https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011314246.html
Tässä taas yksi esimerkki siitä että alle 18 vuotiaita ei pitäisi päästää ruoriin ja nykyisin kun vesikulkuneuvojen nopeudet nousseet niin täysi-ikäisille vesillä liikkumisen kortti eli jos liikutaan moottorin voimin olipa se polttomoottori tai sähkömoottori niin ajokortti oltava.
On täytynyt olla vauhtia koska purjeveneeseen tullut vaurioita.
Tässä taas yksi esimerkki siitä että alle 18 vuotiaita ei pitäisi päästää ruoriin ja nykyisin kun vesikulkuneuvojen nopeudet nousseet niin täysi-ikäisille vesillä liikkumisen kortti eli jos liikutaan moottorin voimin olipa se polttomoottori tai sähkömoottori niin ajokortti oltava.
On täytynyt olla vauhtia koska purjeveneeseen tullut vaurioita.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Venäjällä on käytössä veneily kortti, eli Suomeen tämä Venäläinen venekortti malli käyttöön ainoona EU valtiona.
Vanhemmat tuossa törttöili. Lapsenteko luvanvaraiseksi.
Kuinka moni meistä olisi syntynyt, jos lapsenteko olisi luvanvarainen?
Onneksi aina tapahtuu jotain, niin voi perustella omaa vihaansa.
Kannatan korttipakkoa
Entä jos päästettiin niihin hitaampiin kulkuneuvoihin, joilla ketjun aloittaja pääsi nöösinä ajelemaan.
Tekeville sattuu, jopa nuorille tekeville sattuu toisinaan vahinkoja, vesillä vahingot useimmiten kuitenkin sattuvat aikuisille. Jokin ikäraja, olisiko sitten 16, voisi olla moottorilla varustetuille vesikulkuneuvoille se ensimmäinen rajoite, ehkä myös moottoriteho, alkuun esim. max. 1,5 kW....
Toisaalta aloitteleville sattuu oli ikä mikä tahansa.
Fyysisesti mukaan lukien reaktioaika ihminen on parhaimmillaan 20-30 vuotiaana. Sen jälkeen kyvyt heikkenevät. Pelkkä reaktioaika on paras 18 vuotiaana.
Kognitiiviset kyvyt ovat parhaimmillaan 35 vuotiaana ja heikkenevät 45 ikävuoden jälkeen.
Uuden oppimiseen paras aika on 4-12 vuotiaana.
Jos tarkoitus on saada ihmiset oppimaan nopeasti turvallisisksi veneilijöiksi, niin sitä ei kannata jättää kovin myöhäiseen.
Ehkä 4-12 vuotiaat ovat nopeita oppimaan koska tekevät niin paljon virheitä. Ennakointi on kaiken a ja o, vähentää virheitä ja siten nopean reagoinnin tarvetta, ja se tulee kokemuksen myötä 45+ ikäluokassa.
Ihminen ei opi kovin nopeasti turvalliseksi millään elämän osa- alueella, vasta riittävän paljon erilaisia tilanteita, sisältäen myös mieluusti pieniä epäonnistumisiakin, tekee sen kokeneen ja vasta se tuo turvallisuutta sen minkä tuo mutta ajatta tai vain koulun penkillä kokeneeksi ei kehitytä.