Nyt olis kalliit neuvot hyviä

Anonyymi-ap

Se tuli nyt eteen tietokoneen osto!

Mutta en ole ainakaan kymmeneen vuoteen seurannut alaa ja en siis tiedä mistään mitään. Vanhoilla muutaman kympin koneilla olen sinnitellyt eteenpäin.

Muutamia kriteerejä:

- oltava läppäri
- mielellään isolla näytöllä (ehkä 17")
- pystyttävä tekemään softaa (PHP, Python...)
. kuvankäsittelyyn taivuttava (Gimp, Paint.net...)

Nuo nyt ainakin äkkiä tulivat mieleen. Vaan eivät taida olla millekkään koneelle edes rimanhipojia nykyään. Varmaan myös Mac hanskaa nuo kaikki...

Onko olemassa jotain merkkejä ja/tai tyyppejä mitä kannattaa vältellä?

8

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      RAM 8gt minimi.

      • Anonyymi

        OSTA Chromebookki


    • Anonyymi

      Kannattaa ostaa 17" näytöllisen koneen asemesta vaikka 14-15" näytöllä oleva ja siihen ulkoinen näyttö. Telakka olisi vielä parempi - mutta hintakin nousee sitten jo merkittävästi ja ilmankin pärjää.

      • Anonyymi

        Joo, nykyään isoja kannettavia on vähän myyty.


    • Anonyymi

      Windows pyörii päin helvettiä ja joka päivä joutuu joko etsimään netistä fixausta ongelmaan tai tekemään uudelleenasennuksen kun joku päivitys tuhoo jonkun.

      Toinen sanonta "työnsit kätesi paskaan" = "menit sitten hankkimaan windows-tietokoneen..."

    • Anonyymi

      Tuo "oltava (jättimäinen) läppäri" herättää kysymyksen miksi?
      Nostetaanko se pöydälle tarvittaessa ja halutaan pitää pöytä tyhjänä kun konetta ei käytä? Oikeastaaan lähes ainoa järkisyy ahtaissa tiloissa.
      Muuten jos tietokoneelle löytyy tila pöydältä, niin siihen sopivan iso monitori nököttämään ja pieni läppäri siihen tarvittaessa kiinni, mieluiten telakan kanssa, jolloin näppiskin muuttuu paremmaksi. Jos läppäriä sitten tarvitsee reissussa mukana, niin tilapäiskäytössä läppärin 13-14" fhd näyttö toimii kyllä ja on hemmetisti mukavampi kuskattava kuin 17" jättiläinen.

      • Anonyymi

        Minulla on ongelmia näön kanssa joten siksi näytön olisi hyvä olla riittävän kookas.

        Käytän läppäriä pääasiassa röhöttäessäni sängyssä puoli-istuvassa asennossa niin että erilliselle monitorille ei ole käyttöä. Eikä myöskään telakalle. Tein kymmeniä vuosia istumatyötä ja selkä on soirona. Tuo asento on ainoa joka ei aiheuta ongelmia.

        Ja silloin harvoin kun kuljetan läppäriä mukanani ei sen koko ole ongelma.

        Eli näistä syistä iso näyttö ja ei ulkoista näyttöä eikä telakkaa :)


    • Anonyymi

      Siiten vaan verkiksen tai gigantin tai powerin tai dustian sivuille....

      Valkaa sopiva!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2015
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1883
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1773
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1389
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1265
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1229
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1112
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1066
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      963
    Aihe