Kolme hyvinvointialuetta lakkaamassa

Anonyymi-ap

Mitä hyvää siitä seuraakaan?

Näin Siun sotessa uumoillaan….

"HYVINVOINTIALUEEN suunnitelmaluonnokset tarkoittavat Polvijärvellä pahimmillaan sitä, ettei kunnassa olisi minkäänlaista kiinteää sote-palvelupistettä tai edes liikkuvia palveluita.

Polvijärven terveyspalvelut esitetään tarjottavaksi Outokummusta, eikä Polvijärveltä ole Outokumpuun julkista liikennettä.

Polvijärveläisten palvelutarve on kuitenkin maakunnan suurinta, väestö ikääntynyttä ja sairastavuus suuri. Saavutettavuuden kannalta on ensiarvoisen tärkeää tarjota palveluita kattavasti myös Polvijärvellä."

Karjalainen -lehti
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/7722686

11

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jääkö ees teeko Haapaveellä?

      • Anonyymi

        Jää se talo minnekkään häviä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jää se talo minnekkään häviä

        Palvelut häviää kyllä loputki...seo sitä kepulointia se!!


    • Anonyymi

      Joo. Näyttäisi siltä että kamreerikäsittelyyn joutuu kolme hyvinvointialuetta

      Tarkkailuluokalle joutuva Lapha: ”Jos alueita yhdistetään, jauhaudumme rattaisiin”.

      Kolme hyvinvointialuetta joutuu valtiovarainministeriön arviointimenettelyyn. Alueet ovat Itä-Uusimaa, Keski-Suomi ja Lappi.

      YLE 17.6.2025

    • Anonyymi

      Heh he! Ministeriöstön miehet antoivat kokonaisen viikon hyvinvointipiireille aikaa tehdä selvityksensä. Tässä vielä juhannus välissä. Taitaas olla valmiiksi pelattu juttu ja selvillä pelin tulos.

      • Anonyymi

        Ministeriössä on selvä näkemys. Joutavat pulinat pois!


    • Anonyymi

      Maakunnan tarkoitus oli leikata palvelut...tätä kepu ajanu vuosia jo.....porkkanalla ja nyt kepillä...

    • Anonyymi

      Kepu pettää aina ja saarikko sai palkintoviran....

    • Anonyymi

      Valvira antoi makiat korvapuustit Laphalle vanhusten hoidosta ja hoivasta. Viikko aikaa pistää paperilla asiat kuntoon.

      • Anonyymi

        Minkähköhänlainen nootti sieltä tuli? Paimenkirje? Kehotus hoitaa hommat paremin? Ultimaattumi! Vai mitä!


    • Anonyymi

      Pohde vaa aiko leikata lisää maakunnista ja rakentaa ja kehittää oulun palveluita.....hyvä kepu!!! Saatte oman kannattaja alueen tapettua kokonaan.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kehu kaivattuasi yhdellä lauseella

      "Hän on todella mielenkiintoinen henkilö. "
      Ikävä
      93
      1567
    2. Tänään sen huomasin ja se tuntuu

      Vapauttavalta. Saavuttomaton rakkaus on loppunut. En tunne enää kaipuuta enkä rakkautta. Nyt voin alkaa taas elää eikä t
      Ikävä
      113
      1228
    3. Päivän persu: Maahanmuuttajat ovat "rupusakkia"

      Voi Petteri parkaa 🤣 "Kansanedustaja Mauri Peltokangas (ps) kutsuu kolmansista maista Suomeen muuttavia ihmisiä rupusa
      Maailman menoa
      322
      1141
    4. Miten yrität saada tilannetta eteenpäin

      ettei jäätäisi päikoilleen, missä kumpikin ikävöi omalla tahollaan?
      Ikävä
      76
      1063
    5. En uskalla liikkua yöllä yksin ulkona

      Tai lähteä viettämään iltaa, kun kotiinpaluu myöhään ei tunnu hyvältä. Kerroin tuon yhdelle miehelle. Arvaa mitä hän va
      Ikävä
      163
      1014
    6. Se nainen joka sua kaipailee on melkoisesti

      Lihonut. melkoisen Noloo. Mieheltä tutulle miehelle
      Ikävä
      98
      989
    7. Et tule koskaan löytämään tällaista syvyyttä kenestäkään toisesta

      Jos vaan tietäisit, kuinka paljon tunnen sinua kohtaan. Jos vaan tietäisit, miten paljon merkitset minulle.
      Rakkaus ja rakastaminen
      90
      965
    8. Taisit vihdoin ymmärtää

      Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.
      Ikävä
      12
      965
    9. Kauneutesi kiinnitti huomioni

      mutta oikeesti rakastuin tapaan, miten näet asiat ja kaikki. Olet liian ihana, enkä tiedä miten sen saisin sanottua.
      Ikävä
      33
      962
    10. En ymmärrä

      Miksi ikinä olen mitään hyvää tuntenut sinua kohtaan. Koskaan et ole mitään hyvää halunnut mulle.
      Ikävä
      92
      909
    Aihe