Skoda Octavia 1.5 TSI 116 85 kW vs 1.5 TSI 150 110 kW

Anonyymi-ap

1.5 TSI 116 85 kW vs 1.5 TSI 150 110 kW
Kun iskutilavuus on molemmissa 1498 cm³, voiko ajatella, että pienemmän tehon moottori olisi jotenkin kestävämpi?
Voiko ajatella, että tehokkaampi on kestävyydeltään yhtä "hyvä"? Tämä koskien myös voimansiirron osia.

9

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajotyylistä riippuen voisi ajatella, että isompitehoinen on kestävämpi, koska se ei joudu suorituskykynsä rajoille niin helposti kuin pienempi pannu.

      • Anonyymi

        Tässä aloittaja.
        Tuossa olisi perusteltu näkemys.
        Sitä vain kun yli 22 vuotta sitten valitsin bensa-Fokuksen 1,6, enkä 1,8 ja nyt olen ajanut 475 tkm asiaan kuuluvin huolloin ilman moottori-, vaihteisto- tai kytkinkorjauksia. Toivon mukaan Focus on vielä ensi vuoden puolella jolloin mielessä on ehkä tuollaisen Skodan valinta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä aloittaja.
        Tuossa olisi perusteltu näkemys.
        Sitä vain kun yli 22 vuotta sitten valitsin bensa-Fokuksen 1,6, enkä 1,8 ja nyt olen ajanut 475 tkm asiaan kuuluvin huolloin ilman moottori-, vaihteisto- tai kytkinkorjauksia. Toivon mukaan Focus on vielä ensi vuoden puolella jolloin mielessä on ehkä tuollaisen Skodan valinta.

        Teoriassa tuohon kestävyyteen minusta vaikuttaa eniten se ovatko nuo moottorit mekaanisesti komponenteiltaan (esim. männät, kampiakseli jne.) samanlaiset, vai onko tehokkaammassa moottorissa myös mitoitukseltaan ja materiaalivalinnoiltaan enemmän tehoa kestävät komponentit. Esim. aikanaan TDI-moottoreissa oli huomattavia eroja eri tehoisten moottoreiden sisuskaluissa, vaikka iskutilavuus oli aivan sama.

        Jos on näin niin voisi ajatella että kestävyydessä ei ole eroa. Sitten taas jos tuo pienempitehoinen versio on tehty tuosta tehokkaammasta moottorista vain ohjelmallisesti rajoittamalla niin sen voisi ajatella olevan kestävämpi koska moottorista ei missään vaiheessa oteta ulos sitä tehoa mille se on alunperin suunniteltu.

        Kaikkein eniten noissa kuitenkin vaikuttanee säännöllinen huolto ja koneen "järkevä" käyttö.


    • Anonyymi

      Kestävyydessä ei ole eroa. Tuollaiset pikkuturbot eivät todennäköisesti näe 200 tkm:n rajapyykkiä kuitenkaan.

      • Anonyymi

        Normaalilla ajotyylillä kestää paljon tuota pidempään.
        Turbovärkit saa kyllä rikki jos ajaa kuin teini.


    • Anonyymi

      Vahva arvaus on, että pienempitehoisessa on heikompi vaihteisto. Turbo kestää paremmin jos ajon päättyessä antaa käydä tyhjäkäynnillä vaikkapa minuutin. Koskee ihan kaikkia merkkejä.

      • Anonyymi

        Epäilen vaikka varmaan tietoa ei toki ole. Maksimiväännön ero on aika pieni (220 vs 250 Nm), vääntö sen laatikon kuitenkin hajottaa jos hajottaa. Ja kummassakin on 6-v laatikko. Valmistusteknisesti ei yleensä ole järkeä tehdä kahta lähes samanlaista laatikkoa.


    • Anonyymi

      Molemmissa on melko varmasti ihan sama tekniikka, paitsi ehkä turbo ja muuten tuo ero tehdään ohjelmistolla. Kyse ei kutenkaan ole mistään tehomalleista joiden pitää kestää isoja tehoja.

    • Anonyymi

      Isomman mosassa on Nato- ohjelmointi.
      Pienessä perus neukkulasofta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5412
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3591
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2965
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1936
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      292
      1769
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      95
      1427
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1322
    Aihe