Mitä hyvää siitä seuraakaan?
Näin Siun sotessa uumoillaan….
"HYVINVOINTIALUEEN suunnitelmaluonnokset tarkoittavat Polvijärvellä pahimmillaan sitä, ettei kunnassa olisi minkäänlaista kiinteää sote-palvelupistettä tai edes liikkuvia palveluita.
Polvijärven terveyspalvelut esitetään tarjottavaksi Outokummusta, eikä Polvijärveltä ole Outokumpuun julkista liikennettä.
Polvijärveläisten palvelutarve on kuitenkin maakunnan suurinta, väestö ikääntynyttä ja sairastavuus suuri. Saavutettavuuden kannalta on ensiarvoisen tärkeää tarjota palveluita kattavasti myös Polvijärvellä."
Karjalainen -lehti
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/7722686
Kolme hyvinvointialuetta lakkaamassa
11
237
Vastaukset
- Anonyymi
Jääkö ees teeko Haapaveellä?
- Anonyymi
Jää se talo minnekkään häviä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jää se talo minnekkään häviä
Palvelut häviää kyllä loputki...seo sitä kepulointia se!!
- Anonyymi
Joo. Näyttäisi siltä että kamreerikäsittelyyn joutuu kolme hyvinvointialuetta
Tarkkailuluokalle joutuva Lapha: ”Jos alueita yhdistetään, jauhaudumme rattaisiin”.
Kolme hyvinvointialuetta joutuu valtiovarainministeriön arviointimenettelyyn. Alueet ovat Itä-Uusimaa, Keski-Suomi ja Lappi.
YLE 17.6.2025 - Anonyymi
Heh he! Ministeriöstön miehet antoivat kokonaisen viikon hyvinvointipiireille aikaa tehdä selvityksensä. Tässä vielä juhannus välissä. Taitaas olla valmiiksi pelattu juttu ja selvillä pelin tulos.
- Anonyymi
Ministeriössä on selvä näkemys. Joutavat pulinat pois!
- Anonyymi
Maakunnan tarkoitus oli leikata palvelut...tätä kepu ajanu vuosia jo.....porkkanalla ja nyt kepillä...
- Anonyymi
Kepu pettää aina ja saarikko sai palkintoviran....
- Anonyymi
Valvira antoi makiat korvapuustit Laphalle vanhusten hoidosta ja hoivasta. Viikko aikaa pistää paperilla asiat kuntoon.
- Anonyymi
Minkähköhänlainen nootti sieltä tuli? Paimenkirje? Kehotus hoitaa hommat paremin? Ultimaattumi! Vai mitä!
- Anonyymi
Pohde vaa aiko leikata lisää maakunnista ja rakentaa ja kehittää oulun palveluita.....hyvä kepu!!! Saatte oman kannattaja alueen tapettua kokonaan.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129