….on Suomen raja . Itse tämän tilanteen valitsimme. Saimme mitä halusimme. Miksi nyt ruikutamme ?
Pelkäämmekö siksi, että Nato ei meitä pelastakkaan , kun sota alkaa. Itsehän me valitsimme Naton, luotimme Naton päätoimijaan eli jenkkeihin. Luulimme olevamme fiksuja. Emmekö olleetkaan ?
Naton raja Venäjää vastaan
14
243
Vastaukset
- Anonyymi
Suomalaisiin iski Nato kiima. Kun joku esitti negatiivisia asioita Natosta, niin huudettiin ja haukuttiin maanpetturiksi. Luulisi nyt nolottavan. Olisi pitänyt kuunnella . Ehkä olikin oikeassa tuo epäilevä henkilö ?
- Anonyymi
Ettekö te ole huomanneet, miten Venäjä on etukäteen jo suunnitellut, miten olisi Suomen pakottanut omaan "ETUPIIRIINSÄ"! Venäjä omistaa maa-alueita etelästä pohjoiseen ja on vielä hyvin strategisten paikkojen läheisyydessä nuo Putinin omistamat alueet!
Olisimme pian olleet pakotettuna tuohon "ETUPIIRIIN", ellemme olisi menneet NATOON!
Saatte syyttää Putinia, että olemme NATOSSA!
Onneksi Putinin joukot hyökkösivät Ukrainaan, joten Suomi ehti turvata selustansa!
Ikävä vain, että Putinin joukot ovat tuhoamassa Ukrainaa ja näyttää ettei tuosta loppua näytä tulevan! Putin on innostunut tapattamaan venäläissotureita oikein roppakaupalla!
- Anonyymi
Nyt kun joku sanoo ettei pidä luottaa jenkkeihin. Ettei pidä käyttää niin älyttömästi rahaa maan puolustustamiseen, niin mitä tehdään keskustelupalstoilla, lehdissä , eduskunnassa ja melkein joka paikassa….huudetaan ja haukutaan ryssäksi, maanpetturiksi jne….
Kyllä suomalaiset ovat idiootteja. Höyhäytettäviä hulluja. Mistään ei saa olla erimieltä .- Anonyymi
Eri mieltä saa olla, mutta tyhmyydestä sakotetaan!! Venäjään ei ole luottamista pätkääkään!
Putinilla ei ole minkäänöaisia ystävällisiä aikeita naapureitaan kohtaan! Koko ajanhan siellä Venäjällä uhataan Baltian maita ja Suomeakin!
Siitä syystä oin erittäin hyvä, että olemme NATOSSA ja NATO turvaa itsenäisyytemme yhdessä armeijamme kanssa! - Anonyymi
Typeryydet tulevat täällä herkästi esille ja nimenomaan taitavat olla noita Putinin kannattajia, jotka noita typeryyksiä täälä toitottavat!!
Suomi teki viisaasti liittyessään NATOON! Putinin suunnitelmat Suomen alistamiseksi "ETUPIIRIINSÄ" lopahtivat täysin!
- Anonyymi
Joka päivä iltapäivälehdet lietsovat pelkoa . Samoin televisiossa eri asiantuntijat arvailevat mitä kauheaa tulee tapahtumaan.
Ketä tämä hyödyttää ?
No ainakin sotateollisuutta, koska ihmiset hädissään lupaavat rahaa ja velkaa otettavaksi lisää ja lisää puolustukseen. Ja sitähän tässä haetaankin. - Anonyymi
Naton raja on venäläisten ympärillä kaikkialla. Ota kartta ja katso.
- Anonyymi
Ei ole.
Venäläiset saa tyhjään elämäänsä jonkinlaisen merkityksen, kun kuvittelevat jonkin uhkaavan niitä. Ikään kun niiden touhut ketää kiinnostaisi kunhan pysyvät omassa lätissään.
- Anonyymi
Venäjä oli Naton rauhankumppani kunnes se valitsi kansanluonteelle paremmin sopivan sotaisuuden yhteistyön asemasta.
- Anonyymi
Jos emme olisi liittyneet NATOON, olisimmee pian olleet samassa jamassa kuin Ukraina! Venäjän tuntien emme olisi saaneet olla rauhasa rajojemme takana!
Nyt voimme olla turvallisella mielellä!!!!
Antaa Putinin joukkojen Ukrainassa tyydyttää tuota Putinin hävittämishalua! Aivan kummallista tuo Venäjän touhu on! Olisi jättänyt Ukrainan rahaan, olisi säästynyt 1000 000 haavoittunutta ja kuollutta yhteensä vai lieneekö jo kohta puolitoista miljoonaa! Putinia ei sureta joukojensa tapattaminen, hänellä on kysymyksessä joinkinlainen kunnia saada voitto Ukrainasta, mutta ei kyllä siltä näytä! Ukraina ei suostu Putinin vaatimuksiin maa-alueista, eikä pidäkäön suostua roistomaan vaatimuksiin!
- Anonyymi
Kuka ruikuttaa?
- Anonyymi
Natolla on ollut raja venäjän kassa sen ensimmäisestä perustamispäivästä lähtien!
- Anonyymi
Missä ihmeen rinnakkaistodellisuudessa viestiketjun avaaja elää. Jossain ruikuttajien yhteiskunnassa? Nato toi lisää turvaa, harva siitä ruikuttaa, paitsi ehkä rajan takana.
Natossa tai ei, on välttämätön paha nostaa nyt puolustusmenoja sille tasolle, että iivana näkee rajan takana niin happaman sitruunan, että sitä ei kannata puraista edes kokeeksi.
Ukrainassa käytävä sota on myös tuonut esiin selviä puutteita Suomen ja Natomaiden aseistuksessa. Droonit ovat kaikille uutta, uuden aselajin ylös potkaisu ei ole halpaa, vaikka näennäisen halvasta asejärjestelmästä onkin kysymys...ja sitten vielä drooneilta suojautumisen tekniikka siihen päälle. Ei ole järkevää tiputella drooneja ilmatorjuntaohjuksilla kun jokainen ammuttu ilmatorjuntaohjus on sinällään voitto viholliselle jos sellainen tuhlataan droonin torjuntaan. Pitää kehittää aivan uusia metodeja halpojen kohteiden ilmatorjuntaan. - Anonyymi
Neuvostoliitolla/Venäjällä oli yhteinen raja Nato-Norjan kanssa jo 1949 alkaen. Siitä huolimatta tuo "rintama" oli kaiken aikaa hyvin rauhallinen. Myös Tanska ja Islanti liittyivät jo 1949.
Ei ole mitään estettä sille, että myös Suomen ja Venäjän raja pysyisi Norjan ja Venäjän rajan tapaan rauhallisena. Näillä tienoilla ei ole kenenkään etu lähteä höökäämään pitkin soita ja metsiä.
Nato-rajat muodostuivat Venäjälle ongelmaksi vasta kun Venäjä imperialismillaan ja etupiiriajattelullaan halusi niistä ongelman tehdä. Venäjällä ei ole ollut mitään vaikeuksia tehdä laajamittaista kauppaa Nato-maiden, kuten Iso-Britannian, Saksan ja Ranskan kanssa. Venäjän tarpeita hyvin myötäilevät Unkari ja Slovakia ovat molemmat Nato-maita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.778001Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,835531Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675446Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1212452Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431154Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521143