Vuokrasopimuksen irtisanominen!!

Anonyymi-ap

olen muuttamassa heinäkuun alussa. maksan vuokraa nykyisestä asunnostani, ja koska aion irtisanoa sopimuksen nyt kesäkuussa, sehän tekee minusta vuokravelvollisen 31.7 asti, eikö?

haluaisin ehdottaa vuokranantajalleni että jos saisin asunnon tyhjäksi ennen heinäkuun ensimmäistä päivää/kesäkuun viimeistä viikkoa, ehkä heinäkuun vuokraa ei tarvitsisi maksaa. onko ihan typerä laiton idea ja sysätäänkö minut heti maanrakoon ehdotuksesta? toki olen valmis heinäkuun vuokran maksamaan ja olen säästänyt rahaa myös takuuvuokraan.

heinäkuussa tulisi aika paljon kuluja takuuvuokrasta, vanhan asunnon vuokrasta sekä uuden asunnon vuokrasta, joten yritän miettiä millä saisin vähän rahaa säilöttyä että olisi varaa syödä ensikuussa...

millaisia kokemuksia teillä on takuuvuokran palautuksesta? onko palautettu? olen kuullut että suuri osa vuokranantajista tekee kaikkensa ettei sitä tarvitse palauttaa. jos saisin takuuvuokran takaisin ensimmäisestä asunnostani (yhden kuun summa) niin sekin auttaisi paljon. kun muutin asuntoon, loppusiivousta ei oltu suoritettu ja kynnyslistoja jne oltiin revitty irti. olen näitä paikannut täällä asuessani ja aion suorittaa kunnon siivouksen... luuletteko että saan takuuvuokran takaisin? tällöin ei tarvitsisi edes anella vuokranantajalta armoa.

ja ennen kuin tulette ilkeilemään, miten voin oppia näitä elämän tärkeitä asioita ellen kysy tyhmiä kysymyksiä?

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ap:n kommentti 2

      tajusin vasta omaa tekstiäni lukiessa (ja muutaman asian googlailtuani) että tuo ehdottamani idea ei ihan taida olla mahdollinen saatika sitten laillinen. yritän saada takuuvuokrani takaisin ja olen utelias yhä teidän kokemuksista asiaan liittyen.

    • Anonyymi

      Ihan mahdollista, ei ole laitonta. Riippuu ihan vuokranantajasta suostuuko.kysyminen ei mitää maksa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      208
      2479
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      95
      1605
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1485
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe