Ruohonleikkurin uusiminrn

Iso ja laaja on tuo piha, menee monta tuntia sitä kierrellessä.
Vähän olen miettinyt, jos sauvaohjattavan laittaisi.
Kerran näin sellaisen työntouhussa, sutjakasti kävi.
On aika hintava, mutta varmaan kestävämpi, mitä nämä markettimallit.
Nykyinen ajettava on jo niin vanha ja paljon ajettu, että hyä, jos tämän kesän kestää.
18469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ei kokemuksia.

Monesti miettinyt ajettavaa, ei ole saanut aikaiseksi ostoa. Siis pöndelle, iso piha. Sen ajatellut, pitäis olla edestä leikkaava.

Ostin muutama vuos sitten uuden vetävän koneen. Vanha hajos. Mutta sitten sain kuningas idean. Ekopiha. Hyvä homma, ei juuri mitään tarvi tehdä. Isoimpia pajuja ja puskia muistaissain vetelen raivaussahalla.

Nyt on kukkia, mehiläisiä, lintuja ja iteasiassa hiton hyvän näköistä. Uutta konetta en ole edes kokeillut. Vois oikeestaan myydä pois.

Tsadissa pieni piha, käyttänyt akkitrimmeriä. Toimii ihan hyvin. Täälläkin oli ekopiha. Tuli vaan liikaa nokkosta. Vedin tälle kesälle glyfosaatilla ruskeeks ja istutin uuden nurtsin. Ehkä syksymmällä leikkaan. Tai annan olla.

Mua alkoi aikoinaan huolestuttaan just toi pörriäisten ja lintujen häviäminen. Ekopiha ihan hyvä juttu. Ja siis kerrassaan helppohoitoinen. Suosittelen miettimään asiaa. Säästäisit sitäpaitsi useemman tonnin rahaakin sillä ratkaisulla. Ja hitosti turhaa työtä.

=DW=

Äänestä
  • Nykyisillä traktorimalleilla kääntöympyrä on puolitoista mtriä.
    Etuleikkuri on varmaan hyvä, mutta monimutkainen. Se aina tuo mukanaan vikapaikkoja.
    Jokatapaksessa trmmeriä tarvitaan, jos siistinä haluaa pitää..
    Kai luonnonmukainen kauempana pihasta menettelee., mutta kyllä se etupiha pitää olla kunnossa. Se etupiha on minulla vaan laaja.

    Äänestä

  • Tuo ekopiha on kyllä hyvä idea, aloittajakin voisi ehkä laittaa osan pihaansa ekopihaksi.
    Yksi vaihtoehto ääntä ja melua päästävän leikkurin sijasta olisi laittaa robottileikkuri. Siitä ei paljon ääntä pääse, uurastaa yötäpäivää jos sille päälle sattuu. Voi myös säätää kuinka matalaksi tai korkeaksi nurmikon jättää.
    Itse sitten voisi sillä aikaa tehdä jotain aivan muuta, vaikka käydä ongella.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Tuo ekopiha on kyllä hyvä idea, aloittajakin voisi ehkä laittaa osan pihaansa ekopihaksi.
    Yksi vaihtoehto ääntä ja melua päästävän leikkurin sijasta olisi laittaa robottileikkuri. Siitä ei paljon ääntä pääse, uurastaa yötäpäivää jos sille päälle sattuu. Voi myös säätää kuinka matalaksi tai korkeaksi nurmikon jättää.
    Itse sitten voisi sillä aikaa tehdä jotain aivan muuta, vaikka käydä ongella.

    Ekopiha on yhtä kun kulottunut ja pajukoiyttunut myyrien taivas. Kesällä voikukkaa syksyllä horsmaa.
    Syksyllä ja keväällä surkea.

    Äänestä

Kylväkää vaikka apilaa nurmikoille, niin ei tarvitse leikellä.

Äänestä

Ladattava leikkuri on hyvä. Ei liian tekninen.
Ajoleikkuri vetää viimeisiään. On kyllä palvellut yli 20v.

Trimmeri on myös akkukäyttöinen.

Vanha sähkökäyttöinen pyörii nurkissa. Johto otettu jatkojohtokäyttöön. En tiedä pelittäiskö vielä.

Äänestä

Kokemusta 70-luvun alussa rintamamiestalon pihapiirin hoito meni monta vuotta viikatteella ja sirpillä, hoitui ihan hyvin, ennen kuin hankin ruohon leikkurin vetävillä pyörillä. Rivitalo asunnossa ei ollut ongelmaa. Kesämökillä entinen pienviljelijän tila, parhaaksi huomattiin raivaussaha valjailla jossa terän sijasta trimmeri siimalla, maasto sen verran epätasainen. Jälkeen päin tuli mieleen, kesämökiksi itselle olisi riittänyt vaatimaton pienehkö mökki jossa luonnon mukainen maasto ilman nurmikkoa.

Äänestä
  • Tuttavalla kesämökki mäntykankaalla järven läheisyydessä, ei tarvitse nurmikoita leikellä. Ei ole edes kukkapenkkejä laittanut vaan riittää muutama kukkaistutus isossa ruukussa silmänilona.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Tuttavalla kesämökki mäntykankaalla järven läheisyydessä, ei tarvitse nurmikoita leikellä. Ei ole edes kukkapenkkejä laittanut vaan riittää muutama kukkaistutus isossa ruukussa silmänilona.

    Joo muutamilla tutuilla, oikeesti harvoilla kesämökeillä on nurmikkoa. Vanhassa pienviljelys tilan ympäristö lähes järven rannalla viehätti, oli omenapuita, marjapensaita vähän peltoa, mut ei puuttunut tekemistä.

    Äänestä

Robottileikkuri hoitaa homman ihan omatoimisesti ja nurmikko on komeampi kuin koskaan. Mutta jos on siilejä, niin robotti mitoitettava ja ohjelmoitava niin, että hoitaa alueen päiväsaikaan ennen siilien liikkeelle lähtöä.

Äänestä
  • Meillä kone leikkaa klo 12-16 välisen ajan, joka kolmas päivä. Myyjä liikkeen nainen ohjelmoi laitteen, jonka hinta. noin 3000€.

    Äänestä

Kerrostalossa asuessa ei noita huolia ole.

Äänestä
  • Jos sulla ei oo mitään hyvää sanottavaa, niin oo hiljaa .

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jos sulla ei oo mitään hyvää sanottavaa, niin oo hiljaa .

    Sanoin mielestäni hyvän ja iloisen asian,,mutta sinulla se jotenkin "tökkäsi" ja pahastuit?
    Minkä ihmeen takia?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Sanoin mielestäni hyvän ja iloisen asian,,mutta sinulla se jotenkin "tökkäsi" ja pahastuit?
    Minkä ihmeen takia?

    Anteeksi, että koit asian noin. Vilpittömästi pahoittelen tekstiä , tunnetilassa viikko avioeron jälkeen.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Anteeksi, että koit asian noin. Vilpittömästi pahoittelen tekstiä , tunnetilassa viikko avioeron jälkeen.

    Toivottavasti löydät uuden mahdollisemman pian, itse olin yksin melkein 3kk ja se oli liikaa.

    Äänestä

Samalla rahalla, ja vähemmälläkin, saat laadukkaan robottileikkurin ja piha pysyy siistinä ihan itsekseen.

Äänestä
  • 3200 € vuonna 2022 asennettuna.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Iso ja laaja on tuo piha, menee monta tuntia sitä kierrellessä.
Vähän olen miettinyt, jos sauvaohjattavan laittaisi.
Kerran näin sellaisen työntouhussa, sutjakasti kävi.
On aika hintava, mutta varmaan kestävämpi, mitä nämä markettimallit.
Nykyinen ajettava on jo niin vanha ja paljon ajettu, että hyä, jos tämän kesän kestää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu