Mitä muuta tekisimme? Abdulrashidh kysyy.
Anonyymi-ap
2025-06-21 14:45:25
Ranskan poliisi ei saanut pakolaisvirtoja kuriin
Arttu Rintanen
Julkaistu 21.06.2025 | 14:42
Päivitetty 21.06.2025 | 14:42
Maahanmuutto
Salakuljettajat ovat perustaneet taksiveneitä, jotka poimivat siirtolaisia rannikolta.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)
Tuhannet siirtolaiset Ranskassa yrittävät epätoivoisesti päästä Englannin kanaalin yli Isoon-Britanniaan, ja poliisi tuntuu olevan ilmiön edessä voimaton. Asiasta kertoo The Times.
Viimeisen kahden viikon aikana 2000 ihmistä on ylittänyt kanaalin pienillä veneillä ja lautoilla. Samalla Ranskan poliisi on pysäyttänyt ylitysyrityksistä vain 38 prosenttia, kun vielä viime vuonna luku oli 45 prosenttia.
MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA
Learn more
Ranska on kuitenkin luvannut puuttua tilanteeseen.
Rannoilla on kyynelkaasukanistereita merkkinä siirtolaisten sekä poliisien ja santarmien välisistä kamppailuista. Maan johto on sanonut sulkevansa porsaanreiän, joka estää Ranskan poliisia puuttumasta ylityksiin, jos ylittäjät ovat jo vedessä. Jotkut siirtolaiset ovat valittaneet tulleensa lyödyiksi pampuilla.
19-vuotias somalialainen Yusuf Mohamad Abdulrashidh on ollut Calais’n lähellä sijaitsevalla siirtolaisleirillä kaksi kuukautta. Sinä aikana hän on yrittänyt ylittää kanaalin neljästi, tuloksetta.
Hän on hengittänyt kyynelkaasua, joutunut poliisin työntämäksi, tullut jätetyksi rannalle veneestä sekä joutunut merihätään, josta Ranskan rannikkovartiosto pelasti hänet.
– Maksat ensimmäisellä yrityksellä, ja jos et pääse, voit yrittää uudelleen ja uudelleen. [Salakuljettajilla] on kuvasi ja nimesi, ja he tarkistavat niiden perusteella pääsetkö kyytiin, Abdulrashidh kertoo.
Salakuljettajat ovat Abdulrashidhin mukaan erittäin kekseliäitä. Heillä on omat toimijansa siirtolaisleireissä, jotka hakevat ylittäjät leiristä. Abdulrashidhin mukaan salakuljettajat tienaavat ylityksillä paljon rahaa.
Lisääntynyt valvonta näkyyheti ylittäjien määrässä. Kun poliisiautot partioivat rantaa Gravlines’en lähellä, joutuivat ylittäjät piilottelemaan hiekkadyynien takana. Kun poliisit eivät luovuta, ylittäjät palaavat takaisin leiriin seuraavaa tilaisuutta odottamaan.
Poliisien kovat keinot ovat pakottaneet ihmissalakuljettajat muuttamaan taktiikoitaan.
Yksi niistä on uudet ”taksiveneet”, jotka kulkevat rannikkoa myöten poimien mukaansa siirtolaisia. Tämä on kuitenkin monin tavoin vaarallista ja suosii nuoria, voimakkaita miehiä, jotka jaksavat kahlata vedessä ja vetää itsensä veneen kyytiin.
Käytännössä tämä tarkoittaa, että naiset ja seniorit jäävät siirtolaisleireille.
– Emme onnistuneet, koska meillä oli mukanamme vanhempi täti. Hän ei voi juosta tai kävellä nopeasti, ja meillä on myös lapsi, joten rannan ylittäminen oli vaikeaa, kertoo 16-vuotias afgaanipakolainen Mariam.
Eritrealainen Josef taas kertoo nähneensä miten eräs siirtolaisryhmä melkein hukkui, kun vene, jossa he olivat, alkoi vuotaa.
verkkouutiset
naiset ja seniorit jäävät siirtolaisleireille.
Anonyymi-ap
3
130
Vastaukset
- Anonyymi
Liika on aina liikaa.
- Anonyymi
tty
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
tty
Isänmaan puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266683MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny595806Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.864490NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun984405Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1574221Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.901564- 3871426
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301315- 811307
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411094