https://youtu.be/4rUSukEur08?si=tKNCbvCxZY_nsy0N
Outoa on ollut mannilaisten talonpito, kaikkien rakennusten helmat ovat märänneet kun ei ole ollut ymmärrystä tehdä rakennuksiin kunnon perustuksia.
Kivistä tuskin on ollut puutetta, mutta mistä sitten?
Pelkkää saamattomuutta ja laiskuuttako.
Outoa talonpitoa
14
643
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
https://youtu.be/V38DTr5XP-8?si=m5Vn36QigXGyT2u0
Siinä lisää maanpoveen vajoavaa rakennuskantaa. - AnonyymiUUSI
Ainakin Pirjohannelelle kertyy todistusaineistoa tekemästään kovasta työstä pelastaa tilanomistajan omaisuus mätänemästä aloilleen.
- AnonyymiUUSI
Justhan se istutti kasveja puuseinän viereen, olkoon vaikka mikä rakennus, seinän viereen ei mielellään istutella, vaikka olisi kivitalo.
- AnonyymiUUSI
Miksi enolaa juilutaan MM: n tiluksiksi, Otto sen omistaa perintökaaren, enon velipoika. Uutta perintöä ootellessa.
- AnonyymiUUSI
Jo se työmäärä minkä vuokrapihan kunnostukseen Pirjohannele on jo tähän mennessä tehnyt maksaisi tuhat euroa vuokranantajalle alan ammattilaisilla teetettynä.
Entpä jatko, aloittaako Pirjohannele myös helmoistaan lahonneiden rakennusten kunnostamisen omilla varoillaan?
Ei kukaan itseään arvostava ihminen asu rötisköiden keskellä edes vuokralla.
On ihmisten aliarviontia tarjota ihmisille ränsistynyttä ja hoitamatonta asuinympäristä asuinpaikaksi ja periä vuokraa paskakasasta.- AnonyymiUUSI
Tarjoa sinä vaikka ilmaiseksi jos niin tyhmäolet.
- AnonyymiUUSI
Jos Pirre saa talostaan hyvän hinnan, niin saattaa jopa ostaa enolan, mutta eikö manin serkuillakin ole jotain osuutta asiaan.. vai oliko eno lapseton?
Leivinuuni ja sisäsauna ovat hänelle enolassa kaikkein tärkeimmät, ei haittaa, vaikka talo on syvällä korvessa. Äidin luo on lyhyempi matka kuin kanavan varrelta.
- AnonyymiUUSI
Hiiretkin olivat muuttaneet asumaan Primeran peräkonttiin.
- AnonyymiUUSI
Vuokranantajalla on pihamaat täynnä traktoreita, lanoja heinänajureita ja länkkäreitä niin olisi luullut olevan myös kykyä laittaa vuokralle tarjottavan tilan pihamaat ja rakennusten seinustat kuntoon.
Tosin lumi talvella ja kasvusto kesällä peittää todellisuuden.
Poissa silmistä, poissa mielestä, ehkä Pirren olisi syytä välttää liian pitkälle meneviä paljastuksia koska kyseessä on vuokrattu tila, ainakin niin on meidän seuraaja poloisten antanut kuvaamillaan luomuksilla ymmärtää.- AnonyymiUUSI
Mitäs sitä kukaan tietää miten pirre vuokransa maksaa..?? Vai maksaako ollenkaan?? Vie ruokaa postilaatikkoon ja välillä kotiin asti..
- AnonyymiUUSI
"Tarjoa sinä vaikka ilmaiseksi jos niin tyhmäolet."
Sinä se tyhmä olet kun tarjoat paskaa vuokralle.
Koko maailma näkee ettei sinusta ole saadusta omaisuudesta huolehtijaksi.
Ja mitä enemmän sinulle ikää kertyy niin sitä enemmän elämä ränsistyvän roinan keskellä ahdistaa.- AnonyymiUUSI
Tollo et tajua bisneksestä mitään. Maailmassa vuokrataa ja tehdään paskaa ja sillä rahaa.
- AnonyymiUUSI
Metsätontun asumuksessa ei ole varsinaista sokkelia ensinkään,ulkovuori lähtee lähes maantasosta. Suattaa märäntöö esiintyä alapohjissa ,niinkuin yläpohjissakin oli. Voipi olla tuimat tuoksut sisällä.
- AnonyymiUUSI
Kait siellä jonkunlainen betoninen kivijalka on koska kellarikin talossa on.
Aivan yleisesti sitä osaa talosta joka näkyy maanpinnan yläpinnan ja ulkoseinän alapinnan välissä kutsutaan sokkeliksi.
Sokkeli voi olla valesokkeli tai riippusokkeli mutta yleisin sokkeli nykyisin kevytsoraharkoista muurattu sokkeli, tai betonista valettu valusokkeli.
Yleensä matalan sokkelin valaminen tai sokkeliharkkojen muuraaminen aloitetaan valetun anturan päältä.
Antura on ikään kuin sokkelin kenkä.
Myös sokkelimuotteja käytetään, muotissa on valutila myös anturalle ja muotti on samalla myös routasuojaus matalalle perustukselle.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup325611Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su783638Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene223224Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252675- 452561
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1102534Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322021Maija Kajan
Aiheutti hormoonien määräämisellään massiivisen rintasyöpien lisääntymisaallon!!!!941690Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731576- 221460