Tuohon talon myyjän vastuuseen pitäsi ehottomasti saaha muutos. Toki se on ostalle turva mutta on se myyjällekkin kiviriippa. Jos myytävästä kohteesta teetetään puolueeton kuntotutkimus ja kerrotaan kaikki on tiedossa olevat asiat talon kunnosta, on 5 vuotta liian pitkä aika. Sinä aikana voi uusi omistaja aiheuttaa vaikka minkälaisia vahinkoja taloon, jotka sysätään myyjän vastuulle. On tapauksia, jossa on käyty käräjiä vaikka myynnistä on jo kymmenenkin
vuotta. On selvää, että jos talo on kolme- neljäkymmentä vuotta vanha, ei se enää uusi ole. Miksi siis siitä pitäisi myyjän antaa uuden takuu. Vaikka nyt asunkin uudessa talossa, olen
vakaasti päättänyt, että kun olen nyt seitenkymppinen, en ikinä enää ota talon myynnistä mitään vastuita kunhan tästä lähen kunnalliskotiin. Siis jos elän. Minä olen jo kaksi taloa myynyt ja ei isoja virheitä niissä ole ollutkaan mutta aina se pelko persesilmässä on miten hankala asukas on sattunut talon ostamaan.Minä lahjotan tämän hyyssikän sitten vaikka venäläisille. Ne on ei ainakaan tule valittelemaan virheistä jos ja kun niitä on.
Kiinteistön myyjän vastuu
15
363
Vastaukset
- Anonyymi
Jos taloon on tehty remontti ennen talon myyntiä oli se vanha tahi uusi kyllä se vastuu on myyjällä, joka itse on kaikenhuipuksi remontin tehnyt.
- Anonyymi
Pintaremontti on pintaremontti jos sellainen on tehty, se ei kerro mitään muista rakenteista. Mutta entäs kun on ostanut vanhan talon. Asuu siinä ja myy. Taas on myyjä vastuussa. Siis jo muiden tekemistä virheistä. Se ei kyllä ole mistään kotoisin. Mistä sitä tietää piilossa olevista jo aiemmista vioista. Kun vaikkapa talo on neljäkymmentävuotta vanha, on takuu vastuu liian pitkä tai sitä ei pitäisi olla ollenkaan.
- Anonyymi
Kannattaa myydä purkukuntoisena niin ei tule jälkipuheita.
- Anonyymi
Silloin hinnan pitää vastata purkukuntoista , ei asumiskuntoista.
- Anonyymi
Jos on hyvä ja arvokas tontti, myy sen ja antaa vanhan talon kaupan päälle.
- Anonyymi
Näin juuri kannattaa tehdä.
Maa arvokkaampi kuin vanha rakennus.
- Anonyymi
Kajaanissa kannattaa taloon suhtautua kuten käytettyyn autoon; Voittoa ei varmasti tule yhtään jos ostohintaan vertaa, mutta onpahan saanut asua.
- Anonyymi
Eihän tuossa itse rakentamalla tienannut kuin 70te.
- Anonyymi
Minä ostin halvalla omakotitalon purkukuntoisena. Tässä on ollut hyvä asua, pintaremonttia tehty keittiöön, olohuoneeseen ja makuuhuoneisiin. Lisäksi uusin vesikalusteet. Itseäni varten remontoin.
Kunhan joskus eläkkeellä tämän myyn niin myyn purkukuntoisena, ei tarvitse vastata mistään kun ostaja on jo tietoinen. - Anonyymi
Oletko ainakin osittain oikeassa. 5 vuodessa moni "osa" vanhenee ja kaikilla "osilla" on käyttöikä. Jos talo on kymmeniä vuosia vanha, ostettaessa ei missään nähdä mitään isompaa vikaa tarkastuksissa ja vuosien päästä tuleekin jotain niin olisikohan vika siinä että a)rakenteiden tai osan käyttöikä on tullut täyteen b)jokin aiheuttanut vaurion c)olosuhteet muuttuneet niin että alkuperäinen rakenne ei enää toimi d)jokin muu
- Anonyymi
Vuokraa kaivinkoneen ja vetää matalaksi koko paskan....
- Anonyymi
Sekin saattaa olla jollekin hometalolle oikea ratkaisu. Hometaloa kun ei kannata myydä, ei edes purkukuntoisena. Tai sitten pitää olla sellaiset paperit olemassa ja molempien osapuolten allekirjoittamana, ettei myyjä ole mistään vastuussa. Ja kaiken edellytys on se että talo tosiaan laitetaan sileäksi. Monihan tekee näin jos haluaa ostaa arvotontin talon alta ja rakentaa siihen paremman talon alkuperäisen tilalle.
- Anonyymi
vakuutusyhtiölle ja palokunnalle kun myy talon ei tarvii jälkikorjailla.
- Anonyymi
Kannattaa myydä mustalaisille.
- Anonyymi
Varsinkin, jos itsellä on ollut keljuja naapureita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696