Majoitukseen varatut alueet täynnä, vai mitä?
Onko Räyskälästä tällaisella pikakomennuksella lisäalueita saatavilla, vai käännytetäänkö seura-alueelle pyrkivät "matti-myöhäiset" takaisin kotiin seuta-alueen täytyttyä?
Räyskälän suviseura-alueelta loppuu tila?
16
278
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän tuota kuulosti lisää vuokra-aluetta löytyneen. Parkkikset toki vähän kauempana. Olisiko sitten bussikuljetus sieltä seura-alueelle ja takaisin.
- Anonyymi
Ruoka saattaa loppua näistä Suviseuroista kesken, koska yllättävän moni saapui paikalle jo keskiviikkona, jolloin alue avautui osallistujille, joten perjantaina seuravieraita oli jo noin 83 000.
Alun perin suunnitelmissaan järjestäjät ajattelivat 80 000 kävijän määrän täyttyvät vasta joko luantaina taika sunnuntaina. Nyt se 80 000 ylittyikin jo 1-2 päivää aikaisemmin, joten ruokahuolto saattaa joutua myymään sunnuntaina taikka viimeistään maanantaina eioota. Se on kurjaa jos joutuu seuroista lähtemään satojen kilometrien kotimatkalle maha nälästä kurnien. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ruoka saattaa loppua näistä Suviseuroista kesken, koska yllättävän moni saapui paikalle jo keskiviikkona, jolloin alue avautui osallistujille, joten perjantaina seuravieraita oli jo noin 83 000.
Alun perin suunnitelmissaan järjestäjät ajattelivat 80 000 kävijän määrän täyttyvät vasta joko luantaina taika sunnuntaina. Nyt se 80 000 ylittyikin jo 1-2 päivää aikaisemmin, joten ruokahuolto saattaa joutua myymään sunnuntaina taikka viimeistään maanantaina eioota. Se on kurjaa jos joutuu seuroista lähtemään satojen kilometrien kotimatkalle maha nälästä kurnien.Ei loppunu safka. Tänäänkin sai ruokaa ostaa ihan normisti viimeisiin tunteihin asti
- Anonyymi
Mikä ihme juttu tämä on, että näitä suviseuroja on venytetty näin monelle päivälle. Ennen tultiin pe -iltana ja lähettiin su-iltana.
Sitten on näitä liian suuria perheitä, nytkin järkyttävän kylmää ja lapset juoksee paljain persein. täällä. Eihän kukaan niiden perään ehdi katsoa, aivan heitteillä ovat. Miksi pitää niin paljon lapsia tehdä, ettei pysty huolehtimaan.- Anonyymi
Suviseurat ei ole koskaan loppuneet sunnuntaina, aina koko seurojen historian ajan maanantai on ollu noitten seurojen päätöspäivä ja siihen on ollut aikoinaan hyvät peprustelut.
Alunperinhän nuo seurat olivat vanhoillislestadiolasiten puhujien vuosikokouks joitten yhteydessä pidettiin surat. Sittemmin niitten seurapuhujien vaihot alkoi tulla mukaan ja myöhemmin lapsia, joten ne laajenivat. Maanantai oli päätöspäivä, koska joskus 1930-luvulla sunnuntaina ei yleiset kulkuväluneet (junat ja linja-autot joilla ennen vanhaan suurin osa siihen puhujien vuosikokoukseen ja sittemmin Suviseuroiksi kutsuttuun tilaisuuteen osallistujista saapui) kulkeneet samalla tavalla kuin viikolla, joten jo tuon puhujien vuosikouksen yhteydessä päätettiin joskus 1950-luvulla, että puhujien vuosikokouksen/seurojen päätöspäivänä on maanantai. Toisaalta se on hyvä vieläkin, että maanantai on päätöspäivä, niin kaiki ykistyisautoille liikkuvat eivät tunge samaan aikaan sunnuntaina yleisille teille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suviseurat ei ole koskaan loppuneet sunnuntaina, aina koko seurojen historian ajan maanantai on ollu noitten seurojen päätöspäivä ja siihen on ollut aikoinaan hyvät peprustelut.
Alunperinhän nuo seurat olivat vanhoillislestadiolasiten puhujien vuosikokouks joitten yhteydessä pidettiin surat. Sittemmin niitten seurapuhujien vaihot alkoi tulla mukaan ja myöhemmin lapsia, joten ne laajenivat. Maanantai oli päätöspäivä, koska joskus 1930-luvulla sunnuntaina ei yleiset kulkuväluneet (junat ja linja-autot joilla ennen vanhaan suurin osa siihen puhujien vuosikokoukseen ja sittemmin Suviseuroiksi kutsuttuun tilaisuuteen osallistujista saapui) kulkeneet samalla tavalla kuin viikolla, joten jo tuon puhujien vuosikouksen yhteydessä päätettiin joskus 1950-luvulla, että puhujien vuosikokouksen/seurojen päätöspäivänä on maanantai. Toisaalta se on hyvä vieläkin, että maanantai on päätöspäivä, niin kaiki ykistyisautoille liikkuvat eivät tunge samaan aikaan sunnuntaina yleisille teille.Milloin alkoi ennen suviseurat?
- Anonyymi
Kovin ikävän sävyisiä viestejä täällä. Itse näen, että on hienoa, että on tällaisia uskovaisia jotka uskaltavat uskoa ja heidän yhteisöllisyyttä on hienoa seurata. Toki monilapsiset perheet ovat lasten ollessa pieniä, raskaita hoitaa, mutta näin lapsettomalle, lapset ovat Luojan paras lahja. Pitäkää kiinni uskosta ja uskonyhteisöstänne.
- Anonyymi
Minäkin lapsettomana vl-naisena tiedän, ettei lapsia saa tehdä niin paljon, ettei jaksa hoitaa.
Onneksi nykyään on pariskuntia, jotka ajattelevat lastensa parasta, haluavat hoitaa heidät hyvin. Olen pienen perheen kannalla. Lapsi tarvii niin paljon rakkautta ja huolta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minäkin lapsettomana vl-naisena tiedän, ettei lapsia saa tehdä niin paljon, ettei jaksa hoitaa.
Onneksi nykyään on pariskuntia, jotka ajattelevat lastensa parasta, haluavat hoitaa heidät hyvin. Olen pienen perheen kannalla. Lapsi tarvii niin paljon rakkautta ja huolta.Ennen hoitokokouksia opetettiin vl-seuroissa, on vaikka selibaatissa, jos ei hyväksy ehkäisyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennen hoitokokouksia opetettiin vl-seuroissa, on vaikka selibaatissa, jos ei hyväksy ehkäisyä.
Samaa mieltä, masturbaatio ei saisi olla syntiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä, masturbaatio ei saisi olla syntiä.
kun se vaan on
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kun se vaan on
naimisissa olivatkin harrastaa sitä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
naimisissa olivatkin harrastaa sitä
mutta onko se sitten syntiä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mutta onko se sitten syntiä
voi olla
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voi olla
mut jeesuksella oli vaimo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mut jeesuksella oli vaimo
Oliko, missä lukee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4443039Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372255- 1322083
Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71345Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081324Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511263Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81066
- 571040
- 37795