Tietäiskö kukaan, miten keskuslukitus saadaan toimintakuntoon mazda 6 v.2006?
- Lukituspuoli ei mene päälle, laukaisee kyllä pois päältä.
- Toiseksi , miten mittaisi tuleeko virtaa jarruvaloihin, ne eivät
nimittäin toimi? Lampun kannassa on kolme kolme johtoa, jossa
lampussa toimii myös parkki.
Mazda 6 , keskuslukitus kuntoon.
12
467
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä olisi syytä konsultoida osaavampaa autosähköasentajaa kuin tämän palstan arvailijoita.
- Anonyymi
"Toiseksi , miten mittaisi tuleeko virtaa jarruvaloihin, ne eivät nimittäin toimi?"
Nyt nimittäin kyllä paljastit sen ettet tiedä sähkötekniikasta edes perusasioita. Suosittelen opiskelemaan tunnin tai kaksi sähkön saloja ja yleismittarin toimintaa.
Varmasti youtubesta löytyy joku maalaisjärjellä ymmärrettävä video. Turha meidän on tässä sitä kurssia sulle alkaa vetämään.- Anonyymi
Älähän mamman poika örveile, tietotaitosi tuskin hipoo amis-tasoakaan.
- vaivaudut edes vastaamaan kun tietotaitosi on tuota tasoa. Ei nämä rakettihommia ole, kokemusperäisestihän täällä kysytään. Vikoja voi autossa olla monessakin kohdin, mitä ei välttämättä tiedä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älähän mamman poika örveile, tietotaitosi tuskin hipoo amis-tasoakaan.
- vaivaudut edes vastaamaan kun tietotaitosi on tuota tasoa. Ei nämä rakettihommia ole, kokemusperäisestihän täällä kysytään. Vikoja voi autossa olla monessakin kohdin, mitä ei välttämättä tiedä.Aivan aivan, mulla on vain 40 vuotta työelämässä sähkön kanssa, niin arvioin varmaan maallikon ymmärryksen sitten väärin.
Eli, saat homman toimimaan siten, että otat yleismittarin ja alat mittailemaan. Vika löytyy kun saat pääteltyä mittaamiesi asioiden pohjalta että missä on ylimääräistä vastusta, katkos tai toimimaton kytkin.
Onnea matkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan aivan, mulla on vain 40 vuotta työelämässä sähkön kanssa, niin arvioin varmaan maallikon ymmärryksen sitten väärin.
Eli, saat homman toimimaan siten, että otat yleismittarin ja alat mittailemaan. Vika löytyy kun saat pääteltyä mittaamiesi asioiden pohjalta että missä on ylimääräistä vastusta, katkos tai toimimaton kytkin.
Onnea matkaan.Moro, tuota ammattivuosimäärää kunnioitan. Pahoittelen ärtynyttä puheensorinaa. Homma hoitui hienosti, apuna yleismittari ja virtakynä. Uusi johto vedettiin jarruvalokytkin johdosta perävaloihin kokeillen. Jarruvalot pelaa. Kiitos ja hyvää jatkoa :).
- Anonyymi
Täällä on paljon ns. wannabe teknikoita, jotka ratkovat nettipalstoilla teknisiä haasteita.
Jos taidot eivät riitä tai heillä ei ole ystäviä jotak voisivat auttaa pikku vikojen korjaamisessa, auton voi myös viedä korjaamolle ettei aiheuta omilla ratkaisuillaan lisää ongelmia.
Näitä tapauksia tulee usein vastaan, ja useinmiten tulee kalliimmaksi kun ei ole tuonnut mazdaa ajoissa korjattavaksi.
- Anonyymi
Niin ja auto, 2006 on uudemmasta päästä!
Osta kalenteri!- Anonyymi
Uudempi ei ole aina se paras ratkaisu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uudempi ei ole aina se paras ratkaisu.
Totta, näin juuri !
- Anonyymi
Jarruvalo saatiin toimimaan vetämällä erillinen johto jarruvalokatkaisijan johdosta takapäähän polttimon juureen. Homma rokkaa sen suhteen.
- Pitää yrittää vielä koodata avainta keskuslukitukseen. - Anonyymi
Moro,katoppa tuon toisen henkilön kysymys,johon vastasin keskuslukituksen toimintaa koskevaan propleemasn. Näyttää siltä,että pätee sama vastaus sinunkin mazdaasi 👍
- Anonyymi
Hei,tarkasta kaikki,siis kaikki sulakkeet ihan ensin. Nimittäin en muista aivan satavarmaksi,oliko tuossa autossa muita ohjaavia sulakkeita ko.piirin ohjauksessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744016- 1013545
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823368Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382769- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191154Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141061