Ei mennyt ihan putkeen Jani Suhonen

Anonyymi-ap

Uutisointi Siirin asfalttiasemasta tälläkään kertaa. Kerroit nimittäin, että Peab industri haki ympäristölupaa asfalttiasemalle Siiriin vuonna 2018. Tämähän olisi ollut helppo googlettaa, sillä YIT Infra omisti tuolloin lupaa hakeneen yhtiön Siirin asfalttiasemalle, joka sitten myi aseman myöhemmin Peabille. Väitit jutussasi myöskin, että aseman alkuaikoina hajuhaitoista tehtiin vuosittain 60-80 valitusta, kun oikea luku oli mm. vuonna 2020 n.400 valitusta ja 2019 lähes 200 valitusta. Tällainen uutisointi vie entisestään lehden uutisoinnin uskottavuutta ja luotettavuutta, varsinkin kun nämä tiedot olisi löytänyt helposti googlettamalla. Onko tällaisella lehdellä oikeasti jonkinlaista uskottavuutta, kun asiat saa selville salamana jotain muutakin kautta.

17

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        No juu ja se onkin hyvä, sillä noilla kirjoitusvirheillä ei kyllä kovin kauaa pesti jatkuisi.


      • Anonyymi

        Tämä on tämä perusklassikon klassikko kohta
        "Jos asetuksen tai muun lakia alemmanasteisen säädöksen säännös on ristiriidassa perustuslain tai muun lain kanssa, sitä ei saa soveltaa tuomioistuimessa tai muussa viranomaisessa."

        Tuo viher-niinistön asvatti asetus on ihan huuhaata ympäristönsuojelulakiin nähden, 150 metriä!

        On siis todettu että kohtuutonta rasitusta on, ja todettu asia jo vuosia sitten, mutta lupaa ei vieläkään ole.

        Näin toimii Suomen hallinto, joka valikoi "rusinat pullasta", ja tässä tapauksessa asetuksen, ennen lakia.

        Aivan huuhaa-valtio.


      • Anonyymi

        Tässä vielä linkit viitattuihin lain säädöksiin.

        Perustuslaki (Suomen) 107 § Lakia alemmanasteisten säädösten soveltamisrajoitus
        https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/1999/731#chp_10__sec_107__heading

        Ympäristönsuojelulaki 27 § Yleinen luvanvaraisuus
        (2 momentti) Ympäristölupa on lisäksi oltava:
        3) toimintaan, josta saattaa ympäristössä aiheutua eräistä naapuruussuhteista annetun lain
        (26/1920) 17 §:n 1 momentissa tarkoitettua kohtuutonta rasitusta.
        30 § Rekisteröitävän toiminnan luvanvaraisuus
        Liitteen 2 (mm. Asfalttiasemat) mukaiseen rekisteröitävään toimintaan tarvitaan ympäristölupa vain, jos:
        2) toiminnasta saattaa aiheutua 27 §:n 2 momentissa tarkoitettu seuraus;
        https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/2014/527#chp_4__heading

        Valtioneuvoston asetus asfalttiasemien ympäristönsuojeluvaatimuksista
        https://finlex.fi/fi/lainsaadanto/saadoskokoelma/2012/846
        (Huom. tämä asetus on tehty aiemman ympäristönsuojelulain perusteella, eikä siten ole oikeusjärjestyksen mukaan voimassa; uudessa laissa aiemmat säädökset on kuitenkin säädetty olemaan voimassa: 227 § Ennen lain voimaantuloa annetut säädökset, joten viher-niinistön henki on edelleen läsnä ympärisössämme, ei huolta ilmaston muutoksesta).


      • Anonyymi

        Ja jos lupa tarvitaan toimintaan josta SAATTAA aiheutua kohtuutonta rasitusta, niin lupaa ei saa myöntää toimintaa josta AIHEUTUU kohtuutonta rasitusta.

        49 § Luvan myöntämisen edellytykset
        Ympäristöluvan myöntäminen edellyttää, ettei toiminnasta, asetettavat lupamääräykset ja toiminnan sijoituspaikka huomioon ottaen, aiheudu yksinään tai yhdessä muiden toimintojen kanssa:
        5) eräistä naapuruussuhteista annetun lain 17 §:n 1 momentissa tarkoitettua kohtuutonta rasitusta;

        https://www.finlex.fi/fi/lainsaadanto/2014/527#chp_6__sec_49__heading


    • Anonyymi

      Taustalla on tietysti nöyryys Sari Rautiota kohtaan, joka oli hallituksen puheenjohtajana aseman sijoituksen aikoihin. Hauskinta tässä on , että Suhonen teki joitain aikoja sitten itse uutisen asfalttiaseman valituksista, joita silloin oli Suhosen mukaan tehty sentään satoja. Uskottavuus Suhosen suhteen on kyllä koetuksella

      • Anonyymi

        Suhonen varmaan itkee järkytyksestä.


      • Anonyymi

        "asiassa on toimittu lakipykälien mukaan"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "asiassa on toimittu lakipykälien mukaan"

        Sekoitettiinko asiassa laki ja asetus, asvatti-asetus ja ympäristönsuojelulaki.


    • Anonyymi

      Hän on yksi lehden parhaista toimittajista. Antaa palaa kun siihen aihetta on.

      • Anonyymi

        Olen joskus, parin vuoden välein selannut kyseisen läpyskän läpi, ja aina samat muutama mielipidekirjoittaja. Ehkä näin pienessä kaupungissa ei sitten muilla ole mitään sanottavaa.


      • Anonyymi

        Paperia saa käyttää ainoastaan pienen määrän puun, kuivan ja puhtaan puun, sytykkeenä.
        Lehti on kyllä pieni, mutta kuivat ja tarpeeksi pienet puut syttyvät kyllä paljon pienemmällä määrällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen joskus, parin vuoden välein selannut kyseisen läpyskän läpi, ja aina samat muutama mielipidekirjoittaja. Ehkä näin pienessä kaupungissa ei sitten muilla ole mitään sanottavaa.

        No ei sinulla ainakaan, jos tuo oli sanottavasi.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Pravda kertoo puolueettoman totuuden.

      • Anonyymi

        Sekä totuudettoman puolueen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      105
      3555
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      202
      2278
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2120
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      38
      1859
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1659
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1118
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      910
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      882
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      837
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      802
    Aihe