näkökykyyn vaikuttavista asioista

Anonyymi-ap

Silmät kannataa tarkistutta aikajoin. silmänpaineet, normaali lukema mielellään alle 22, toki stressi vaikuttaa joskus ja miitausvieheet. jos lähentelee kolmeakymppiä , tai on 30, on liian paljon. lisäksi eriasteiset verkkokalvon sairaudet, sarveiskalvon tilanne, kuivasilmäisyys, niihin paneutua tarvittaessa. aivoperäiset häiriört näössä ovat myös mahdollisia, aivolisäkkeen liikakasvu esimerkiksi aiheuttaa näköhäiriöirä, koska sivuaa näköhermoa. mikäli silmiä on opetoitu, prk, lasik, on tilenne hämäränäön suhtgeen hieman erilainen joillakin, joten sekin on hyä mainita silmälääkärille, mikäli läääkäri ei silmän pinnasta operaatiuota hoksaa(tai muuten tiedä, onko informoitu esim). karsastus hyvä hoitaa tarvittessa ajoissa, prismalaseista on näyttöä monenlaista. hajataitteisuus myös, sitä esiintyy varsin usein, kuten karsastustakin, jonkin asteista. vanhuuden mittaan tahtoo esiintyä viher ja harmaakaihea, niissä taasen omanlaisensa leikkaushoito toki, mutta nekin voivat joissain tapauksissa uhata näkökykyä, aivan kuten kakkostyypin diabeteksen aiheuttama retinopatia. mikäli on diabeetikko, niin sekin kannattaa huomioida, kuten silmänpaineet, sillä diabetes voi joillakin lisätä silmänpaineen kohoammisen ja retinopatian riskiä.

6

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyhennetty, selkokielinen versio:

      Silmäsairauksia on monia erilaisia. Silmät kannattaa tarkistuttaa silmälääkärillä säännöllisesti, jotta ongelmat havaitaan ajoissa ja tarvittavat hoidotkin voidaan aloittaa mahdollisimman pian.

    • Anonyymi

      näinhän se toki on, mutta tuossa oli lyhyehkö ja ytimekäs kirjoitus silmähommista, silmien sairauksista.

    • Anonyymi

      Puolisollani silmänpaineen reagointirajaksi ilmoitettiin 30, joten ylläoleva kirjoitus ei pidä paikkaansa. Paineiden määrä on henkilökohtainen, riippuen onko silmässä sairauksia. Itselläni reagointiraja on 16.

    • Anonyymi

      eipä tietenkään, mikään pidä paikkaansa:) aivan höpöjuttuja on kyllä.

    • Anonyymi

      Minulla on glaukooma ja optikot mitanneet silmänpainettani runsaan vuoden ajan eri silmäasemilla, n. 3-4 kukauden väkein
      Arvot pysyneet viitearvoissani eli alle 21.

      Olin tyytyväinen, kunnes silmälääkäri mittasi äskettäin ja arvot 25 ja 27.

      En ymmärrä, onko optikoiden mittaukset huuhaata? En voi jatkuvasti käydä silmälääkärissä.

      Mihin tässä voi luottaa.

      • Anonyymi

        Ihan samalla tavalla, ihan samoilla laitteilla silmänpaineet mittaa sekä optikko että lääkäri.

        Silmänpainehan voi etenkin glaukoomapotilailla vaihdella paljonkin vuorokauden aikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      86
      3979
    2. 52
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      62
      2951
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2296
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1984
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1961
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      165
      1931
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1338
    Aihe