Prosessoitu ruoka ja IBS

Anonyymi-ap

Olen 38-vuotias mies, enkä ole koskaan käyttänyt päihteitä – en alkoholijuomia enkä tupakkaa. Haluan puhua asioista suoraan ja ilman kiertelyä, sillä ehkä jollakulla muullakin on samankaltaisia oireita.

Lapsena muistan syöneeni veljeni kanssa noin kilon pussin pehmeitä karkkeja, mikä aiheutti kahden päivän ajan ripulia ja vatsavaivoja.
Myöhemmin, aikuisena, lääkäri epäili IBS:ää (ärtyvän suolen oireyhtymää) ja suositteli välttämään tiettyjä ruoka-aineita. Huomasin, että esimerkiksi etikkaiset maustekurkut tekevät ulosteesta pehmeän ja saavat suoliston tuntumaan rauhattomalta.
Samoin bataatti, mango, taatelit, ohra, hunaja, toffee, kinuski ja suklaapatukat aiheuttavat ärsytystä – aivan kuin makea ei sulaisi kunnolla paksusuolessa. Kuvittele tilanne, jossa nenän voi niistää tyhjäksi nuhassa, mutta paksusuolessa ei ole muuta vaihtoehtoa kuin odottaa, että oireet menevät ohi. Jos syön suklaapatukan tai toffeekuorrutetun keksin, kärsin oireista jopa kaksi päivää.

Myös perunalastut ja ultraprosessoidut ruoat ovat minulle täysin poissuljettuja. Jo yksi perunalastu aiheuttaa hikoilua ja pakottaa minut käymään tarpeilla – ainoa ratkaisu tuntuu olevan pecorinojuusto, joka auttaa vatsan normalisoimisessa. Ehkä kyseessä on tärkkelyksen tai lisättyjen sokereiden intoleranssi , tai IBS:n aiheuttama suolistoyliherkkyys? Oireita ei ilmene, jos vältän näitä ruoka-aineita.

**Ruokavalioni sisältää hyviä kuituja**, kuten psylliumia. Muistan, että kuntoilin aktiivisesti ja söin aamulla sämpylän – iltapäivällä olin jo tarpeilla, eli ruuansulatukseni tuntui olevan nopea.

**Magnesium ja kivennäisvesi** vaikuttavat myös merkittävästi: jo pieni määrä kivennäisvettä, joka sisältää magnesiumia, voi aiheuttaa ilmavaivoja ja löysiä ulosteita. Ehkä minulla on herkkyys magnesiumille, mutta en tiedä varmaksi. **Ratiopharmin nesteytysjuoma** saattaa vaikuttaa samalla tavalla – olisiko siinä aineosia, jotka aiheuttavat löysiä ulosteita?

Olen jättänyt ruokavaliostani pois **mausteiset ruoat, kuten kurkuman, chilin ja etikkaiset tuotteet**, sekä **ylirasvaiset ruoat**. Maitohappobakteereita käytän säännöllisesti, mutta **inuliinia vältän**, sillä se aiheuttaa suolistossa käymisreaktion.

**Vatsaoireet vaihtelevat**, ja välillä kaikki on kunnossa, kun taas joskus herkkyys lisääntyy. Onko muilla samankaltaisia kokemuksia? Miten IBS-oireet vaikuttavat teidän arkeenne?

2

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
    • Anonyymi00002

      Samat ruoka-aineet aiheuttaa mullekkin oireita ja lisäksi vielä monet muut.
      Säännöllinen ruokailu (pienet ateriat), vuorokausirytmi ja stressin välttely on yleensä tärkeää. Liika sokeri, kahvileivät, limpparit ja rasvainen ruoka on pahasta.
      Ruis, vehnä ja ohra käyttö hyvin vähäistä tai ei ollenkaan. Tummapaahtoista kahvia kohtuudella. Alkoholia jos käyttää, niin vähäinen määrä harvoin käytettynä voi olla ok.
      Kevyt liikunta käy paremmin kuin raskas liikunta, mutta voi olla toki yksilöllistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      52
      9220
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6548
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      124
      6273
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      149
      4817
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      167
      4636
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      93
      3233
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      169
      2351
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2218
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2166
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      57
      1997
    Aihe