Tuli yllättävä tieto, että muutetaankin Helsingistä Vantaalle. Nyt vähän se harmittaa, kun olisin niin kovin halunnut pienokaisen Kätärillä synnyttää.
Missä Vantaalla siis synnytetään (onko muita, kun Jorvi) ja mitkä on kokemukset?
Hyvää, huonoa??
Kiitos! :)
Missä Vantaalla siis synnytetään (onko muita, kun Jorvi) ja mitkä on kokemukset?
Hyvää, huonoa??
Kiitos! :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
vantaalla asuvat kaverit ovat synnyttäneet siellä.espoo/kirkkonummi jorvissa tai tammisaaressa.
Itse asun Vantaalla, olen koko raskauden ajan asunut ja synnytän Kätilöopistolla. Peijaksen sairaalahan löytyy Vantaalta ja siellä voi haluttaessa synnyttää.
Ymmärsin kyllä, että synnytyspaikan voit itse valita (HUS:n alueella) eli mielestäni voit siis edelleen synnyttää Kätilöopistolla vaikka muutatkin Vantaalle. Varminta tietoa saanet neuvolasta tai suoraan Kätilöopistolta.
Peijaksessa ei tietääkseni ole synnytysosastoa. Asun Vantaalla ja mulle ehdotettiin Jorvia, Naistenklinikkaa ja Kätilöopistoa. Periaatteessa mikä tahansa sairaala HUS:in alueella käy, vaikka Hyvinkää tai Tammisaari.
HUS:in sisällä voit valita ihan minkä vaan ilman oman sairaalan maksusitoumusta. Mutta voit lähteä vaikka rovaniemelle synnyttämään jos haluat, siihen sun täytyy vaan pyytää omalta sairaalalta maksusitoumus, kysy siitä tarkemmin neuvolasta. ELi voit synnyttää Kättärillä vaikka Vantaalla asuisitkin.
kuten edellä tulikin jo esille, niin synnytyssairaalan saa valita HUS:in alueelta. Vantaalla ei ole synnytyssairaalaa (edes Peijas), joten pk-seudun vaihtoehdot ovat nuo NKL, KOS tai Jorvi.
Sinällään hauska juttu, ettei Peijaksessa ole synnytyssairaalaa, kun minulle sitä ehdotettiin neuvolassa! Siis on varmaan neuvolatäti tainnut vahingossa mainita (tarkoittanut varmaan Jorvia), enkä sitä sen kummemmin ole edes ajatellut, kun sen Kätilöopiston kuitenkin valitsin.
Joo, Peijaksessa oon töissä ja ei täällä synnytellä. Naistenklinikka tai Kättäri tai muu HUS alueen synnytysosaston omaava sairaala, mutta ei Peijas siis.
ja synnytän Kätilöopistolla! :)