Asfalttiteitä muutetaan sorateiksi. Se on tota että soratie on parempi kuin huono asfalttitie mutta soratie tarvitsee myös kunnossapitoa.
On jo nähty ettei sorateitä sorasteta eikä lanata, jos lanataan niin lanauksen hoitaa joku maajussi joka vetää traktorissa perässä jotain kevyttä romuläjää.
Sorateiden kunnossapito vaatii kunnon tiehöylän.
Suomi menee taakse päin
7
241
Vastaukset
- Anonyymi
Vähän ennen jussia nuo teijjän kaverit näkkyy arvostelovan ihan jo tielaitostakkii
- Anonyymi
Juu, se on maastoauto kohta pakollinen hankinta kun hullut laittavat pikiteitä pakettiin ja sorahelvetti alkaa jälleen.
- Anonyymi
On kyllä outo ajatus, että soratie olisi parempi kuin päällystetty. Ei taida aloittaja asua soratien varressa ja käyttää sitä useita kertoja joka päivä eikä korjata itse autoaan.
- Anonyymi
Kyllä huono päällystettytie on tosi huono, ja siinä kuopissa terävät reunat. Ei voi karhuta tasaiseksi, vaan joutuu paikkaamaan kuopat yksitellen.
- Anonyymi
Mitähän tälle projektille kuuluu?
https://yle.fi/a/3-12073584
On tainnut kaikessa hiljaisuudessa hautautua koko testiprojekti.
Iisalmen sanomissakin oli vuosia sitten juttua, kun muistaakseni Vieremällä oli myös kokeiltu jotain sokerilitkun imeyttämistä soratiehen. En muista oliko se samaa ainetta kuin tuossa Ylen jutussa mainittu. - Anonyymi
Tämä on alkua vasta, kiitos EU:n, Naton ja USA:n.
- Anonyymi
Nähtiin viime hallituskaudella, että meillä oli huippukyvyt sotkemassa asioita ihan itse ja ilman EU:ta, Natoa tai USA:ta. Rahaa oli!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402997- 702467
- 1742324
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?332008- 181416
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411366Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221363- 131249
- 101244
- 221221