PkO antaa kenkää jopa 141:lle

Varmaan matkailupuolellako mitä tämä tarkoittaa eikö matkailu vedäkään alueella? Kantsiiko sitten edes tehdä luxus kylää luxus turistille?
17476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kolin uusi hotelli ei toimi täydellä teholla.

Äänestä

Pohjois-Karjalan Osuuskauppa aloittaa muutosneuvottelut matkailu- ja ravitsemiskaupan toimialalla. Neuvottelujen piirissä on 490 henkilöä.

Osuuskauppa suunnittelee muutoksia, jotka voivat johtaa enintään 141 henkilön osa-aikaistamiseen, työsuhteen ehtojen olennaiseen muuttamiseen, irtisanomiseen tai työtuntien vähentämiseen. PKO kertoo tiedotteessa pyrkivänsä siihen, ettei työntekijöitä jouduta irtisanomaan, vaan heille voitaisiin tarjota töitä muilta toimialoilta.

PKO:n mukaan muutosneuvottelujen taustalla on se, ettei matkailu- ja ravitsemiskaupan kulutuskysyntä ole palannut koronaa edeltävälle tasolle. Kulutuskysyntä on myös heikentynyt yleisen taloustilanteen vuoksi.
Yle uutiset

Äänestä

Luxus turistit eivät tule Kolille. Paikka, oheispalvelut ja ympäristö ei ole tarpeeksi kiinnostava.

Äänestä

Saadaan lisää voittajia! 🏆

Äänestä
  • Jos saadaan tuhottua Kolin kansallismaisema, muut kunnat on kateellisia Lieksalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Jos saadaan tuhottua Kolin kansallismaisema, muut kunnat on kateellisia Lieksalle.

    Kaikki tulevat lieksalaisetkin on kateellisia kun tuhotaan se mikä Kolissa oikeasti on arvokasta!

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kaikki tulevat lieksalaisetkin on kateellisia kun tuhotaan se mikä Kolissa oikeasti on arvokasta!

    Liaksassa on varmaan tasoltaan Suomen heikoimmat päättäjät.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kaikki tulevat lieksalaisetkin on kateellisia kun tuhotaan se mikä Kolissa oikeasti on arvokasta!

    Kolin vaarajono pitäisi säilyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Liaksassa on varmaan tasoltaan Suomen heikoimmat päättäjät.

    On heikoimmat, eduskunnan jälkeen.

    Äänestä

Mitäs tämmöinen on edes mahdollista? Päättäjät hehkuttaa Lieksaa ja sen matkailua. On se aina yhtä mukavaa kun viranhaltijat ovat ääsryhmän talutusnuorassa jakelemassa tontteja ja sit käy näin. Lieksa puolue rockkaa! 🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣

Äänestä

Siksikö yritetään luxusta kun ei tavan matkailu vedä? Aika epämääräinen suunnitelma jos näin. Miksi luxus tulisi jos ei tavistakaan kiinnosta?

Äänestä
  • Luxus on yletöntö materialismia, samppanjaa ja kokkelia, mikä on mielestäni täysin ristiriidassa luontokaupungin imagon kanssa. Nykyisessä Lieksassa jopa Osula on huikea nähtävyys kun aidan takana on kuin loma ekosysteemi kun metsä kasvaa keskellä kaupunkia

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Luxus on yletöntö materialismia, samppanjaa ja kokkelia, mikä on mielestäni täysin ristiriidassa luontokaupungin imagon kanssa. Nykyisessä Lieksassa jopa Osula on huikea nähtävyys kun aidan takana on kuin loma ekosysteemi kun metsä kasvaa keskellä kaupunkia

    Luonto on rauhaa, minimalismia ja kiireettömyyttä, kaikkea sitä mitä luxus ei ole

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Luonto on rauhaa, minimalismia ja kiireettömyyttä, kaikkea sitä mitä luxus ei ole

    Aitoutta, kansanperinnettä, luontoa, hiljaisuutta, tätä vieraani Sveitsistä hakevat ja päätyivät Kuhmoon Kolin sijaan.

    Äänestä

Taisi Bimba seikkailu tulla pko:lle kalliiksi..

Äänestä
  • Heikko käyttöaste kuten Kolin hotellillakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Heikko käyttöaste kuten Kolin hotellillakin.

    Nostaisivat hintoja, niin kyllä asiakkaita löytyy.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Varmaan matkailupuolellako mitä tämä tarkoittaa eikö matkailu vedäkään alueella? Kantsiiko sitten edes tehdä luxus kylää luxus turistille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu