Maahanmuuton hinta

Anonyymi-ap

Maahanmuuton hinta

Laskin maaliskuussa 2019 humanitaarisen maahanmuuton hinnaksi 3,2 miljardia euroa. Tein selvitystä 3 kalenteriviikkoa 15/24 tuntia. Luvut keräsin 2017-18 tiedoista, koska tuoreempia ei ollut. Sen jälkeen kuluttajahintaindeksi on noussut 21,6 pistettä, eli inflaatiokorjattu laskelma tuottaisi 3,9 miljardin euron vuosikustannukset.

Vuoden 2018 jälkeen maahanmuuton palveluja on lisätty merkittävästi mm. rikollisesti maassa olevien terveydenhoitoon ja vankiloissa oleviin maahanmuuttajiin. Kaikenlaisia kotoutumispalveluja on lisätty.

Äidinkielen mukaan ongelmamaista Afganistan, Irak ja Somalia tulleiden määrä on kasvanut vuodesta 2018 viime vuoden loppuun 65 tuhannesta 95 tuhanteen. Kaikkien vieraskielisten määrä on lisääntynyt 218 tuhannella 610.000:een. Ukrainalaisten määrä on noussut 4 tuhannesta 39 tuhanteen. Kaikki luvut ovat liian pieniä, sillä niistä puuttuvat vastaanottokeskuksissa olevat turvapaikanhakijat, ilman kuntapaikkaa olevat ukrainalaiset ja rikollisesti maassa olevat.

Osa Suomeen tulijoista on töissä, mutta suurin osa ei. Ongelmamaiden kansalaisten määrän muutos suhteutettuna olisi nousu 3,9 miljardista 1,8 miljardia eli oltaisiin 5,7 miljardissa eurossa. Selvityksessäni on maahanmuuttajien rikollisuuden aiheuttamat kustannukset arvioitu liian pieniksi.

VATT aloitti uuden maahanmuuton selvityksen helmikuussa 2025 ja tekee sitä kaksi vuotta monen tutkijan voimin. VATT lupaa: ”Selvitetään maahanmuutosta julkiselle taloudelle seuraavia hyötyjä ja kustannuksia maahantulon syyn ja lähtömaan mukaan eriteltynä.”

VATT selvitti kustannuksia jo vuonna 2014 ja sattumalta molempien tutkimusten vastuullisena tutkijana on sama kauppatieteiden tohtori. Pystyykö hän tekemään irtioton 10 vuotta sitten esittämistään tutkimustuloksista.

VATT 2014: ”Työiässä tulevan maahanmuuttajan nettovaikutus julkiselle taloudelle on selvästi positiivinen skenaariossa 1 (on maahanmuuttaja pärjää työmarkkinoilla yhtä hyvin kuin samanikäiset Suomessa syntyneet).

Skenaariossa 3 nettovaikutus on selvästi negatiivinen riippumatta maahantuloiästä (on sekä maahanmuuttaja että hänen jälkeläisensä pärjäävät samalla tavoin kuin vuosina 1983–2002 saapuneet maahanmuuttajat keskimäärin).

Skenaariossa 2 (on maahanmuuttaja pärjää työmarkkinoilla yhtä hyvin kuin vuosina 1983–2002 saapuneet keskimäärin, mutta hänen lapsensa menestyvät yhtä hyvin kuin kantaväestö) alle 30-vuotiaana muuttavan nettovaikutus on hieman negatiivinen ja samaa suuruusluokkaa kuin kantaväestön vastasyntyneen. Sen sijaan nettovaikutus muuttuu selvästi negatiiviseksi, kun maahantuloikä kasvaa.”

Myös SITRA on tutkinut maahanmuuttoa. Sen kapulakieli tarkoittaa, että maahanmuutto on Suomelle positiivista, mutta ei riitä poistamaan kaikkia Suomen ongelmia. Turvallista virkamieselämää elävät eivät uskalla sanoa julkisesti, että humanitaarinen maahanmuutto lisää merkittävästi Suomen ongelmia, eikä se tuota Suomeen mitään hyötyä.

On arvioitu, että Suomessa olisi vuonna 2050 miljoona maahanmuuttajaa enemmän kuin nyt eli 25 vuodessa. Määrä kaksinkertaistui 10 vuodessa 2015 invaasion ja sen jälkeen tulleiden myötä 610 tuhanteen. Jos maahanmuuttajien määrä todella nousee 1,6 miljoonaan 25 vuodessa, sellaista Suomea, jonka nyt tunnemme, ei enää silloin ole. Jäljellä olisi tuhottu maa, jossa on sisällissodan kaltainen väkivalta ja Suomen kaikki luonnonvarat (myös metsät, vesi ja kaikki mineraalit) olisi siirretty velkojen maksuksi ulkomaille

Kuva VATTin havainnoista väittää, että 35 vuotiaana Suomeen tullut olisi heti positiivinen vaikutuksiltaan. Voi olla, koska turvapaikan hakijat ovat enimmäkseen tätä nuorempia. Mutta on epärehellistä yhdistää töihin tulleet sosiaaliturvaan tulleiden kanssa.

13

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ääni seuraavissa vaaleissa Sinimustille siis.

      • Anonyymi

        Maan talous kutistuu työväestön vähentyessä pikavauhtia ja myöskin valtiovelka samoin jatkaa paisumistaan.


    • Anonyymi

      Laske seuraavaksi turkistarhauksen hinta

      • Anonyymi

        Ja juoppojen hyysäämisen hinta sen sijaan että järjestettäisiin hoitoon.


    • Anonyymi

      Sofia Virran mielestä tuo kaikki on populismia,missähän maailmassa se elää?

      • Anonyymi

        Suomessa niinku moni muukin.


    • Anonyymi

      Lisää neeekereitä

    • Anonyymi

      Mainitse vielä lehmien pierut niin saat papukaijamerkin.

    • Anonyymi

      Tähän löytyy hypoteettiseen ongelmaan, eli siis mielikuvituksen tuotokseen, löytyy hyvä ratkaisu: kansalaisuustesti. Ellei läpäisy kansalaisuustestiä, tulee lähtöpassit Suomen rajojen ulkopuolelle. Luonnollisesti kaikki rikoksia tekemällä oirehtivat persutkin laitetaan kansalaisuustestiin.

      • Anonyymi

        No voi itkupotkuraivari. Sehän ei nyt käy päinsä. Keksin jonkun jekun nyt ja käyn sen esittämässä todistaanseni maskuliinisuuteni.


    • Anonyymi

      Meidän kutistuvan alkuperäisväestön tulisi ansaita verottojalle yhä suurempi osuus / nuppi valtion lisääntyviin menoihin. Persut ja nykyallitus vain pahentaa tätä painetta entisestään. Odotetaan sitä perinteistä globaalin talouden noususuhdanetta, mistä ei saada tekohengitystä kuin vain hetkeksi.

    • Anonyymi

      Rajat kiinni.

    • Anonyymi

      Persujen hinta-> jauheliha loppu kaupoista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      50
      7153
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      117
      3882
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3826
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      57
      2124
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      46
      2067
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      249
      2002
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      34
      1945
    8. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1852
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      34
      1485
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1303
    Aihe