Virittimet ei maadoitettuja?

Anonyymi-ap

Olen tuskaillut tuplavirittimellisen tallentavan kaapelidigiboksin kanssa kun toisella virittimellä on aina niin huono signaali. Olen jakanut sen samasta piuhasta T-palalla televisioon ja myös teeveessä huono signaali ollut välillä. Johdot menee siis niin että seinästä T-liittimeen joka digiboksissa ja siitä telkkarille ja boksissa virittimien välillä oma lyhyt piuhansa. Olen olettanut että tarvisi jonkun vahvistimen kun ei vaan mehut riitä jakaa niin moneen paikkaan signaalia.

Sain päähäni alkaa käärimään foliota siihen boksin antennilähtöjen päälle josko ottaisi vaikka häiriötä jostain ja siinä huomasin että kun yhdistän kaikkien liittimien maat yhteen niin signaali muuttuu aivan täydelliseksi. Riitti siis kun folio kosketti kaikkien kytkettyjen antenniliittimien sitä ulkokuorta. Mikähän on ettei ne muka samaan maadoitu kaikki kun kyllä kai nyt luulisi niin tekevän pakostakin.

2

166

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johdoista joku rikki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 61
      986
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      57
      961
    3. 93
      807
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      51
      748
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      41
      649
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      616
    7. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      560
    8. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      49
      558
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      555
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      543
    Aihe