THL on aloittanut tutkimuksen saunassa tapahtuvista kuolemista Suomessa.
Yllättävää on, että monet saunakuolemat eivät liity itse saunomiseen.
Suurin osa saunakuolemista on luonnollisia kuolemia, erityisesti sepelvaltimotaudin aiheuttamia. Toinen merkittävä kuolinsyy on hypertermia eli lämpöhalvaus.
Yllättävää on, että monet saunakuolemat eivät liity itse saunomiseen.
Suurin osa saunakuolemista on luonnollisia kuolemia, erityisesti sepelvaltimotaudin aiheuttamia. Toinen merkittävä kuolinsyy on hypertermia eli lämpöhalvaus.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sauna ja terveys: https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00927
En tiedä onko tuo kovinkaan yllättävä tieto ettei monet saunakuolemat liity itse saunomiseen.
Englantilainen tuttu ihmetteli suomen saunakulttuuria kun täällä kuulemma mennään ensin 100 asteiseen saunaan alasti istumaan ja itseään koivun oksilla hakkaamaan, sitten hypätään jäiseen avantoon ja saunan päälle syödään puoli kiloa makkaraa ja juodaan pullo vodkaa.
Mitäs epäterveellistä se nyt sellainen...
Epäilen erittäin vahvasti ettei tuollainen kuulu kovinkaan monen ihmisen saunomisen yhteyteen että saunomisen jälkeen syödään puoli kiloa makkaraa ja juodaan pullo vodkaa.
Ihan tavallista joissain piireissä... Toki määrät voi olla vertauskuvallisia.
Se nyt vaan on niin, että ihmisen on kuoltava. Paikkakin voi olla ihan mikä vaan, esim. koti, tien varsi, sairaala jne. Joten ei se sauna ole sen kummallisempi paikka viskata lusikka nurkkaan. Hyviä löylyjä ja kivuttomia kuolemia!
Seuraavaksi tutkimus, joka selvittää kuinka moni elämä saa alkunsa saunassa.
Liian kuuma, käy pumpun päälle lapsentekopuuhat...
Onpa sauna voinut taata puhtaamman ja terveellisemmän elämän ihan vain oikeinkin käytettynä.