Luovuin uskosta

Ja jätin Jeesuksen Kirtsuksen. En kaipaa enää ylivaltaa tai elämänkielteisyyttä. Nyt jää suviseuratkin lopullisesti, nyt olen viimein vapaa!
24304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sinänsä hyvä juttu luopua uskosta. Ei tarvitse herjata muiden uskoa, ei herjata amerikan homoja eikä olla sitä mieltä että Jumala haluaa sotia ja tappaa ihmisiä.

On tosiaan vapaa pahuudesta.

Äänestä
  • Kuka oli jeesuksen serkku

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kuka oli jeesuksen serkku

    homo vai istu jeesuksen sylissä

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    homo vai istu jeesuksen sylissä

    vai oliko jeesus homo

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    vai oliko jeesus homo

    raamattu paha kirja ja pahuuden julistajat sitä levittävät

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    raamattu paha kirja ja pahuuden julistajat sitä levittävät

    raamatut voi hävittää maan päältä

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    raamatut voi hävittää maan päältä

    ainut kirja jolla ei tee mitään

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    ainut kirja jolla ei tee mitään

    raamatun julistajat kulkevat mekko päällä

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    ainut kirja jolla ei tee mitään

    jeesus oli homo

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    vai oliko jeesus homo

    Jos ei Jeesusta ei ollutkaan? Ja ihmiset vain uskoo johonkin olemattomaan?

    Äänestä

älä luovu uskosta luovu jumalasta

Äänestä

Luovuit uskonnosta ja liityit persuihin

Äänestä
  • persut on ajamassa suomea sota tilaan

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    persut on ajamassa suomea sota tilaan

    nämä sota kiimaset istuu persuissa

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    nämä sota kiimaset istuu persuissa

    isän maan petturien puolue

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    isän maan petturien puolue

    sosiaali demokraatit on oikea

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    sosiaali demokraatit on oikea

    Tai tik tok

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    persut on ajamassa suomea sota tilaan

    Kyllä sodat on enimmäkseen uskon asioihin liittyviä

    Äänestä

yhteisössä on tuki ja turva

Äänestä

Käyttivätkö sukulais miehet seksuaalisesti hyväksi sinua?

Äänestä

Kyllä kun lesta pojat huolen pitää saa rahaa

Äänestä

hyvä että luovuit takas ei oo tulemista

Äänestä

Onnittelut rohkeasta päätöksestä.

Monissa uskonnoissa sekä ihmiskuva että jumalakuva ovat kovin kielteisiä. Se kuuluu tavallaan uskonnon ”markkinoinnin” pakettiin: ensin väitetään ihmistä vialliseksi ja vääränlaiseksi ja sitten tarjotaan ongelmaan ”ratkaisua” eli omaa uskontoa. Monet eri uskonnot ja suuntaukset perustuvat tähän asetelmaan. Kieltäytyjiä uhkaillaan ikuisella kidutuksella.

Juuri samalla tavalla toimii monien tuotteiden ja palveluiden markkinointi. Mietitään vaikka naisten karvojen poistoon tarkoitettuja välineitä ja voiteita: ensin naisille uskotellaan, että luonnolliset karvat missä tahansa muualla kuin pään alueella ovat vastenmielisiä. Sen jälkeen tarjotaan ratkaisuksi tuotetta, joka poistaa ”ongelman”. Ja uhka on se, että jos et poista karvojasi, olet ruma ja jäät yksin.

Haluan muistuttaa, että Jumalaan uskominen on mahdollista ilman uskontoakin. Se ei tietenkään ole välttämätöntä, mutta tämä muistutus koskee vain niitä, jotka ovat halunneet erota uskonnoista mutta kaipaavat silti jotain itseään suurempaa rakkautta tai yhteyttä.

Tällaisessa uskontojen ulkopuolella koetussa uskossa korostuu mystiikka eli henkilökohtaiset uskonnolliset kokemukset. Minä esimerkiksi olen selvänäköinen. Monet kristinuskon suuntaukset eivät hyväksy selvänäköisyyttä tai selvänäköisiä ihmisiä, samaan tapaan kuin jotkut niistä eivät hyväksy homouttakaan tai naisen tasavertaisuutta miehen rinnalla, naisen oikeutta päättää omasta kehostaan tai naisen oikeutta tuntea seksuaalista halua ja täyttymystä. Ei se haittaa, sillä en minäkään kaipaa sellaisia uskontoja, jotka eivät hyväksy minua omana, vapaana itsenäni.

Maailma on pääosin kaunis paikka, ihmiset ovat pääosin hyväntahtoisia, ja elämä on pääosin kaunis kokemus. Täällä tulee ihan hyvin eläneeksi, vaikka ei koko ajan pelkääkään jotain (jumalaa, helvettiä tai muiden hylkäämistä). Itse asiassa elämä on parempaa ja rakkaudellisempaa ilman jatkuvaa pelkoa.

Pidetään huolta toisistamme.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ja jätin Jeesuksen Kirtsuksen. En kaipaa enää ylivaltaa tai elämänkielteisyyttä. Nyt jää suviseuratkin lopullisesti, nyt olen viimein vapaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu