Maasta olet sinä tullut ja maaksi sinun pitää jälleen tuleman...

Anonyymi-ap

....Jeesus Kristus sinun vapahtajasi on sinut viimeisenä päivänä herättävä kuolleista !

Aika omituiset sanat muuten. Miten sitä ketään enää herättää, kun on maassa ehtinyt maatua olemattomiin, eli atomeiksi suorastaan, riippuen kuinka pitään on maassa maatunut.
Aikamoinen taikuri pitää kyllä olla, jos aikoo silmänräpäyksessä loihtia kaikki ammoisina aikoina kuolleet ihmiset esiin olemattomuudesta ja varmaan vielä samanlaisina, koska eihän kukaan voi toisiaan muutoin tuntea ja saada aivoihin sama data kuin eläissään oli.
Tosi sekavaa, kun seurapuheissa ja kuolinilmoituksissa sanotaan, että kuollut meni suoraan taivaaseen. Miten te oikein tämän käsitätte noin niinkun selväpiirteisesti ?
Ajatteletteko näin, että sielu menee heti taivaaseen ja se kaksoisolento ruumis sitten viimeisenä päivänä jollain ihme konstilla kootaan taas ihmisen muotoon, joka saa sitten sen sielun takaisin jossain vaiheessa. Kyllä olen kuullut, ettei tällaisien asioiden kanssa pidä järkeillä, mutta olette varmasti samaa mieltä siitä, että jonkinlainenhan järkevä selityshän tähän täytyy olla olemassa. Raamattu sanoo, ettei kuolleet tiedä mitään ja kuitenkin annatte ymmärtää, että taivaaseen tulee kutsu heti ja pääsee sinne soittamaan harppua ja veisaamaan Karitsan virttä ja katosmaan kasvoista kasvoihin. Ja oliko vielä ylösnousemuksen jälkeen viimeinen tuomiokin, joka ainakin joidenkin selitysten mukaan kestäisi tuhat vuotta. Varmaan kestäisi, koskapa tuomittavia on tuhansia miljoonia. Kirjatkin kuulema aukaistaan ja tuomitaan niiden perusteella, mitä niihin on kirjoitettu. Melkoista mielikuvitusta, että joku työkseen olisi niitä sinne raapustanut halki vuosi miljoonien, koskapa todistettavasti maan päällä on elänyt ihmisiä, ei vaan 6000 vuoden , vaan miljoonien vuosien kuluessa.

Saa sellaisen lapsen omaisen mielikuvan tuosta vainajan siunaus sanoista, että se vainaja siellä arkussa yhä nukkuu ja Jeesus tulee avaamaan arkun ja huutamaan; nouse ylös! Järki käteen nyt. Eihän se nyt ole mitenkään mahdollista jokaista käydä erikseen herättelemässä, kun ensinnäkään siellä haudan pohjalla ei ole mitään eikä ketään herätettävää,e llei sitten päivää ennen Kristuksen toista tuloa ole sinne hautaan laskettu. Mutta itsestänsä ne kuulema sieltä haudoista ja merienkin pohjasta nousevat esiin, jotta ei oloe meilikuvituksella mitään rajoja. Toki sinne raamattuun on kirjoitettu vaikka mitä mielikuvituksempia juttuja ja ne pitäisi sitten uskoa, jos mieli päästä taivaaseen ! Minne taivaaseen ?
Uskovaiset kamppailee kaiken aikaa uskon ja epäuskon välillä ja siitä saa kuulla seura saarnoissakin toistuvasti, jotta uskokaa nekin epäilyksenne anteeksi. Puhujakin epäilee ja pyytää seurakunnalta siunausta. Eipä ihme, että kaikkia epäilyttää, sillä niin mielikuvituksellisia nämä saarnat ovat.

16

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No jos sanoo että tesla on kusetusta ne sanoo sala liitto teoreetikko mutta saarnailee silti syntejä anteeksi

      • Anonyymi

        ne kieltää totuuden mutta silti herjaa jumalaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ne kieltää totuuden mutta silti herjaa jumalaa

        jopa hampaat irvessä vastustaa totuutta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jopa hampaat irvessä vastustaa totuutta

        ja sen jälkeen käsi pystyyn seuroissa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ja sen jälkeen käsi pystyyn seuroissa

        ja on tarjoamassa sitä muillekkin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ja on tarjoamassa sitä muillekkin

        valehtelija joka valkasee vaatteitaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        valehtelija joka valkasee vaatteitaan

        eli käytännössä haukkuu pystyyn mutta sit on tarjoamassa evan keliumia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        eli käytännössä haukkuu pystyyn mutta sit on tarjoamassa evan keliumia

        jokainen lesta on valehtelija


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        jokainen lesta on valehtelija

        valeilla elävät


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        valeilla elävät

        sen evankeliumin huomaa siitä kun sanoo totuuden niillä menee kuppi nurin se on kuin joku teko syy taistella totuutta vastaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sen evankeliumin huomaa siitä kun sanoo totuuden niillä menee kuppi nurin se on kuin joku teko syy taistella totuutta vastaan

        Sää pidät vaan sitä uskoasi totuutena, mutta sen todenperäisyydestä ei ole mitään vankkumatonta todistusta. Voihan sitä kuvitella kaikenlaista, kuten sitä, että Jeesus tulee pelastamaan omansa täältä ja viemään jonnekkin. Nyt on käsillä Israelin ja Iranin välillä säälimätön tuhoamisvimma ja jotkut uskovaiset pitää tätä diktaattori Benjamin Netanjehua Jumalan kansan johtajana. Höpö, höpö, että tuollainen valtakunta, joka tappaa siviilejä Palestiinassa ja ei noudata mitään kansainvälisiä ihmisoikeus sääntöjä, ole mikään Jumalan valittu kansa, vaan ilmiselvä kansanmurhaaja valtio. Juutalaiset eivät hyväksyneet Jeesusta muuttamaan heidän vanhoja uskonnollisia oppejaan, vaan tappoivat ja siihenpä se Jeesuksen maallinen vaellus sitten loppuikin ja saman lopun kokivat hänen seuraajansa. Uusi uskonto tosin syntyi, mutta sitäpä ei olla vielä nähty, että Jeesus jostakin avaruudesta ilmestyisi taikavoimaa käyttänen ja loihtisi kaikki kuolleet esiin, joka juuri on se kaikkein älyttömin mielikuvitus usko.


    • Anonyymi

      haluan tulla maaksi

      • Anonyymi

        tulethan sinä maaksi aikanaan, siitä ei ole epäilysten häivääkään, mutta kokonaan toinen juttu on sitten se, nousetko sieltä joskus viimeiselle tuomiolle.
        Olisi hyvä, kun nämä lestadiolaiset itse kommentoisivat ja perustelisivat näitä uskonsa kummallisuuksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        tulethan sinä maaksi aikanaan, siitä ei ole epäilysten häivääkään, mutta kokonaan toinen juttu on sitten se, nousetko sieltä joskus viimeiselle tuomiolle.
        Olisi hyvä, kun nämä lestadiolaiset itse kommentoisivat ja perustelisivat näitä uskonsa kummallisuuksia.

        istun puussa ja ufo noutaa minut


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4736
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2169
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1773
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      184
      1732
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      167
      1557
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      281
      1401
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      201
      1242
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1169
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      206
      1158
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1104
    Aihe