Synnytys Vantaalla??

Tuli yllättävä tieto, että muutetaankin Helsingistä Vantaalle. Nyt vähän se harmittaa, kun olisin niin kovin halunnut pienokaisen Kätärillä synnyttää.

Missä Vantaalla siis synnytetään (onko muita, kun Jorvi) ja mitkä on kokemukset?
Hyvää, huonoa??

Kiitos! :)
82347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vantaalla asuvat kaverit ovat synnyttäneet siellä.espoo/kirkkonummi jorvissa tai tammisaaressa.

Äänestä

Itse asun Vantaalla, olen koko raskauden ajan asunut ja synnytän Kätilöopistolla. Peijaksen sairaalahan löytyy Vantaalta ja siellä voi haluttaessa synnyttää.
Ymmärsin kyllä, että synnytyspaikan voit itse valita (HUS:n alueella) eli mielestäni voit siis edelleen synnyttää Kätilöopistolla vaikka muutatkin Vantaalle. Varminta tietoa saanet neuvolasta tai suoraan Kätilöopistolta.

Äänestä

Peijaksessa ei tietääkseni ole synnytysosastoa. Asun Vantaalla ja mulle ehdotettiin Jorvia, Naistenklinikkaa ja Kätilöopistoa. Periaatteessa mikä tahansa sairaala HUS:in alueella käy, vaikka Hyvinkää tai Tammisaari.

Äänestä

HUS:in sisällä voit valita ihan minkä vaan ilman oman sairaalan maksusitoumusta. Mutta voit lähteä vaikka rovaniemelle synnyttämään jos haluat, siihen sun täytyy vaan pyytää omalta sairaalalta maksusitoumus, kysy siitä tarkemmin neuvolasta. ELi voit synnyttää Kättärillä vaikka Vantaalla asuisitkin.

Äänestä
  • kuten edellä tulikin jo esille, niin synnytyssairaalan saa valita HUS:in alueelta. Vantaalla ei ole synnytyssairaalaa (edes Peijas), joten pk-seudun vaihtoehdot ovat nuo NKL, KOS tai Jorvi.

    Äänestä

  • kukka kirjoitti:

    kuten edellä tulikin jo esille, niin synnytyssairaalan saa valita HUS:in alueelta. Vantaalla ei ole synnytyssairaalaa (edes Peijas), joten pk-seudun vaihtoehdot ovat nuo NKL, KOS tai Jorvi.

    Sinällään hauska juttu, ettei Peijaksessa ole synnytyssairaalaa, kun minulle sitä ehdotettiin neuvolassa! Siis on varmaan neuvolatäti tainnut vahingossa mainita (tarkoittanut varmaan Jorvia), enkä sitä sen kummemmin ole edes ajatellut, kun sen Kätilöopiston kuitenkin valitsin.

    Äänestä

Joo, Peijaksessa oon töissä ja ei täällä synnytellä. Naistenklinikka tai Kättäri tai muu HUS alueen synnytysosaston omaava sairaala, mutta ei Peijas siis.

Äänestä

ja synnytän Kätilöopistolla! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juupali kirjoitti:

Tuli yllättävä tieto, että muutetaankin Helsingistä Vantaalle. Nyt vähän se harmittaa, kun olisin niin kovin halunnut pienokaisen Kätärillä synnyttää.

Missä Vantaalla siis synnytetään (onko muita, kun Jorvi) ja mitkä on kokemukset?
Hyvää, huonoa??

Kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu