Aborttilain nykykäytäntö on kaikessa hiljaisuudessa valunut täysin villiintyneisiin viidakon lakeihin ja suorastaan lainvastaisuuteen.
Käypähoidosta nimittäin ilmenee jotakin käsittämätöntä ja erittäin huolestuttavaa. Uskomatonta kyllä, abortti voidaan suorittaa kokonaan etänä perustuen pelkästään naisen omaan ilmoitukseen tai arvioon raskauden kestosta! Raskausviikko 10+0 on pelkkä keinotekoinen, veteen piirretty viiva. Miten tällainen ammottava ja vaarallinenkin porsaanreikä on mahdollista? Mitä muuta lakia valvotaan yhtä leväperäisen surkeasti kuin tätä? Kuka on vastuussa tällaisesta hyväuskoisuuden vakavasta ajatusvirheestä, jossa lakia ei enää tarvitse noudattaa? Onko tämä tarkoituksella juoniteltu näin? Kuka valvoo aikarajojen lainmukaista toteutumista, ettei nainen valehtele viimeisten kuukautisten alkamisajasta, tietäen että lain sallima aikaraja on jo ylittynyt? Kuinka todennetaan, ettei hakija arvioi aikaa väärin, eikä esim. oletetuissa viimeisissä kuukautissa ole kyse raskauden alkuajan mahdollisista muista vuodoista? Miten tiedetään, että nainen on todella raskaana, tai että raskaus on kohdunsisäinen, eikä lääkkeitä oteta turhaan? Kuinka varmistetaan että annettavat lääkkeet ylipäätään päätyy aborttia hakevalle henkilölle, eikä jollekin aivan muulle? Nykylailla ja ylivapaalla käytännöllä abortti on siis periaatteessa mahdollinen vaikka koko raskauden ajan, ja huijaamisen helppous houkuttaa ottamaan naisellekin hengenvaarallisia riskejä. Luulisi tästä järjettömyydestä jo kiivaimpien abortistienkin älähtävän, vai ylittääkö "naisen tahto" muka-tärkeydessään jo kaiken turvallisuudenkin?
Lisäksi on tietysti huomattavasti haastavampaa hakijaa näkemättä arvioida naisen henkistä tilaa, jossa hakee keskeytystä, eikä voida tietää kuinka hätiköidysti sen tekee tai ehkä jopa painostettuna. On selvää, että tämä johtaa aiempaa useammin harkitsemattomiin ja kaduttaviin, psyykeä entisestäänkin loppuelämän kuormittaviin päätöksiin.
Muutenkin on naurettavaa ja kasinaismoralistista, että sama porukka itkee nyt alhaista syntyvyyttä ja yhä pahenevaa väestökatoa, jotka väkersivät näin mielipuolisen, feministien märkien unelmien mukaisen aborttilain!
Todellakin sairas kehityssuunta, johon Suomi on nyt "naisen oikeuksia" vouhkaavan vihervasemmiston johdolla hairahtunut mukaan. Järkyttävää, miten tällainen lain halveksunta ja käytännössä mitätöinti on nykymaailmassa edes mahdollista? Vai onko se juurikin ja vain nykymaailmassa mahdollista..
https://www.kaypahoito.fi/hoi27050
" Raskauden kesto voidaan määrittää luotettavasti ilman ultraääntä kysymällä viimeisten kuukautisten alkamispäivämäärää henkilöltä, joka ei käytä hormonaalista ehkäisyä tai kierukkaa ja jolla on säännöllinen kuukautiskierto. Jos raskauden kesto on selvä ja se on enintään 10+0 viikkoa, keskeytyksen voi toteuttaa myös kokonaan etänä."
Lain aikarajoista viisveisataan juonikkaasti
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 576033
- 575472
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1133955- 543802
- 143745
- 313176
- 592914
- 592816
- 682528
- 471930