Rengas melkein irtosi

Anonyymi-ap

Käytin tänään autoa huollossa. Kuului kääntäessä väpätystä tai sen suuntaista... Diagnoosi oli että vasemmasta eturenkaasta oli kaksi ruuvia irronnut, kaksi melkein irronnutta ja vain yksi oli vähän paremmin kiinni.

Toukokuun alussa olin ko liikkeessä vaihdattanut kesärenkaat. Tiedän että alumiinivanteet tulisi kiristää muutaman sadan km jälkeen. Eipä tullut tehtyä enkä ole niitä kyllä koskaan ennenkään kiristänyt tämän yli 40 vuoden ajokokemukseni aikana. Oletteko te? Olisi muuten hengenlähtö ollut lähellä jos rengas olisi vauhdissa irronnut. Oli kuulema muidenkin renkaiden ruuvit löysällä.

6

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ruuveja niissä renkaissasi on ? Miten alumiinivanteet kiristetään ?

      • Anonyymi

        Keksitty juttu


    • Anonyymi

      Jos renkaassa on ollut ruuveja, ja ne on irronneet, silloin rengas kyllä tyhjenee.

    • Anonyymi

      Taisin sanoa väärin eli muttereita joilla rengas pysyy kiinni.

      • Anonyymi

        Väärin taas. Lopeta keksimiset.


    • Anonyymi

      Voisihan sitä kuvitella että keksin tuon jutun mutta en sitä kuitenkaan tehnyt. Yli 40v olen autoilla jo ajellut ja tämä sattui ensi kerran. Mutta sen verran paha juttu oli että olisi saattanut jäädä viimeiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2234
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1875
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1619
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      16
      1576
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1273
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe