Romaneilla on paljon kauniita lauluja, mutta veikkaisin että on lauluja romaneistakin ja heidän elämästään. Mitä sellaisia tiedätte ja miten sanat menevät?
Sana on vapaa ja niin on kuvakin, liikkuva tai ei.
Lauluja romanien elämästä
2
252
Vastaukset
- Anonyymi
Laulunäytelmässä Kaunis Veera eli Ballaadi Saimaalta päähenkilä Veera on romani. Elokuvakin näytelmästä on tehty ja aikanaan sekä näytelmä että elokuva olivat hyvin suösittuja.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kaunis_Veera_eli_Ballaadi_Saimaalta- Anonyymi
Kaunis Veera on juuri sellaista siirappimaista valtaväestön lanseeraamaa mustalaisromantiikkaa, josta aito kaaleen elämä on kaukana kuin Jämsän äijä taivaasta.
Yhtye Hortto Kaalo ja Romales, laulaja Anneli Sari ja Marko Putkonen sekä upea Hilja Grönfors ovat tallentaneet CD-levyille kaaleen lauluja. Todellisia aarteita ovat CD-levyt ”Kaale dzambeena” ja ”Luludzako drom”, joille on äänitetty todella vanhoja kaaleen lauluja. Niitä voi löytää vielä divareista.
Ja te talibanit, jotka sanotte: ei noita pidä antaa kaajeitten kuultavaksi; teiltä kysyn: miksi ei? Eivätkö kulttuuriaarteet kuulu kaikille ja varsinkin sellaisille, jotka niitä osaavat arvostaa? Laittakaamme hyvä kiertoon.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1679851- 664974
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1494792Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234092Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.433802Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353663Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383548- 483263
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?443139- 492784