Herra Bean, juokse seinään! :)

Olen monta kertaa ajatellut, onko tuo Herra Bean nähnyt, kun olen koheltanut nuoruusvuosinani, jotka kohdentuvat tuonne 60-luvulle, niin samantapaista on minunkin elämässäni tapahtumat olleet. Kun alkaa mennä pieleen, niin se on sitten menoa!

Oli juhannusaatto, kun olin matkalla ensimmäistä kertaa tulevien appivanhempieni luo. Olin varannut yöjunassa makuuvaunupaikan, joka sattmalta oli keskimmäinen petipaikka. En ollut oikein tyytyväinen, koska olin aina yrittänyt saada (ja saanutkin) yläpetin, jonne olin saanut järjestää pesäpaikkani matkan ajaksi. Tämä oli ensimmäinen junamatka "väärällä petipaikalla".

Kun aukaisin makuuvaunun oven, oli verhot vedetty ikkunan eteen. Yläpetillä oli matkustaja jo unen mailla, samoin alapetillä. Riisuiduin ja ripustin vaatteeni hengariin seinälle. Kiipesin keskipetille. Uni ei tullut. Ajattelin huomista päivää. Minkälaisia apppivanhemmat olisivat? - Vatsa alkoi kurnia. Uskaltaisikohan kiivetä alas ja ottaa eväät esille? Pienen Jaakobinpainin jälkeen karjalanpiirakat laukussa voittivat. - Kiipesin varovasti alas ja heitin refleksinomaisesti piirakkapaketin petille. Sitten itse vikkelästi perässä. Piirakkapaketti oli poissa. Vetelin kädellä pitkin seinän vierustaa, tunnustelin jopa tyynyn alta. Paketti oli poissa! Olisikohan se tippunut lattialle seinän vieressä olleesta raosta? Kiipesin taas alas lattialle, olin rähmälläni alapetin vieressä ja tunnustelin petin alta, mutta siellä oli vaan alapetin matkustajan kasseja. Matkustaja heräsikin ja luuli varmaan, että pengoin hänen laukkujaan. Hämärässä tuijotimme toisiamme silmästä silmään, sanaakaan ei vaihdettu. :) - Kiipesin pettyneenä takaisin petille. Sitten tuli mieleen, että miksi en ottanut omenaa laukusta, kun oli lattialla!
Tietysti menin kiireesti alas, etten aiheuttaisi enempää häiriötä, nappasin omenan ja palasin asemiini ja järsin omenaa. Kaikki alkoi taas rauhoittua... kunnes yläpetin matkustaja käänsi kylkeä ja kuului vaan läts! kun jotakin putosi lattialle. Piirakkani! Olin heittänyt paketin vaistomaisesti yläpetille, koska se oli aina ollut minun petipaikkani! - Arvata saattaa, että menin kiireesti katsomaan, oliko se piirakkapaketti. Olihan se! - Petillä jälleen ja yritin olla varovainen, kun avasin piirakakpakettia. Äiti oli käärinyt ne voipaperiin, joka rapisi niinkuin voipaperi voi rapista! Söin kaikki piirakat. Mitäpä niitä säästelemään. Päälle iso röyhtäisy! - Ja sitten alkoi naurattaa! Yritin pidätellä naurua, purin peiton reunaa. Hetekapohjainen peti alkoi narista naurun tahdissa! - Kerkesin vaan ajatella, että mitä kanssamatkustajat arvelevat nyt keskipetillä tapahtuvan, kun päätin tehdä itseni hävittämistempun koko makuuvaunusta! Kiipesin vielä kerran, viimeisen kerran, alas ja vetäisin vaatteet päälle ja menin matkalaukkuineni, kasseineni käytävään. Sitten nauroin isoon ääneen, jolloin kanssamatkustajani iskivät nyrkkiä seinään ja huusivat: - Turpa kiinni! Huusin takaisin: - Joo, joo, kunhan saisin äänen vaimenemaan!
Juhannusreissu 1962 on jäänyt taatusti mieleen.

4

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olipa rodella mukava juttu!
      En ole jäsen, egkä et näe tärä?
      Näköni huononee koko sjan. Mitä arve,et, kannattaisiko minun puhua tällaisia pieniä juttuja? Olisi edes jotain virikettä.
      Iloista ja herstvää juhannusta!

    • Anonyymi

      Ei viimeistä kappalettasi voi lukea, liian pitkä. T. Mrs. Bean.

      • Anonyymi

        Luin sen nyt kuitenkin. Hyvä juttu, hauska tarina. Toisille sattuu ja tapahtuu, kaikille ei niiinkään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4640
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2827
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1771
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1634
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1380
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1149
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1148
    Aihe