Joku sanoo, että sähköisku on vaarallinen. No miksi koskea jännitteisiin osiin? Eihän bensiiniäkään tuikata hallissa palamaan?

Sitten pääsee hieromaan kaasupolkimen vapaaliikettä, lineaarisuutta, moottorijarrua, virtuaalista vauhtipyörää, vääntöä jne. Kaksimoottorisessa pääsee hieromaan virtuaalista tasauspyörästöä. Nelivetoisessa voi säätää etu- ja takavedon suhdetta jne. Vasemmalla jalalla sitominen lataa akkua jne.

Koittaa hienot ajat!

6

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko hiki kun heräsit ?

    • Anonyymi

      Siis sähköautot on kyllä kalliimpia . Ota silmät käteen ja katso. Mutta itse tykkään sähköautoista ,kut ei oo rahaa sellaiseen.
      Toki rallikrossissa koitettiin sähköautoja mutta luovuttiin juuri sen takia kun tekniikka ei kestänyt ja tuli kalliiksi.

      • Anonyymi

        Puhumattakaan yleisökadosta niin paikanpäällä kuin varsinkin tv:ssä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhumattakaan yleisökadosta niin paikanpäällä kuin varsinkin tv:ssä

        Nyt fossiilikaudella on nähty tiimikato. 😄


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt fossiilikaudella on nähty tiimikato. 😄

        Onhan historic-sarjaa muistuttavassa rallin mm-sarjan jäänteissä kokonaiset kaksi tehdastallia plus yksityinen M-Sport. Tehdastalleista toinen aikoo vetäytyä pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe