Ymmärtääköhän Tarja Turunen, että kukaan ei ole häntä pyytänyt takaisin Nightwishin kanssa samalle lavalle?
Tuomas Holopainen yritti decadesin aikaan, mutta aikataulut ei natsanneet. Maestron viimeisimpien lausuntojen mukaan miestä ei nämä exät edes kiinnosta ja kaikkea hyvää jatkoon.
Podcasti oli hyvä yritys kiilmottaa julkisuuskuvaa Suomessa, mutta näin suomalaisiin silmiin (ja korviin) Tarja vaan on leuhkan oloinen.
https://www.inferno.fi/uutiset/tarja-turunen-kertoo-mita-pitaisi-tapahtua-etta-han-olisi-valmis-keskustelemaan-esiintymisesta-nightwishin-kanssa/?fbclid=IwY2xjawK_HNVleHRuA2FlbQIxMQABHj9gAbpuT2yVwdw1FOog07FGc4f9EcE1rY8HFtuqH-nY5O_dO_U0_w3mSs2s_aem_jpssr547gP_aur6HtB6H-w
Mitä pitäisi tapahtua, että Tarja harkitsisi esiintymistä yhdessä Nightwishin kanssa
35
987
Vastaukset
- Anonyymi
Floor on täydellinen Nightwishiin. Tarja ja Marko voivat vanhaa Nightwishia laulaa omilla keikoillaan.
- Anonyymi
Maestron aivotoiminnan pitäisi taantua samalle tasolle kuin osalle Nightwishin faneista on käynyt - vanhassa vara paras.
- Anonyymi
Nightwish on jo lopetettu, ei esiinny enää kenenkään kanssa.
- Anonyymi
Sekin vaihtoehto lienee mahdollinen. Julkisesti mitään ei ole päätetty, tosin. Katsotaan nyt rauhassa tilanne loppuun.
- Anonyymi
En käsitä Tarja Turusen toimintaa yhtään. Silloin aikanaan julisti isoon ääneen että hän kyllä lähtee Nightwishista ja bändin musiikki ei olehänen tyyliään, kyllä on aina halunnut tehdä omaa uraansa. Sitten kun sai potnut niin kyynelten saattelemana ihmetteli miten näin katala temppu voi hänelle tapahtua
Pari viikkoa takaperin sama nainen sanoi isoin otsikoin, ettei ikävöi mitään Nightwish-ajoiltaan ja nyt julistaa mitä pitää tapahtua että hänen ylhäisyytensä suvaitsee edes harkita paluuta lavalle.
Holopainen sentään pysyy linjassaan joka on juuri tuota mitä aloittajakin kirjoitti. Ja hyvä niin. - Anonyymi
'Management vaihtoon', Cabuli manageriksi. Iltarukous.
- Anonyymi
Jutussa mainittu tunne ei irtoa ilman ruhtinatarmaista korvausta. Herkkyydestä bonarit.
- Anonyymi
Tarhan parhaus !
- Anonyymi
"Tuomas Holopainen yritti decadesin aikaan, mutta aikataulut ei natsanneet"
Niinkö ? Mistä tämä tieto on otettu ? En ole lukenut siitä mitään virallista tietoa. Olen aina ajatellut, että Turusta on närästänyt itse Holopainen - syystä tai toisesta - mutta ilmeisesti näin ei olekaan. "Management" on kuulemma ongelma hänelle...- Anonyymi
Tieto on otettu haastatteluista, sekä Turusen että Holopaisen. Decadesin aikaisissa haastatteluissa aihetta sivuttiin. Samassa lauseessa Holopainen taisi sanoa, että kaikille entisille jäsenille on avoin kutsu tulla bändin kanssa lavalle jos intoa on.
- Anonyymi
Peräkammarinpojan hauras ego ei kestä että toinen "kukko" tulee tunkiolle. Vaikka tämä "kukko" on sama nainen joka valitsi lipevän latinomiehen etelä-amerikasta hänen sijastaan, ja sekös herra peräkammarinpoikaa vituttaa. Tuomaksen ego ei vaan kestä.
- Anonyymi
Meidän ikäpolven miehet on tällaisia möllöjä. Ei ne voi sille mitään ja me naiset tiedetään se.
Ei se ole niin vakavaa. Jos ei siedä sovinismia, yhteistyö pitää vaan lopettaa ja sillä ne tilanteet raukeaa. Sovinisti tarvitsee työkaveriksi joustavampia naisia. - Anonyymi
Onneksi Marcelo huomasi, Tarja lauloi pikku roposilla, muut orkan jäsenet tienasi miljoonia. Konsertin jälkeen sai potkut tekstarilla, eikä ollut miestä antaa potkuja itse sanomalla.
- Anonyymi
Mikä siinä managementissa on vikana? Jos syyttää, pitää uskaltaa kertoa syy ja parannusehdotukset.
- Anonyymi
Varmaan se, että Ewo Pohjola sai tuomion naisen kuristamisesta musiikkialan tapahtumassa. Yle teki aiheesta jutun. Ilmeisesti tämän kaltaista ja muutakin häiritsevää käytöstä on havaittu Nightwishin fanien toimesta jo koko bändin toiminnan ajalta. Tarjalta ja Markolta tuskin on jäänyt huomaamatta. Olivat vain hiljaa asiasta, kuka mistäkin syystä.
- Anonyymi
Hyvä että mies huomasi, yksi orkan jäsen sai hiluja, muut nettosi omaisuuksia.
- Anonyymi
Näyte Tuskasta. https://www.youtube.com/watch?v=lX1oO3ATgyQ
- Anonyymi
Tarja ja Marko ovat Tarjan bändin heikoimmat lenkit. Valitetavasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarja ja Marko ovat Tarjan bändin heikoimmat lenkit. Valitetavasti.
Tarjalla kysyntää maailmalla koko ajan. Ei tarvii alistua, kenenkään määräilyyn.
- Anonyymi
Tuskin Tarja enää haluaisi laulaa muutamalla hilulla, yhtyeen muut jäsenet nettosi rahaa.
- Anonyymi
Ihan oma syy. Ei aikanaan lähtenyt osakkaaksi bändin taustabisneksiin koska kepuli-Cabuli kielsi.
Floorilla on sentään businessvainua ja toimi toisin.
- Anonyymi
Tarjalla kysyntää ympäri maailman. Saa itse päättää missä ja milloin esiintyy
- Anonyymi
Ei tuolla mummolla ole enää mitään kysyntää musiikin saralla.
- Anonyymi
Minun kirjoissa Tuomas Holopainen on voittaja tässä riidassa. Kukaan ei uskonut, että Nightwish pysyy pinnalla kun Turunen potkittiin ulos. Bändi otti kansan mielestä täysin väärän laulajan tilalle. Peliliike olikin täysin oikea, vaikka Anette joutuikin Tarjan fanien kurittamaksi niin lavalla kuin siviilissä. Kuitenkin Aneten aikaiset levyt ovat fanikunnan suuresti rakastamia ja Imaginaerum monen mielestä bändinparas levy.
Sitten nahka oli luotava uudelleen kun juttu Aneten kanssa ei vain toiminut sairastelun ja eriävien mielipiteiden takia. Soitettiin hätiin Floor Jansen joka taitaa sekä vanhan että uuden materiaslin ja lähdettiin uuteen nousuun, josta syntyi bändin kovin liveveto ikinä, Wacken 2013.
Marko Hietala lähti bändistä pitkän pohdinnan jälkeen. Siitä huolimatta bändi julkaisi vielä kymmenennen sinfoniansa joka vasta nyt pääsee näkemään päivänvaloa kun Floor vetää biisejä soolokiertueensa mukana.
Tänä aikana Tuomas Holopainen on kasvanut ihmisneä ja päässyt pois surumielisen runopojan roolistaan ja avoimin mielin myöntää että Tarja Turunen oli hänelle joskus rakas ja läheinen ihminen jota todella tarvittiin uran alkumetreillä, ja kaikkea hyvää hänelle.
Mitä tekee Tarja Turunen samaan aikaan? Haukkuu bändiä ja bändin managementtia. Tyrskähtelee ja virnuilee ylimielisenä, kun häneltä kysytään Nightwish-ajoista. Sen verran viitsii mainita, ettei musiikissa ole koskaan ollut mitään vikaa.
Tarja maineenkohotusprojekti lähiaikoina täällä Suomessa ei ole todistanut ainakaan minulle mitään muuta, kuin sen, että asiat joita Tuomas Holopainen aikanaan kertoi kirjeessä olivat ja ovat edelleen varmasti totta.
Toivon todella että Holopainen pitää päänsä fanikunnan painostuksesta ja ex-jäsenten puheista huolimatta ja pysyy kaukana Turusesta. Oli ja meni.- Anonyymi
Näin se on niin kuin kirjoitit. "Imaginaerum" on Nightwishin parhaimpia ellei jopa paras levy ja Wacken 2013 on parasta livemateriaalia - tosin Decades taltiointi 2018 (Buenos Aires) on mielestäni myös täyttä rautaa.
En edes keksi mitään hyvää syytä, miksi Holopaisen ja Turusen pitäisi olla keskenään tekemisissä. Turusen viimeinen livetaltiointi otsikoitiin aikoinaan "End of an Era" ja se mielestäni kertoo oleellisen. Se aikakausi oli siinä ja onneksi kaikki ei kuitenkaan loppunut siihen, vaan Nightwish jatkoi matkaansa uusiin seikkailuihin - toivottavasti vielä jatkaa edelleen...
Yksi asia minulle on selvinnyt ja se on, että Nightwishin musiikki on niin isoa, uniikkia ja jopa maagista, että se nousee yläpuolelle yksittäisten jäsenten. Hyvä esimerkki on juuri "Imaginaerum" levy, jossa joidenkin mielestä laulaa bändin "heikoin" solisti. Tässä moni tekee virheen, kun alkaa laittamaan laulajia paremmuusjärjestykseen. On Turusen aikakausi, on Anetten aikakausi ja sitten Floorin ja KAIKKI ovat hyviä omalla tontillaan.
Hypoteettinen ajatus: Vaikka Holopainen ja Turunen kykenisivätkin esiintymään samalla lavalla, on asiassa muitakin mutkia, nimittäin media joka taas aloittaisi vääntämisen ja kääntämisen ja loputtoman kyselemisen jne. Tuskin kumpikaan jaksaisi enää moista ja miksi tarvitsisikaan - heillä kummallakin on omat musiikilliset kuvionsa.
Ainoa mitä itse toivon, että Nightwish vielä jatkaa musiikin tekemistä... - Anonyymi
Se on just noin! Holopainen on tekijämies eikä puhujamies. Aika vähän jaetaan hänelle kunniaa miljoonabisneksen pyörittämisestä vasurilla kun oikea käsi tekee maailman huikeimpia sävellystöitä. Ei tavantallaaja palkkatyössään voi kuvitellakkaan niitä riskejä, joita on ollut pakko ottaa ja niitä päätöksiä joita on ollut tehtävä, että bändi taustajoukkoineen pysyy leivässä. Nightwishan on jollain lailla perheyritys kun samat pienen kylän jantterit on sitä 20-vuotiaista asti pyörittäneet.
Turuska Cabuleineen pysyköön pihalla ja kaukana siellä. Ei heru kunniaa tai arvostusta heille. - Anonyymi
Nolo jäbä, ei ollut miestä antamaan, potkuja itse sanomalla.
- Anonyymi
En jaksa uskoa, että Tuomas leppyy ennen kuin Clarke Garrison on historiaa.
Kuoliko Caroline tosiaan, vai palaako jostain kummittelemaan? Nature is forever dawking, wowking, mysteriously evereye mattering notthing... - Anonyymi
Aikamoista kuraa.:) https://www.youtube.com/watch?v=SGD68SZ4l94
- Anonyymi
Rouva Miller ylitti itsensä.
- Anonyymi
Kieltämättä aikamoista saissendaalia jos vertaa vaikka Floorin ja Markon Kuopirockin vetoon. Ei sekään ny täydellinen ollut mutta kyllähän tuota Tarjan hehkutusta on vaikea ymmärtää. Liveä ei oo miksattu niin kuin levyllä.
- Anonyymi
Jeesuksen toinen tuleminen vähintäänkin?
- Anonyymi
Tarjalla on keikkakalenteri täynnä vuosi eteenpäin. NW kalenteri tyhjä, ehkä lopullisesti.
- Anonyymi
Naitvissilla on varaa (rahaa ja pysyvää mainetta) lomailla ja stadionit täyttyy sen jälkeenkin.
Tarjalla rilanne on aika varmasti toinen.
- Anonyymi
Luuletko että Tarja lähtis Naikkareihin edes miljoonalla. Kumma kun orkka etsi Tarjan kopiota laulamaan. Tarjalla on keikkoja tarpeeksi eikä tarvii laulaa muutamalla kolikolla. Saiko Tarjan kopio yhtä huonoa liksaa kuin Tarja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561198
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1531158Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601085Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82986Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu47897Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54790Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54775- 32722
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71721