Mopo leikkaa kiinni enoxilla?!?

Mopo on tosiaan Derbi -19 missä 17,5mm dellorto, 90 pääsuutin, rajoittamaton cdi, vapari ilmansuodatin ja muuten vakio.

Mikä on kun koitin laittaa enoxin niin ajo ihan hyvin pari kilsaa ja sen jälkeen kone leikkas kiinni kesken ajon niin että takarengas meni lukkoon. Lähti työntämällä käyntiin jotenkuten. Tämän jälkeen sama toistui kunnes vaihdoin tyhjennettyyn vakio putkeen takas ilman muita muutoksia ja toimii ihan täydellisesti pitkän ajon jälkeenkin.

Mikä ihme on vikana?

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ne mopon moottorit melko ihmeelllisiä laitteita kun ne toimii muutaman kiinni leikkaamisen jälkeenkin ihan täydellisesti.

      • No se vähän niinku lämpöleikkas niin sen takii lähti yhä käyntii. Toki se mäntä vetää jo viimeisiään.


    • Anonyymi

      Uskon että liian pieni suutin. Kun laitetaan tehoputki tai vaihdetaan kurillinen putki kurittomaan niin suutinta on syytä isontaa. Uskon että oikea suutin voisi löytyä 100-110 väliltä toki se riippuu aina moposta ja kelistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      85
      10546
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8814
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6077
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      61
      4308
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4237
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4093
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      68
      3207
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      68
      2969
    Aihe