20 eniten viljelijätukia saanutta Sij

Anonyymi-ap

🚜🚜🚜🚜🚜💤💤💤👺👺👺🥷🌸🥀🥀👺🪨👺😄👜👜👜👜
Maataloustuki keskimäärin normaalilla 2 h tilalla noin 150 000 e. Verotonta ja vastikkeetonta sosiaalie etuutta

Jonka yksin duunari veronmaksajat lahjoittaa


Äänestä. SDP

9

215

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on kyllä aloitus, jossa ei ole mitään järkeä. Millainen on 'normaali 2h (h=tunti) tila)? Vaikka tarkoittaisit hehtaaria (ha) on joko hehtaareihin lisättävä nolla tai otettava se tukisummaeuroista pois, että on edes jotain järkeä. Ja silti on täysin ylimitoitettu, sillä 2ha tila ei edes saa mitään tukia, ja 20ha tila ei saa lähellekään 150000 € tukia.

    • Anonyymi

      Hyvin näyttää paskamahaökykepulaisilla pyyhkivän. Uusia traktoreita ostellaan vähän väliä. Maastoautoja ja mönkijöitä piha täynnä.

      • Anonyymi

        Kellä on, kellä ei. Useimmilla ei. Esim. meillä.uusin traktori on 20v ja ei ole maasturia eikä mönkijää. Eikä tulekaan, korkeintaan joku traktori olisi saatava nuorempi ja isompi. Mutta ei uusi. Jos nyt vaikka 10v vanhan saisi ostettua.


    • Anonyymi

      Velkaa maubee 2.miljponaa

    • Anonyymi

      2 h?

      Eli 2 tuntia töitä ja 150 000€....?

      Aloittaja on mielenvikainen.

    • Anonyymi

      Nyt purra saksikaan

    • Anonyymi

      Maatalous saatava pois Suomesta. Halpaa ruokaa Kiinasta olisi paras ratkaisu.

      • Anonyymi

        Mee ite Kiinaan, kaikein paree rätkäisy.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe