Mikä tulee satakunnantielle

Ensin vietiin jätepisteet pois ja sit kaivettiin ja tasotettiin, mikä siihen nyt sit tulee
32987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Kannattaisko kysyä kaupungilta, jospa heillä olisi tietoa.

Äänestä

Bordelli

Äänestä
  • Joo, kyllä Loimaalla sen verran markkinarakoa löytyy, että yksi haussi saadaan kannattamaan.

    Äänestä

Tuskin siihen mitään tulee mutta kaupungin pitänee tilata konsulttiselvitys mitä siihen voisi alkaa suunnittelemaan. Eihän jätepisteen siinä tarvinnut sijaita mutta siihen oli kätevä poiketa eri materiaaleja viemään. K-kaupan piha on ikävän ruuhkainen ja sekavan oloinen, pitäisi rauhallisempaan paikkaan se jätepiste saada.

Äänestä

No se oli hyvä jätepisteen paikka. Cittarin luona tosi huono ja sit se yks nuori nainen roikkuu siinä puoliks jätepisteen sisäpuolella kun yrittää nostaa tölkkejä jätepisteestä.
Kummallista kun Loimaan päättäjät ei itse keksi koskaan mitään kun aina tilataan konsultti. Se on kallista hommaa

Äänestä
  • Virkapummit ovat yhteiskunnan syöpäläisiä. He ovat aiheuttaneet koko kansan velkaantumisen.

    Äänestä

Siihen vois laittaa R-kioskin.

Äänestä

Sekin on harmi kun pienempiä jätepisteitä on karsittu, kuten vesikoskeltakin meni pahvi- lasi- ja metallikeräysastiat. Keräyspaperia sinne saa sentään viedä mutta monen taitaa pahvit pesässä palaa ja muut jätelajit nurkkiin kertyvät kunnei viitsi joka nyssäkkää k-kaupalle heti viedä.

Äänestä

Siitähän vanhat parrat saivat jokainen ruusun.

Äänestä

Siinä Vois järjestää vaikka kešätansseja

Äänestä
  • 109m päässä seueahuoneella on tanssit

    Äänestä

Kovin siellä touhutaan, tuleeko se kävelypolku nyt rantaan.

Äänestä
  • No jos tuleekin, niin pieni pätkä...😉
    Alue on kuulemma vanha uimapaikka, niin kaipa ne sen kunnostaa: laittaa laituria, penkkiä&pöytää, kulkuväylät, muuten nätittää miljöötä.

    Pitkin rantaa menee paljon yksityisomistuksessa olevia kiinteistöjä, jotka pitäisi kaupungin pakkolunastaa (tai kaava-asetuksella?), jotta baanaa pidemmin saataisiin. Olishan se kiva, nätti, arkiliikuntaa lisäävä, jos olisi kuin Turussa, Forssassa tai muualla mutta ne on jo alunperin kaavotettu ja rakennettu hiukan toisin.

    lajijasuris

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    No jos tuleekin, niin pieni pätkä...😉
    Alue on kuulemma vanha uimapaikka, niin kaipa ne sen kunnostaa: laittaa laituria, penkkiä&pöytää, kulkuväylät, muuten nätittää miljöötä.

    Pitkin rantaa menee paljon yksityisomistuksessa olevia kiinteistöjä, jotka pitäisi kaupungin pakkolunastaa (tai kaava-asetuksella?), jotta baanaa pidemmin saataisiin. Olishan se kiva, nätti, arkiliikuntaa lisäävä, jos olisi kuin Turussa, Forssassa tai muualla mutta ne on jo alunperin kaavotettu ja rakennettu hiukan toisin.

    lajijasuris

    Ylettyykö ne tontit muka rantaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Ylettyykö ne tontit muka rantaan?

    Juu, ainakin Lemmensillan ja Tampereentien sillan ("Essonsilta") välillä

    lajijasuris

    Äänestä

Ilman muuta joenranta kannattaisi puistoalueeksi kaavoittaa ja pieni polku rantaa pitkin kulkemaan.

Äänestä

Onhan se nyt siisti, 30 metriä pääsee käveleen rantaa, muuten voi seisoskella kädet sivuilla.
Polku siltojen välille ei toteutunut jostain syystä.

Äänestä
  • Aika pieni matka kun ajattelee mitä se kustansi

    Äänestä

Siellä Satakunnantiellä ent Ase ja Erän pihalla voisi pitää torit ja tanssit.
Nyt on tilaa kun se vanha Suojelukohde puutalokin haihtui pois kehityksen jaloista.

Äänestä
  • Seurahuoneella on tanssit. Sinne vaan niin saadaan kylään eloa

    Äänestä

Siitä vaan ehdottelemaan Loimaan lehteen

Äänestä

Satakunnantien idyllistä on enää rippeet jäljellä ja kohta lähtee taas yksi vanha rakennus, koittakaa siinä sitten kaupunkikuvaa kaunistaa!

Äänestä
  • Niinku mikä rakennus lähtee kohta pois..?

    Äänestä

Loimaan lehden sivuilta luin, siitä lähtee se vanha talo jossa moottorisahahuolto joskus oli, grönholmin naapurista.

Äänestä
  • No juu, eipä siel montaa vaihtoehtoa purettavaksi enää olisikaan.

    Äänestä

Kukas näiden purkamiset on luvittanut? Esim Turku laittaa uhkasakon korjausta kirittämään.

Äänestä

Jännästi täällä poikkeuslupa heltiää, vai riippuuko siitä kuka sitä anoo? Olisi tuonkin rakennuksen voinut vielä korjata mutta mikäs teet kun omistaja on vuosikaudet korjaukset laiminlyönyt purkulupaa odotellessa.

Äänestä
  • Lukihan Loimaan Liuskassa tänään 13.9.että korjaus olisi maksanut miljoonan. Vähän järkeä pitää byrokratiaankin saada.

    Äänestä

Ei tuollaisen korjaus mitään miljoonaa maksaisi, kunhan oli selittelyä, ettei korjaamaan joutuisi. Aikaa ja omaa työtä se tietysti vaatisi ja vaativimpiin kohtiin voisi ammattilaisia avuksi palkata. Lieneekö se 80-luvun remontti jo kaiken vanhan tuolta tuhonneen? Kannattaisi sieltä ainakin jotain sisäovia tai vastaavaa kerätä, ennenkuin matalaksi kaikki menee.

Äänestä
  • Mihin tollasia rotiskoja muka pitäis säästää??! Hyvä sitä on ehdottaa korjauksisa, kun omat rahat ei niihin törsääntyisi! Liikaa koitetaan kaikenmoista rotiskoa jollain syyllä pitää pystyssä, ei käsitä.. Pois vaan rumentamasta kylän raittia, hyvä niin!

    Äänestä

Uuden rakentaminen vasta maksaakin ja sittenkin saa tarkkana olla, ettei työssä hutiloida ja rakennusvirheitä tehdä. Vanhassa vara parempi kunhan ei taloja päästetä noin pahasti ränsistymään! Sinänsä Satakunnantien luonne ja vanha kauneus on jo lopullisesti menetetty, olisipa osattu aikoinaan jo suojella.

1Äänestä

En ole nähnyt siellä kenenkään oleskelevan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ensin vietiin jätepisteet pois ja sit kaivettiin ja tasotettiin, mikä siihen nyt sit tulee

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu