Outokummun Pioneeri Sanna Antikainen

Anonyymi-ap

Aamun Karjalaisessa tämä pioneeriaselajimme tukitolppa puolustaa jalkaväki miinoja siviilejä suojelevina ja panssarivaunut pysäyttävinä aseina.
Samalla hän tulle todistaneeksi kansamme erään viisauden,; "Kauheinta katsottavaa on tietämättömän tekeminen ".
Lapin sodan miinoitteet aiheuttivat siviiliuhreja vielä -50 ja -60 luvuilla, eläimistä ei lukuja. Sodan jälkeisten rajalinjojen sisällä olevia miinoitteita ei koskaan kaikkia löydetä, miinoittajat ja asiakirjat eivät ole aina tallella, massiiviset pommitukset siirtävät maamassoja ja vievät muassaan miinoja odottamaan Sanna Antikaisen polkaisua.
Jalkaväkimiinat kieltävä sopimus oli erittäin perusteltu todelliseen näyttöön siviiliuhreista nojaava sopimus ja siihen yhtymättömät maat samalla sitoutuivat syyllistyvänsä sotarikoksiin miinoja käyttäessään.
Uskon ja toivon että tämä kaivoskaupungin valonsäde ei enää seuraavien eduskuntavaalien jälkeen valaise eduskuntamme käytäviä, vaan palaa hoitajaksi toisten hoitajien työkaveriksi kertomaan heille miksi oli tärkeää puolustaa suurituloisten veroetuja, viedä työttömien ja vammaisten oikeuksia, suosia yksityistä terveysbisnestä, rahoittaa suurituloisten etuja jopa eläkerahastoista varastamalla.
Uskon että monet hoitajat odottavat tuota tilaisuutta innolla !

16

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uskon myös että tuo toive toteutuu !

    • Anonyymi

      Kommunismin ihannointi Okussa vaan jatkuu.
      No, tokihan se putoaminen päätösten teosta harmittaa, kuten tuosta aloitus textistä voi huomata.
      Yhyy... Kreml auta....

      • Anonyymi

        Voi pikku persukulta ! Eihän tuossa kommunismia ihailtu ja taitaa se Kreml olla nyt paljon lähempänä teidän omaa puoluettanne ?

        Eikä Sanna Antikaisen putoaminen harmita ainakaan minua yhtään !


    • Anonyymi

      Ei taida JV miina pysäyttää panssaria..

      Sanna saa kirjoitella ja haastaa asian vierestä tarinoitaan, huolitaanko pian vouhottajaa edes hoitajaksi.. Kuka uskaltaa olla hoidokkinsa kun köyhien ja työttömien pahin vihollinen Antikainen on..

      SA ei ymmärrä Suomen puolustuksesta enempää kuin kissa lusikasta, miinat tuhoavat eläimiä kiduttaen ne hengiltä...

      • Anonyymi

        Panssarimiina pysäyttää panssarin. Jalkaväkimiina hidastaa huomattavasti raivaamista. Ilman jv miinoja panssarimiinat voi keräillä kuin herkkutatit


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Panssarimiina pysäyttää panssarin. Jalkaväkimiina hidastaa huomattavasti raivaamista. Ilman jv miinoja panssarimiinat voi keräillä kuin herkkutatit

        Taitaa olla toisenlaiset estäjät raivaajille ?


    • Anonyymi

      Sannahan esiintyy asiantuntijana asioissa, jotka ovat tapahtuneen yhteiskunnassamme noin sata vuotta sitten, jolloin hänet aikaansaaneet siittiö-ja munasolu olivt alkuastee alkuasteen alkuasteella. Sannasta näyttää olevan kivaa "krapulapäissään" kasakan vierestä heränneenä parjata asiattomasta nimenomaan vihervassareita. Eipä silti, asiattomasti minäkin tässä parjaan Persujen äänitörvea eli Sannaa. Minulla on siihen eräänlainen oikeus, sillä edustaahan hän minua, vaikka en ole antanut hänelle valtakirjaa rienata asiattomasti kanssamatkustajia.

    • Anonyymi

      Tää sama muijja oli tv ssä joku aika sitten, Katoin että joku muumio ku siinä puheli puuta heinää..

    • Anonyymi

      Saako Sanna sopeutumiseläkkeen ? Se olisi suureen tarpeeseen, hoiturin työhön paluu saattaa herättää kehityskeskusteluja työtovereitten kesken.

    • Anonyymi

      Ne lapin miinat oli saksalaisten laittamia, joka oli siinä vaiheessa vihollinen. Vihollisille ei kerrota miinojen sijaintia.

      • Anonyymi

        Niin, ja rajathan eivät koskaan muutu sodissa, - vai ?


    • Anonyymi

      Aloittajalla ei näköjään ole mitään käsitystä suomen jalkaväkimiinojen käytöstä. Mikä lie yksinkertainen kaupunkilaistyttö

    • Anonyymi

      Vassari taitaa aloittaja olla. Rajat pitäis pitää auki ja pumpuli palloja miinojen sijaan käyttää. On nää niin Venäjälle päin kallellaan että joutasivat muuttaa sinne asumaan.

      • Anonyymi

        Milloin sivistys tulee Outokumpuun ? Milloin tosiasia menee perille ??

        Venäjä on äärioikeisto diktatuuri jossa vassarit ovat ja pysyvät maan alla...


    • Anonyymi

      Ei se sivistys persua tavoita olipa tämä Outokummussa tai missä tahansa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2369
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1950
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      43
      1798
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1589
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1201
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1162
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      143
      939
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe