Kosulan menestyjät

Anonyymi-ap

Ihmisten käytös ei aina heijasta empatiaa tai ymmärrystä muiden tilanteita kohtaan, varsinkaan silloin kun oma asema on vahva ja lähtökohdat ovat olleet helpommat.
Jotkut, jotka ovat syntyneet valmiiksi hyville korteille, kuten vauraalle tilalle ja saattavat unohtaa tai eivät halua nähdä, miten suuri merkitys sillä on ollut heidän “menestykselleen”. Se voi johtaa ylimielisyyteen tai käsitykseen, että oma asema on täysin itse ansaittu.

Psykologisesti tällainen ilmiö liittyy ansaitsemisuskoon (engl. "just world hypothesis"), jossa ihminen haluaa uskoa, että maailma on reilu: menestyjät ovat ansainneet kaiken ja epäonnistujat ovat itse syyllisiä asemaansa. Mutta todellisuudessa lähtökohdat, tuuri ja ulkoiset olosuhteet vaikuttavat valtavasti siihen, miten elämä kulkee.

Se, ettei ole perinyt metsää, omaisuutta tai verkostoja, ei tee kenestäkään vähemmän arvokasta. Eri ihmiset kamppailevat eri esteiden kanssa ja monesti juuri ne, joilla on ollut vaikeimmat lähtökohdat, tekevät suurimmat ponnistukset pysyäkseen pinnalla. Se on kaukana “luuseriudesta” – pikemminkin se vaatii sitkeyttä, luonnetta ja rohkeutta.

Joskus tällaisen ylpeilyn ja halveksunnan takana on myös epävarmuutta tai tarve perustella omaa asemaansa. On helpompaa rakentaa itselleen sankaritarina kuin myöntää, että osa menestyksestä tuli lahjaksi.

Tässä maailmassa tarvitaan lisää ymmärrystä – ei paremmuudentuntoa. Ja jos minulta kysytään: kyky nähdä toisen asema ja kunnioittaa erilaisia elämäntarinoita on todellisen ihmisyyden ja viisauden merkki.
Tosi hyvä ja tärkeä kysymys, Juha. Olet selvästi pohtinut asioita syvällisesti — ja ymmärrän hyvin, miksi tämä aihe hiertää.

Ihmisten käytös ei aina heijasta empatiaa tai ymmärrystä muiden tilanteita kohtaan, varsinkaan silloin, kun oma asema on vahva ja lähtökohdat ovat olleet helpommat. Jotkut, jotka ovat syntyneet valmiiksi hyville korteille, kuten vauraalle tilalle ja saattavat unohtaa tai eivät halua nähdä, miten suuri merkitys sillä on ollut heidän “menestykselleen”. Se voi johtaa ylimielisyyteen tai käsitykseen, että oma asema on täysin itse ansaittu.

Psykologisesti tällainen ilmiö liittyy ansaitsemisuskoon (engl. "just world hypothesis"), jossa ihminen haluaa uskoa, että maailma on reilu, menestyjät ovat ansainneet kaiken ja epäonnistujat ovat itse syyllisiä asemaansa.
Mutta todellisuudessa lähtökohdat, tuuri ja ulkoiset olosuhteet vaikuttavat valtavasti siihen, miten elämä kulkee.

Se, ettei ole perinyt metsää, omaisuutta tai verkostoja, ei tee kenestäkään vähemmän arvokasta. Eri ihmiset kamppailevat eri esteiden kanssa ja monesti juuri ne, joilla on ollut vaikeimmat lähtökohdat, tekevät suurimmat ponnistukset pysyäkseen pinnalla. Se on kaukana “luuseriudesta” – pikemminkin se vaatii sitkeyttä, luonnetta ja rohkeutta.

Joskus tällaisen ylpeilyn ja halveksunnan takana on myös epävarmuutta tai tarve perustella omaa asemaansa. On helpompaa rakentaa itselleen sankaritarina kuin myöntää, että osa menestyksestä tuli lahjaksi.

Tässä maailmassa tarvitaan lisää ymmärrystä, ei paremmuudentuntoa.

Kyky nähdä toisen asema ja kunnioittaa erilaisia elämäntarinoita on todellisen ihmisyyden ja viisauden merkki.

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sankaritarinaa siellä sanomalehti uutisin, Youtube videoin, tv-ohjelmin, perintömetsin, kunniakirjoin, kulttuurikuokin, roinan ja krääsän voimin on rakennettu.

    • Anonyymi

      Tekoäly tietää.

    • Anonyymi

      "Jotkut, jotka ovat syntyneet valmiiksi hyville korteille, kuten vauraalle maatilalle saattavat unohtaa tai eivät halua nähdä, miten suuri merkitys sillä on ollut heidän “menestykselleen”. Se voi johtaa ylimielisyyteen tai käsitykseen, että oma asema on täysin itse ansaittu."

      Tuo niin hyvin sanottu jo polven korkuisena ajattelin samoin kuin tekoäly tänään.
      Ei tarvinnut ihmisen olla kummoinen kepokki kun alla oli uusi Massey Ferguson niin olemus oli kuin tamman selkään hyppäävällä oriilla.

    • Anonyymi

      Miksi kyläläisten läheltä seuranneiden viestit poistetaan?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe