Sitten vähitellen paljstui että SA-Int on jättäytynyt jonnekin 1960-luvulle ja asevoimista puuttuu jv-miinat ja droonit kokonaan. Ukkojen määrästäkin on vaihtelevia arvioita sdaasta tuhannesta miljoonaan. Aseistusta puuttuu miljardien edestä. Hävittäjät ovat loppuun ajettuja ohjuksia ei montaa ole. Rinkirunkkaajat ovat joutuneet totuuskomission eteen. Vähitellen aletaan vaieten myöntää että SA-Int on pelkkä tyhjä arpa. Vähän niinkuin Viron ilmavoimat.
https://www.kaleva.fi/suomi-tarvitsee-miljardikaupalla-lisaa-rahaa-puolu/11680238
Suomessa piti olla yksi EU-maiden suurimpia armeijoita
8
170
Vastaukset
- Anonyymi
Jalkaväkimiinoista luopuminen oli tietysti hölmö seikkailu maailmanparantamisen maailmaan, mutta se on nyt korjaantumassa. Ja sen puutteen korjaaminen on sentään halpaa hommaa, TNT-porapatruuna ja sakarasytytin tai vetosytyttimet eivät paljoa maksa...lisäksi kohta porapatruunat voidaan valmistaa kotimaisesta TNT:stä
Droonisodankäynti on kaikille uutta, ryssä tietysti on päässyt treenaamaan sitä omissa special operaatoneissaan, tosin sivulta on myös ihan kiva seurata, mikä toimii ja mikä ei, ennen kuin siihen hassaa ne miljardit jota se aselaji tulee tarvitsemaan. Mutta niinhän tässä on nyt myös löydetty se kohde johon puolustukseen tarvittavat lisämiljardit on järkevintä sijoittaa...siis niiden porapatruunoiden lisäksi.- Anonyymi
Suomi on vuosien takamatkalla droonisotailussa. Ukrainassa drooneilla on sodittu kolmen vuoden ajan. Suomi, joka ylpistelee sotimisen osaamisen tietämyksellä aloittaa droonihommat kirjaimellisesti nollasta. Ei ole drooneja, ei ole droonien ohjaajia, ei ole kykyä valmistaa satoja drooneja päivässä.
Ihmetyttää kuinka monta vuotta Ukrainan sodan alkamisen jälkeen kesti/kestää ennen kuin ase-, ammus- ja räjähdysainetuotanto saadaan käyntiin. Hätä liittyä Naton jäseneksi realisoitui heti kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Sotaa on käyty 3,5 vuotta ja ainoa mitä Suomessa tuotetaan on miehistönkuljetusajoneuvot. Hävittäjät ovat vanhenneet käsiin. Hävittäjiä ei kyetä suojaamaan drooneilta. Uusien hävittäjien saaminen kestää useita vuosia. Suomen puolustustaktiikka oli vanhentunutta jo siinä vaiheessa kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Toimintatapojen Nato-integrointi tulee kestämään useita vuosia. Sa-Int on ollut kujalla vuosikymmenten ajan. Tornin terävässä kärjessä on eletty menneisyydessä ja on pidetty oletuksena että sodankäynti ei paljoa muuttuisi vuosikymmenten aikana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi on vuosien takamatkalla droonisotailussa. Ukrainassa drooneilla on sodittu kolmen vuoden ajan. Suomi, joka ylpistelee sotimisen osaamisen tietämyksellä aloittaa droonihommat kirjaimellisesti nollasta. Ei ole drooneja, ei ole droonien ohjaajia, ei ole kykyä valmistaa satoja drooneja päivässä.
Ihmetyttää kuinka monta vuotta Ukrainan sodan alkamisen jälkeen kesti/kestää ennen kuin ase-, ammus- ja räjähdysainetuotanto saadaan käyntiin. Hätä liittyä Naton jäseneksi realisoitui heti kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Sotaa on käyty 3,5 vuotta ja ainoa mitä Suomessa tuotetaan on miehistönkuljetusajoneuvot. Hävittäjät ovat vanhenneet käsiin. Hävittäjiä ei kyetä suojaamaan drooneilta. Uusien hävittäjien saaminen kestää useita vuosia. Suomen puolustustaktiikka oli vanhentunutta jo siinä vaiheessa kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Toimintatapojen Nato-integrointi tulee kestämään useita vuosia. Sa-Int on ollut kujalla vuosikymmenten ajan. Tornin terävässä kärjessä on eletty menneisyydessä ja on pidetty oletuksena että sodankäynti ei paljoa muuttuisi vuosikymmenten aikana.Ei ole muuttunut perusta on sama. Tappaa ennenkuin tulee tapetuksi. Köyhät alistetaan sotimaan rikkaiden puolesta. Saatanan arvojärjestys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole muuttunut perusta on sama. Tappaa ennenkuin tulee tapetuksi. Köyhät alistetaan sotimaan rikkaiden puolesta. Saatanan arvojärjestys.
Kyllä suomen sodankäynnin strategia on ollut ajasta jäljessä. Länsimaista käytiin pätemässä Ukrainassa ja kouluttamassa osin vanhanaikaisia sotaoppeja. Ukraina totesi lännen sotaopit toimimattomiksi ja suunnitteli omat oppinsa, joita toteuttaa menestyksekkääksi niissä puitteissa joitka Ukrainalla on. Suomen pitäisi adoptoida Ukrainan opit sodankäyntiin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011325046.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä suomen sodankäynnin strategia on ollut ajasta jäljessä. Länsimaista käytiin pätemässä Ukrainassa ja kouluttamassa osin vanhanaikaisia sotaoppeja. Ukraina totesi lännen sotaopit toimimattomiksi ja suunnitteli omat oppinsa, joita toteuttaa menestyksekkääksi niissä puitteissa joitka Ukrainalla on. Suomen pitäisi adoptoida Ukrainan opit sodankäyntiin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011325046.htmlNo onneksi suomen sodankäynnin suunnitelmat tai varsinkaan tulevaisuuden suunnitelmat, eivät ole niin julkista tietoa, että kannattaisi hätääntyä. On aivan järkevää ottaa oppia Ukrainasta, mutta jos katsoo minkälaista droonien kehitys siellä on ollut, niin jos 2 vuoden takaisista drooneista olisi otettu oppia, niin Suomessa olisi nyt tilauskirjoissa parisataa Bayraktaria ja kymmenentuhatta munakranaatin tiputtamiseen sopivaa pikkudroonia...molemmat on Ukrainassa jo pääosin korvattu tai hylätty.
Droonien torjunnassakin Ukraina teki alkuun kalliita virheitä. Pahimmillaan drooneja ammuttiin alas Patriot ohjuksilla, jollaisen tuhlaaminen droonia vastaan on sotarikos omaa sotakassaa kohtaan. Tuotakin trendiä jos olisi seurattu, olisi joduttu lyömään pöytään 20 miljardin Patriot tilaus ja silti siitä olisi riittänyt torjuntavoimaa vain muutamaan ensimmäiseen venäjän drone ja ohjusiskuun.
Toki ei sivustaseuraajana voi ikuisesti olla, mutta hetki on hyvä fundeerata, ennen kuin rakentaa kokonaan uuden aselajin. Ja tässä tapauksessa lähes 2, kun dronen torjunta eroaa kuitenkin perinteisestä ilmatorjunnasta aika paljon, siis jos se on tarkoitus tehdä kustannustehokkaasti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No onneksi suomen sodankäynnin suunnitelmat tai varsinkaan tulevaisuuden suunnitelmat, eivät ole niin julkista tietoa, että kannattaisi hätääntyä. On aivan järkevää ottaa oppia Ukrainasta, mutta jos katsoo minkälaista droonien kehitys siellä on ollut, niin jos 2 vuoden takaisista drooneista olisi otettu oppia, niin Suomessa olisi nyt tilauskirjoissa parisataa Bayraktaria ja kymmenentuhatta munakranaatin tiputtamiseen sopivaa pikkudroonia...molemmat on Ukrainassa jo pääosin korvattu tai hylätty.
Droonien torjunnassakin Ukraina teki alkuun kalliita virheitä. Pahimmillaan drooneja ammuttiin alas Patriot ohjuksilla, jollaisen tuhlaaminen droonia vastaan on sotarikos omaa sotakassaa kohtaan. Tuotakin trendiä jos olisi seurattu, olisi joduttu lyömään pöytään 20 miljardin Patriot tilaus ja silti siitä olisi riittänyt torjuntavoimaa vain muutamaan ensimmäiseen venäjän drone ja ohjusiskuun.
Toki ei sivustaseuraajana voi ikuisesti olla, mutta hetki on hyvä fundeerata, ennen kuin rakentaa kokonaan uuden aselajin. Ja tässä tapauksessa lähes 2, kun dronen torjunta eroaa kuitenkin perinteisestä ilmatorjunnasta aika paljon, siis jos se on tarkoitus tehdä kustannustehokkaasti.Samoin "game changer" Switchblade-drooni osoittautui aika lyhytikäiseksi iloksi. Liian helppo häiritä ja auttamatta liian heikko taistelukärki. Mutta kiireisimmät olisivat noitakin tilanneet Suomeen tuhansia.
Nyt alkaa olla tiedossa elektronisen härinnän rajat, riittävä liikehdintäkyky ja riittävä tuhovoima. Nyt voi oikeasti harkita aselajin ylösajoa, ilman että sitä täytyy aseistaa ylihinnoitellulla rihkamalla. Hätähousut olisivat pistäneet jo miljardit menemään juuri siihen ylihinnoiteltuun rihkamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi on vuosien takamatkalla droonisotailussa. Ukrainassa drooneilla on sodittu kolmen vuoden ajan. Suomi, joka ylpistelee sotimisen osaamisen tietämyksellä aloittaa droonihommat kirjaimellisesti nollasta. Ei ole drooneja, ei ole droonien ohjaajia, ei ole kykyä valmistaa satoja drooneja päivässä.
Ihmetyttää kuinka monta vuotta Ukrainan sodan alkamisen jälkeen kesti/kestää ennen kuin ase-, ammus- ja räjähdysainetuotanto saadaan käyntiin. Hätä liittyä Naton jäseneksi realisoitui heti kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Sotaa on käyty 3,5 vuotta ja ainoa mitä Suomessa tuotetaan on miehistönkuljetusajoneuvot. Hävittäjät ovat vanhenneet käsiin. Hävittäjiä ei kyetä suojaamaan drooneilta. Uusien hävittäjien saaminen kestää useita vuosia. Suomen puolustustaktiikka oli vanhentunutta jo siinä vaiheessa kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Toimintatapojen Nato-integrointi tulee kestämään useita vuosia. Sa-Int on ollut kujalla vuosikymmenten ajan. Tornin terävässä kärjessä on eletty menneisyydessä ja on pidetty oletuksena että sodankäynti ei paljoa muuttuisi vuosikymmenten aikana.No oikeastaan se droonisota Ukrainassakin alkoi vasta kun sotaa oli sodittu jo tovi. Ensialkuun dronet olivat lähinnä tiedustelulennokkeja ja vähäisessä määrin aseistettuja isokokoisia droneja mallia "Bayraktar". Sodan kuva muuttui täysin kun sodan sumussa kehittyi ensin munakranaatidronet ja sen jälkeen panssarintorjunta-dronet.
Kehitys sodan aikana on aina huiman nopeaa ja se tietysti on tässä pelkona, että ryssä oppii liikaa uusia kujeita pataan saannin ohessa.
- Anonyymi00009
Haluutko flirttailla verkossa? Tule tänne 🔥 https://Lindsey.hoty.lat/Lindsey#/?/?/zp3uj6ah0
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p264943Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1504740Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2094711Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1184551Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil133650Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192344Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32128- 661637
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241464- 1861202