Nykyaikaisen moottorien tulo ralliin? Miten vaikuttaa ralliharrastukseen?

Anonyymi-ap

🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳 JUHLAN AIKA! 🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳

Moni tervehtii ilolla, kun herkästi särkyvistä ja paljon huoltoa vaativista, monimutkaisista polttomoottoreista päästään. Sähkömootttorissa on vain yksi laakerien varassa pyörivä osa. Ei edes hiiliharjoja.

Samalla vapaudutaan kalliista vaihdelaatikoista huoltoineen. Ja kytkimestä.

Loppuu myös läträäminen polttoaineen kanssa.

Auton koriakaan ei enää tarvitse puukottaa vetotapaa muutettaessa, koska vaihdelaatikon ja kardaanin sijaan auton perää kohti viedään taipuisat sähköjohdot.

Pakoputken ja katalysaattorin sekä desibelirajoitukset voi unohtaa.

Harrastaminen muuttuu niin paljon halvemmaksi, että harrastajamäärä kasvaa.

Rallikilpailu ei enää aiheuta pakokaasu- eikä melupäästöjä, raskaista lupamenettelyistä vapaudutaan.

Tehot nousevat hurjasti, mutta rallikäytössä sen siirtäminen tiehen asettaa käytännössä järkevät rajat.

Polttomoottoritekniikan sijaan pitää ymmärtää sähkötekniikkaa. Akulta pitää osata viedä taajuusmuuttajalle paksu plus ja miinusjohto ja taajuusmuuttajalta kolme paksua johtoa moottorille. Voimapolkimen potentiometrille ohut kaapeli ja samoin jarrupolkimen potentiometrille (lataus jarrutettaessa).

Joku sanoo, että sähköisku on vaarallinen. No miksi koskea jännitteisiin osiin? Eihän bensiiniäkään tuikata hallissa palamaan?

Sitten pääsee hieromaan kaasupolkimen vapaaliikettä, lineaarisuutta, moottorijarrua, virtuaalista vauhtipyörää, vääntöä jne. Kaksimoottorisessa pääsee hieromaan virtuaalista tasauspyörästöä. Nelivetoisessa voi säätää etu- ja takavedon suhdetta jne. Vasemmalla jalalla sitominen lataa akkua jne.

Koittaa hienot ajat!

4

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliko hiki kun heräsit ?

    • Anonyymi

      Siis sähköautot on kyllä kalliimpia . Ota silmät käteen ja katso. Mutta itse tykkään sähköautoista ,kut ei oo rahaa sellaiseen.
      Toki rallikrossissa koitettiin sähköautoja mutta luovuttiin juuri sen takia kun tekniikka ei kestänyt ja tuli kalliiksi.

      • Anonyymi

        Puhumattakaan yleisökadosta niin paikanpäällä kuin varsinkin tv:ssä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhumattakaan yleisökadosta niin paikanpäällä kuin varsinkin tv:ssä

        Nyt fossiilikaudella on nähty tiimikato. 😄


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4502
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2934
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1747
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1251
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1222
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      908
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      874
    Aihe