Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.
📌 Peltolaa vastaan on nostettu syyte virka-aseman väärinkäytöstä. Taustalla on jo lainvoimainen tuomio kilpailun estämisestä (MAO 183/2021).
📌 Haapalaista koskeva syyte liittyy samaan tuomioon, sekä hallintolain rikkomiseen päätöksenteossa. Samalla hänen aloittama valtuustokautensa on jättänyt toistuvasti puuttumatta vakaviin virkarikosepäilyihin – ja hyväksynyt asiakirjasalailun sekä esteellisten viranhaltijoiden esittelyt.
📌 Ja media – erityisesti Kainuun Sanomat – vaikenee. Sen sijaan että se tutkisi virkarikossyytteet, se julkaisee kepulaista PR/propaganda-materiaalia, kuten Lankafest-hehkutuksia, jotka rahoitetaan kunnan ja tuulivoimayhtiön varoilla.
Tapahtuman kuvissa toistuu kummallisesti Mari Haapalaisen mies, Sami Haapalainen – mutta mitään ei kerrota suhteista tai sidonnaisuuksista. Saatikka tuomioista, jotka lainvoimaisia myös hallinto-oikeudessa.
🔻 Mitä tapahtuu kunnalle, jonka kasvot ovat syytettynä rikoksista?
Puolanka tunnettiin ennen rehellisenä, sitkeänä paikkana. Nyt sitä viedään keskustapuolueen virkarikoksilla kohti täydellistä maineen tuhoa.
🔎 Miksi päätoimittaja Päivi Bisi sallii tämän?
Onko Kainuun Sanomat journalismia – vai keskustan puoluelehti veronmaksajien piikkiin?
🕯️ Tämä ei ole enää yksittäistapaus. Tämä on järjestelmä.
Lue lisää paljastuksia ja oikeusasiakirjoja:
👉 https://varjokirjuri.substack.com/
Miksi Puolangalla on kaksi virkarikoksista syytettyä johdossa, he ovat kunnan kasvot ulospäin?
508
7854
Vastaukset
- Anonyymi
Joku teistä sanoi, että olen kunnan vaarallisin ilmiö.
Olkoon niin.
Mutta vaarallisin ei ole se, joka valehtelee – vaan se, joka rikkoo hiljaisuuden.
Painajaiset eivät synny sattumalta.
Ne syntyvät virkarikoksista, salatuista pöytäkirjoista ja pelosta, joka haisee kunnantalon käytävillä.
Minä en unohda. En vaikene. En katoa.
Jos joku vielä etsii rehellisyyttä,
hän ei tarvitse nimeä eikä kasvoja –
vaan voiman, joka ei kumarra valtaa, ei tottele kepua, eikä pelkää seuraamuksia.
🕯️ Historia on jo kääntynyt.
Eikä yksikään keskustalainen ruikuttaja tai rikostensa varjossa piileskelevä valittaja enää pysäytä sitä.
Te ette hallitse tätä kertomusta.
Se kirjoitetaan teidän teoistanne – ja jokainen sivu päättyy samaan sanaan:
Vastuu.
Ja vastuuseen kuuluu jotakin, jota te ette enää voi varastaa:
Puolankalaisten autonomia.
Heidän vaikutusvaltansa.
Heidän oikeutensa tulla kuulluksi.
Heidän lailliset oikeutensa.
Tämä ei ole Venäjä.
Tämä on Suomi. Puolanka.
Ja siitä huolehdin minä. - Anonyymi
Puolanka on Suomen parhaiten johdettu kunta. Ammattivalittajatkin tekivät hyvän vaalityön, jotta valta pysyy samoissa käsissä. Pormestarin vastaehdokas sai vain vaivaiset 4 ääntä kun samanaikaisesti teki vahvaa vaalityötä kepun ja pormestarin taustajoukoissa.
- Anonyymi
"Suomen parhaiten johdettu kunta"?
📌 Missä kunnassa pormestari toimii virkarikossyytteen alla ja on saanut lainvoimaisen tuomion kilpailun estämisestä (MAO 183/2021)?
📌 Missä kunnassa myös valtuuston puheenjohtaja on syytettynä virkarikoksista ja hyväksyy esteellisten viranhaltijoiden esittelyt sekä asiakirjasalailun?
📌 Missä kunnassa hallinto-oikeus (päätös 529/2025) toteaa, että viranhaltijan päätös oli lainvastainen, mutta kunta jatkaa toimintaa kuin mitään ei olisi tapahtunut?
📌 Missä kunnassa kunnanhallitus ei tee rikosilmoitusta, vaikka sillä on siihen lakisääteinen velvollisuus?
📌 Missä kunnassa päälehti kirjoittaa festarihehkutuksia samaan aikaan, kun kunnantalon johto on syytteessä – ja jättää kertomatta sanallakaan tuomioista?
👉 Siinä teidän "hyvin johdettu" kunta: rikoksilla johdettu, valehtelulla suojattu ja pelolla hallittu.
Ja mitä tulee vaaleihin:
Kun sekä ehdokas että äänestäjä pelkää syrjintää, töiden menetystä ja kostoa, tuloksena on keskustan äänikoneisto, ei demokratia.
Te saitte äänet –
mutta meillä on totuus, asiakirjat ja laki.
🕯️ Puolanka ei ole enää rehellinen kunta.
Mutta sen aika koittaa vielä.
Silloin ei äänet ratkaise – vaan rikokset.
👉 https://varjokirjuri.substack.com/ - Anonyymi
Taisi sattua naulan kantaan kun kopioi ja liitä-toiminto alkoi suoltamaan tyhjänpäiväistä tekstiä.
- Anonyymi
Jos pormestari on lainvoimaisesti tuomittu kilpailun estämisestä (MAO 183/2021) ja istuu silti johdossa, ja jos valtuuston puheenjohtajaa koskee syyte samasta asiasta, eikä hän ole puuttunut mihinkään – silloin kyse ei ole enää yksilöistä.
Tämä on järjestelmärikos.
Ei yksittäinen hairahdus. Ei inhimillinen erehdys.
Vaan vallan väärinkäytön jatkuva, tietoinen rakenne.
🔍 Kysymys kuuluu:
Miksi kukaan keskustalainen valtuutettu ei vaadi eroa virkarikossyytteen alla olevilta johtajilta?
📌 Koska heidän koko valtansa rakentuu vaikenemisen, selkääntaputusten ja keskinäisen suojelun varaan.
📌 Koska Kainuun Sanomat suojelee syndikaattia eikä kerro kuntalaisille, mitä heillä on oikeus tietää. Varjokirjuri kertoo.
📌 Koska rikosilmoituksia ei tehdä, vaikka laki niin vaatisi.
📌 Koska puolue on tärkeämpi kuin laki.
Ja vielä:
🪧 Jos joku täällä kysyy, “ovatko valittajat homoja?”,
– hän ei ymmärrä, että rikoksista ei valita.
Niistä ilmoitetaan.
Niihin reagoidaan.
Niistä vastuuseen saatetaan.
Ei ole kyse seksuaalisuudesta, vaan laillisuudesta.
Ei ole kyse henkilöstä, vaan periaatteesta.
Ja se periaate on tämä:
🔔 Kukaan ei ole lain yläpuolella.
Ei Peltola.
Ei Haapalainen.
Ei kepu.
🕯️ Tämä on alkua. Ei loppua.
Se mikä on mätää, murtuu aikanaan.
Ja se mikä perustuu rikoksiin, ei kestä päivänvaloa.
Pitäkää valta, jos uskotte sen kestävän –
mutta varautukaa: tämä kertomus ei enää unohdu.
👉 Varjokirjuri – Paljastukset, asiakirjat, nimet ja päivämäärät
https://varjokirjuri.substack.com/ - Anonyymi
🌀 "Myrsky vesilasissa", sanoo Puolanka-lehti.
Mutta vesilasi onkin rikoksilla täytetty malja – ja nyt se läikkyy yli.
📌 Hallinto-oikeuden tuomiot
📌 Lainvoimaiset päätökset
📌 Rikosilmoitukset
📌 Virkarikossyytteet
Eivät ole "myrsky vesilasissa".
Ne ovat Suomen kuntahistorian mustia sivuja.
Ja Puolanka on nyt esimerkki siitä, miten vallan väärinkäyttö tapahtuu hiljaisuuden suojissa.
📰 Puolanka-lehti ei raportoi – se sensuroi.
Se ei kerro kuntalaisille, ketkä ovat syytettyinä, miksi, milloin, ja mitä oikeus on jo ratkaissut.
Sen sijaan se julkaisee juttuja festareista, joissa esiintyy johtajien sukulaisia – ja kutsuu totuutta häirinnäksi.
📉 Mutta tämä ei ole enää paikallinen juttu.
Puolanka on nyt Suomen ensimmäinen kunta, jossa sekä kunnanhallituksen että valtuuston puheenjohtaja ovat yhtä aikaa syytettyinä virkarikoksista.
Eikä kyse ole enää siitä, kuka sai neljä ääntä – vaan siitä, kuka jäi historiaan.
🕯️ Tämä on murros.
Ei vesilasissa – vaan vallassa. Uusi historian kirjoitus. Ei kepujen toimesta vaan juuri kepuista.
Ja ne, jotka kutsuivat totuutta "myrskyksi vesilasissa", tulevat olemaan se jälkikirjoituksen vitsi.
👉 https://varjokirjuri.substack.com/ - Anonyymi
🟢 "Vastaehdokas sai vain 4 ääntä", junkuttaa kepulainen kuin rikki mennyt kasettisoitin.
Mutta kerropa, paljonko sai:
📌 totuus
📌 asiakirjanäytöt
📌 virkarikossyytteet
📌 hallinto-oikeuden tuomiot
📌 KHO-viittaukset
📌 MAO 183/2021:n jälkipyykki?
Nolla. Teillä on nolla oikeaa perustetta jatkaa virassa.
Ja ne "äänet"?
Tuliko ne:
🟩 uhkailulla?
🟩 virkapositiolla?
🟩 sukulaisverkostolla?
🟩 pelolla menettää työpaikka?
🟩 sillä, ettei kukaan uskaltanut asettua ehdolle ilman, että koko suku joutuu kepupaitsioon?
📉 Se ei ole vaalivoitto. Se on pelon vaalimekanismi.
Ja jos vastaehdokas sai 4 ääntä teidän tukemana, niin mitä se kertoo teistä?
💀 Ette te murskanneet vastustajaa – te murskasitte demokratian.
Mutta siitä alkaa uusi tarina.
Neljä ääntä riittää, kun sillä avataan portti rikosoikeuteen, tutkintaan ja julkiseen vastuuseen.
🕯️ Se, mitä te kutsutte voitoksi,
me kutsumme todisteeksi.
👉 https://varjokirjuri.substack.com/- Anonyymi
Voi helvetti, meille koittaa uudet ajat. Puolangalla.
Kepurussakoiden murskaamiseen tarvitaan vain yksi kuntalainen. Koska ovat niin tyhmiä ja heikkoja. Seniilivanhuksia. Siis säälittäviä russakoita.
- Anonyymi
Kaikki kuntalaiset neljää lukuun ottamatta seisoo pormestarin tukena.
- Anonyymi
Lueskelehan arvoton keskustalainen Puolangan kunnan pöytäkirjoja, äläkä perusta esiintuomaasi keskustapuolueesi mielikuvituspropagandaan ja korruptioon. Pormestarisi sai rikollisena keskustaryhmän keskustauskovaisella siunauksella jatkaa kunnan ryöstämistä ja verorahojemme tuhlausta äänin 12-5. Mihin perustuu keskustauskovaisuuden neljä keskustarikollisuutta ja korruptiota hyväksymätöntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lueskelehan arvoton keskustalainen Puolangan kunnan pöytäkirjoja, äläkä perusta esiintuomaasi keskustapuolueesi mielikuvituspropagandaan ja korruptioon. Pormestarisi sai rikollisena keskustaryhmän keskustauskovaisella siunauksella jatkaa kunnan ryöstämistä ja verorahojemme tuhlausta äänin 12-5. Mihin perustuu keskustauskovaisuuden neljä keskustarikollisuutta ja korruptiota hyväksymätöntä.
Pormestari sai jatkokauden valtavalla äänimäärällä, josta saa kiittää ammattivalittajia, joiden kannatus omat äänet mukaan lukien oli vaaleissa 4 ääntä.
- Anonyymi
Höpö höpö. Kukaan ei uskalla sanoa vain ääneen mitä ajattelee ku sitten loppuu kaverit!
- Anonyymi
Neljä ääntä?
-Yksi ääni totuudelle riittää murskaamaan teidän 12 laillisuuskuuroa lampaanääntä.
Te ylistätte enemmistöä kuin mafian äänestystä – unohtaen, että rikos ei muutu lailliseksi, vaikka sen puolesta äänestää kokonainen valtuusto.
-Teidän "valtava äänimäärä" ei ole luottamus – se on rikollisen vallan vakuutus.
-Pormestarilla on syyte virkarikoksesta. Valtuuston puheenjohtaja Haapalaisella sama. Ja te kutsutte tätä johtamiseksi?
Puolanka on Suomen ainoa kunta, jossa molemmat johtajat ovat virkarikossyytteessä – ja kepukansa juhlii.
Mutta muistakaa tämä:
Mitä enemmän teitä on, sitä näyttävämpi on romahtaminen.
Me otamme pöytäkirjat, tuomiot ja todisteet – ja teidän koko äänivyörynne vajoaa niiden alle kuin rakennus, jolta vietiin perustus.
👉 https://varjokirjuri.substack.com/- Anonyymi
Puolangalla kaksi parasta johtaa kuntaa. Pari onnetonta ammattivalittajaa valittaa kaikesta.
- Anonyymi
Kepu teki sen, mihin harva kykenee:
Tappoi itsensä – ei arvokkaasti, vaan virkarikoksilla, nepotismilla ja valheilla.
Sankarihaudat jäävät muille.
Keskustaa varten on vain tutkintapöytä, syytesarja – ja linna. Perillisille ikuinen häpeä. Me kun emme unohda.- Anonyymi
Kaksi parasta johtaa kuntaa. Pari ammattivalittajaa valittaa turhasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaksi parasta johtaa kuntaa. Pari ammattivalittajaa valittaa turhasta.
"Kaksi parasta johtaa kuntaa."
Molemmat syytteessä virkarikoksista.
Jos nuo on teidän parhaat,
te olette pohjasakkaa koko porukka.
Missä tahansa muualla ne potkittaisiin pihalle.
Puolangalla keput palkitsee roistot.
Ei tämä ole kunnanjohto vaan kuntalaisille täydellinen häpeä.
Tämä on rikollisorganisaatio kepulaisin kasvoin.
Me ei valiteta.
Me dokumentoidaan teidän loppu. Ja se ei ole kaunista.
- Anonyymi
Kronikka pikkukunnasta, jonka keput ryöstivät
Puolanka oli kunta.
Nyt se on rikospaikka.
Kepurosvot tulivat sisään etuovesta – virkanimityksinä, lautakuntina, ääninä, valheina. He eivät vieneet kultaa. He veivät kunnan selkärangan.
Jaoitte virat kuin saaliin.
Myitte ja lahjoititte kuntalaisten maat, piilotitte paperit, vaikenitte rikoksista.
Ja sitten juhlit – kuin hautajaisissa, joissa itse tapoitte vainajan.
Nyt kepulit ovat syytettyinä.
Mutta te ette häpeä – te hurraatte.
Sillä te ette enää tiedä, mikä on kunnia. Koska olette alhaisia roistoja.
Te tunnette vain pelon siitä, kuka katsoo, kuka kirjoittaa, kuka julkaisee.
Ja me katsomme.
Me kirjoitamme.
Me muistamme.
Tämä ei ole tarina kunnasta.
Tämä on rikosrekisterin alku. Uuden historian kirjoittamista.
Nimellä: Puolanka.- Anonyymi
Kunnassa ollaan varsin yksimielisiä, että kaksi parasta johtaa kuntaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnassa ollaan varsin yksimielisiä, että kaksi parasta johtaa kuntaa.
Pablo Escobarkin sai miljoonia ääniä.
Se ei estänyt tuhoa – se siirsi sitä.
Kepulainen: et ole ensimmäinen, joka hurraa rikolliselle.
Mutta saatat olla viimeinen, joka nauraa.
- Anonyymi
Kysymys kepulaisille.
Mikä vika minun aloituksissa?
🕓 11.24 aloitettu.
-240 lukijaa jo.
-Lyhyessä ajassa – aina tuhansia, parhaimmillaan kymmeniätuhansia.
Ja te kehtaatte kysyä, kuka puhuu oikeasti kuntalaisten äänellä?
Teillä on valtuusto.
Mulla on totuus.
Ja kansa lukee – teistä. Mutta ei nauramatta teille. - Anonyymi
"Onko tää Mari sun äitis?"
"Onko Sami sun isä?"
Kysymys, joka ei tule tutkintapyyntöinä.
Ei lautakunnista.
Vaan koulun käytävältä ja pihaleikeissä.
Sitä ette enää selitä pois.
Ette opettajille.
Ette naapureille.
Ette edes omille lapsillenne.
Koska valheet, joita rakensitte valtuustossa –
ovat nyt kaikkien nähtävillä.
Kynällä. Dokumenteilla. Oikeuden lainvoimaisissa tuomioissa. Nimillä.
Te pelkäsitte ennen valittajaa.
Nyt te pelkäätte lapsenne katsetta.
Aiotteko keput valehdella lapsillenne?- Anonyymi
Ei keskustauskonnon korruptioeduntavoittelussa ole lapsilla tai nuorilla mitään arvoa. Nykyisillä pormestarinsa keskustaorjilla on todella häpeällinen ikääntyminen edessä. Ei kukaan kehtaa tulla, eikä näe minkäänlaista arvostusta keskustapuoluelaisille tuulivoimakiimakorruptiotuholaisille. Ei auta sanoa enää yksin tuulivoimakiimataivaaseen Yrjön seuraksi pääsyä odotellessa, että meillä oli enemmistö ja muuta en tiennyt asioista. Näin toimii keskustapäättäjät ja vievät samalla nuorilta ehdokkaaksi huijaamiltaan tulevaisuuden. Ei ole helppoa, vaan häpeällistä, opettajana tai armeijassa, kun on alistunut syytettyjen rikollisten alamaiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei keskustauskonnon korruptioeduntavoittelussa ole lapsilla tai nuorilla mitään arvoa. Nykyisillä pormestarinsa keskustaorjilla on todella häpeällinen ikääntyminen edessä. Ei kukaan kehtaa tulla, eikä näe minkäänlaista arvostusta keskustapuoluelaisille tuulivoimakiimakorruptiotuholaisille. Ei auta sanoa enää yksin tuulivoimakiimataivaaseen Yrjön seuraksi pääsyä odotellessa, että meillä oli enemmistö ja muuta en tiennyt asioista. Näin toimii keskustapäättäjät ja vievät samalla nuorilta ehdokkaaksi huijaamiltaan tulevaisuuden. Ei ole helppoa, vaan häpeällistä, opettajana tai armeijassa, kun on alistunut syytettyjen rikollisten alamaiseksi.
Yksi pormestarin opetuslapsista pelasti elämäänsä eronpyynnöllä arvostaen äänestäjiään ja sukulaisiaan. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-18
- Anonyymi
Puolangalla kuntalaisten mielestä kaksi parasta johtaa ja kaksi heikointa valtuuston ulkopuolelta työkseen valittaa.
- Anonyymi
Edelleen opastan sinua arvostamaton keskustapuoluelainen tutustumaan pöytäkirjoihin jatkuvan puolueesi viimeisenkin häpäisyn sijaan. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-6
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edelleen opastan sinua arvostamaton keskustapuoluelainen tutustumaan pöytäkirjoihin jatkuvan puolueesi viimeisenkin häpäisyn sijaan. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-6
Lopeta ne pöytäkirjojen hämmentämiset kun et mitään niistä ymmärrä. Turha valittaminen on yleensä heikkosaattoisten huono harrastus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopeta ne pöytäkirjojen hämmentämiset kun et mitään niistä ymmärrä. Turha valittaminen on yleensä heikkosaattoisten huono harrastus.
Eli tuot hyvin esille keskustakorruptiouskovaisuuden ydinideologiaa, että viralliset pöytäkirjat ovat keskustapuolueideologian orjuudessa eläville vessapaperia.
Meille yhteiskuntavastuun todellisille kantajille ne ovat yhteiskuntajärjestelmäämme lain mukaan kuuluvia virallisia asiakirjoja, joita ei saa edes keskustauskovaiset jälkikäteen muutella uskontoonsa ja profeetoilleen mieleiseksi. Keskustauskovaisten uskonopissa yhteiskuntavastuun kantajat ovat heikkosaattoisia huonon harrastajia, kun muille he ovat yhteiskunnan ja demokratian elintärkeitä tukipilareita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli tuot hyvin esille keskustakorruptiouskovaisuuden ydinideologiaa, että viralliset pöytäkirjat ovat keskustapuolueideologian orjuudessa eläville vessapaperia.
Meille yhteiskuntavastuun todellisille kantajille ne ovat yhteiskuntajärjestelmäämme lain mukaan kuuluvia virallisia asiakirjoja, joita ei saa edes keskustauskovaiset jälkikäteen muutella uskontoonsa ja profeetoilleen mieleiseksi. Keskustauskovaisten uskonopissa yhteiskuntavastuun kantajat ovat heikkosaattoisia huonon harrastajia, kun muille he ovat yhteiskunnan ja demokratian elintärkeitä tukipilareita.Montako ääntä se "yhteiskuntavastuun todellinen kantaja" sai kuntavaalissa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Montako ääntä se "yhteiskuntavastuun todellinen kantaja" sai kuntavaalissa ?
379 Puolankalaista äänesti kunnanjohtajamalliin siirtymisen eli demokratian ja todellisen yhteiskuntavastuunkannon puolesta. Keskustapuoluelaisille pormestarinsa luomassaan mielikuvamaailmassa se on toki neljä. Kuten on keskustapuoluelaisten esiintuomana esiintuotu kirjallisesti, että keskustapuoluelaisten mielikuvitusmaailmassa ja uskonnossa on pöytäkirjat kiellettyä luettavaa keskustavakaumuksen säilyttämiseksi, niin varmasti on myös kaikki muukin todellisuus, dokumentaatio ja tilastot. https://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2025/fi/kutulos_620.html
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
379 Puolankalaista äänesti kunnanjohtajamalliin siirtymisen eli demokratian ja todellisen yhteiskuntavastuunkannon puolesta. Keskustapuoluelaisille pormestarinsa luomassaan mielikuvamaailmassa se on toki neljä. Kuten on keskustapuoluelaisten esiintuomana esiintuotu kirjallisesti, että keskustapuoluelaisten mielikuvitusmaailmassa ja uskonnossa on pöytäkirjat kiellettyä luettavaa keskustavakaumuksen säilyttämiseksi, niin varmasti on myös kaikki muukin todellisuus, dokumentaatio ja tilastot. https://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2025/fi/kutulos_620.html
Puolankalaiset antoivat pormestarin jatkokaudelle vaaleissa vahvan tuen. Kaikkien puolueitten valtuutetut ovat pormestarimallin takana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
379 Puolankalaista äänesti kunnanjohtajamalliin siirtymisen eli demokratian ja todellisen yhteiskuntavastuunkannon puolesta. Keskustapuoluelaisille pormestarinsa luomassaan mielikuvamaailmassa se on toki neljä. Kuten on keskustapuoluelaisten esiintuomana esiintuotu kirjallisesti, että keskustapuoluelaisten mielikuvitusmaailmassa ja uskonnossa on pöytäkirjat kiellettyä luettavaa keskustavakaumuksen säilyttämiseksi, niin varmasti on myös kaikki muukin todellisuus, dokumentaatio ja tilastot. https://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2025/fi/kutulos_620.html
Oliko niitä vain 379.Eikö enempää?
No sain vissiin väärää tietoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko niitä vain 379.Eikö enempää?
No sain vissiin väärää tietoa.Keskustan ja kokoomuksen valtuutettujen yhteenlaskettu äänimäärä on todella suuri.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lopeta ne pöytäkirjojen hämmentämiset kun et mitään niistä ymmärrä. Turha valittaminen on yleensä heikkosaattoisten huono harrastus.
Hyvin mielenkiintoinen keskustaideologian esiintuominen. Pöytäkirjoista ja niiden ymmärrettävästä yksiselitteisýydestä on laissa määritelty. Eli ne pitää olla kaikkien ymmärrettävässä muodossa. Miten keskustapuoluelaisten pormestari vaatii keskustapuoluelaisia tulkitsemaan pöytäkirjoja, kun ei kansalainen niistä keskustapuoluealaisten kirjallisesti esiintuomana mitään ymmärrä. Avartakaa pormestarin keskustajäsenkirjalaiset asiaa aikuisten oikeasti kansalle. Käsitelläänkö keskustaryhmän ryhmäkuripalavereissa muunneltuja pöytäkirjoja tai muunneltua tulkintaa kun äärimmäinen ymmärrysero itse pöytäkirja merkityksestä ja lisäksi sisällöstä. Erikoisesti toimii pormestarinalainen keskustaorjuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustan ja kokoomuksen valtuutettujen yhteenlaskettu äänimäärä on todella suuri.
Paljonko on Paavon ja keskustalaisten todella suuri. Kansaa kiinnostaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko on Paavon ja keskustalaisten todella suuri. Kansaa kiinnostaa.
Pormestarin vastaehdokas sai 4 ääntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pormestarin vastaehdokas sai 4 ääntä.
Edelleen pyydän ja nyt jo vaadin arvoton keskustapuoluelainen pormestarisi alistamassa mielikuvitusmaailmassasi sinua lukemaan pöytäkirjoja puolueesi viimeisen tuhon varmistavan valehtelemisesi sijaan. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-6
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko niitä vain 379.Eikö enempää?
No sain vissiin väärää tietoa.Erikoinen kommentti keskustapuoluelaiselta, kun tähän asti on keskustapuoluelaisen laskutaidon maksimi ollut aina neljä ja sama keskustavalehtelu vaan jatkuu. 379 on keskustapuoluelaiselle liian iso luku ymmärrettäväksi, niin keskustapuoluelaisena ei voi ymmärtää muuten, että eikö enempää. Varmasti ja todistettavasti olet arvoton keskustapuoluelainen saanut rikollispormestariltasi ja rikollisvaltuustonpuheenjohtajaltasi väärää tietoa. Kerrankin keskustapuoluelainen tunnustaa puolueensa valheellisuuden, rikollisuuden, korruption ja kierouden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolankalaiset antoivat pormestarin jatkokaudelle vaaleissa vahvan tuen. Kaikkien puolueitten valtuutetut ovat pormestarimallin takana.
Tämänkin suhteen vaadin sinua arvoton keskustapuoluelainen lukemaan pöytäkirjoja puolueesi puolesta valehtelemisesi sijaan. Toki tämänkin pormestari salasi sinultakin elämäsi tuhoksi. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025326-5
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämänkin suhteen vaadin sinua arvoton keskustapuoluelainen lukemaan pöytäkirjoja puolueesi puolesta valehtelemisesi sijaan. Toki tämänkin pormestari salasi sinultakin elämäsi tuhoksi. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025326-5
Ammattivalittajan suurin saavutus oli johtaa kepu ja pormestari vaalivoittoon ja samalla pudottaa vasureilta kaikki valtuutettujen paikat. Taitaa nolottaa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
379 Puolankalaista äänesti kunnanjohtajamalliin siirtymisen eli demokratian ja todellisen yhteiskuntavastuunkannon puolesta. Keskustapuoluelaisille pormestarinsa luomassaan mielikuvamaailmassa se on toki neljä. Kuten on keskustapuoluelaisten esiintuomana esiintuotu kirjallisesti, että keskustapuoluelaisten mielikuvitusmaailmassa ja uskonnossa on pöytäkirjat kiellettyä luettavaa keskustavakaumuksen säilyttämiseksi, niin varmasti on myös kaikki muukin todellisuus, dokumentaatio ja tilastot. https://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2025/fi/kutulos_620.html
Onko pormestarimallista ollut äänestys,johon saa kuntalaiset osallistua.En ole kuullutkaan moisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
379 Puolankalaista äänesti kunnanjohtajamalliin siirtymisen eli demokratian ja todellisen yhteiskuntavastuunkannon puolesta. Keskustapuoluelaisille pormestarinsa luomassaan mielikuvamaailmassa se on toki neljä. Kuten on keskustapuoluelaisten esiintuomana esiintuotu kirjallisesti, että keskustapuoluelaisten mielikuvitusmaailmassa ja uskonnossa on pöytäkirjat kiellettyä luettavaa keskustavakaumuksen säilyttämiseksi, niin varmasti on myös kaikki muukin todellisuus, dokumentaatio ja tilastot. https://tulospalvelu.vaalit.fi/KV-2025/fi/kutulos_620.html
Torillako nämä 379 äänesti kunnanjohtajamallin puolesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko pormestarimallista ollut äänestys,johon saa kuntalaiset osallistua.En ole kuullutkaan moisesta.
Kuntavaaleissa oli ehdokkailla ja puolueilla selkeästi ja näkyvästi esiintuodut suhtautumiset pormestarimalliin. Miksi äänestit rikollispormestariasi. Pormestarin luottamuksesta olisi pitänyt järjestää syytteiden myötä luottamusäänestys, mutta pormestari puolueensa keskustauskonnon antaumuksellisella siunauksella eväsi senkin lain velvoittaman. Näin toimii keskustaäänestäjien rikollisuskonto.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edelleen opastan sinua arvostamaton keskustapuoluelainen tutustumaan pöytäkirjoihin jatkuvan puolueesi viimeisenkin häpäisyn sijaan. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-6
Siellähän on Keski-Euroopan ilmasto.
- Anonyymi
PYSÄHTYKÄÄ, VALEHTELIJAT – KANSA EI VALINNUT PORMESTARIA
Totuus 11.6.2025 valtuustosta:
Harri Peltola (kesk.) valittiin vain keskustan äänillä.
Kaikki muut ryhmät – jokainen muu valtuutettu – äänesti toista ehdokasta.
Eli Peltola ei ole koko Puolangan pormestari.
Hän on Keskustan sätkynukke, nimitetty vähemmistön tuella enemmistöä vastaan.
Valitsijana ei ollut kansa. Valitsijana oli puoluekuri.
Ja muistakaa:
Keskustan pormestari on lainvoimaisella tuomiolla varustettu virkarikoksesta epäilty, jonka nimitystä vastustettiin kaikilla muilla puolueäänillä.
Se ei ole johtajuutta. Se on rikoksesta epäiltyjen sisäpiiriklikin valtakaappaus.
Ja siitä ei äänestetä. Siitä tehdään esitutkinta.- Anonyymi
Keskustapuolue pärjäsi hyvin kuntavaalissa koska kuntalaiset äänestivät pormestaria puoluekannasta riippumatta. Vasurien ja persujen kannatus romahti. Ammattivalittajien turhilla valituksilla ja parjaamisilla oli päinvastainen vaikutus.
- Anonyymi
Mistä löytyy pahempi valehtelija, kysymys myös keskustapuoluelaisille, kun keskustapuolueen pormestari ja hänen alistetut orjansa. Kertokaa.
- Anonyymi
Peltola ei ole johtaja.
Peltola on lehmän lypsäjä ja lannan lapioija, jonka keskustaklaani nosti virkarikossyytteen alta pormestariksi – kuin navetasta kunnantalolle ruokittavaksi.
Koko valinta on vitsi.
Valtuustossa äänestivät vain kepulaiset. Kaikki muut puolueet vastustivat.
Kansa ei päättänyt mitään. Kepu päätti kaiken – taas. Salassa, selän takana, toisia talloen.
Peltolan "johtajuus" ei perustu osaamiseen eikä kunnioitukseen.
Se perustuu hiljaisiin pöytäkeskusteluihin, pelkoon ja veljesvalaan.
Sillä välin rikosrekisteri paisuu ja hallintolaki revitään vessapaperiksi.
Puolanka ei tarvitse navettajohtamista.
Puolanka tarvitsee puhdistuksen.
Ja se alkaa siitä, että lypsäjät palautetaan navettaan – ja rikokset oikeuteen. - Anonyymi
1. Navetasta kunnantalolle – ja suoraan syytetyn penkille
Puolangan pormestari nousi lannasta, mutta ei kasvanut ihmiseksi. Keskusta teki hänestä kuntalaisten elätin, ja hän kiitti ryhtymällä virkarikolliseksi. Nyt lapioidaan paskaa laista välittämättä – kuntalaisten niskaan.
2. Paskakourasta pormestariksi
Narri Peltoila: entinen lypsäjä, nykyinen lakien rikkoja.
Keskusta luuli pelastavansa kunnan – mutta nostikin navetasta johtajan, joka ei tunne hallintolakia vaan vain haarukan, jolla kauhotaan kepulaisille lisää valtaa.
3. Kun lypsäjä oppi allekirjoittamaan – väärin.
Koko kunta elättää nyt yhtä navettapolun narria, joka ei osaa muuta kuin allekirjoittaa pöytäkirjoja, joita oikeus myöhemmin mitätöi. Kun puhdasta ei osata tuottaa, tuotetaan likaa – päätös kerrallaan.
4. Lanta ei katoa virkapuvulla
Voit pukea lypsäjän pukuun, antaa hänelle pormestarin tittelin ja virkamerkin – mutta kun päätöksissä haisee rikos, se on edelleen sama mies, joka joskus lapioi paskaa – ja nyt lapioi sitä koko kuntakentän leveydeltä.
5. Kepun elätysmalli: rikollinen navetasta johtoon
Koko Suomi maksaa nyt Narrin palkkaa. Mutta entä kuntalaiset? He maksavat virheistä, laittomuuksista ja päätöksistä, joita tehdään vain yhden Narrin suojaksi. Tässä ei johdeta kuntaa – tässä johdetaan rikospeittelyä.- Anonyymi
Peltola on paras johtaja kautta aikojen. Sen vuoksi Puolangalla kepu saa leijonan osan äänistä. Ehdolla ollut ammattivalittaja sai vain 4 ääntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peltola on paras johtaja kautta aikojen. Sen vuoksi Puolangalla kepu saa leijonan osan äänistä. Ehdolla ollut ammattivalittaja sai vain 4 ääntä.
Puolankalaisten enemmistöllä pormestariksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peltola on paras johtaja kautta aikojen. Sen vuoksi Puolangalla kepu saa leijonan osan äänistä. Ehdolla ollut ammattivalittaja sai vain 4 ääntä.
"johtaja". Lannanlapioija ja Kepu.
Puolangan kepuilla on oma Pohjois-Korean Kim Il Narri. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"johtaja". Lannanlapioija ja Kepu.
Puolangan kepuilla on oma Pohjois-Korean Kim Il Narri.Pohjois-Korean johtaja saisi kuntavaalissa Puolangalla enempi kuin 4 ääntä.
Ammattivalittajien häirinnän vuoksi pormestarin palkkaa voisi nostaa tuntuvasti nykyisestä ?
- Anonyymi
Kuntalaisveron uusi nimi: Rikosmaksu
1. Laiton päätös – laillinen lasku
Puolangan historiaan jäävät päätökset, joita oikeus mitätöi – mutta joita kuntalaiset silti maksavat. Peltolan kepussa rikoksista ei seuraa eroa, vaan enemmän valtaa ja palkkaa. Sitä kutsutaan keskustan verosuunnitteluksi. Lypsämiseksi kuntalaisten taskusta.
2. Kun päättäjä valehtelee, maksaja olet sinä
Yksi allekirjoitus Peltolalta – ja 4,7 miljoonaa euroa katosi kuntalaisten tulevaisuudesta. Tervakankaan vuokrasopimus on esimerkki siitä, miten "strateginen huijaus" tehdään viralliseksi. Paperilla hymyillään – käytännössä ryöstetään.
3. Kepumedian suojelurahaa
Puolangalla ei ole enää lehdistöä – on vain 1-puoluejärjestelmän torvi. Kun Pohjois-Korean mallia sovelletaan Kainuussa, niin päätoimittaja valitsee kuvien taustalle pormestarin kavereita – ja jättää rikokset raportoimatta. Tätäkin maksetaan kuntarahalla.
4. Maan suurimmat sairaspoissaolot – mielenterveydestä vai hallinnosta?
Puolanka johtaa tilastoja mielenterveyssyistä johtuvissa sairaspoissaoloissa. Mutta kyse ei ole vain yksilöistä – kyse on sairaasta hallintokulttuurista. Kun rehellinen työntekijä joutuu valitsemaan lääkityksen tai lähtemisen, vika ei ole ihmisessä – vaan vallassa, joka mädättää. Tätä johtaa lantaa lapioiva mies, joka väittää kaiken olevan kunnossa. Mutta kunnantalo ei olekaan nautojen navetta.
5. Kun virkamies suojelee rikollista, hänestä tulee rikollinen
Esteellisyyttä ei tutkita, rikosilmoituksia ei tehdä. Miksi? Koska Puolangalla kepujen pormestari on kepulaisuuden laki. Mutta jokainen viranhaltija, joka peittää virkarikosta, on osa rikosta. Se on hallintolain kohta kuusi – ja tuomio alkaa kirjaimesta HAO 529/2025 (annettu 14.4.2025).- Anonyymi
Ammattivalittajan tekemien turhien valitusten vuoksi joudutaan kunnallisveroa nostamaan Puolangalla ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattivalittajan tekemien turhien valitusten vuoksi joudutaan kunnallisveroa nostamaan Puolangalla ?
Miten turhien? Tollo!!
Narri -kepujen Kim Il jong- on syytteessä virkarikoksista meitä kuntalaisia vastaan. Varasti liki 200 tonnia. Ja esti rehellisen kilpailun. Roistona.
Syytteessä myös Mari, josta sukeutui uusi kepurosvo.
Molemmista tehty uusi rikosilmoitus. Aika kovaa häpeää omille lapsille. Kepujen kakaroille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattivalittajan tekemien turhien valitusten vuoksi joudutaan kunnallisveroa nostamaan Puolangalla ?
Keskustarikollisuuden ja keskustapuoluelaisten tuulivoimakiiman vuoksi joudutaan kunnallisveroa nostamaan Puolangalla ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten turhien? Tollo!!
Narri -kepujen Kim Il jong- on syytteessä virkarikoksista meitä kuntalaisia vastaan. Varasti liki 200 tonnia. Ja esti rehellisen kilpailun. Roistona.
Syytteessä myös Mari, josta sukeutui uusi kepurosvo.
Molemmista tehty uusi rikosilmoitus. Aika kovaa häpeää omille lapsille. Kepujen kakaroille.Täysin turhien, jotka tulevat yhteiskunnalle kalliiksi. Eihän oikeuslaitos ota niitä edes käsittelyyn. Puolangan kunta on Kainuun parhaiten johdettu kunta.
- Anonyymi
Kepuille kysymys. Missä vika, kun kahdessa vuorokaudessa tekemäni aloitus saanut 700 lukijaa.
Teidän yhden lauseen väkerryksiä ei lue kukaan. Niistä puuttuu substanssi.- Anonyymi
Sinussa vika,tiivistä sepustuksiasi,niin saisit enemmän lukijoita.
Monikohan jaksaa lukea niitä alusta loppuun. - Anonyymi
Tottakai ihmisiä kiinnostaa, millä ihmeellä kepua parjaavat ammattivalittajat onnistuivat muuttamaan kuntalaisten äänestyskäyttäytymistä niin, että kepu sai valtavan äänimäärän. Pormestarikin sai valtavan äänimäärän ja sen ansiosta jatkokauden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai ihmisiä kiinnostaa, millä ihmeellä kepua parjaavat ammattivalittajat onnistuivat muuttamaan kuntalaisten äänestyskäyttäytymistä niin, että kepu sai valtavan äänimäärän. Pormestarikin sai valtavan äänimäärän ja sen ansiosta jatkokauden.
Ei tainnut oikeudessa kysyä pormestarilta ja hänen orjiltaan syyttäjä äänimääriä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tainnut oikeudessa kysyä pormestarilta ja hänen orjiltaan syyttäjä äänimääriä.
Mitä suuremmalla äänimäärällä rikoksia tekee, niin sitä suurempi on rikoksen tukijoiden, avunantajien ja hyväksyjien joukko.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tainnut oikeudessa kysyä pormestarilta ja hänen orjiltaan syyttäjä äänimääriä.
Miksi olisi edes kysynyt,eiköhän leivättömän pöydän ääressä ole muut asiat tärkeämpiä.Rikokset tutkitaan ja niistä annetaan tuomiot,,jotka maallikoiden täytyy hyväksyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä suuremmalla äänimäärällä rikoksia tekee, niin sitä suurempi on rikoksen tukijoiden, avunantajien ja hyväksyjien joukko.
Taisit keksiä tuon omasta mielikuvitusmaailmasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisit keksiä tuon omasta mielikuvitusmaailmasta.
Todellisuutta ja totuutta, mutta keskustapuolueuskonnossa mielikuvitusmaailmaa, kunnes toisin totuudella ja toteutumalla keskustauskovaiset perustelevat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinussa vika,tiivistä sepustuksiasi,niin saisit enemmän lukijoita.
Monikohan jaksaa lukea niitä alusta loppuun.Muut kuin keput on lukutaitoisia. Ei näitä kepurussakoille kirjoiteta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä suuremmalla äänimäärällä rikoksia tekee, niin sitä suurempi on rikoksen tukijoiden, avunantajien ja hyväksyjien joukko.
Tuo on huonon häviäjän mielipide.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on huonon häviäjän mielipide.
Kerro se oikeudessa. Kepurikollisten istuessa vastaajina.
- Anonyymi
Jos äänimäärällä voisi pestä rikokset pois, mafia olisi laillinen valtiomuoto
- Anonyymi
Virkarikoksista syytetty, keskustan äänillä valittu lantakoura ei ole johtaja – eikä tule sellaiseksi.
Se on pelkkä elätti, jota kunnolliset välttelee ja oikeus seuraa alituiseen.
Johtajuus ei synny navetasta, eikä kepun selkänojasta. Se mitataan laissa – ja siinä tämä kepulaisten oma "pormestari" on jo kaatunut. - Anonyymi
Kaikilla mittareilla rikollisimmat keput. Mari , Markku ja Harri. Missään muussa n. 300 kunnassa ole virkarikoksista syytteessä näin monta kepuloista yhdestä syrjäkunnasta.
- Anonyymi
Keput jumaloi rikolliskepuloisia. Kuin Pohjois-Korean orjuudessa elävä kansa omaa Kim Il pulskaa poikaa.
- Anonyymi
Muissa kunnissa ei ole vastaavia ammattivalittajia. Ammattivalittajien harjoittama jatkuva valittaminen ja parjaaminen nosti kepun ja ennen kaikkea pormestarin kannatusta.
- Anonyymi
Onneksemme meidän rakkaassa kotikunnassa on henkilöitä, jotka ei anna kepulien toimia laittomasti. Purkavat laittomia päätöksiä ja tekee kepuloista rikosilmoituksia. Sellaiset on kullan arvoisia kuntalaisia.
- Anonyymi
Ja ääniäkin tuli kuntavaalissa peräti 4 . Ei ne ole "kullan arvoisia" vaan kalliita kuntalaisia. Vieläpä muualta tulleita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja ääniäkin tuli kuntavaalissa peräti 4 . Ei ne ole "kullan arvoisia" vaan kalliita kuntalaisia. Vieläpä muualta tulleita.
Keskustapuoluelainen tarkoittanee, että heidän pormestarinsa jatko perustui pelkästään neljän keskusrikollisen ääneen. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-6
- Anonyymi
Yksi imbesillikepuli ei ymmärrä, että 4 vastuullista kuntalaista voi olla 400%-yksikköä liian paljon. Koska yksikin pysäyttää kepuloisten laittomuuden oikeudellisella osaamisellaan. Tällaiset kuntalaiset muistetaan Puolangan historiassa paremmin kuin kepurikolliset. Kun Marin ja Samin perilliset kysyy aikanaan..."kuka se pysäytti kepujen laittomuudet Puolangalla".
- Anonyymi
Yksi kepulainen virkarikossyytetty tuhosi eläin valvonnan kunnasta. Kun rahat hukkuu kepujen rikosten peittelyyn ja varasteluun.
- Anonyymi
Kun rikollinen pormestari allekirjoittaa sopimukset ja ainoa valvoja on rikollinen valtuuston puheenjohtaja niin Puolanka on jatkuvasti valtakunnan uutisoinnissa. Puolankaa ja sen taloutta ei voi pelastaa kun aktiiviset ja osaavat keskustakorruptiojäsenkirjattomat kansalaiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun rikollinen pormestari allekirjoittaa sopimukset ja ainoa valvoja on rikollinen valtuuston puheenjohtaja niin Puolanka on jatkuvasti valtakunnan uutisoinnissa. Puolankaa ja sen taloutta ei voi pelastaa kun aktiiviset ja osaavat keskustakorruptiojäsenkirjattomat kansalaiset.
Aktiivisista räyhääjistä ei kenelläkään ole mitään hyvää sanottavaa. Puolankaa johtaa kaksi parasta ja sopivinta henkilöä, joiden takana ja tukena ovat lähes kaikki puolankalaiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aktiivisista räyhääjistä ei kenelläkään ole mitään hyvää sanottavaa. Puolankaa johtaa kaksi parasta ja sopivinta henkilöä, joiden takana ja tukena ovat lähes kaikki puolankalaiset.
Just. Kepuilla sopivat. Ei pätevät. Sopivat kepurikolliset. vain sorrettu ja alistettu Pohjois- Korean kansa ja Puolangan keput hurraa ja itkee lihavalle, mutta yksinkertaisella diktaattorille.
Me pääosa puolankalaisista, jotka lemme täysipäisiä, nauramme näille Narreille. Joiden loppu on lähellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Just. Kepuilla sopivat. Ei pätevät. Sopivat kepurikolliset. vain sorrettu ja alistettu Pohjois- Korean kansa ja Puolangan keput hurraa ja itkee lihavalle, mutta yksinkertaisella diktaattorille.
Me pääosa puolankalaisista, jotka lemme täysipäisiä, nauramme näille Narreille. Joiden loppu on lähellä.Ei kannata vastata tälle kepu psykoosissa olevalle mitään. Kun ei ole ymmärrystä ei sille voi mitään. Antaa höpistä yksinään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kannata vastata tälle kepu psykoosissa olevalle mitään. Kun ei ole ymmärrystä ei sille voi mitään. Antaa höpistä yksinään.
Sinä sisäsiittoinen kepu et voi yhtään mitään, mitä täällä kommentoidaan. Ja se aiheuttaa naurettavan itkupotkupurkauksen.
Olkaa hyvä ja jatketaan. Siis me, jotka ei olla lihavan, mutta yksinkertaisen kepulaisen orjia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä sisäsiittoinen kepu et voi yhtään mitään, mitä täällä kommentoidaan. Ja se aiheuttaa naurettavan itkupotkupurkauksen.
Olkaa hyvä ja jatketaan. Siis me, jotka ei olla lihavan, mutta yksinkertaisen kepulaisen orjia.Taidat olla 6 vuotias, ainakin sen tasolla ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidat olla 6 vuotias, ainakin sen tasolla ?
sellaisia tarvitaan langalla. keput on 76. Ja kelpaavat sisäsiittoisille kepuleille esikuviksi, vaikka ovat seniilejä ja virkarikossyytettyjä.
- Anonyymi
Milloin se virkarikoksista syytetty kepupari aikoo palauttaa Paljakan rinnekeskuksen toiminnan? Ainakin nautatilallinen uhoili sellaista HS:n jutussa lähes vuosi sitten. Oliko nautatilallisen uhoilua, jossa puuttuu teot?
- Anonyymi
Samaa ihmettelen! Missä on ne teot, ei voi näin kauaa kestää yhden ihmisen löytyminen englannista. Nyt on jo liian kauan selitelty että pitää rinteiden vuokrasopimus saada purettua. Eikö voi jo laittaa niitä televisiosta tuttuja brittien ulosottomiehiä asialle, eiköhän sitä velkaa kunnalle ole jo tuhansia?
- Anonyymi
Vaalit meni jo. Nyt voi värkkäillä ja sikailla kuntalaisten päälle. Sinä maksat!
- Anonyymi
Kepulainen rikosesta syytetty, lihava kepulainen maanviljelijä uhriutuu. Kuten aina ennenkin tähän mennessä. Syyllisiä ovat "muut kuin kepulaiset" Paljakan tilanteeseen. Jotka vaatii kunnan kymmeniä miljoonia nielleen keskuksen avaamista, ovat uhriutuja kepulaisen mukaan "räksyttäviä kuntalaisia".
- Anonyymi
Siksi, että muut eivät ole jääneet kiinni. Tämähän on ihan normaalia toimintaa EU:ssa ja Suomessa.
- Anonyymi
Valittaja on henkisesti pikku lapsen asteella.
- Anonyymi
Täysin vailla ymmärrystä. Raukka mikä raukka.
- Anonyymi
HaO lähettänyt vastausvaatimuksen kepujen rikollisjärjestölle.
Kysytään, millä oikeudelle kuntalaisten 3 miljoonan euron riskirahaa lainattaisiin olemattomalle biokeskukselle. Sellaiselle, jota ei ole olemassa. Tontti kasvaa sekametsää. - Anonyymi
Ei ole olemassa, kuin koelaitos. Ja sen on maksaneet kuntalaiset.
https://www.ymparisto.fi/fi/osallistu-ja-vaikuta/ymparistovaikutusten-arviointi/puolangan-biokaasulaitos-puolanka - Anonyymi
Kepulien lantalasta löytämä syöpäläinen ja virkarikoksista syytetty vastaaja oli anonut hallinto-oikeudelta vastausajan pidentämistä 29.8. saakka. Oli kehunut oikeudelle perusteluina että 21.8. on kunnanhallituksen kokous.
Oikeus vaatii selitystä, miksi 3 miljoonaan lainaa kuntalaisten varoja, kun vakuus on mitätön. Eli vakuuttaa ei ole olemassa lainkaan.
Mitä päättää Puolangan puolesta-ryhmän kunnanhallituksen jäsenet? Kepurikolliset ilman muuta haluavat kannattaa rikollisjärjestön toimintaa.- Anonyymi
Tekstin ulkoasu viittaa heikkosaattoisen tasoiseen kirjoittajaan ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tekstin ulkoasu viittaa heikkosaattoisen tasoiseen kirjoittajaan ?
Jos kerrot ensin, mikä substanssista on virheellinen? Pelkkä leuanlouskuttelu on opetettu sukuruzzatuille kepusisäsiittoisille ennen lukutaitoa. Muuta ei sitten olekaan tarttunut mukaan. Yhden lauseen taktiikalla ei pitkälle pötkitä.
- Anonyymi
Rikollisista kunta tunnetaan!
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.- Anonyymi
Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry on Suomen lakiin perustuen rikollisuutta vaan jatkava rikollisjärjestö joka tulisi Suomen lakiin perustuen pakkokeinoin lakkauttaa.
- Anonyymi
Muissa kunnissa ei ole samanlaisia ammattivalittajia, jotka eivät osaa tehdä muuta kuin väsätä valituksia tyhjästä.
Puolanka on parhaiten johdettu kunta koko Suomessa.
- Anonyymi
Sinun kiusaksi 😡
- Anonyymi
Kuntalaista ja hallintolaista löytyy kyllä päätöksentekijöiden velvollisuudet henkilökohtaisella oikeusvastuulla lakiin kirjoitettuna. Näissä laissa sanktioidaan, ei suinkaan puolusteta, kuntapäättäjän tai kunnan virkahenkilön toimiminen kunnan jäsenen kiusaksi.
Keskustajäsenkirjattomat kunnan jäsenet ja oletettavasti keskustan jäsenkirjattomat kuntapäättäjät tämän tietävät ja sisäistävät kuten aapisen ala-asteella. Keskustan jäsenkirjaisille helle ja loma-ajan tehtävää edes vähän tutustua henkilökohtaisiin vastuisiin niin pelkkänä kunnan jäsenenä saati kuntapäättäjänä. Toki keskustaideologiaan kuluu ne neljä koolla alkavaa keskustauskonnon ydinoppia, joiden noudattamattomuudesta keskustapuoluelaisten pormestari rankaisee elämisen mahdottomuudella.
Näitä keskustajäsenkirjaisten sitoumusten uskonnon ydinoppeja on korruptio, kuuliaisuus, kateus ja käräjät. Näin toimii keskustaluterilaisuus Puolangan seurakunnankin lähes täydellä siunauksella ja armollisuudella. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuntalaista ja hallintolaista löytyy kyllä päätöksentekijöiden velvollisuudet henkilökohtaisella oikeusvastuulla lakiin kirjoitettuna. Näissä laissa sanktioidaan, ei suinkaan puolusteta, kuntapäättäjän tai kunnan virkahenkilön toimiminen kunnan jäsenen kiusaksi.
Keskustajäsenkirjattomat kunnan jäsenet ja oletettavasti keskustan jäsenkirjattomat kuntapäättäjät tämän tietävät ja sisäistävät kuten aapisen ala-asteella. Keskustan jäsenkirjaisille helle ja loma-ajan tehtävää edes vähän tutustua henkilökohtaisiin vastuisiin niin pelkkänä kunnan jäsenenä saati kuntapäättäjänä. Toki keskustaideologiaan kuluu ne neljä koolla alkavaa keskustauskonnon ydinoppia, joiden noudattamattomuudesta keskustapuoluelaisten pormestari rankaisee elämisen mahdottomuudella.
Näitä keskustajäsenkirjaisten sitoumusten uskonnon ydinoppeja on korruptio, kuuliaisuus, kateus ja käräjät. Näin toimii keskustaluterilaisuus Puolangan seurakunnankin lähes täydellä siunauksella ja armollisuudella.Tyypillistä ammattivalittajan tekstiä. Kuntavaalissa tuli 4 ääntä.
- Anonyymi
Vaakunassakaan ole lehmiä vastakkain.
Pålanka - Anonyymi
II. LAUSUMA YMPÄRISTÖMINISTERIÖLLE – PYYNTÖ HUOMIOIDA
TOIMIVALLAN YLITYS JA LAUSUNNON PÄTEMÄTTÖMYYS
Lausuntopalvelu.fi-sivustolla 9.7.2025 julkaistu Puolangan kunnan lausunto asiaan VN/26856/2023
(Luonnos hallituksen esitykseksi uudeksi alueidenkäyttölaiksi) on annettu ilman laillisesti toimivaltaista päätöksentekoa.
Lausunnon on allekirjoittanut Puolangan pormestari Harri Peltola yksin, eikä lausunnossa ole viittausta kunnanhallituksen, lautakunnan tai valtuuston päätökseen. Täten lausunto ei ole kuntalain mukaisesti kunnan virallinen kannanotto, vaan virheellisesti annettu viranomaislausunto ilman
toimivaltaa.
1. Kuntalaki, Hallintolaki ja perustuslaki: lausunnon antamisen toimivaltarakenne
-Kuntalaki 6 § ja 38 §:
• Päätöksenteko kuuluu kunnan toimielimille (valtuusto, hallitus, lautakunnat).
• Kunnanhallitus johtaa kunnan hallintoa ja vastaa lausunnoista, ellei hallintosäännössä toisin määrätä.
-Hallintolaki 6 § ja 8 §:
• Viranomaisen on toimittava laissa säädetyn toimivallan rajoissa (HL 8 §).
• Toimivallan ylitys tekee lausunnosta oikeudellisesti pätemättömän.
-Perustuslain 121 §:
• Kunnallinen itsehallinto ei tarkoita viranhaltijan itsenäistä oikeutta lausua kunnan nimissä.
• Itsehallinto tarkoittaa toimielimien kollektiivista päätöksentekoa.
2. Oikeuskäytäntö: lausunnon pätevyyden edellytyksenä toimielinpäätös
-KHO 2018:100 (ns. Kittilä-tapaus):
"Viranomainen, jolla ei ole asiassa toimivaltaa, ei voi antaa kunnan nimissä oikeusvaikutteista kannanottoa."
Kittilässä kunnanhallituksen ohi annetut julkiset lausumat katsottiin toimivallan ylitykseksi – kuten Puolangalla nyt.
5 (6)
-KKO 2004:20:
"Toimivallan ylittäminen hallinnossa tekee toimenpiteestä oikeusvaikutuksettoman – siitä ei synny oikeutta tai velvollisuutta kolmannelle osapuolelle."
Jos ministeriö käyttää tätä lausuntoa lainvalmistelun perusteluna, se turvaa oikeusvaikutuksensa ilmeisen virheellisesti annettuun aineistoon.
3. Lainvalmistelun menettelysäännökset: lausuntojen validiteetti
-Säädösvalmistelun ohjeet (HELO, OM:n ohjeistus säädösvalmistelusta):
"Säädösvalmistelun yhteydessä on varmistettava, että saadut lausunnot ovat asianmukaisesti hyväksyttyjä ja antajan toimivallassa."
-Valtiovarainministeriön hyvän hallinnon normiohje 2021:
"Lausuntojen käsittelyssä on varmistuttava, että ne ovat laillisesti annettuja. Mikäli epäselvyyttä esiintyy, ministeriön tulee pyytää täsmennys tai virallinen toimielimen päätös."
Ministeriö ei voi pitää yksin viranhaltijan antamaa lausuntoa kunnan virallisena kantana, ellei se ole osoitettu olevan toimielimen päätös.
4. Valvonta- ja valitusratkaisut: virheellisten lausuntojen vaikutus
-Eduskunnan oikeusasiamies EOAK/2551/2019:
"Jos viranhaltija antaa kannanoton ilman päätöstä toimielimeltä, kyseessä on hallinnon virheellinen menettely, joka vaarantaa kansalaisten luottamuksen ja valtion viranomaisten oikeanlaisen tietopohjan."
-Oikeuskansleri OKV/12/50/2022:
"Ministeriö ei saa käyttää sellaista kuntalausuntoa valmistelun perusteluna, joka ei ole selvästi asianmukaisesti käsitelty ja hyväksytty kunnanviranomaismenettelyssä."
6 (6)
5. Pyyntö ympäristöministeriölle – hallinnon laillisuusvelvoite (PL 2 §, HL 6 §)
Pyydän, että ympäristöministeriö ei käsittele Puolangan lausuntoa virallisena kuntakannanottona seuraavin perustein:
1. Lausunto on annettu ilman monijäsenisen toimielimen (kunnanhallitus) päätöstä.
2. Kyseessä on oikeusvaikutteinen kannanotto (mm. tuulivoiman minimietäisyyteen
asutuksesta), joka kuuluu strategisen päätöksenteon piiriin.
3. Lausunto ei täytä hyvän hallinnon, toimivallan eikä säädösvalmistelun periaatteita.
4. Lausunnon käyttäminen voi johtaa lainvalmisteluprosessin osittaiseen virheellisyyteen.
6. Toimenpidepyyntö ministeriölle
Pyydän, että:
• Lausunto jätetään huomiotta kuntakohtaisena kannanottona.
• Ministeriö pyytää Puolangan kunnanhallitukselta selvitystä lausunnon käsittelystä.
• Lausunto joko poistetaan lausuntokoosteesta tai kirjataan sen oikeudellinen pätemättömyys.
• Ministeriö ilmoittaa allekirjoittaneelle kuinka asiassa toimittu.
Lausunnon käsittely kunnallisena kannanottona ilman toimielimen päätöstä on sekä kuntalain, hallintolain että valtioneuvoston säädösvalmisteluohjeiden vastainen.
Tällainen menettely voi tulla tarvittaessa julkisen arvioinnin, valvontaviranomaisten tai hallintotuomioistuimen tarkasteltavaksi lainvalmisteluprosessin kokonaisarvioinnin yhteydessä.
Puolangalla 15.päivänä heinäkuuta 2025
Liitteet
-Yksityishenkilö, maanviljelijä Harri Peltolan (kesk) mielipidekirjoitus ministeriölle
9.7.2025 (8 sivua) VN/26856/2023 - Anonyymi
I.VIREILLEPANO PUOLANGAN KUNNALLE – HALLINTOLAIN 4 LUVUN
MUKAINEN OIKEUSVAATIMUS JA PYYNTÖ VALITUSKELPOISESTA
RATKAISUSTA
Täten saatetaan vireille hallintoasia Puolangan kunnalle Hallintolain 4 luvun nojalla. Vireillepanon tarkoituksena on saada kirjallinen, perusteltu ja valituskelpoinen päätös seuraavasta asiasta:
Asia:
Puolangan kunnan nimissä 9.7.2025 annetun lausunnon (lausuntopalvelu.fi, asia VN/26856/2023)
oikeudellinen pätevyys ja mahdollinen toimivallan ylitys.
Kyseinen lausunto on annettu yksin pormestari Harri Peltolan allekirjoituksella. Lausunnossa otetaan kantaa mm. tuulivoimaloiden vähimmäisetäisyyteen asutuksesta, mikä on merkittävä strateginen ja kaavoituksellinen linjaus. Lausunto on toimitettu osana valtion lainsäädäntöprosessia
ja vaikuttaa suoraan kunnalliseen itsehallintoon, maankäyttöön ja elinkeinoihin.
Oikeudellinen perusta vaatimukselle
1. Toimivallan jakautuminen – Kuntalaki 6 § ja 38 §
• Kuntalaki 6 §: Kunnan päätöksenteko perustuu toimivallan jakoon valtuuston,
kunnanhallituksen, lautakuntien ja viranhaltijoiden kesken.
• Kuntalaki 38 §: Kunnanhallitus johtaa kunnan hallintoa ja taloutta ja vastaa kunnallisista lausunnoista, ellei muuta ole säädetty.
Lausunto, jolla otetaan kantaa valtakunnallisesti merkittävään lainsäädäntöhankkeeseen, kuuluu kunnanhallituksen ratkaisuvaltaan. Pormestarin mahdollinen lausunto-oikeus edellyttää, että sille on olemassa erityinen delegointipäätös tai hallintosäännön nimenomainen määräys – jota ei ole esitetty.
3 (6)
2. Hallintolaki 6 § ja 8 §: toimivallan ylitys
• HL 6 §: Viranomaisen on käytettävä toimivaltaansa yksinomaan siihen tarkoitukseen, johon se on säädetty.
• HL 8 §: Viranomaisen on toimittava toimivaltansa rajoissa.
Mikäli lausunto on annettu ilman laillista toimivaltaa, se on hallintolain vastainen ja pätemätön.
3. Kittilä-oikeustapaus (KHO 2018:100) – vertailukohta Puolangan tilanteeseen
Korkein hallinto-oikeus katsoi Kittilä-tapauksessa, että:
"Kunnan nimissä ei voida antaa oikeudellisesti pätevää kannanottoa ilman laillisesti toimivaltaisen elimen päätöstä. Mikäli viranhaltija tai yksittäinen luottamushenkilö antaa kunnan nimissä lausunnon ilman toimivaltaa, kyseessä on toimivallan ylitys ja oikeusvaikutuksettomuus."
(KHO 2018:100)
Tässä käsillä olevassa tapauksessa Puolangan pormestari on toiminut vastaavalla tavalla – ilman toimielimen päätöstä, mutta kunnan nimissä. Oikeudellinen tilanne on olennaisesti verrannollinen Kittilä-tapaukseen.
Vaatimus kunnalle – käsittely ja kirjallinen päätös
Esitän seuraavat oikeusvaatimukset:
1. Tutkikaa ja ratkaiskaa, onko lausunto 9.7.2025 annettu ilman kunnanhallituksen tai muun toimielimen laillista päätöstä tai delegointia.
2. Mikäli näin on, lausunto on pätemätön ja tulee julistaa oikeusvaikutuksettomaksi.
3. Antakaa asiassa valituskelpoinen kirjallinen päätös, josta ilmenee oikeusturvakeinot.
4. Toimittakaa perusteltu selvitys siitä, mihin hallintosäännön kohtaan pormestarin lausunto-oikeus perustuu, jos sitä väitetään olleen.
Tämä hallintoasia on saatettu vireille 15.7.2025, ja siihen on sovellettava Hallintolain 23 §:n (asia tulee käsitellä ilman aiheetonta viivytystä) ja 34 §:n mukaista ratkaisumenettelyä.- Anonyymi
Loppuu adjektiivit kuinka kiero on keskustapuoluelaisten pormestari keskustajäsenkirjaisten ja keskustaluterilaisten siunaamana. Valtava ero mitä höpöttää videolla ja mitä laittomasti lausuu ministeriölle. Tutustukaa keskustajäsenkirjaisetkin ja keskustaluterilaiset messiaanne ja autuutenne tekijän touhuihin. https://yle.fi/a/74-20172221 löytyy video ja keskustauskovaisten pormestarin laittomasti kunnan nimissä yksityishenkilönä tekemä lausunto löytyy seuraavan kautta. https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/Participation?proposalId=e92c21ba-a798-43a0-9fe1-1ba4b63ca95c
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Loppuu adjektiivit kuinka kiero on keskustapuoluelaisten pormestari keskustajäsenkirjaisten ja keskustaluterilaisten siunaamana. Valtava ero mitä höpöttää videolla ja mitä laittomasti lausuu ministeriölle. Tutustukaa keskustajäsenkirjaisetkin ja keskustaluterilaiset messiaanne ja autuutenne tekijän touhuihin. https://yle.fi/a/74-20172221 löytyy video ja keskustauskovaisten pormestarin laittomasti kunnan nimissä yksityishenkilönä tekemä lausunto löytyy seuraavan kautta. https://www.lausuntopalvelu.fi/FI/Proposal/Participation?proposalId=e92c21ba-a798-43a0-9fe1-1ba4b63ca95c
Vuoden sisällä keskustaluterilaisessa kirkonmenossa Puolangan kirkossa lausutaan varmasti seuraava uskontunnustus. Pormestari meidän joka olet Suolijärvellä pyhitetty olkoon sinun nimesi tapahtukoon sinun tuulivoimatahtosi. Ei ole enää keskustaluterilaisella seurakunnalla mitään yhteyttä raamatun uskonoppiin, eikä seurakunnan päättäjistä ole huolehtimaan seurakuntalaisten yhteisestä maallisesta omaisuudesta. Ei ole varmasti käsitelty kirkkovaltuustossa tai neuvostossa keskustaluterilaisen tuulivoimauskonnon vastaan tuomia asioita. Paljonko tulee seurakunnasta eroamisia jo pelkästään raamatun opin vaihtamisesta keskustaluterilaisen tuulivoimauskonnon julistamiseen saati kirkosta eroamisen määrät perustuen siihen ettei keskustaluterilaisen tuuliteollisuuden myötä ole enää seurakuntalaisilla yhteisillä maillaan metsästysmahdollisuutta eikä siihen edellytyksiä. Keskustaluterilainen jumalanpalvelus tulee loppumaan kirkkoväen yhteiseen julistukseen. Älä turhaan lausu parolalaisten ja sinun pormestarisi nimeä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vuoden sisällä keskustaluterilaisessa kirkonmenossa Puolangan kirkossa lausutaan varmasti seuraava uskontunnustus. Pormestari meidän joka olet Suolijärvellä pyhitetty olkoon sinun nimesi tapahtukoon sinun tuulivoimatahtosi. Ei ole enää keskustaluterilaisella seurakunnalla mitään yhteyttä raamatun uskonoppiin, eikä seurakunnan päättäjistä ole huolehtimaan seurakuntalaisten yhteisestä maallisesta omaisuudesta. Ei ole varmasti käsitelty kirkkovaltuustossa tai neuvostossa keskustaluterilaisen tuulivoimauskonnon vastaan tuomia asioita. Paljonko tulee seurakunnasta eroamisia jo pelkästään raamatun opin vaihtamisesta keskustaluterilaisen tuulivoimauskonnon julistamiseen saati kirkosta eroamisen määrät perustuen siihen ettei keskustaluterilaisen tuuliteollisuuden myötä ole enää seurakuntalaisilla yhteisillä maillaan metsästysmahdollisuutta eikä siihen edellytyksiä. Keskustaluterilainen jumalanpalvelus tulee loppumaan kirkkoväen yhteiseen julistukseen. Älä turhaan lausu parolalaisten ja sinun pormestarisi nimeä.
Näinpä se on. Kun itsenäisyytemme ja isänmaamme turvanneet veteraanit ja lotat ovat edesmenneet, niin keskustaluterilaiset epäisänmaallisina tohtivat julkisesti palvoa, kumartaa, kunnioittaa ja rahoittaa Lapin polttajia ja jopa lahjoittaa isänmaamme heille. Näin toimii keskustaluterilainen uskonto tuulivoimataivaspaikan toivossa ja saksalaisten tuulimylläreidensä jälleennäkemiseen ainoastaan ja vain epäisänmaalisesti korruptiossaan uskoen. Keskustaluterilainen elää pormestariinsa turvaten laista ja isänmaalisuudesta mitään välittämättä. Todella halveksittavaksi ja ala-arvoiseksi on korruptiossa ajautunut ja langennut isänmaan ja uskonnon aikanaan turvannut luterilainen seurakunta ja uskonoppi.
- Anonyymi
Puolankalaiset, muutamaa heikkosaattoista räkyttäjää lukuunottamatta, ovat kaikki pormestarin takana ja tukena. Kaikkien puolueiden valitsijatkin yksimielisesti.
- Anonyymi
Eli keskustapuoluelainen tuo esille puolueensa ja pormestarinsa virallisena ja kirjallisena Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry:n virallisena kantana, että Puolangan nykyisessä kunnanvaltuustossa on Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry:n virallisesti esiintuomana viisi heikkosaattoista valtuutettua. Nykyinen pormestari valittiin neljän keskustaryhmäorjan äänen turvin. Edellä mainitusti keskustapuoluelaiset aina koittavat valehdella totuudesta tietämättä luottaen ainoastaan ja vain pormestarinsa jatkuvaan valehteluun. Näin toimii keskustaryhmä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli keskustapuoluelainen tuo esille puolueensa ja pormestarinsa virallisena ja kirjallisena Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry:n virallisena kantana, että Puolangan nykyisessä kunnanvaltuustossa on Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry:n virallisesti esiintuomana viisi heikkosaattoista valtuutettua. Nykyinen pormestari valittiin neljän keskustaryhmäorjan äänen turvin. Edellä mainitusti keskustapuoluelaiset aina koittavat valehdella totuudesta tietämättä luottaen ainoastaan ja vain pormestarinsa jatkuvaan valehteluun. Näin toimii keskustaryhmä.
Ammattivalittajat parjasivat keskustaa asiattomasti sillä seurauksella, että persut, vasurit ja demarit eivät saaneet ensimmäistäkään valtuutettua Ammattivalittajien kärkiehdokas sai vain muutaman äänen.
- Anonyymi
Jos toisella virkarikossyytetyllä on Napoleon- kompleksi, on hänen pojallaan oidipuskompleksi. Ei saanut muuta kuin äitihahmon, jota kehuu tyttöystäväkseen.
- Anonyymi
Pikkupomo pelaa Napoleonia, poika jää äitihahmon helmoihin. Kumpikin näyttelee miestä, kumpikaan ei ole mies.
- Anonyymi
Kun isä esittää kenraalia ja poika kehuu hoitajaa morsiamena, ei tarvitse kysyä, miksi kunta kaatuu. Tässä on periytyvä johtajuus – ilman selkärankaa.
- Anonyymi
Poika peri isältään maatilan ja lehmänlypsyn. Keskusta teki isästä pormestarin – nyt virkarikossyytteessä ja uudessa esitutkinnassa. Seuraavaksi pojasta kai tehdään kunnanjohtaja, vaikka ei erota navettaa valtuustosalista – eikä erottanut isäkään.
Yksikään muu puolue ei äänestänyt virkarikoksiin ajautunutta lypsäjää johtoon. Hän on pelkkä Keskustan pormestari. Ja Puolanka – se on nyt pelkkä Keskustan navetta.- Anonyymi
Kaikki halusivat pormestarin jatkavan ja äänestivät sen vuoksi keskustaa. Vasurien, demarien, persujen ja KD:n kannattajat vaihtoivat sen vuoksi puoluetta kuntavaalissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki halusivat pormestarin jatkavan ja äänestivät sen vuoksi keskustaa. Vasurien, demarien, persujen ja KD:n kannattajat vaihtoivat sen vuoksi puoluetta kuntavaalissa.
Myös keskustapuoluelaisilla on mahdollisuus tutustua pöytäkirjoihin, niin ei keskustajäsenkirjaisten ja keskustaluterilaisten tarvitsisi koko yhteiskunnan lukemana hävetä loppuelämäänsä pelkkiin pormestarinsa luomiin mielikuviin perustuvaan röyhkeään ja juridisesti tuomittavaan valehteluun syyllistyneenä ja langenneena. https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025351-6
- Anonyymi
Uusi ruumiinavauspöytäkirja julkaistu.
Potilaana: Puolanka-lehti.
Diagnoosi: Totuuden tukahduttama.
Lääkäri: Varjokirjuri.
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolanka-lehden-propaganda-anatomia- Anonyymi
Puolanka-lehti on paikallislehtien parhaimmistoa tässä maassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolanka-lehti on paikallislehtien parhaimmistoa tässä maassa.
Mahtavaa. Sinäkin kävit lukemassa!
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolanka-lehden-propaganda-anatomia
- Anonyymi
”Parhaimmistoa”?
– Kyllä, jos mittarina on kyky vaieta virkarikoksista, salata kunnan vuokrasopimusten liitteet ja julkaista pääkirjoitus, jossa kuntalaisia haukutaan häiriköiksi.
Tätäkö journalismia veronmaksajat rahoittavat?
Totuuden tukahduttama ei ollut diagnoosi – se oli kuolinsyy.- Anonyymi
Keskustaluterilaisuuteen ja heidän messiaansa pormestarin kunnioittamiseen kuuluu autuaaksi tekevä uskonkäsitys ettei Puolangan kunnalla ole muita kunnan jäseniä kuin keskustaluterilaisuuden messiaan äänestäjät. Me keskustajäsenkirjattomat tiedämme, että Puolangalla on enempi vapaa-ajan asuntoja kuin vakituisia asuntoja, mikä on Puolangan itsenäisen tulevaisyyden yksi pääperuspilari. Lisäksi me keskustajäsenkirjattomat tiedämme, että enin osa Puolangan kunnan jäsenistä ei käy monarilla kuuntelemassa keskustaluterilaista uskontunnustusta vaan asuu ja elää normaalia elämää jossain päin maapalloa. Keskustaluterilaiseen uskontoon kuuluu ydinoppina tuhota kunta ja tuomita monarilla keskustaluterilaisuutta ylistämättömät kunnan toiminnan turvaajat, koska he eivät usko mielikuvitusmaailmaan vaan realismiin, elämään ja elämisen mahdollisuuden säilyttämiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustaluterilaisuuteen ja heidän messiaansa pormestarin kunnioittamiseen kuuluu autuaaksi tekevä uskonkäsitys ettei Puolangan kunnalla ole muita kunnan jäseniä kuin keskustaluterilaisuuden messiaan äänestäjät. Me keskustajäsenkirjattomat tiedämme, että Puolangalla on enempi vapaa-ajan asuntoja kuin vakituisia asuntoja, mikä on Puolangan itsenäisen tulevaisyyden yksi pääperuspilari. Lisäksi me keskustajäsenkirjattomat tiedämme, että enin osa Puolangan kunnan jäsenistä ei käy monarilla kuuntelemassa keskustaluterilaista uskontunnustusta vaan asuu ja elää normaalia elämää jossain päin maapalloa. Keskustaluterilaiseen uskontoon kuuluu ydinoppina tuhota kunta ja tuomita monarilla keskustaluterilaisuutta ylistämättömät kunnan toiminnan turvaajat, koska he eivät usko mielikuvitusmaailmaan vaan realismiin, elämään ja elämisen mahdollisuuden säilyttämiseen.
Pysy sinäkin poissa politiikasta kun et näytä ymmärtävän mitään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pysy sinäkin poissa politiikasta kun et näytä ymmärtävän mitään.
Ongelmahan on se, että kuntapäätökset pitäisi tehdä oikein ja kuntalaisia kunnioittaen, ei pelkästään keskustakorruptiopolitiikan ja keskustaluterilaisuuden sidonnaisuuksiin pohjautuen. Politikoikoot keskustakorruptoituneet ja keskustaluterilaiset ja heidän rikollisjärjestönsä, mutta kuntapäätöksenteossa heitä ei tarvittaisi, mutta kun ovat, niin on siinä oikeusasteille jatkuvasti tekemistä ja loputon työmäärä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ongelmahan on se, että kuntapäätökset pitäisi tehdä oikein ja kuntalaisia kunnioittaen, ei pelkästään keskustakorruptiopolitiikan ja keskustaluterilaisuuden sidonnaisuuksiin pohjautuen. Politikoikoot keskustakorruptoituneet ja keskustaluterilaiset ja heidän rikollisjärjestönsä, mutta kuntapäätöksenteossa heitä ei tarvittaisi, mutta kun ovat, niin on siinä oikeusasteille jatkuvasti tekemistä ja loputon työmäärä.
Ainut ongelma ovat ammattivalittajat. Valta jaetaan vaalien perusteella ja sen mukaan on toimittu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainut ongelma ovat ammattivalittajat. Valta jaetaan vaalien perusteella ja sen mukaan on toimittu.
Puolankalaisen keskustaluterilaisen henkilön autuuden matka kohti keskustaluterilaista optimi taivaspaikkaa. Ensimmäinen projekti oli toteuttaa osuuspankin alasajo ja aiheuttaa kunnan jäsenille mahdottomuus olla kyseisen pankin asiakas. Tämän projektin kyseinen henkilö on saanut osaltaan valmiiksi ja maaliin kuntalaisten haitaksi ja harmiksi, toki muiden pankkien toimeentulon ja toiminnan mahdollisuudeksi. Toinen henkilön puolessa välissä oleva projekti on seurakunnan tuhoaminen ja sen tekeminen seurakuntalaisille turhaksi ja tarpeettomaksi. Tämä projekti edistyy hyvin. Kyseinen henkilö harrastaa metsästystä, mutta keskustaluterilaisella uskonautuuden intohimolla on tuhoamassa metsästysmahdollisuutta seurakunnan jäseniltä. Uusin aluevaltaus tällä pormestarinsa keskustaluterilaisella antaumuksellisella tuhon tekijällä on tuhota Puolangan kunta. Tämmöinenkin keskustaluterilaisuuden autuuden ihanne löytyy Puolangalta ja nukkuu Hilkan tuulivoimatukiteatteri aktiivin kanssa samalla tontilla. Näin tuhoaa keskustaluterilaisuus kaiken yhteiskuntaan kuuluneen autuuteensa ja korruptioon uskoen ja Suolijärviseen messiaaseensa turvaten.
- Anonyymi
Ei pidä paikkaansa. En usko.
- Anonyymi
Tosiasiat on tosiasioita, toteutuma on toteutumaa ja uskonto on uskomista ja messiaaseen sekä kenenkään näkemättömään ja kokemattomaan luottamista. Keskustaluterilaisuus pohjautuu Lapin polttajien luoman mielikuvamaailman autuuteen ja sen kunnioittamisesta on luvattu autuus ja onnellisuus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosiasiat on tosiasioita, toteutuma on toteutumaa ja uskonto on uskomista ja messiaaseen sekä kenenkään näkemättömään ja kokemattomaan luottamista. Keskustaluterilaisuus pohjautuu Lapin polttajien luoman mielikuvamaailman autuuteen ja sen kunnioittamisesta on luvattu autuus ja onnellisuus.
Joku uskoi myös Neuvostoliittoo ja nyt katkerana kirjoitellaan.
- Anonyymi
Kovasti keput yrittää jäljitellä venäläistä propagandaa. Mutta niin typerästi, ettei kukaan muu kuin kepulainen usko sellaiseen.
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolanka-lehden-propaganda-anatomia- Anonyymi
Mistä tuo nimi "varjokirjuri" tulee ? Tuleeko se työmaalla puun takana pilkistelystä vai puussa kyttäämisestä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tuo nimi "varjokirjuri" tulee ? Tuleeko se työmaalla puun takana pilkistelystä vai puussa kyttäämisestä ?
Kannattaisiko kysyä itseltään Varjokirjurilta. Täältä tuskin saat oikeaa vastausta. Heillähän on oma vihjekanava, jonne puolangan kepujen rosvoukset ilmoitetaan.
varjokirjuri at proton.me - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaisiko kysyä itseltään Varjokirjurilta. Täältä tuskin saat oikeaa vastausta. Heillähän on oma vihjekanava, jonne puolangan kepujen rosvoukset ilmoitetaan.
varjokirjuri at proton.meKeskustapuoluelaisilla on on oma pormestari neljän keskusta ja kokoomus valtuutetun äänen turvin. Tällä keskustapuoluelaisten ja kokoomuslaisten pormestarilla on 11 opetuslasta kunnanvaltuustossa ja kokoomusta keskustaa äänestäneiden mistään mitään tietämättömien joukko. Kansalaisten on vaan pala kerrallaan tuotava esille keskustapuoluelaisten ja kokoomuslaisten pormestarinsa rikoksia ja valheita. Varjokirjuri voi ottaa myös tästäkin koppia ja toimia kunnioitetun aktiivisen kansalaisen edellytyksillä.
Keskustan Puolangan kuntayhdistyksen oli pimitettävä ja ennakoitava pormestarinsa vaatimuksesta ja allekirjoituksilla, ettei kevään kuntavaaleista tulisi tuulivoimavaaleja ja ettei äänestäjät tietäisi, että Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry on korruptio orjuutettu ulkomaisten tuulivoimayhtiöiden etujärjestö, eikä millään lailla kunnan jäsenten etua ja asioita ajava. OHO MITEN MUKA NÄIN OLISI VOINUT KESKUSTAN JA KOKOOMUKSEN MESSIAS JA JÄRJESTÖNSÄ YKSIMIELISESTI TOIMIA.
Kuten lupasin niin me aktiiviset kansalaiset tuomme satojen asioiden ja rötösten joukosta asioita kansalaisten tietoon sopivasti pala kerrallaan. Väärin tehtyjä asioita ja rötöksiä on keskustaryhmällä niin paljon, että kerralla esiintuotuna niitä ei sisäistä oikeuslaitos saati kansaiset. Sitten perustelu ja toteutuma nyt esiintuomaani asiaan.
Keskustapuoluelaisten pormestari on jo kesällä 2024 lakannut kunnantalolla ottamasta vastaan tuulivoimayhtiöiden kaavoitusaloitteita tulevaisuuttaan turvatakseen ja äänestäjiään ja opetuslapsiaan kusettaakseen. OHO MITEN MUKA, EI VOI OLLA KELLÄÄN MITÄÄN TODISTEITA. No todisteet löytyy kaikkien kansalaisten, myös keskustapormestarin opetuslasien ja äänestäjien luettavana yhteysviranomaisen eli Kainuun Elyn virallisista, julkisista ja Puolangan kunnan asiakirjoista poiketen salaamismahdottomista asiakirjoista. Seuraavassa kopioita.
Kiinteistölle 620-405-165-12 on haettu kunnasta lupaa aloittaa suunnittelu
tuulivoimapuiston rakentamiseksi, 14.08.2024 lähettämämme kaavoitus
aloitteen merkeissä. Kunta on ilmoittanut Axpolle 08.09.2024, että hake
mus otetaan käsittelyyn kuntavaalien jälkeen alkukesästä 2025. Tästä joh
tuen Axpo Renewable Finland on laatinut kirjallisen huomautuksen, jotta
molempia hankkeita voidaan edistää.
Puolangan kunnalle on ilmoitettu Axpo:n suunnitelmista ja kunta on puo
lestaan ilmoittanut Axpo:lle, että tulevat vaatimaan UB:a siirtämään edellä
mainitut turbiinit ja että UB:n hankealue ei voi mennä Norstu As omista
malle kiinteistölle 620-405- 165-12. Tästä huolimatta UB ja niiden konsultti
jatkavat suunnittelua ilman maaomistajien lupaa.
Ottaen huomioon Puolangassa tapahtuneet ”raakkutuho”- luonnonsuojelu
rikosta, YVA ohjelman kartoissa turbiineja on sijoitettu liian lähelle jokea
missä todennäköisesti raakkuja löytyy huomioitava myös YVA:ssa. Turbii
nien siirrolle on tämän myötä painava syy. Kopio loppu.
Tätä asiaa keskustaryhmän pormestari ei varmasti ole tuonut esille edes opetuslapsilleen saati keskustan ja kokoomuksen äänestäjille. Olemme jo loppukesässä eli keskustan ja kokoomuksen pormestari on vaan valehdellut kirjallisesti todistettuna entisten päälle lisää. Kaikki on kaikkien luettavissa seuraavasta virallisesta, julkisesta ja salaamismahdottomasta yhteysviranomaisen asiakirjasta. No näin toimii keskustakokoomuspormestarin valehtelu opetuslapsilleen ja äänestäjilleen. Voi julkinen häpeä mikä kohtaa hänen ja opetuslapsiensa tukijoita ja äänestäjiä.
https://www.ymparisto.fi/sites/default/files/documents/Liite1. Tulijokilan tuulivoimahankkeen YVA-ohjelmasta saadut lausunnot ja mielipiteet.pdf
Keskustaryhmän pormestarin valehtelu on ensimmäisenä, ettei kenenkään tarvitse alkua pidemmälle vaivaantua lukemaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä tuo nimi "varjokirjuri" tulee ? Tuleeko se työmaalla puun takana pilkistelystä vai puussa kyttäämisestä ?
Synonyymi sanalle puskista huutelija.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustapuoluelaisilla on on oma pormestari neljän keskusta ja kokoomus valtuutetun äänen turvin. Tällä keskustapuoluelaisten ja kokoomuslaisten pormestarilla on 11 opetuslasta kunnanvaltuustossa ja kokoomusta keskustaa äänestäneiden mistään mitään tietämättömien joukko. Kansalaisten on vaan pala kerrallaan tuotava esille keskustapuoluelaisten ja kokoomuslaisten pormestarinsa rikoksia ja valheita. Varjokirjuri voi ottaa myös tästäkin koppia ja toimia kunnioitetun aktiivisen kansalaisen edellytyksillä.
Keskustan Puolangan kuntayhdistyksen oli pimitettävä ja ennakoitava pormestarinsa vaatimuksesta ja allekirjoituksilla, ettei kevään kuntavaaleista tulisi tuulivoimavaaleja ja ettei äänestäjät tietäisi, että Keskustan Puolangan kuntayhdistys ry on korruptio orjuutettu ulkomaisten tuulivoimayhtiöiden etujärjestö, eikä millään lailla kunnan jäsenten etua ja asioita ajava. OHO MITEN MUKA NÄIN OLISI VOINUT KESKUSTAN JA KOKOOMUKSEN MESSIAS JA JÄRJESTÖNSÄ YKSIMIELISESTI TOIMIA.
Kuten lupasin niin me aktiiviset kansalaiset tuomme satojen asioiden ja rötösten joukosta asioita kansalaisten tietoon sopivasti pala kerrallaan. Väärin tehtyjä asioita ja rötöksiä on keskustaryhmällä niin paljon, että kerralla esiintuotuna niitä ei sisäistä oikeuslaitos saati kansaiset. Sitten perustelu ja toteutuma nyt esiintuomaani asiaan.
Keskustapuoluelaisten pormestari on jo kesällä 2024 lakannut kunnantalolla ottamasta vastaan tuulivoimayhtiöiden kaavoitusaloitteita tulevaisuuttaan turvatakseen ja äänestäjiään ja opetuslapsiaan kusettaakseen. OHO MITEN MUKA, EI VOI OLLA KELLÄÄN MITÄÄN TODISTEITA. No todisteet löytyy kaikkien kansalaisten, myös keskustapormestarin opetuslasien ja äänestäjien luettavana yhteysviranomaisen eli Kainuun Elyn virallisista, julkisista ja Puolangan kunnan asiakirjoista poiketen salaamismahdottomista asiakirjoista. Seuraavassa kopioita.
Kiinteistölle 620-405-165-12 on haettu kunnasta lupaa aloittaa suunnittelu
tuulivoimapuiston rakentamiseksi, 14.08.2024 lähettämämme kaavoitus
aloitteen merkeissä. Kunta on ilmoittanut Axpolle 08.09.2024, että hake
mus otetaan käsittelyyn kuntavaalien jälkeen alkukesästä 2025. Tästä joh
tuen Axpo Renewable Finland on laatinut kirjallisen huomautuksen, jotta
molempia hankkeita voidaan edistää.
Puolangan kunnalle on ilmoitettu Axpo:n suunnitelmista ja kunta on puo
lestaan ilmoittanut Axpo:lle, että tulevat vaatimaan UB:a siirtämään edellä
mainitut turbiinit ja että UB:n hankealue ei voi mennä Norstu As omista
malle kiinteistölle 620-405- 165-12. Tästä huolimatta UB ja niiden konsultti
jatkavat suunnittelua ilman maaomistajien lupaa.
Ottaen huomioon Puolangassa tapahtuneet ”raakkutuho”- luonnonsuojelu
rikosta, YVA ohjelman kartoissa turbiineja on sijoitettu liian lähelle jokea
missä todennäköisesti raakkuja löytyy huomioitava myös YVA:ssa. Turbii
nien siirrolle on tämän myötä painava syy. Kopio loppu.
Tätä asiaa keskustaryhmän pormestari ei varmasti ole tuonut esille edes opetuslapsilleen saati keskustan ja kokoomuksen äänestäjille. Olemme jo loppukesässä eli keskustan ja kokoomuksen pormestari on vaan valehdellut kirjallisesti todistettuna entisten päälle lisää. Kaikki on kaikkien luettavissa seuraavasta virallisesta, julkisesta ja salaamismahdottomasta yhteysviranomaisen asiakirjasta. No näin toimii keskustakokoomuspormestarin valehtelu opetuslapsilleen ja äänestäjilleen. Voi julkinen häpeä mikä kohtaa hänen ja opetuslapsiensa tukijoita ja äänestäjiä.
https://www.ymparisto.fi/sites/default/files/documents/Liite1. Tulijokilan tuulivoimahankkeen YVA-ohjelmasta saadut lausunnot ja mielipiteet.pdf
Keskustaryhmän pormestarin valehtelu on ensimmäisenä, ettei kenenkään tarvitse alkua pidemmälle vaivaantua lukemaan.Puolangan pormestari on paras kunnanjohtaja kautta aikojen koko Kainuussa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan pormestari on paras kunnanjohtaja kautta aikojen koko Kainuussa.
Keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari on ylivoimaisesti kunnan jäsenille kallein ja huonoin kuntaa johtanut henkilö koskaan missään Suomessa. Pientä odotusta keskusta ja kokoomus pormestarinne äänestäjät, niin me aktiiviset kansalaiset tuomme asioita esille pala kerrallaan, kuten oikeuslaitoksille. Oikeuslaitos muuten ruuhkaantuu lopullisesti ja kansalainen ei voi sisäistää, jos kaikki tuodaan esiin ja vaatimuksiin kerralla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari on ylivoimaisesti kunnan jäsenille kallein ja huonoin kuntaa johtanut henkilö koskaan missään Suomessa. Pientä odotusta keskusta ja kokoomus pormestarinne äänestäjät, niin me aktiiviset kansalaiset tuomme asioita esille pala kerrallaan, kuten oikeuslaitoksille. Oikeuslaitos muuten ruuhkaantuu lopullisesti ja kansalainen ei voi sisäistää, jos kaikki tuodaan esiin ja vaatimuksiin kerralla.
Asioita on paljon, niin ei paljoudesta johtuen voi odotuttaa pidempään seuraavankaan suhteen. Keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari siivoaa takalistoaan Kainuun liiton, maakuntahallituksen ja maakuntavaltuuston päätöksillä. OHO MITEN MUKA KESKUSTAN JA KOKOOMUKSEN MESSIAS PYYHKII ALUSTAANSA MOISILLA ARVOSTETTUJEN JA PÄÄTÖSVALTAISTEN ELIMIEN PAPEREILLA. No perustelen jälleen keskustaryhmän mielikuvitusmaailmasta poiketen toteutuneella ja löydettävissä olevalla dokumentaatiolla. Varjokirjuri voi myös tästäkin ottaa koppia ja toimia aktiivisen kansalaisen yhteiskuntavastuun edellytyksin.
Puolangan kunta on lausunut Kainuun tuulivoimamaakuntakaavaan seuraavan. Tämä pitäisi selvittää kuka on tämän on lausunut ja minkä kunnallisen toimielimen päätöksen valtuuksin ja lisäksi myös se onko Kainuun liitto, maakuntahallitus ja maakuntavaltuusto selvittänyt mitkä ja minkä elimen myöntämät valtuudet on Puolangan kunnan nimissä lausujalla ollut. Seuraava kopio Puolangan kunnan nimissä tuulivoimamaakuntakaavaan tehdystä lausunnosta. Kopio alkaa.
Kaavaluonnoksessa Puolangan Hietavaaran tuulipuistohankkee
seen on viitattu kaavaluonnoksen sivuilla 17, 48 ja 90. Luonnok
sessa todetaan tv9-alueesta (s. 90): WPD Finland Oy suunnittelee
alueelle Hietavaaran tuulivoimapuistoa. Puolangan kunta huo
mauttaa, että kyseinen hanke sijoittuisi vain pieneltä osin kaava
luonnoksen mukaiselle Varsavaaran tv9-alueelle, eli Hietavaaran
tuulipuistohankkeen alueelta pääosin puuttuu tv-merkintä. Puo
langan kunta pitää tärkeänä, että aluerajaus tarkastellaan uudel
leen suhteessa Hietavaaran tuulipuistohankkeen aluerajaukseen.
Ensinnäkin tv9-alueeseen liittyy tällä hetkellä kaavaluonnoksessa
vain yksi merkittävä haitallinen vaikutus muiden haitallisten vai
kutusten ollessa korkeintaan lieviä.
Toiseksi ottaen huomioon, että Hietavaaran tuulipuiston han
kealuetta koskien on tehty runsaasti selvityksiä, joten tarvittava
tieto on olemassa, on kaavassa tarkoituksenmukaista tarkastella
kyseinen aluerajaus uudelleen.
Yhteenvetona Puolangan kunta edellyttää, että Hietavaaran tuuli
puistohankkeen mukainen hankealue sisällytetään kokonaisuudes
saan Kainuun tuulivoimamaakuntakaavaan 2035. Kopio loppu.
Kuka on Puolangan kunnan nimissä lausunut maakuntakaavaselvityksen ja maakuntakaavapäätöksen vastaisesti ja syyllistynyt kaavoituslain vastaiseen rikolliseen toimintaan. Jos ei pormestari, niin ainakin hänen pitäisi tietää kuka ja millä valtuuksin ja mihin sekä minkä päätöksentekoelimen päätöksiin perustuen.
Keskustapuoluelaisille ja kokoomuslaisille luodusta mielikuvitusmaailmasta poiketen tämäkin tieto löytyy virallisena ja poistamismahdottomana dokumentaationa Kainuun liiton ja tuulivoimamaakuntakaavan virallisista lausunnoista.
https://kainuunliitto.fi/assets/uploads/2023/02/Yhteenveto_Kainuun_tuulivoimamaakuntakaavan_2035_luonnoksen_palautteista_seka_vastineet_MH23012023.pdf
Sivu 9
- Anonyymi
Miksi Puolangalla on ammattivalittajia ? He ovat kunnan kasvot ulos päin . Joudutaanko uusi liikuntasali purkamaan ?
- Anonyymi
Ammattivalittajat?
Ei. Ammattirikolliset istuvat vallassa.
Haapalainen ja Peltoila eivät ole "kiistanalaisia". He ovat syytettyjä.
Ja he johtavat edelleen kuntaa kuin mitään ei olisi tapahtunut.
Uusi liikuntasali?
Jos sitä rakennetaan samalla moraalilla kuin kuntaa johdetaan, se joudutaan purkamaan ennen kuin valmistuu.
Puolangalla ei ole kasvot ulospäin –
Puolangalla on rikollinen ilme.
- Anonyymi
Kunnanvaltuuston puheenjohtaja Mari Haapalainen syytteessä. Kunnanhallituksen puheenjohtaja Narri Peltoila syytteessä. Molemmat kepulaisia.
Kyse ei ole tutkinnasta. Kyse ei ole epäilystä.
Kyse on virallisista virkarikossyytteistä.
Tervetuloa Puolangalle, jossa keskustalainen kuntajohto on muuttunut rikollisorganisaatioksi hallintosäännön suojissa. - Anonyymi
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.
= Suomen rikollisin kepukunta- Anonyymi
Johtuu pelkästään muualta tänne tulleista ammattivalittajista, jotka tehtailevat valituksia tyhjästä. Tuskin mikään kunta ottaa heitä riesakseen ?
- Anonyymi
Kepulit uskottelee itselleen valheita, kuin puuttini ja lavrov. Että poliisin esitutkinta ja virkarikoksiiin erikoitunut syyttäjä hyppäävät huhujen perässä.
- Anonyymi
keput toimii kuten putinistit vennäällä. valehtelevat sodan erikoisoperaatioksi ja hyökkäyksen natsifikaatioksi.
tätä ei kepulityhmyrit usko puolangalla, mutta kaikki täysipäiset kyllä, koska todisteet on vedenpitävät:
https://varjokirjuri.substack.com/p/kuntarikosten-anatomia-vi-kepuvaltuusto
- Anonyymi
Häpeällinen tilanne Puolangalla. Ainakin kepujen ulkopuolisilla, jotka häpeävät.
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.- Anonyymi
Kepulaisten mitättömän järjenjuoksun mukaan kun mainitut kepunarsistit saaneet kylävaaleissa yli neljä ääntä saavat tehdä kanssakuntalaisille rikoksia. Ja paskoa kanssakuntalaisten päälle.
Sellaista keput täällä vaalien jälkeen esittäneet. Aikooko kepunarsistit puolustautua tällä oikeudessa -vastaajina virkarikoksista- ja saattaa itsensä naurunalaiseksi typeryksiksi?
- Anonyymi
Tämä on oppikirjaesimerkki reputaatioriskin realisoitumisesta:
Tilanne Puolangan kunnassa:
Valtuuston puheenjohtaja Mari Haapalainen (kesk) ja
Kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari) Harri Peltola (kesk)
ovat syytteessä virkarikoksista.
-Reputaatioriskin ydin:
Kaksi ylimmän tason poliittista johtajaa on syytettynä rikoksista, jotka liittyvät heidän julkiseen virkatehtäväänsä ja vallankäyttöönsä. Tämä murentaa kuntalaisten, viranomaisten, median ja yhteistyökumppaneiden luottamusta.
-Reputaatioriskin seurauksia kunnalle:
Luottamuspääoman romahdus:
-Kuntalaisten usko päätöksenteon puolueettomuuteen ja laillisuuteen heikkenee.
-Kunnan työntekijät joutuvat työskentelemään epäluottamuksen varjossa.
Haitta yhteistyösuhteissa:
-Julkiset ja yksityiset toimijat voivat vetäytyä yhteistyöhankkeista.
-Investoijat karttavat kuntaa epävakaan ja epäluotettavan hallinnon vuoksi.
Media- ja somekohut:
-Julkinen keskustelu alkaa pyöriä rikosepäilyjen ympärillä, ei kunnan kehittämisessä.
-Kritiikki ja epäluulo leviävät, vaikka rikosoikeudelliset prosessit olisivat kesken.
Henkilöstöriski:
-Asiantuntevat viranhaltijat ja pätevät opettajat tai hoitajat eivät halua jäädä -kuntaan, jossa vallankäyttö on rikosepäilyn kohteena.
-Rekrytointi vaikeutuu.
Hallinnollinen halvaus:
-Päätöksentekokyky voi kärsiä, kun keskeiset päättäjät ovat tutkittavina tai syytettyinä.
Esteellisyydet, luottamuspula ja mahdolliset erovaatimukset sitovat poliittista ja viranhallinnollista energiaa.
Johtopäätös:
Kun sekä valtuuston että hallituksen puheenjohtaja ovat syytteessä virkarikoksista, kunnan koko päätöksenteon legitimiteetti on vaakalaudalla.
Kyse ei ole yksittäistapauksista vaan rakenteellisesta reputaatioriskistä, joka voi vaurioittaa kunnan mainetta vuosiksi eteenpäin.
-Tämän voi sanoa ääneen:
"Puolanka on tällä hetkellä valtakunnallinen varoittava esimerkki siitä, miten kuntajohtaminen muuttuu reputaatioriskiksi, kun puolueuskollisuus ohittaa laillisuuden ja vastuun."- Anonyymi
Kyllä SAIRAS jaksaa!
- Anonyymi
Miksi ? Koska Puolangalle on pesiytynyt kaksi muualta tullutta ammattivalittajaa jotka valittavat kaikesta. Kaikesta kun pystyy valittamaan.
Kuntalalaiset ovat lähes yksimielisesti pormestarin sekä kunnanvaltuuston puheenjohtajan takana ja molemmat saivat kuntavaaleissa vahvan tuen kuntalaisilta.- Anonyymi
Tuen virkarikoksille? Olet imbesilli! Mutta muuta kuntalaiset sinusta poiketen ei ole.
Kaikki hauistattelee ja syleskelee virkarikollisten päälle. Niin puolangalla kuin kaikkialla muuallakin. - Anonyymi
Takana ollaan. Päätösten takana ei niinkään, mutta lehmien takana sitäkin enemmän. Puolankan suurin maineteko on eläintenrääkkäys.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takana ollaan. Päätösten takana ei niinkään, mutta lehmien takana sitäkin enemmän. Puolankan suurin maineteko on eläintenrääkkäys.
Ja kepuilla oma lehmipaimen kuntalaisten lihotettavana ja ruokittavana. Jotta jaksaisi tehdä kuntalaisia kohtaan veetuilua ja virkarikoksia. Yhdessä naisoletetun kanssa, joka päivätyönään jakaa kepuseniileille mt-lääkkeitä.
- Anonyymi
HUOM!!!!!
JOS olet suunnittelemassa muuttoa muualta Puolangalle, sinulta edellytetään seuraavaa ominaisuutta (kysy vaikka paikallisilta kepuloisilta)
-osaat valehdella itselle, että virkarikoksista syytetyt kepulit Harri, Mari, Markku ja Eija ovat ylivoimaisen suosittuja rikoksista kuntalaisia kohtaan.
Muuten olet kepulaisten slangilla "ihmisroskaa". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuen virkarikoksille? Olet imbesilli! Mutta muuta kuntalaiset sinusta poiketen ei ole.
Kaikki hauistattelee ja syleskelee virkarikollisten päälle. Niin puolangalla kuin kaikkialla muuallakin.Varaudu itse suuriin kunnianloukkaus-oikeudenkäynteihin. Vastassa on koko Puolanka.
- Anonyymi
Keput lunttasi sivistyssanastosta "reputaatioriskin", sillä tämä OSUI JA UPPOSI KEPULAISEEN MAAPERÄÄN.
Tämä on oppikirjaesimerkki reputaatioriskin realisoitumisesta:
Tilanne Puolangan kunnassa:
Valtuuston puheenjohtaja Mari Haapalainen (kesk) ja
Kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari) Harri Peltola (kesk)
ovat syytteessä virkarikoksista.
-Reputaatioriskin ydin:
Kaksi ylimmän tason poliittista johtajaa on syytettynä rikoksista, jotka liittyvät heidän julkiseen virkatehtäväänsä ja vallankäyttöönsä. Tämä murentaa kuntalaisten, viranomaisten, median ja yhteistyökumppaneiden luottamusta.
-Reputaatioriskin seurauksia kunnalle:
Luottamuspääoman romahdus:
-Kuntalaisten usko päätöksenteon puolueettomuuteen ja laillisuuteen heikkenee.
-Kunnan työntekijät joutuvat työskentelemään epäluottamuksen varjossa.
Haitta yhteistyösuhteissa:
-Julkiset ja yksityiset toimijat voivat vetäytyä yhteistyöhankkeista.
-Investoijat karttavat kuntaa epävakaan ja epäluotettavan hallinnon vuoksi.
Media- ja somekohut:
-Julkinen keskustelu alkaa pyöriä rikosepäilyjen ympärillä, ei kunnan kehittämisessä.
-Kritiikki ja epäluulo leviävät, vaikka rikosoikeudelliset prosessit olisivat kesken.
Henkilöstöriski:
-Asiantuntevat viranhaltijat ja pätevät opettajat tai hoitajat eivät halua jäädä -kuntaan, jossa vallankäyttö on rikosepäilyn kohteena.
-Rekrytointi vaikeutuu.
Hallinnollinen halvaus:
-Päätöksentekokyky voi kärsiä, kun keskeiset päättäjät ovat tutkittavina tai syytettyinä.
Esteellisyydet, luottamuspula ja mahdolliset erovaatimukset sitovat poliittista ja viranhallinnollista energiaa.
Johtopäätös:
Kun sekä valtuuston että hallituksen puheenjohtaja ovat syytteessä virkarikoksista, kunnan koko päätöksenteon legitimiteetti on vaakalaudalla.
Kyse ei ole yksittäistapauksista vaan rakenteellisesta reputaatioriskistä, joka voi vaurioittaa kunnan mainetta vuosiksi eteenpäin.
-Tämän voi sanoa ääneen:
"Puolanka on tällä hetkellä valtakunnallinen varoittava esimerkki siitä, miten kuntajohtaminen muuttuu reputaatioriskiksi, kun puolueuskollisuus ohittaa laillisuuden ja vastuun."- Anonyymi
Höpöhöpö ja huomenna lissää.
- Anonyymi
Puolangalla virkarikoksista ei enää vaieta – ne äänestetään valtaan. Tämä ei ole enää kunta. Tämä on syndikaatti, jossa laillisuus on häiriötila ja totuus -rikollinen ajatus. Jokainen äänestyspäätös, joka sivuuttaa esteellisyyden, on tunnustus: rikos on hyväksytty osaksi hallintokulttuuria. Jokainen vaikeneminen on suostumus. Jokainen hymähtely on merkki siitä, että demokratia on vaihdettu heimoon ja vastuuvalta on delegoitu pelolle.
Puolanka ei enää toimi lakien mukaan vaan logiikalla: 'Kuka on meidän porukkaa ja kuka ei.' Tämä on hallintomuoto, jossa kunnanhallituksen kokous on kulissi ja päätökset kirjoitetaan jo ennen esityslistaa. Se, joka yrittää oikaista vääryyttä, leimataan 'ammattivalittajaksi' – jotta kaikki unohtaisivat kysyä, miksi valittamiseen on ylipäätään aihetta.- Anonyymi
Oikein sinä haastat. puolangot eivät ole täysjärkisiä vaan kummajaisia, joiden eläinrääkkäysvietti on huomioitu jopa ulkomailla. Paul ankalaisia ei moinen häiritse vaan lehmiä lykitään hanuriin ihan entiseen malliin.
- Anonyymi
Puolangalla pian lasketaan vahinkoa euroissa, mitä nämä pari sairasta ammattivalittajaa ovat kunnalle aiheuttaneet. Sama koskee myös Paljakkaa, minkä mainehaitan he ovat Paljakan matkailulle aiheuttaneet.
- Anonyymi
Kepuseniilit niin suuri haitta yhteiskunnalle ja paikkakunnalle, että lerppavehkeinen seniilikepu vaihdettu Hilkkaan. Yleisen edun nimissä. Valtuustossa.
Hilkalla ei äänet riittäneet valtuutetuksi, mutta kun housussa on vanha ja käytetty vehje, pääsikin sillä perusteella. Kepulerppoja liikaa ja yksi potkittiin pellolle.
- Anonyymi
Huuhaa kuvitelmia tällaiset.
- Anonyymi
Valittaja kahelit taas vauhdissa. Kunhan lämpö laskee tunteetkin rauhoittuu.
- Anonyymi
Ei kepusta juuri löydy rehellisiä noihin tehtäviin.
- Anonyymi
someterroristit, valittaja&valitaja anal.oy.
- Anonyymi
Mutta Poavolla on samat vehkeet housussa kuin kanniaisaleksilla nykyään. Poavo on kepuseniilien talutettavana.
- Anonyymi
Paavo on niin heikko. Tukeutuu kuoleviin seniileihin.
- Anonyymi
Valittajat tulossa uudelleen vaippa ikään.
- Anonyymi
Neljä valittajaa on tehnyt valituksillaan ja jatkuvalla haukkumisella valtavasti taloudellista vahinkoa ja mainehaittaa Puolangan kehittämiselle. Milloin näille lähetetään lasku ?
- Anonyymi
Poavo lienee tosiasiallisesti naiskiintiötä täyttämässä kepuseniili-ryhmässä. Vehkeiden ja pelkuruuden perusteella.
- Anonyymi
Miksi Puolangalla on valittajia? Vastaus,ovat mt vaivaamia.
- Anonyymi
Valittajat? Ei. Puolangan ainoa suojelulinja.
Valittajat?
Ei. Ne ovat Puolangan oikeudellisesti kyvykkäimmät ihmiset.
He lukevat lakia. He osaavat tulkita päätöksiä. He näkevät, mitä te ette halua nähdä.
He eivät ole häiriö – vaan turvajärjestelmä, joka estää Puolangan luisumisen hallitsemattomaan kepurikollisuuteen. Syytteessä jo 4 kepulaista -virkarikoksista. Harri, Mari, Markku ja Eija. Kaikki kepuleita.
Katsotaanpa:
Markkinaoikeus 183/2021 – Puolangan kunta rikkoi kilpailulakia. Valittaja teki näkyväksi.
HAO 529/2025 – tekninen johto rikkoi hallintolakia. Valittaja teki näkyväksi. Nyt rikostutkinta käynnissä oli niin törkeää rikollisuutta heikkisteemulta. Saaneeko vielä potkut firmasta, jossa ei siedetä rikollisuutta.
Valtuustopäätös 23.1.2025 § 3 – suojeltiin virkarikoksesta epäiltyä pormestaria. Valittaja oikaisi.
Tervakangas-vuokrasopimus – täynnä salailua, esteellisyyttä, väärää tietoa ja lainvastaisia elementtejä. Valittaja nosti esiin.
Mitä teki kunnan johto?
Valehteli. Salaa asiakirjoja. Ei vaatinut vastuuta. Ei noudattanut lakia.
Ja sitten se syyttää niitä, jotka paljastavat nämä rikkomukset.
Jos sinulla on murtovaras talossa, syytätkö sitä, joka soitti poliisille?
Puolangalla kyllä. Kepu toimii kuin mafia, joka syyttää “valittajia” siitä, että rikokset eivät jääneet piiloon.
Kuka aiheuttaa mainetappion? Se, joka valittaa laittomuudesta – vai se, joka tekee laittomuuden?
Mainetappio ei synny valituksesta. Mainetappio syntyy siitä, että valituksen perusteet ovat totta.
Puolangan kepu ei halua kunnan kehittämiseen kaikkia – vaan vain omansa.
Se ei toimi kuin demokraattinen puolue.
Se toimii kuin Putinin "Yhtenäinen Venäjä" – paikallisessa mittakaavassa.- Anonyymi
Yksinkertainen ihminen tuottaa tuon tason tekstiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yksinkertainen ihminen tuottaa tuon tason tekstiä.
Ja jälleen osui ja upposi suoraan maaliin!!!
- Anonyymi
Kyllä kirjoituksista näkee, et käy täysillä. Sehän on kyllä ollut jo tiedossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kirjoituksista näkee, et käy täysillä. Sehän on kyllä ollut jo tiedossa.
Kyllä kommentistasi taas näkee, kuulut niihin mt-kepuihin. Siksi osuus ja uppoaa!!! Tunnen myötähäpeää kohtaasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kirjoituksista näkee, et käy täysillä. Sehän on kyllä ollut jo tiedossa.
Miksi kepulainen ruikuttaa täällä?
Koska kepujen rikollisuus ei pysy enää piilossa. Ei haluta sen pysyvän piilossa.
On muitakin kanavia kuin Puolanka-lehti. Ja se kepuja ketuttaa.
- Anonyymi
Puolangan kunnasta on tullut psykososiaalinen riskialue – ei enää työpaikka.
Kunnan oma hyvinvointikertomus osoittaa, että mielenterveysongelmat ovat suurin yksittäinen syy sairauspoissaoloihin.
Vertailun vuoksi:
– Riihimäen keskusvankilan vartija sairastaa keskimäärin 16 päivää vuodessa.
– Puolangan kunnantalon työntekijä sairastaa yli 20 päivää vuodessa – ja syy on useimmiten mielen hajoaminen, ei kehon.
Samanaikaisesti kunnanhallituksen ja virkamiesjohdon ytimessä toimii henkilöitä, joita syytetään virkarikoksista. Kaikki kepulaisia. Vanhuksia.
Ei ole vaikea yhdistää pisteitä:
Kun valta käyttää valhetta ja virkarikoksia aseena, työyhteisö sairastuu.
Puolanka on esimerkki kunnasta, jossa kepulaisten virkarikokset ovat tuhonneet työilmapiirin – eivätkä viranhaltijat kanna vastuuta, vaan työntekijät kantavat seuraukset.
Suljettu laitos? Ei, vaan avoin hajoaminen. - Anonyymi
Miksi Puolangalla on kaksi virkarikoksista syytettyä johdossa, he ovat kunnan kasvot ulospäin?
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.- Anonyymi
Ainoa syy että ovat syytettynä, ovat ammattivalittajat. Kaksi päävalittajaa ja pari onnetonta perässä hiihtäjää.
Ei löydy tästä maasta kuntaa, jossa eivät valittaisi vähintään samalla tasolla.
Kun ihmisellä on paha olla , hän joko valittaa kaikesta tai ryyppää koko ajan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainoa syy että ovat syytettynä, ovat ammattivalittajat. Kaksi päävalittajaa ja pari onnetonta perässä hiihtäjää.
Ei löydy tästä maasta kuntaa, jossa eivät valittaisi vähintään samalla tasolla.
Kun ihmisellä on paha olla , hän joko valittaa kaikesta tai ryyppää koko ajan.Jos päätökset kepuleilla ei ole laillisia, tottakai niistä pitää hakea oikaisua. Ei kepuja päästetä puuttineiksi eikä luksenkoiksi. Varsinkaan Maria ja Harria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos päätökset kepuleilla ei ole laillisia, tottakai niistä pitää hakea oikaisua. Ei kepuja päästetä puuttineiksi eikä luksenkoiksi. Varsinkaan Maria ja Harria.
Puolankaa on johdettu erittäin hyvin. Päättäjät eivät ole alistuneet toimimaan ammattivalittajien tahdon mukaan vaan ovat toimineet kuntalaisten edun mukaisesti. Vaalitulos kuntavaalissa oli sen mukainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolankaa on johdettu erittäin hyvin. Päättäjät eivät ole alistuneet toimimaan ammattivalittajien tahdon mukaan vaan ovat toimineet kuntalaisten edun mukaisesti. Vaalitulos kuntavaalissa oli sen mukainen.
’Hyvin johdettu’ tarkoittaa kepulle sitä, että virkarikossyytteet ovat kunnian merkki – ja näitä syytteessä olevia kepuja ei muisteta ansioista vaan virkarikoksista.
- Anonyymi
"Hyvin johdettu?"
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja että valtuuston puheenjohtaja ovat syytettyinä virkarikoksista.
Hyvin johdetussa kunnassa:
– Ei istu rikossyytteessä oleva pormestari päättämässä oikaisuvaatimuksista omista päätöksistään.
– Ei salata julkisia asiakirjoja Kittilän Tornberg -tuomion kaltaisin perustein.
– Ei johdeta organisaatiota, jossa työntekijät sairastavat enemmän kuin Suomen pahimmissa vankiloissa, ja pääsyy on mielenterveyden hajoaminen.
Jos tämä on ”hyvin johdettua” kepun mittapuulla, se kertoo vain, kuinka matalalla rima on.
Se ei ole johtamista – se on hallittua mätänemistä.
Ja jälleen neljään vuoteen on vain kepujen pormestari (joka on syytteessä) – muilla puolueilla oli oma ehdokas, jota äänestivät valtuuston järjestäytymiskokouksessa kesäkuussa. Ja lehmipaimen ei ole johtajaa vaan alimman sosiaaliluokan velkarenki.- Anonyymi
Nejää lukuunottamatta kuntalaiset ovat päinvastaista mieltä. Paras johto kunnassa kautta aikojen.
- Anonyymi
”Paras johto kautta aikojen?”
Fakta: Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja että valtuuston puheenjohtaja ovat samanaikaisesti rikossyytteessä virkarikoksista.
Fakta: Hallinto-oikeus ja markkinaoikeus ovat jo todenneet useiden päätösten olleen lainvastaisia – ja silti sama johto jatkaa.
Fakta: Kunnan sisäinen valvonta on paperilla, mutta käytännössä yhtä tyhjän kanssa, mikä mahdollistaa toistuvat laittomuudet.
Jos tämä on ”paras johto koskaan”, se tarkoittaa vain sitä, että mittapuu on niin matala, että siihen kompastuu ennen kuin ehtii nostaa jalkaa. - Anonyymi
Kepulaiset tukevat virkarikollisia – se on rikollisuuden kannattamista, piste.
- Anonyymi
Puolangalla kuntavaaleissa lähes kaikki ovat kepulaisia. Se on ammattivalittajien aikaansaannos.
- Anonyymi
Tuomiota ei ole tullut. "Virkarikokollisiksi" parjaaminen ennen tuomiota johtaa suuriin vahingonkorvaus-vaatimuksiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuomiota ei ole tullut. "Virkarikokollisiksi" parjaaminen ennen tuomiota johtaa suuriin vahingonkorvaus-vaatimuksiin.
Nämä valittajat taitavat olla yhteiskunnan silmissä niin syyntakeettomia luusereita ettei heitä teoistaan rangaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nämä valittajat taitavat olla yhteiskunnan silmissä niin syyntakeettomia luusereita ettei heitä teoistaan rangaista.
Mistä "näiltä"eläkeläisiltä mitään ottaa,tyhjätaskuja. Näin käy kun joutuu psykoosiin harhojen takia.
- Anonyymi
Kepureppanat eivät ole ottaneet huomioon samaa mahdollisuutta kuin Kittilässä. Että tuomio voi tulla vasta kolmannessa erässä eli KKO:sta.
Keput pitää idolinaan virkarikoksista syytettyjä. Kepujen mukaan esitutkiva poliisi ja virkarikosiin erikoitunut syyttäjä ovat harhaisia ja tehneet suuren virheen. Puolankalaisten kepujen kohdalla.
Siksi puolangan keput haluaa pitää rikossyytteessä olevia kunnan naamoina ulospäin. Törkeää ja tökeröä, jolla kunnan maine tuhottu. Reputaation menettäminen ja kuntalaisten häpeään saattaminen. - Anonyymi
Kittilän tapaus KKO 2023:17 osoitti jo, että kunnanhallituksen päätöksiä voidaan arvioida rikosoikeudellisesti, jos ne rikkovat hallintolain 6 §:n periaatteita, kuten tarkoitussidonnaisuutta ja puolueettomuutta.
Kittilässä syyte meni läpi vasta kolmannessa asteessa – ja seurauksena oli ehdollista vankeutta ja sakkoja.
Puolangalla on nyt tilanne, jossa kunnanhallituksen ja valtuuston puheenjohtaja ovat samaan aikaan virkarikossyytteessä. Se on fakta.
Kun keput pitää rikossyytteessä olevia henkilöitä kunnan kasvoina, kyse ei ole pelkästä politiikasta – vaan kunnan reputaation vaarantamisesta ja kuntalaisten häpeään saattamisesta. - Anonyymi
Kittilän KKO 2023:17 todisti, että hallintolain 6 §:n rikkominen ei katoa “poliittisena päätöksenä” – se johti rikostuomioihin kunnanhallituksen jäsenille.
Puolangalla asetelma on sama: virkarikossyytteet, samat pykälät, sama syyttäjä.
Jos kepuille tämä on yhä “paras johto kautta aikojen”, niin kertokaa nyt suoraan:
Onko kyse tietämättömyydestä vai siitä, että puolueenne pitää rikosvastuuta kunnianmerkkinä?- Anonyymi
Pari ammattivalittajaa ja heidän pari onnetonta perässä hiihtäjää pitää valituskierrettä käynnissä. Sen jälkeen alkavat kunnianloukkausoikeudenkäynnit.
- Anonyymi
“Ammattivalittaja” on sana, jota rikoksista epäilty käyttää, kun joku uskaltaa kaivaa paskan päivänvaloon.
KKO 2023:17 todisti, että juuri nämä “valittajat” kaatoivat Kittilän rikollisjohdon ja toivat tuomiot kunnanhallituksen jäsenille – vaikka kepu hoki samaa mantraa “poliittisesta päätöksestä”.
Puolangalla tilanne on identtinen: samat pykälät, sama syyttäjä, samat virkarikosepäilyt.
Jos teille rikosvastuu on kunnianmerkki, niin sanokaa se suoraan. Mutta älkää itkekö, kun tuomio tulee – koska silloin ette enää pääse piiloutumaan “ammattivalittaja”-sanan taakse, vaan nimi ja rikos näkyvät KKO:n päätöksessä ikuisesti. - Anonyymi
“Ammattivalittaja” ei ole haukkumasana – se on kunniamaininta. Se tarkoittaa, että olet saanut kepuseniilit niin ahtaalle, etteivät he pääse sinusta eroon edes unissaan.
Kittilässä nämä ‘ammattivalittajat’ kaatoivat rikollisjohdon ja toivat tuomiot. Puolangalla sama lopputulos odottaa – samat pykälät, sama syyttäjä.
Kepuseniilit voivat vaihtaa valtuustokautta, mutta eivät pääse pakoon prejudikaattia.- Anonyymi
Ja muistakaa: Kittilässä kepu-rikolliset kuvittelivat olevansa turvassa – kunnes he lukivat oman nimensä KKO:n tuomiosta. Puolangalla se hetki on vielä edessä.
- Anonyymi
Ammattivalittajat perässähiihtäjineen roskasakkia.
- Anonyymi
Hakeudu hyvä mies hoitoon, etkö ymmärrä ettei tuommoinen katkeruus ole enää normaalia
- Anonyymi
Ei tuo jokivarren mulkunlutkuttaja ole täysipäinen lähimainkaan.
- Anonyymi
Ei Puolangan kepureppanat vieläkään ymmärrä, ettei kepujen ulkopuolinen valtaväestö ole kuin he. Että tervepäisenä voi elää ja kirjoittaa tosiasioita.
Puolangan keput on todistettavasti mt-potilaita.
Ja ellet usko kenelle niitä mt-lääkkeitä tosiasiallisesti jaetaan, kysy virkarikoksista syytteessä olevalta Marilta.
Ku tosiasiat ei muutu, eikä täällä sen kirjottaminen milloinkaan pääty siihen, että kepulainen kirjoittaa ..."en usko että voi elää muuten kuin me keput...ilman mt-diagnoosia".
Tästä jatketaan kepujen reputaatiotuhon esilletuomista meidän kotikunnassamme.
Me -ei kepuleiset- jatkamme vapaaehtoistyötämme kepureputaation torjumisessa! Jotta sana -Puolanka- ei ole synonyymi virkarikoksille. Koko valtakunnallisesti.- Anonyymi
Ethän sinä saa ensimmäistäkään puoluetta taaksesi, joten puheesi "ei-kepulaisista" on yhtä tyhjän kanssa.
Kokoomus ei taivu tahtoosi ja pari isoa puoluetta menettivät kaikki valtuutetun paikkansa kun aloit heidän mandaatilla hämmentämään. Puolangalla kepu saa kuntavaalissa valtavasti enempi ääniä kuin e-vaalissa ja se on sinun aikaansaannos. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ethän sinä saa ensimmäistäkään puoluetta taaksesi, joten puheesi "ei-kepulaisista" on yhtä tyhjän kanssa.
Kokoomus ei taivu tahtoosi ja pari isoa puoluetta menettivät kaikki valtuutetun paikkansa kun aloit heidän mandaatilla hämmentämään. Puolangalla kepu saa kuntavaalissa valtavasti enempi ääniä kuin e-vaalissa ja se on sinun aikaansaannos.Kerro ensin mihin puolueita tarvitaan ”taakse”.
Minä en tarvitse taakse enkä eteen yhtäkään puoluetta – en ole koskaan tarvinnut, enkä tule koskaan tarvitsemaan.
Sinä sen sijaan yrität unohtaa, että neljä (4) kepulia istuu nyt syytettynä Rovaniemen hovioikeudessa virkarikoksista.
Minä en unohda. Minä julkaisen sen joka kerta, kun kepulit sitä pyytää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro ensin mihin puolueita tarvitaan ”taakse”.
Minä en tarvitse taakse enkä eteen yhtäkään puoluetta – en ole koskaan tarvinnut, enkä tule koskaan tarvitsemaan.
Sinä sen sijaan yrität unohtaa, että neljä (4) kepulia istuu nyt syytettynä Rovaniemen hovioikeudessa virkarikoksista.
Minä en unohda. Minä julkaisen sen joka kerta, kun kepulit sitä pyytää.Jokainen toisto on teille muistutus siitä, että Puolangan kepu tunnetaan valtakunnassa virkarikollisten kerhona.
Se ei ole poikkeus – se on Puolangan kepulien DNA. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro ensin mihin puolueita tarvitaan ”taakse”.
Minä en tarvitse taakse enkä eteen yhtäkään puoluetta – en ole koskaan tarvinnut, enkä tule koskaan tarvitsemaan.
Sinä sen sijaan yrität unohtaa, että neljä (4) kepulia istuu nyt syytettynä Rovaniemen hovioikeudessa virkarikoksista.
Minä en unohda. Minä julkaisen sen joka kerta, kun kepulit sitä pyytää.Eihän ammattivalittaja muuta edes osaa tehdä kuin valittaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän ammattivalittaja muuta edes osaa tehdä kuin valittaa.
Valitukset todettu johtaneen virkarikostutkintaan -ja se kirvelee kepuloisia.
Seuraavana kepulaiselle Teemulle häämöttää potkut. Virkarikokset nimittäin johtaa potkuihin työssä, jota valvoo Traficom ja Finn......hemsin hallitus. Kansainväliset ilmailumääräykset ja yhtiön sisäiset ohjeet velvoittavat potkuja. Ja se on aivan oikein kepuroistolle.
Pitääkö laittomuus sallia -vain kepulaisille? Vastaapa kepuloinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän ammattivalittaja muuta edes osaa tehdä kuin valittaa.
“Ammattivalittaja” ei ole haukkumasana – se on kunniamaininta. Se tarkoittaa, että olet saanut kepuseniilit niin ahtaalle, etteivät he pääse sinusta eroon edes unissaan.
Kittilässä nämä ‘ammattivalittajat’ kaatoivat rikollisjohdon ja toivat tuomiot. Puolangalla sama lopputulos odottaa – samat pykälät, sama syyttäjä.
Kepuseniilit voivat vaihtaa valtuustokautta, mutta eivät pääse pakoon prejudikaattia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
“Ammattivalittaja” ei ole haukkumasana – se on kunniamaininta. Se tarkoittaa, että olet saanut kepuseniilit niin ahtaalle, etteivät he pääse sinusta eroon edes unissaan.
Kittilässä nämä ‘ammattivalittajat’ kaatoivat rikollisjohdon ja toivat tuomiot. Puolangalla sama lopputulos odottaa – samat pykälät, sama syyttäjä.
Kepuseniilit voivat vaihtaa valtuustokautta, mutta eivät pääse pakoon prejudikaattia.Ammattivalittajilla ei ole "kaikki intiaanit kanootissa", joten miten se voi olla jonkun mielestä kunniamaininta ?
- Anonyymi
Puolangan kepukunta 2024: 20 saikkupäivää / hlö / vuosi → yli 1600 työpäivää vuodessa pois!
Saramäen ja Riihimäen vankiloissa: 16 pv / hlö / vuosi.
Pääsyy: sama kuin ollut jo vuosikaudet – mt-ongelmat.
Mt-saikut räjähtivät valtakunnalliseen ykköstilaan, kun kepujen maskotti, lehmänlypsäjä, päästettiin kunnantalolle elätiksi.
Kepu ei korjaa, koska se elää tästä.
Keput tulevat äärettömän kalliiksi puolankalaisille – ja tuhoavat kunnan maineen mediassa virkarikollisten mannekiineina. - Anonyymi
Fugen käytäntö Puolangalle heti! Voiko Puolangan puolesta -ryhmä hoitaa asian? Keput ei tätä kykenen hoitamaan. Hehän elävät rikoksista ja kuntalaisien päälle paskomisesta.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011424425.html- Anonyymi
Puolangan puolesta -ryhmä ei kauan katsele näiden ammattivalittajien touhuja koska muutoin käy kuten kävi vasurien kuntavaalien kun ottivat yhden listalleen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan puolesta -ryhmä ei kauan katsele näiden ammattivalittajien touhuja koska muutoin käy kuten kävi vasurien kuntavaalien kun ottivat yhden listalleen.
Turha toivo, kepulit. Ei teidän kelkkaan lähde yksikään täysijärkinen ja rehellinen – ei vasurit, ei PuPut, ei kukaan, joka katsoo peiliin.
Te pysytte omassa rikollisessa kuplassanne. Virkarikollisuus ja kuntalaisten päälle paskominen on teidän perimäänne. Se ei muutu, vaikka maalaisitte sen uudella nimikyltillä.
On se valtuuston pj:n lapsukaisilla kiva kehuskella...."meidän äiti on syytteessä virkarikollisuudesta"...
- Anonyymi
Kepujen enemmistö Puolangalla = Suomen 4. huonoin terveys.
THL:n ja Kelan tilastojen mukaan sairastavuusindeksi on 251 – yli kaksi ja puoli kertaa maan keskiarvo (100).
Kittilässä vastaava kaava päättyi KKO 2023:17 -tuomioon virkarikoksista.
Kun kepulit ovat hallinneet vuosikaudet, lopputulos on tämä: neljänneksi sairaimmat ihmiset koko Suomessa ja kuntamaine riekaleina. Virkarikossyytteessä olevat "kepujen keulakuvina", kuin Kummeli-sketsissä.
Milloin te kepulit lähdette, että me terveet voimme elää Puolangalla ilman teidän mainehaittoja ja kustannuksia?- Anonyymi
Ei kepulit voi lähteä mihinkään korruptiosidonnaisuuksissaan saati olla pormestarinsa kanssa eri mieltä. Jos kepuli on eri mieltä pormestarinsa kanssa niin keskustapuoluelaisten pormestari muuttaa tämmöisen henkilön elämän helvetin tuliraunioksi ja ainut ongelman ratkaisu on hengitysmahdollisuuden riistäminen. Näin toimii keskustakorruptio. Keskustakorruption orjuudessa eläminen aiheuttaa valtavat ja maankuulut MT-ongelmat ja sairauspoissaolot, mutta kun siitä ei ole ulospääsyä kurinalaisuudessa ja korruptiossa kun omatoimisesti kalmistoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kepulit voi lähteä mihinkään korruptiosidonnaisuuksissaan saati olla pormestarinsa kanssa eri mieltä. Jos kepuli on eri mieltä pormestarinsa kanssa niin keskustapuoluelaisten pormestari muuttaa tämmöisen henkilön elämän helvetin tuliraunioksi ja ainut ongelman ratkaisu on hengitysmahdollisuuden riistäminen. Näin toimii keskustakorruptio. Keskustakorruption orjuudessa eläminen aiheuttaa valtavat ja maankuulut MT-ongelmat ja sairauspoissaolot, mutta kun siitä ei ole ulospääsyä kurinalaisuudessa ja korruptiossa kun omatoimisesti kalmistoon.
Puolangan keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari on h elvetin esiraunioiden pää ja pahin sekä ylin toimeksi panija. En ymmärrä lestadiolaisia, en helluntalaisia, enkä keskustaluterilaisia, enkä usko heidän autuuteen, kun pitävät pormestariluikuriaan raamatun profeettojen yläpuolisena kaiken hänen jatkuvan rikollisuutensa armahtaen ja autuuden sille uskossaan antaen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari on h elvetin esiraunioiden pää ja pahin sekä ylin toimeksi panija. En ymmärrä lestadiolaisia, en helluntalaisia, enkä keskustaluterilaisia, enkä usko heidän autuuteen, kun pitävät pormestariluikuriaan raamatun profeettojen yläpuolisena kaiken hänen jatkuvan rikollisuutensa armahtaen ja autuuden sille uskossaan antaen.
Eihän etenkään keskustaluterilaiset kirkossa käy. He käyvät vain Hilkkansa, eli autuaallisen pyhän Mariansa tuulivoimakorruptioteatterissa tunnustamassa ja vahvistamassa uskoaan. Toki keskustaluterilaiset järjestää kirkkosäännön mukaisesti jumalanpalveluksen keskustakorruptiojuoksusta ymmärtämättömille kannattajamummoilleen.
- Anonyymi
Ja keput. Riittää muutto huosiusniemeenkin, kuten teki teidän virkarikoskerhossa ollut Yrjänä. Muutolla huosiusniemeen Yrjänä turvasi, ettei tarvinnut Kajaanin käräjille mennä. Virkarikossyytteeseen.
Samoin Niva.koski, viimeisiä vetelevä kepuvanhus (73v) hiljeni, eikä tarvinnut kun kerran käyttää Kajaanissa käräjillä. Loppu itsensä kehuminen ja muu narsistinen oireilu sekä meidän tavan kuntalaisten aliarvioiminen.
- Anonyymi
Mikään kunta Suomessa ei ota Puolangalle pesiytyneitä ammattivalittajia mistään hinnasta oman kuntansa alueelle.
- Anonyymi
Tyypillinen keskustakorruption yhden lauseen kommentti. En allekirjoita tuota. Moni kunta kosiskelee ja ihmettelee miksi asun Puolangalla. Ne on vaan ne luontoarvot, vaaramaisemat, elinkeino ja tuulivoimavapaa maisema. Ja asia on varmasti näin. Toki keskustapuolue ja kokoomus uhkaa elämisen edellytyksiä täydeltä laidaltaan kaiken sielunsa ja korruptionsa voimin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyypillinen keskustakorruption yhden lauseen kommentti. En allekirjoita tuota. Moni kunta kosiskelee ja ihmettelee miksi asun Puolangalla. Ne on vaan ne luontoarvot, vaaramaisemat, elinkeino ja tuulivoimavapaa maisema. Ja asia on varmasti näin. Toki keskustapuolue ja kokoomus uhkaa elämisen edellytyksiä täydeltä laidaltaan kaiken sielunsa ja korruptionsa voimin.
Sano yksikin kunta niin saamme nauraa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyypillinen keskustakorruption yhden lauseen kommentti. En allekirjoita tuota. Moni kunta kosiskelee ja ihmettelee miksi asun Puolangalla. Ne on vaan ne luontoarvot, vaaramaisemat, elinkeino ja tuulivoimavapaa maisema. Ja asia on varmasti näin. Toki keskustapuolue ja kokoomus uhkaa elämisen edellytyksiä täydeltä laidaltaan kaiken sielunsa ja korruptionsa voimin.
"Moni kunta kosiskelee ja ihmettelee miksi asun Puolangalla", kerro ihmeessä mitkä kunnat ?
- Anonyymi
Vaalituloksesta voisi päätellä ammattivalittajat oy:n olevan keskustapuolueen paras äänitorvi sosiaaliseen mediaan. Kommunistinen puolue parta-jesuiitoineen ja terva-ukkoineen kärsi rökäle tappion vaaleissa tämän huikean keskustan someradion ansiosta.
- Anonyymi
Kepuilla ei ole muita kuin virkarikossyytettyjä . Niitä esitellään ja kansa häpeää.
- Anonyymi
Hyvä uutinen on, että muut kunnat kosiskelevat kilpaa Puolangalla asuvia ammattivalittajia omaan kuntaansa.
Mutta romahtaako sen jälkeen kepun kannatus Puolangalla jos ammattivalittajat tarttuvat kutsuun ? - Anonyymi
Välitunnilla käyty keskustelu:
Valt pj:n lapsi: minun äidillä on suomen ennätys.
Toinen lapsi: Älä. Ihanko totta. Mikä laji? Eihän vain ole Pelkosenniemeltä se sääskentapon MM-kilpailu?
Valt pj:n lapsi: Ei ole. Minun äiti on ainoa valtuuston pj. koko maassa, jolla virkarikossyyte, mutta ei äiti häpeä sitä. Sanoo, että me kepulaiset kehutaan itseä rehelliseksi vaikka ollaan rikoksesta syytteessä.- Anonyymi
ja äiti (joka syytteessä virkarikoksista) jakaa kepuille päivällä mt-lääkkeitä. Eihän selväpäiset kuseta omia kuntalaisia, kuten kepulit tekee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja äiti (joka syytteessä virkarikoksista) jakaa kepuille päivällä mt-lääkkeitä. Eihän selväpäiset kuseta omia kuntalaisia, kuten kepulit tekee.
Ainoat kusettajat ovat nämä pari ammattivalittajaa, jotka valituksillaan ovat kehityksen jarru. Kaikki tärkeätkin hankkeet kaatuu tai vähintään viivästyy.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainoat kusettajat ovat nämä pari ammattivalittajaa, jotka valituksillaan ovat kehityksen jarru. Kaikki tärkeätkin hankkeet kaatuu tai vähintään viivästyy.
Onko keputerroreilla kiire rikosten tekoon, kun joku laiton "viivästyy".
Tottakai täysipäiset ja moraaliltaan merkittävästi kepulien yläpuolella olevat kuntalaiset kaataa kaiken kepulien laittoman. Nyt ja tulevaisuudessa. Tämä on ainoa mahdollisuus jos Puolanka aikoo kuntana takaisin rehellisten sarjaan. Vai haluaako kepulit pitää Puolangan Puuttinin ja Lukasenkan roskasarjassa?
- Anonyymi
Kepuroistoille ei työ maistu. Rikosten tehtailu sitäkin enemmän.
Kuntatuhoamisen anatomia jatkuu juutuubissa....https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM&t=10s
Milloin lehmipaimen pakotetaan oikeaan työhön. Palkka juoksee ja rikostelu ja tuhotyöt vain kasvaa.- Anonyymi
Esimerkki juutuubissa kepujen "hyvästä hankkeesta".
Lehmipaimen kehui HS:n jutussa, että ryhtyy toimeen jo vuosi sitten. Paskaa puhui lehmänlannan lapioija.
- Anonyymi
Hylätty!
Kuin suolijärvisen keputöppänän vanha sontalapio.
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010715711.html- Anonyymi
Jos se on lehmänlypsäjällä "viivästynyt"? Ollut kiire virkarikoksien perään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos se on lehmänlypsäjällä "viivästynyt"? Ollut kiire virkarikoksien perään?
Mistä kunnista on herraa kosiskeltu kun sillä itseäsi mainostit ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä kunnista on herraa kosiskeltu kun sillä itseäsi mainostit ?
Minä en ole aikeissa milloinkaan muuttaa kotikunnastani.
Minulla on tärkeä tehtävä vielä kesken. Saada tervepäisille asukkaille Puolanka kelpoiseksi elää ja olla. Kepuliterroristeille käy kuin talibaaneille.
- Anonyymi
Lehmänlypsäjästä tuli kirous Puolangan kunnalle ja puolankalaisille. Sitä se keputerrori omia kuntalaisia kohtaan tekee. Kuin Puuttinin Yhtenäinen Venäjä-puolueen itärajan takana.
- Anonyymi
Pormestari on kaikkien aikojen paras kunnanjohtaja. Montako ääntä ammattivalittajat sai kuntalaisilta. Saiko peräti kaksi ääntä ? Vai eikö päässyt edes ehdokkaaksi ?
- Anonyymi
Kepuroistoille ei työ maistu. Rikosten tehtailu sitäkin enemmän.
Kuntatuhoamisen anatomia jatkuu juutuubissa....https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM&t=10s
Milloin lehmipaimen pakotetaan oikeaan työhön. Palkka juoksee ja rikostelu ja tuhotyöt vain kasvaa.- Anonyymi
Onko kukaan laskenut, kuinka paljon vahinkoa tämä ammattivalittaja aiheuttaa kunnalle ja kuntalaisille ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kukaan laskenut, kuinka paljon vahinkoa tämä ammattivalittaja aiheuttaa kunnalle ja kuntalaisille ?
Sanopa muuta. Käräjillä kepulainen lehmänlypsäjä ja mt-kepuille lääkkeidenjakaja olivat täydellisiä ammattivalittajia, kun virkarikoksiin erikoistunut syyttäjä pommitti kysymyksiä. Nämä keput vaan valitti.
PS. Sama syyttäjä hanki KKO:a ennakkopäätöksen hallitolain 6§;n rikkomisesta virkarikoksena ja siitä tuli linnatuomioita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanopa muuta. Käräjillä kepulainen lehmänlypsäjä ja mt-kepuille lääkkeidenjakaja olivat täydellisiä ammattivalittajia, kun virkarikoksiin erikoistunut syyttäjä pommitti kysymyksiä. Nämä keput vaan valitti.
PS. Sama syyttäjä hanki KKO:a ennakkopäätöksen hallitolain 6§;n rikkomisesta virkarikoksena ja siitä tuli linnatuomioita.Älä ammattivalittaja projisoi. Ei täällä kunnon kansalaiset valita tyhjästä .
- Anonyymi
Kepuilla ottaa pattiin kun kepuloisille ei anneta mahdollisuutta leikkiä puuttinia.
Kyvykkäät tuhoaa keputerroristit, kuin russakat.- Anonyymi
Ammattivalittajat eivät osaa muuta kuin valittaa. Ovat kyvykkäiden vastakohtia.
- Anonyymi
Tänään taas yksi mt- Kepu saa potkut. Poliittisesti saatu suojatyö, mutta puuttui osaaminen. Perusteena, ettei ollut todellisuudessa mitään työtä eli tunnustetaan kepujen loppusijoitus paikan olevan peite"työtä".
- Anonyymi
Valittajat saavat aikaan vain sutta ja sekundaa. Kaikki mihin he koskevat muuttuu ulosteeksi.
- Anonyymi
Mikä oli kh:n päätös? Tuliko kepuille potkut? Kun mt-saikutteli yhtä mittaa 1,5 vuotta.
- Anonyymi
Kuntapäivillä marraskuussa on virkarikoksista tunnetusta pikkukunnasta lärviään esittelemässä kepuli, joka syytteessä virkarikoksista. Samoin tämän syytteessä olevan kepulin varahenkilö on syytteessä samasta rikoskokonaisuudesta ihmisyyttä vastaan.
Ihan itsekseen saa haahuilla Katajanokalla sijaitsevassa hotellissa. Kun on ainoa kunnan edustaja, joka tässä maassa syytteessä virkarikollisuudesta. Toisten kunnanjohtajien katseet on pitkiä ja heillä selkäkeikkanaurua riittää. Epäsuosituista ja kansalaisten halveksumista kepurosvoista. Syrjäisessä pikkukunnassa.
Alla kirjallinen todiste:
https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025352-17- Anonyymi
Kepu on kuin russakka – aina paikalla kun valo sammuu, mutta juoksee pakoon kun totuus syttyy. Ja pakoon juostessa haukkuu toisia syyllisiksi.
- Anonyymi
Kepujen pormestari on kuin kolhoosin traktorikuski: aina ojassa, mutta silti väittää olevansa ohjaksissa.
- Anonyymi
Kirppu jälleen pullistelee. Keput eli puolankalaiset vs kirppu.
- Anonyymi
Kun marraskuussa on kuntapäivät, Puolanka lähettää ’edustajiksi’ Harri Peltolan ja Mari Haapalaisen – molemmat virkarikossyytteissä. Se on vähän sama kuin jos Putin ja Lavrov lähettäisiin EU-huippukokoukseen – ei edustamaan kansaa, vaan peittelemään omaa rikollisuuttaan.
- Anonyymi
Kun keput marssittaa Harrin ja Marin kuntapäiville, se näyttää koko Suomelle: näin meillä, rikokset edellä.
Puolangalla ei ole enää kunnanhallintoa – on vain rikossyytteiden PR-toimisto. - Anonyymi
Kirppuko se tulis sinne lähettää ? Sinne lähetetään ne, jotka viisaat puolankalaiset ovat sinne valinneet.
- Anonyymi
Palramissa menee koko johtoryhmä ja + muita kavereita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palramissa menee koko johtoryhmä ja muita kavereita.
Pitää olla Paltamosta. Kainuun ylivoimaisesti suurin porukka.
- Anonyymi
Kuntapäivien sloganeita:
– Tampere: “Tulevaisuus tehdään yhdessä.”
– Kuopio: “Hyvinvoinnin pääkaupunki.”
– Puolangan kepu: “Kyllä virkarikos kannattaa.”- Anonyymi
-Puolangan kepu: " Puolanka paras kunta kaikilla mittareilla".
- Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/varjokirjurin-paivitys-puolangan
Kepusiat kuntalaisten rahoilla.- Anonyymi
Varjokirjuri ei tunnista omaa varjoaan. Se on heikkouden merkki.
- Anonyymi
Jälleen napakymppiin Varjokirjurilta. Kiitos.
- Anonyymi
Itseäsikö kiittelet ?
- Anonyymi
Varjokirjuri näkee sen, minkä keput haluaa tunkea maton alle.
Erikoista että Puolangan puolesta -ryhmällä ei ollut vastaesitystä. Tai eivät jättäneet eriävä mielipidettä, ettei rikoksesta syytettyä voi lähettää kuntaa edustamaan. - Anonyymi
Keput kehuu itseään, että he osaa....(tehdä virkarikoksia)... ja ymmärtää (ei mistään mitään)...niin kertokaa alle mitä asiavirheitä Varjokirjurilla oli viimeisessä päivityksessä. Perustelut luonnollisesti aina argumentin oheen, jotta lukija voi päätellä mitä te kepukat osaatte ja ymmärrätte. Eli yhdellä lauseella ja pelkällä armonvitosilla kahlatulla perusopetuksella ei nyt kepukat pärjää.
https://varjokirjuri.substack.com/p/varjokirjurin-paivitys-puolangan
Puolangan kuntapäivä – virkarikossyytteiden paraati
Puolangan kunnanhallitus osoitti jälleen, millaista on kepulainen johtajuus: edustajaksi Kuntapäiville valittiin valtuuston puheenjohtaja Mari Haapalainen (kesk.), virkarikossyytteessä.
Ja jotta farssi olisi täydellinen, varahenkilöksi nimettiin pormestari Harri Peltola (kesk.), myös virkarikossyytteessä.
Muiden kuntien käyntikortti tapahtumassa: väkiluku, talous, elinkeinot, tulevaisuuden suunta.
Puolangan kepujen käyntikortti:
”Hei, olemme virkarikossyytteessä – entä te?”
Kepulainen logiikka: mitä syvempi kaivo, sitä kovempi ääni
Puolangalla on keksitty uusi tapa tehdä politiikkaa: syytteet eivät ole vaan ansioluettelon kultainen tähti. Mitä enemmän virkarikosepäily, sitä painavampi mandaatti lähteä edustamaan kuntaa valtakunnallisille foorumeille.
Kun muualla mietitään maineenhallintaa ja elinvoimaa, Puolangalla viestitään päinvastaista:
– Laittomuudet ovat meille normi.
– Syytteet eivät pidättävää, ne vain nos pöydälle lisää kahvia.
– Maine? Se on jo poltettu poroksi, nyt tanssitaan tuhkilla.
Kepulainen -viemärin logiikka
Puolangan suunta ei ole nousu, vaan hallittu liuku viemäriin. Kepujen johdolla kunnan edustuksellinen maine on muuttunut kansalliseksi vitsiksi : kun muualla määrätty seminaareja kuntien yhteistyöstä ja kehityksestä, Puolanka marssittaa esiin oikeussalista tuttuja hahmoja – virkarikossyytteiden paraatina.
Onko tämä enää politiikkaa vai tragikomediaa?
ehkä molempia. Mutta viemärin pohjalla kaikuu vain yksi sävel: kepujen valittajan ja sumuttajan virsi.
Suomen pienten Kremlin kopio
Puolangan kuntahallinnosta on tullut suomalainen kolhoosiversio, jossa pormestari ja valtuuston puheenjohtaja jatkaa virkojaan kuin mitään ei olisi tapahtunut. Syytteet lakaistaan maton alle, mutta matto on jo täynnä – se pullottaa, se haisee, ja koko maa näkee sen.
Kun Kuntapäivien yleisön katseleminen, he näkevät Puolangan keput kuin kulkueena: hymyileviä, virkapuku päällä, mutta rinnassa kiiltää rikossyyte kuin kunniamerkki. Ja katsojalla myötähäpeä nämä kepuja henkilö.
Totuuden peili
Se, kunnanhallitus hyvä. että ei ole sattuma. Se on järjestelmällinen toimintamalli , joka kertoo kaiken:
– Laillisuusvalvonta on tuhoutunut.
– Esteellisyydestä ei piitata.
– Vastuunkanto on tuntematon sana.
Puolangalla ei johdeta kuntaa. Puolangalla johdetaan viemäriä, ja keput ovat kääntäneet lokahanan auki.
Kunnanhallituksen kokouspöytäkirja 21.8.2025 https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025- Anonyymi
Varjokirjurin höpätyksiä, joita hän itse kutsuu "päivityksiksi" ei kukaan vaivaudu edes lukemaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varjokirjurin höpätyksiä, joita hän itse kutsuu "päivityksiksi" ei kukaan vaivaudu edes lukemaan.
Luuloa kepureppanoilla. Kymmeniätuhansia lukijoita kuulemma.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luuloa kepureppanoilla. Kymmeniätuhansia lukijoita kuulemma.
Ihmiset haluavat nauraa.
- Anonyymi
Kokeikaapa kepuloiset vastata tähän.
Miksi minun aloituksessa täällä on aina tuhansia tai kymmeniätuhansia silmäpareja?
Parhaassa oli yli 55000. Jos muistatte kepuraasut, ennen vaaleja osa 1...4.- Anonyymi
55 000 haluaa nauraa.
- Anonyymi
Tosiasiallinen määrä lähes 80 000.
Kirjallinen todiste:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18870327/kepujen-hegemonia-paattymassa-puolangalla-osa-vii - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosiasiallinen määrä lähes 80 000.
Kirjallinen todiste:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18870327/kepujen-hegemonia-paattymassa-puolangalla-osa-viiEi kepulit osaa tähän vastata.
Yhden lauseen kepulien väkerryksiä ei kukaan lue. Etenkin kun siitä yhdestä lauseestakin paistaa säälittävän mitätön älykkyys ja yleistieto. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kepulit osaa tähän vastata.
Yhden lauseen kepulien väkerryksiä ei kukaan lue. Etenkin kun siitä yhdestä lauseestakin paistaa säälittävän mitätön älykkyys ja yleistieto.Puolangalla viisaat äänestivät yli puoluerajojen viisasta pormestaria. Ja sehän vasta tyhmiä kyrsii.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangalla viisaat äänestivät yli puoluerajojen viisasta pormestaria. Ja sehän vasta tyhmiä kyrsii.
Vain pormestarin omat kepulilampaat äänestivät nykyistä rikollispormestariaan. Tieto ja totuus löytyy kunnanvaltuuston kokouksen pöytäkirjasta myös harhaanjohdetuille ja väärään uskoon joutuneille pormestarinsa kepulivalehtelun uhreille.
- Anonyymi
-Keput leveilee virkarikoksilla kuin se olisi olympialaji – mutta asiavirheitä Varjokirjurista ette löydä. Siksi keput oireilee mt-saikuilla ja mt-ongelmienvuoksi lopputileillä.
-Yhden lauseen tuherruksella ei pyyhitä pöytää faktoilla, pöytäkirjoilla ja hovioikeuden syytteillä – se on kuin yrittäisi sammuttaa metsäpaloa kuseskelemalla vastatuuleen.
-Harri ja Mari – kepu-imbesillien ”viisaus”: kaksi syytettyä, jotka nostetaan jalustalle kuin pyhimykset navetan sontaläjästä. Kumpikaan ei ole kelvannut mihinkään muualle, kuin kepujen suojatyölaitokseen, josta lähdetään lopputilin kanssa mt-eläkeläiseksi.
-Muualla tällaisesta vanhemmuudesta tehtäisiin lastensuojeluilmoitus – Puolangalla se jalostetaan kasvatustavaksi ja opetetaan kepumarin kakarat valehtelemaan jo äidinmaidossa.
-Totuus: kepu ei osaa perustella yhtään mitään – mutta sen se osaa upottaa kunnan syvemmälle paskaviemäriin joka kokouksella.
-Varjokirjuri paljastaa, kepu kiemurtelee – ja jokainen kiemurtelu on kuin uusi piikki, joka nostaa yleisön määrää ja syventää häpeää kepuleista. https://varjokirjuri.substack.com/- Anonyymi
Varjokirjuri ei tunnista omaa varjoaan.
- Anonyymi
Puolangan kuntapäivä – virkarikossyytteiden paraati
Puolangan kunnanhallitus osoitti jälleen, millaista on kepulainen johtajuus: edustajaksi Kuntapäiville valittiin valtuuston puheenjohtaja Mari Haapalainen (kesk.), virkarikossyytteessä.
Ja jotta farssi olisi täydellinen, varahenkilöksi nimettiin pormestari Harri Peltola (kesk.), myös virkarikossyytteessä.
Muiden kuntien käyntikortti tapahtumassa: väkiluku, talous, elinkeinot, tulevaisuuden suunta.
Puolangan kepujen käyntikortti:
”Hei, olemme virkarikossyytteessä – entä te?”
Kepulainen logiikka: mitä syvempi kaivo, sitä kovempi ääni
Puolangalla on keksitty uusi tapa tehdä politiikkaa: syytteet eivät ole vaan ansioluettelon kultainen tähti. Mitä enemmän virkarikosepäily, sitä painavampi mandaatti lähteä edustamaan kuntaa valtakunnallisille foorumeille.
Kun muualla mietitään maineenhallintaa ja elinvoimaa, Puolangalla viestitään päinvastaista:
– Laittomuudet ovat meille normi.
– Syytteet eivät pidättävää, ne vain nos pöydälle lisää kahvia.
– Maine? Se on jo poltettu poroksi, nyt tanssitaan tuhkilla.
Kepulainen -viemärin logiikka
Puolangan suunta ei ole nousu, vaan hallittu liuku viemäriin. Kepujen johdolla kunnan edustuksellinen maine on muuttunut kansalliseksi vitsiksi : kun muualla määrätty seminaareja kuntien yhteistyöstä ja kehityksestä, Puolanka marssittaa esiin oikeussalista tuttuja hahmoja – virkarikossyytteiden paraatina.
Onko tämä enää politiikkaa vai tragikomediaa?
ehkä molempia. Mutta viemärin pohjalla kaikuu vain yksi sävel: kepujen valittajan ja sumuttajan virsi.
Suomen pienten Kremlin kopio
Puolangan kuntahallinnosta on tullut suomalainen kolhoosiversio, jossa pormestari ja valtuuston puheenjohtaja jatkaa virkojaan kuin mitään ei olisi tapahtunut. Syytteet lakaistaan maton alle, mutta matto on jo täynnä – se pullottaa, se haisee, ja koko maa näkee sen.
Kun Kuntapäivien yleisön katseleminen, he näkevät Puolangan keput kuin kulkueena: hymyileviä, virkapuku päällä, mutta rinnassa kiiltää rikossyyte kuin kunniamerkki. Ja katsojalla myötähäpeä nämä kepuja henkilö.
Totuuden peili
Se, kunnanhallitus hyvä. että ei ole sattuma. Se on järjestelmällinen toimintamalli , joka kertoo kaiken:
– Laillisuusvalvonta on tuhoutunut.
– Esteellisyydestä ei piitata.
– Vastuunkanto on tuntematon sana.
Puolangalla ei johdeta kuntaa. Puolangalla johdetaan viemäriä, ja keput ovat kääntäneet lokahanan auki.
Kunnanhallituksen kokouspöytäkirja 21.8.2025 https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2025- Anonyymi
Amattivalittajien edustaja sai kuntavaalissa vain muutaman äänen. Kuntalaiset seisovat pormestarin tukeva varsin yksimielisenä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Amattivalittajien edustaja sai kuntavaalissa vain muutaman äänen. Kuntalaiset seisovat pormestarin tukeva varsin yksimielisenä.
Kyllä se kepulipormestari suoltaa keskustauskovaisille valhetta ja mielikuvaa. Pormestari valittiin pelkästään keskustauskovaisten äänillä ja neljän äänen turvin tuli valituksi. Pöytäkirjoista löytyy toteutuma ja todellisuus ei kepulipormestarin keskustauskon saarnoista tai hänen mielikuvitusmarkkinoinnista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä se kepulipormestari suoltaa keskustauskovaisille valhetta ja mielikuvaa. Pormestari valittiin pelkästään keskustauskovaisten äänillä ja neljän äänen turvin tuli valituksi. Pöytäkirjoista löytyy toteutuma ja todellisuus ei kepulipormestarin keskustauskon saarnoista tai hänen mielikuvitusmarkkinoinnista.
Puolangan viisaat kuntalaiset äänestivät viisasta pormestaria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan viisaat kuntalaiset äänestivät viisasta pormestaria.
Keskustaluterilaiset ovat tuoneet varmasti yli sata kertaa näissä keskusteluissa esille, että heidän ideologiassaan ja uskonnossaan valittajat sai vain neljä ääntä. Näitä keskustauskovaisten ja keskustaluterilaisten esiintuomaa neljää ääntä en osaa enkä löydä yhdistää mihinkään muuhun kun siihen, että nykyinen pormestari sai juurikin jatkaa epämääräistä, oikeuskäsittelyiden ja oikaisupyyntöjen alaista toimintaansa kunnan jäsenten kalliisti maksamana juurikin noiden neljän äänen aikaansaamana ja monen elämän ja elinkeinon tuhona.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan viisaat kuntalaiset äänestivät viisasta pormestaria.
Edelleen haluan korjata keskustauskovaisuuden vääräksi heille saarnaamaa ja pakottamaa mielikuvitusmaailmaa ja uskontoa. Ei kuntalaiset äänestäneet pormestaria. Nykyinen valtuusto äänesti ja nykyinen keskustauskovaisten pormestari jatkaa kunnan jäsenten aliarvioimista ja kunnan tuhoamista neljän orjuutetuiltaan saaman ryhmäkurissa elämän jatkumisen mahdollisuuden uhalla orjuutetun äänen turvin. Näin toimii pormestarin uskonnon ryhmäkuriorjuus. Pöytäkirjoista eli virallisista tämä löytyy, ei keskustauskovaisuuden orjuuden saarnoista ja ryhmäkurihuutopalavereista. Onneksi on jo keskustauskovaisuudesta ja orjuudesta eroamista tapahtunut ihmisen elämänarvoisen elämän itse mahdollistamiseksi. Myös tämä löytyy pöytäkirjoista, vaikka pormestari ei sitä orjilleen tuo esille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Edelleen haluan korjata keskustauskovaisuuden vääräksi heille saarnaamaa ja pakottamaa mielikuvitusmaailmaa ja uskontoa. Ei kuntalaiset äänestäneet pormestaria. Nykyinen valtuusto äänesti ja nykyinen keskustauskovaisten pormestari jatkaa kunnan jäsenten aliarvioimista ja kunnan tuhoamista neljän orjuutetuiltaan saaman ryhmäkurissa elämän jatkumisen mahdollisuuden uhalla orjuutetun äänen turvin. Näin toimii pormestarin uskonnon ryhmäkuriorjuus. Pöytäkirjoista eli virallisista tämä löytyy, ei keskustauskovaisuuden orjuuden saarnoista ja ryhmäkurihuutopalavereista. Onneksi on jo keskustauskovaisuudesta ja orjuudesta eroamista tapahtunut ihmisen elämänarvoisen elämän itse mahdollistamiseksi. Myös tämä löytyy pöytäkirjoista, vaikka pormestari ei sitä orjilleen tuo esille.
Maamme pormestareista Puolangan pormestarin kannatus oli ylivoimaisesti suurin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Maamme pormestareista Puolangan pormestarin kannatus oli ylivoimaisesti suurin.
Laitahan kepuloinen virallista dokumentaatiota asiasta. Pöytäkirjan mukaan Puolangan pormestari valittiin neljän äänen turvin. En usko keskustauskovaisuuden mielikuvitusmaailmaan, että kaikkien muiden kuntien ja kaupunkien pormestarit olisi valittu pienemmän äänienemmistön voimalla. En vaan jaksa uskoa keskustauskovaisuuden vääristelemään mielikuvitusmaailmaan, en, en, enkä en. Ei kenenkään tarvitse valehtelua, orjuutta tai vääristelyä sietää elämäänsä tuhotakseen. On olemassa vapaa, virkistävä, mielekäs, kehittävä ja orjuuttamaton elämän vaihtoehto keskustajäsenkirjan ulkopuolella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laitahan kepuloinen virallista dokumentaatiota asiasta. Pöytäkirjan mukaan Puolangan pormestari valittiin neljän äänen turvin. En usko keskustauskovaisuuden mielikuvitusmaailmaan, että kaikkien muiden kuntien ja kaupunkien pormestarit olisi valittu pienemmän äänienemmistön voimalla. En vaan jaksa uskoa keskustauskovaisuuden vääristelemään mielikuvitusmaailmaan, en, en, enkä en. Ei kenenkään tarvitse valehtelua, orjuutta tai vääristelyä sietää elämäänsä tuhotakseen. On olemassa vapaa, virkistävä, mielekäs, kehittävä ja orjuuttamaton elämän vaihtoehto keskustajäsenkirjan ulkopuolella.
Pormestaria äänestettiin yli puoluerajojen. Sen seurauksena vasurit, persut ja demarit jäivät ilman valittuja. Ammattivalittajat tekivät kepun eteen arvokkaan vaalityöt ja saivat vaaleissa vain muutaman äänen.
- Anonyymi
Kepujen älykkyys loistaa poissaolollaan. Ei asiallista vastausta:
Kepulainen älykkyystesti (vaikeustaso: nolla kysymystä, yksi totuus): onko molemmat kepun pj:t (khall ja valt) syytteessä virkarikoksista? Katsotaan, osaako kepu tehdä mitään muuta kuin kusettaa, ryövätä ja valehdella.- Anonyymi
Ammattivalittajat ovat varsin heikkosaattoista sakkia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattivalittajat ovat varsin heikkosaattoista sakkia.
Keskustauskovaiset ovat varsin heikkosaattoista sakkia. Puhuvat neljästä ammattivalittajan äänestä ymmärtämättä, että juurikin pelkällä neljällä äänellä sai keskustauskovaisten rötöstelijä ja sairastuttaja pormestari sai jatkaa, kunnes toki tuomitaan teoistaan orjiensa kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustauskovaiset ovat varsin heikkosaattoista sakkia. Puhuvat neljästä ammattivalittajan äänestä ymmärtämättä, että juurikin pelkällä neljällä äänellä sai keskustauskovaisten rötöstelijä ja sairastuttaja pormestari sai jatkaa, kunnes toki tuomitaan teoistaan orjiensa kanssa.
Kuinkahan monta kertaa tuotakin valittajaa on sakotettu ?
- Anonyymi
Pellekirjurin sepustuksia jaksa lukea kukaan. Jokivarren pölhökustaa koettaa myös parastaan mutta kaatuu jo alkumetreillä kuten typerän tervafirmansa ja juottolansa kanssa kävi.
- Anonyymi
Ei kai ne kepuhuijarit jotka syytteessä rikoksista enää ilkeä lärviään näytellä.
- Anonyymi
Ja jos eivät häpeä ja ilkeää, kyllä kuntapäivillä Katajanokalla nauretaan heille. Sen tiedän, kun tunnen rehellistä kuntajohtoa. Noin 300 kuntaa rehellistä. Yksi poikkeaa virkarikoksilla. Sen kunnan nimi on Puolanka. Ja sitä lärveillään edustaa virkarikoksista syytetyt Mari ja Harri.
- Anonyymi
Kepujen älykkyyskoe suoritettu.
Tulos: ei älyn häivää, mutta virkarikossyyte molemmilla pj:llä – siitä sentään täysi piste.
Tämä on se taso, millä Puolankaa johdetaan tuhoon: kusetusta, ryöstöä ja valehtelua. Jos tämä on kepun kunnian kukkanen, niin kyllä siinä haisee jo hautakumpu. - Anonyymi
Kuusi lausetta, jotka paljastavat kepuhuijareiden ja heidän kannattajiensa vastuun:
1. Neljän kepuhuijarin syytteet ja viides mullassa – silti löytyy kannattajia, jotka kutsuvat sitä politiikaksi.
2. Puolangan maine ei kaatunut rikollisiin yksin, vaan teihin, jotka taputitte heitä selkään.
3. Kepuhuijarit tekivät rikokset, mutta kannattajat tekivät niistä vallan.
4. Kun puolustat virkarikollista, olet itse osa rikollisuutta.
5. Neljä syytteessä, viides haudassa – ja sadat hiljaiset hyväksyjät katsovat peiliin.
6. Reputaatiotuho ei ole neljän syytetyn nimi, vaan koko kepujoukon häpeä – he kumartavat rikollisuutta kuin orjat. - Anonyymi
Kepuilla syndikaatti.
Kuntalaisilla ei enää mitään kiinteää omaisuutta.
Jäljellä pelkkä häpeä.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kunta-ei-ole-enaa-kunta-se-on-syndikaatti- Anonyymi
Keput kuolevat, mutta Varjokirjuri jää verkkoon ikuisesti – häpeä, tuhotyöt ja virkarikokset paljastuvat, vaikka kuinka keput valittaisivat siitä.
- Anonyymi
Rikossyytetyt tuhoavat Puolangan
Mari, Harri ja Markku – rikossyytetyt kepulaiset – ovat tuhonneet Puolangan elinvoiman ja pitovoiman.
Koulut loppuvat, päiväkodit suljetaan. Vuonna 2024 syntyi Puolangalla vain 4 lasta. Hyrynsalmellakin sentään 7 lasta.
Tätä on kepujen jälki: kunnasta katoaa tulevaisuus, ja maine rehellisenä kuntana on murskana. Keput tuhoavat kaiken.- Anonyymi
Lähetetään keputuholaiset istumaan venäjälle, kun saavat linnatuomion.
- Anonyymi
Viisas kuntalainen ei kumarra kepurikollista.
Viisas kuntalainen tekee rikosilmoituksen.
Se on ainoa kieli, jonka kepu ymmärtää. - Anonyymi
Kepulainen älykkyystesti
(vaikeustaso: nolla kysymystä – yksi totuus)
-Ovatko molemmat kepun pj:t (khall ja valt) syytteessä virkarikoksista?
Katsotaan, osaako kepu tehdä enää mitään muuta kuin kusettaa, ryövätä ja valehdella. Eli riittääkö ymmärrys vastata tähän kysymykseen.- Anonyymi
Ammattivalittaja on tehtaillut lähes 200 valitusta. Kuinka moni on ollut perusteeton valitus eli ei ole johtanut mihinkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattivalittaja on tehtaillut lähes 200 valitusta. Kuinka moni on ollut perusteeton valitus eli ei ole johtanut mihinkään.
Kepulainen rikollisten kannattaja on valehdellut täällä ainakin 2000 kertaa, joten kyseessä kepuloisten tavanomainen mt- tapaus. Eli täydellinen vitsi. Keputhan pyrkii mt- ongelmissa kuntalaisten ruokittavaksi.
- Anonyymi
Onneksemme minun kotikunnassani on viisaita puolankalaisia. Jotka tekee rikosilmoituksia kepuryöväreistä ja näin ollen pyrkivät vapaaehtoistoiminnallaan ajamaan kuntaamme rikoksettomaan tilaan. Eli normikunnaksi.
Keput kun opetetaan pennusta lukien valehtelemaan, varastamamaan ja rikoksia tekemään kanssakuntalaisia vastaan.
Sellaista elämää elää valtuuston pj eli naisoletettu, joka esittää yhtä ja tekee sellaista jonka vuoksi istuu käräjäsaleissa. Nyt toistamiseen jo hovioikeudessa. - Anonyymi
Niin. Tämä naisoletettu opettaa jälkikasvulleen..."olemme kepuja ja älä usko mitä meistä kirjoitetaan" ..." ne kaikki on vihamielisä ja valheellisia kirjoituksia" ...."Olemme valittu kansanosa, kuten -Yhtenäinen Venäjä-puolueen jäsenet äiti Venäjällä"....ja samaan aikaan naisoletettu istuu käräjäsalissa, jonka vasemmalla puolella virkarikoksiin erikoistunut syyttäjä ja vastapäätä tuomari.
Tällaiseen kierouteen opetetaan kepulaisissa talouksissa. Ei ihme, mitä siitä seuraa. Valhetta, varastelua, vihaa rehellisiä kohtaan, vihaa niitä kohtaan, jotka kertoo totuuden kepuhuijareista. Ennen kaikkea keput tuhoaa jälkikasvua omalla toimillaan. Rikotun mielen lapsuudella (=mt-ongelmat jo kouluikäisenä) - Anonyymi
Keput ei vain rikostele kotikunnassaan.
Vaan terrorisoi, tuhoaa ja hävittää. Ensiksi lahjoittamalla pöytälaatikkoyhtiöille kuntalaisten omaisuutta laittomasti.
Mutta karkottamalla asukkaita ja sitä kautta verotuloja ja valtionosuuksia kunnasta. Eli lopettaa kunnan.
Tässä tilastollinen hypoteesi.
Mikä on kotikuntasi tilanne?
Kirjoita alle kunnan nimi, niin näet sen ennustetun väestönmuutoksen vuoteen 2050 mennessä.
puolanka
Puolanka −35,2 %
https://yle.fi/a/74-20182052- Anonyymi
-35,2% on kalliin keskustakorruptionaamiointihankkeen tulos. Kunta tiedotti nimellä muualta meille, mutta todellisuudessa hankkeessa toteutettiin kaikin keinoin meiltä muualle maksimin saavuttamista. Keskusta ja kokoomus on pormestarinsa orjina tuhonnut Puolangan veto- ja pitovoiman täysin. Kukaan ei voi myydä kiinteistöjä, eikä ostaa niitä, koska pormestari on orjiensa tuella tuulivoimakaavoittanut lähes kaikki muut paitsi omansa ja pääministerin pihamaat. Kiinteistön myyjän velvollisuus kun on ilmoittaa kiinteistömyynnin yhteydessä pormestarin ja orjiensa vireille laittamat tuuliteollisuusalueet. Ilmoittamatta jättäminen on yksiselitteinen kaupan purun peruste. Näin keskustapuolue ja kokoomus on pito- ja vetovoiman lisäksi tuhonnut kunnan jäsenten omistaman omaisuuden arvon. Toki pormestari ja muutama muut pääpäättäjä on rakentanut uudet talot tuuliteollisuuskaavoitusten vireille panemisen myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
-35,2% on kalliin keskustakorruptionaamiointihankkeen tulos. Kunta tiedotti nimellä muualta meille, mutta todellisuudessa hankkeessa toteutettiin kaikin keinoin meiltä muualle maksimin saavuttamista. Keskusta ja kokoomus on pormestarinsa orjina tuhonnut Puolangan veto- ja pitovoiman täysin. Kukaan ei voi myydä kiinteistöjä, eikä ostaa niitä, koska pormestari on orjiensa tuella tuulivoimakaavoittanut lähes kaikki muut paitsi omansa ja pääministerin pihamaat. Kiinteistön myyjän velvollisuus kun on ilmoittaa kiinteistömyynnin yhteydessä pormestarin ja orjiensa vireille laittamat tuuliteollisuusalueet. Ilmoittamatta jättäminen on yksiselitteinen kaupan purun peruste. Näin keskustapuolue ja kokoomus on pito- ja vetovoiman lisäksi tuhonnut kunnan jäsenten omistaman omaisuuden arvon. Toki pormestari ja muutama muut pääpäättäjä on rakentanut uudet talot tuuliteollisuuskaavoitusten vireille panemisen myötä.
Paljakassa hirvittävät alemyynnit. Mutta kukaan ei osta.
Miksi ostaisi? Pajukkoa ja risukkoa voi katsella muuallakin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljakassa hirvittävät alemyynnit. Mutta kukaan ei osta.
Miksi ostaisi? Pajukkoa ja risukkoa voi katsella muuallakin.Ei Paljakastakaan kukaan ota kiinteistöä edes ilmaiseksi, koska keskustan ja kokoomuksen pormestarin allekirjoittamat tuuliteollisuuskaavoitussopimukset piirittää alueen. Näin näkyy keskusta- ja kokoomuskorruptio realismina ja toteutumana. Keskustan ja kokoomuksen pormestarilla toki uusi talo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Paljakastakaan kukaan ota kiinteistöä edes ilmaiseksi, koska keskustan ja kokoomuksen pormestarin allekirjoittamat tuuliteollisuuskaavoitussopimukset piirittää alueen. Näin näkyy keskusta- ja kokoomuskorruptio realismina ja toteutumana. Keskustan ja kokoomuksen pormestarilla toki uusi talo.
Mikko P. ottaa ja rupeaa järjestämään myllyjä vaaralle. Paljon vieraita kelkka ja mönkkäri ajeluilla.
Kalastusta ym mukavaa.
- Anonyymi
Miten yksi navetasta revitty kepurosvo, joka syytteessä rikoksista, voinut saada näin paljon tuhoa aikaan?
https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM&t=10s- Anonyymi
On järkyttävää, että pääministeri turvautuu valtavaa asiakaskatoa kärsivän keskustapuoluelaisten pankin lausuntoon. Ei hyvältä näytä. Hallitus vielä katuu ja keskustapuolueen osuuspankki kuolee omaan mahdottomuuteensa ja ihmisten ja yrittämisen arvostamattomuuteen. Näin toimii keskustauskovaiset mukaan lukien Parola.
- Anonyymi
Taas uusi tuhatluku rikki avaajissa ja lukijoissa. Tavan lukijat kiittää.
Kepuleilta voisikin kysyä, miten juuri minun aloitukseni yltää aina tuhansiin taikka kymmeniintuhansiin lukijoihin? Vaikka pyrkimys vain huomauttaa totuuden olemassaolosta -kepuhuijareiden valheiden joukossa. Tiedän ennakkoon, että kepuleille kysymys on liian vaativa, eivät osanneet edes vastata onko totta, että kepuhuijarit Mari, Markku ja Harri syytteessä virkarikoksista.
HUOM KEPULIT!!!!
Teidän typerät kepuhuijareiden ylistäjät on kieltäneet täällä todisteellisesti kepuja avaamasta ja lukemasta tätä ja muutamaa muuta aloitusta. Joten pysykää keputollot sukurutsatun mamman peräkammarissa, älkääkä tuijottako tätä aloitusta!!- Anonyymi
Keskusta ja kokoomusrikollisuus vaan röyhkenee entisestään. Kunnanhallituksen kokous on ilmoitettu 23.09.2025 klo 10.00. Esityslistaa ei ole nähtävillä.
Keskustan ja kokoomuksen pormestari on röyhkeytynyt entistä enempi, kun hänellä on ehdokassitoumukset ja valtuustoryhmäsitoumukset pyyteettömästi ja käräjille lähtemisen intohimolla allekirjoittaneiden orjiensa joukko hyväksymässä kaiken rikollisuuden ja korruption.
- Anonyymi
Markku Ni--koski – se kepuseniili – kirjoitti aikanaan Maaseudun Tulevaisuuteen, että "koskaan kunnassa ei ole rikoksia tehty".
Ja nyt istuu itse syytettynä.
Silloin haukkui kuntalaisia, jotka jo tiesivät kepurikoksista. Nyt käy ilmi, kuka kepuseniili oikeasti valehteli.- Anonyymi
Vaikeaa on varmasti Markku Ni--kosken elämä valheiden kantajana. Elämän iltaa kohti kohti kulkevalle keskustajäsenkirjaiselle varmasti puolueeltaan kaikki mahdollinen kunnia, rahavirta ja arvostus. Tämä Markku Ni oli kertakäräjillä nöyryytetty, mutta jatkaa pakotettuna ja orjana vaan rikollisjärjestönsä, sen aatteiden ja toiminnan mainostamista.
- Anonyymi
Tämän vuoksi sinä maksat kepuloisten venkuloinnin!
Lehmipaimen ei ymmärrä. Eikä uskalla puuttua, koska pelkää äänten menetystä. Hänhän varastaa ylisuuren palkan kepulaisten äänillä, ei suinkaan osaamisella, joka on edellytys tavan kunnanjohtajille.
Ja suurin työyhteisön sairastuttaja onkin tämä vähälahjainen kepujen lehmipaimen.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/c755f83e-6a1b-46fc-aa05-b82c8b535990
"Kun yksi työntekijä saikuttaa jatkuvasti, hälytyskellojen pitää soida – Näin tunnistat varoitusmerkit ajoissa"- Anonyymi
Älä höpätä, kaikki sinulle nauraa. Viisaat puolankalaiset äänestivät nämä kaksi viisainta puolankalaista kuntaa johtamaan ja hyvin ovat johtaneet.
- Anonyymi
Niinpä. Kun lehmipaimen aiheuttaa työyhteisössä kaaoksen ja henkisen rasitteen lopputuloksena aatekepulaisen potkut.
Näin kävi Anna-Kaarinalle.
Vaikka -ei kepulainen- jo vuosia aiemmin selosti lehmipaimenelle, että Anna-Kaarina ei hallitse lainkaan omia työtehtäviä ja olisi viisasta ryhtyä asiassa toimeen. Lehmipaimen ei ryhtynyt. Toimi kuten aina. Luulee ajan korjaavan tilanteen. Lehmipaimen höpötti aina vastauksena "eiköhän se pikkuhiljaa opi työn". Ei oppinut. Eikä virkoihin valita "oppimaan". Ainakaan lain ja oikeuskäytännön mukaan.
Kun virka annetaan kepukortilla, vailla osaamista, lopputulos on ennalta kirjoitettu. Kepujen lehmipaimen aiheuttaa mittaamatonta inhimillistä kärsimystä työyhteisössä sekä lahjoittaa pala palalta kuntalaisten omaisuutta pöytälaatikkoyhtiöille.
- Anonyymi
Onneksemme keskuudessamme elää viisaita puolankalaisia, jotka tehneet ja tekevät jatkossakin rikosilmoituksia kepuroistoista. Kuten Marista, Harrista ja Markusta. Muuten kepuroistot vetää kunnan maineen lietelantalaan.
- Anonyymi
Teidän rikosilmoitusten tekijöiden "viisaudesta" ovat kuntalaiset päinvastaista mieltä ja vieläpä varsin yksimielisesti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teidän rikosilmoitusten tekijöiden "viisaudesta" ovat kuntalaiset päinvastaista mieltä ja vieläpä varsin yksimielisesti.
Teidän kepurikollisten tyhmyydestä kaikki on yhtä mieltä. Täysin yksimielisesti.
Ette kepuraukkikset (=rötöstelijät) osanneet vastata älykkyystestiin, joka esitetty lukuisia kertoja täällä.
Onko totta vai tarua, että Puolangan kunnan keput eli kunnanhallituksen ja -valtuuston pj:t syytteessä virkarikoksista?
Odotamme vastausta, tai ilmoitusta, että kepuilla ei älykkyys riitä näin vaativaan tai pelkästään rehellisyyttä vaativaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teidän kepurikollisten tyhmyydestä kaikki on yhtä mieltä. Täysin yksimielisesti.
Ette kepuraukkikset (=rötöstelijät) osanneet vastata älykkyystestiin, joka esitetty lukuisia kertoja täällä.
Onko totta vai tarua, että Puolangan kunnan keput eli kunnanhallituksen ja -valtuuston pj:t syytteessä virkarikoksista?
Odotamme vastausta, tai ilmoitusta, että kepuilla ei älykkyys riitä näin vaativaan tai pelkästään rehellisyyttä vaativaan.Tuon takana oleva ehdokas sai omien äänien lisäksi vain 4 ääntä. Harri ja Mari saivat äänivyöryn. Kaikki puolankalaiset seisovat valitun johdon takana.
- Anonyymi
Ainoa minkä keput osaa on virkarikollisuus. Ja haistattelu kanssakuntalaisille.
Kepu voi saada vaikka äänivyöryn, mutta se ei muuta virkarikosta kansanperinteeksi. Äänestyskoppi ei ole pesukone, joka pesee rikolliset puhtaiksi.
Tarvitaan vain yksi eli minä, joka tekee kepuista rikosilmoituksen. Enkä ole ollut enkä tule olemaan ehdokkaana kyläpolitikointiin eli varkaiden porukkaan. - Anonyymi
Kepulla on yksi lahja – virkarikollisuus. Ja kun jää kiinni, puolustuksena on aina ‘mutta meillä oli eniten ääniä’
- Anonyymi
Totta se on. Keput on näin tyhmiä. Ei osaa vastata kysymykseen, josta kepumarin kakarat ja Suolijärven Matti joutuu kärsimään.
Onko totta vai tarua, että Puolangan kunnan keput eli kunnanhallituksen ja -valtuuston pj:t syytteessä virkarikoksista?
Odotamme vastausta, tai ilmoitusta, että kepuilla ei älykkyys riitä näin vaativaan tai pelkästään rehellisyyttä vaativaan. - Anonyymi
Miksi myös naapurikunnissa olisi päättäjiä syytettyjen pelkillä jos nämä kaksi ammattivalittajaa olisivat muuttaneet pois Puolangalta ?
- Anonyymi
Keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari pystyy uskomattomiin ja ennenäkemättömiin suorituksiin, kun kyse on korruptiopäätöksien rahankäytön kiireestä. Normaalisti on saanut odottaa kunnanhallituksen pöytäkirjan julkaisua vähintään kaksi vuorokautta kokousajankohdasta. Nyt pormestari julkaisi rahankäyttö ja tuhlausvaltakirjaoikeuspöytäkirjansa jo muutama tunti kunnanhallituksen kokouksen jälkeen. Todennäköisesti tekee itse tai yhteistyökumppaniensa hallintojohtajan ja elinkeinottelijan kanssa satojen tuhansien omavaltaisen korruptioinvestointipäätöksen jo tänään tai viimeistään huomenna. Perehtykää kansalaiset asiaan miten ja kuka vaivalla tienaamianne verovaroja käyttää ja kenen päätöksellä ja pyyteettömällä siunauksella.
https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2025359
Pykälä 106 Puolangan kunnan hankintaohja ja -valtuudet.
Vielä voi löytää huomattavasti järkevämmän ja kuntalaisten oikeusturvaa turvaavamman edellisen 2019 hankintaohjeen vertailuna ja vertailkaa uuteen kunnanhallituksen hyväksymään korruptio ja diktatuuri hankintaohjeeseen oikeusturvanne ja äänestyspäätöksenne kannalta. https://puolanka.fi/wp-content/uploads/Puolangan-kunnan-hankintojen-ohjeet.pdf
Tämä aiempi ja järkevämpi hankintaohje katoaa varmasti kunnan eli keskustan ja kokoomuksen pormestarin sivuilta nopeammin, kuin telkkä pöntöstä tai hauki kaislikosta. Varmasti aktiiviset, yhteiskuntavastuuta kantavat, ammattitaitoiset, järkevät ja oikeus- sekä oikeusturvatajuiset kansalaiset ovat sen taltioineet. Aivan järkyttävää luettavaa kunnanhallituksen päätös laittomasta hankintaohjeesta. Näin toimii ja näkyy keskustapuolue ja kokoomus ryhmäkuri ja pormestarinsa orjuus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari pystyy uskomattomiin ja ennenäkemättömiin suorituksiin, kun kyse on korruptiopäätöksien rahankäytön kiireestä. Normaalisti on saanut odottaa kunnanhallituksen pöytäkirjan julkaisua vähintään kaksi vuorokautta kokousajankohdasta. Nyt pormestari julkaisi rahankäyttö ja tuhlausvaltakirjaoikeuspöytäkirjansa jo muutama tunti kunnanhallituksen kokouksen jälkeen. Todennäköisesti tekee itse tai yhteistyökumppaniensa hallintojohtajan ja elinkeinottelijan kanssa satojen tuhansien omavaltaisen korruptioinvestointipäätöksen jo tänään tai viimeistään huomenna. Perehtykää kansalaiset asiaan miten ja kuka vaivalla tienaamianne verovaroja käyttää ja kenen päätöksellä ja pyyteettömällä siunauksella.
https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting&id=2025359
Pykälä 106 Puolangan kunnan hankintaohja ja -valtuudet.
Vielä voi löytää huomattavasti järkevämmän ja kuntalaisten oikeusturvaa turvaavamman edellisen 2019 hankintaohjeen vertailuna ja vertailkaa uuteen kunnanhallituksen hyväksymään korruptio ja diktatuuri hankintaohjeeseen oikeusturvanne ja äänestyspäätöksenne kannalta. https://puolanka.fi/wp-content/uploads/Puolangan-kunnan-hankintojen-ohjeet.pdf
Tämä aiempi ja järkevämpi hankintaohje katoaa varmasti kunnan eli keskustan ja kokoomuksen pormestarin sivuilta nopeammin, kuin telkkä pöntöstä tai hauki kaislikosta. Varmasti aktiiviset, yhteiskuntavastuuta kantavat, ammattitaitoiset, järkevät ja oikeus- sekä oikeusturvatajuiset kansalaiset ovat sen taltioineet. Aivan järkyttävää luettavaa kunnanhallituksen päätös laittomasta hankintaohjeesta. Näin toimii ja näkyy keskustapuolue ja kokoomus ryhmäkuri ja pormestarinsa orjuus.Tuota hankintaohjetta kun luki läpi niin se oli lähes loppuun täyttä mihinkään perustumatonta sopertelua. Lopussa on demokraattiselle päätöksenteolle ja kuntatalousvastuunkannolle täysi tyrmäys.
Kunnanhallituksen päätös ei ole ollut pöytäkirjan mukaan meidän kunnanjäsenten onneksemme yksimieleinen vaan äänestyksen tulos eriävä mielipide mukaan lukien. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota hankintaohjetta kun luki läpi niin se oli lähes loppuun täyttä mihinkään perustumatonta sopertelua. Lopussa on demokraattiselle päätöksenteolle ja kuntatalousvastuunkannolle täysi tyrmäys.
Kunnanhallituksen päätös ei ole ollut pöytäkirjan mukaan meidän kunnanjäsenten onneksemme yksimieleinen vaan äänestyksen tulos eriävä mielipide mukaan lukien.Tänään on keskustauskovaisten, eli keskustaa ja kokoomusta äänestäneiden, unelmien, maanpäällisen taivaassaan olon ja keskustauskonnon ilmestyskirjan päivä kun Puolangan keskustassa ei tule hanasta vettä.
Mikä on keskustauskonnon ilmestyskirja. Se on heidän uskonoppinsa ydin eli heidän pormestarinsa julkaisema kunnan tilinpäätös ja tase.
Tällä keskustauskonnon ilmestyskirjalla heidän pormestarinsa takaa keskustauskossa pysyvien alaistensa joukon. Keskustajäsenkirjattomille tämä on vääräjumalisuutta, elämän ja elinmahdollisuuden tuhoamista.
Keskustauskovaisten ilmestyskirjassa eli heidän pormestarinsa tilinpäätöksessä ja taseessa kun ei ole tiliöintiä pormestarin uskonopin ja ilmestyskirjan aiheuttamasta eksponentiaalisesti kasvavasta korjausvelasta, joka piilee myös maan alla. Keskustauskonnossa on uskonjohtajan helppo naamioida näkymätön ja luoda ihannekuva aikaansaamastaan. Nyt tämä keskustauskovaisuuden ilmestyskirjan vääristymä kävi toteen. Keskustauskovaisille varmasti kokemus uskonoppinsa maanpäällisestä taivasihanuudesta kun hanasta ei tule vettä. Keskustajäsenkirjattomille keskustauskovaisten ennakoimattomuudella ja asiakirjojen naamioinnilla aiheuttama ylimääräinen haaste elämään ja verojen kerryttämiseen.
Keskustauskovaisuudessa, eli keskustan ja kokoomuksen äänestäjien keskuudessa, ei ole elämällä ja elämän perusedellytyksillä merkitystä. Tärkein ja hurmaavin on aina pormestarin ilmestyskirja eli tilinpäätös ja tase, jossa ei ole tiliöitynä valtavasti kasvavaa ja elämisen mahdollisuutta riskeeraavaa korjausvelkaa. Pormestari luo ja ylläpitää keskustauskovaisuushurmosta yllä kaikenlaisilla maanpäällisillä väärin, väärään paikkaa, laittomasti tai keskeneräisesti rakennetuilla pytingeillä. Keskustauskovaisuuden oppikirjassa ja uskontunnustuksessa ei ole huoltovarmuudella ja elämällä merkitystä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tänään on keskustauskovaisten, eli keskustaa ja kokoomusta äänestäneiden, unelmien, maanpäällisen taivaassaan olon ja keskustauskonnon ilmestyskirjan päivä kun Puolangan keskustassa ei tule hanasta vettä.
Mikä on keskustauskonnon ilmestyskirja. Se on heidän uskonoppinsa ydin eli heidän pormestarinsa julkaisema kunnan tilinpäätös ja tase.
Tällä keskustauskonnon ilmestyskirjalla heidän pormestarinsa takaa keskustauskossa pysyvien alaistensa joukon. Keskustajäsenkirjattomille tämä on vääräjumalisuutta, elämän ja elinmahdollisuuden tuhoamista.
Keskustauskovaisten ilmestyskirjassa eli heidän pormestarinsa tilinpäätöksessä ja taseessa kun ei ole tiliöintiä pormestarin uskonopin ja ilmestyskirjan aiheuttamasta eksponentiaalisesti kasvavasta korjausvelasta, joka piilee myös maan alla. Keskustauskonnossa on uskonjohtajan helppo naamioida näkymätön ja luoda ihannekuva aikaansaamastaan. Nyt tämä keskustauskovaisuuden ilmestyskirjan vääristymä kävi toteen. Keskustauskovaisille varmasti kokemus uskonoppinsa maanpäällisestä taivasihanuudesta kun hanasta ei tule vettä. Keskustajäsenkirjattomille keskustauskovaisten ennakoimattomuudella ja asiakirjojen naamioinnilla aiheuttama ylimääräinen haaste elämään ja verojen kerryttämiseen.
Keskustauskovaisuudessa, eli keskustan ja kokoomuksen äänestäjien keskuudessa, ei ole elämällä ja elämän perusedellytyksillä merkitystä. Tärkein ja hurmaavin on aina pormestarin ilmestyskirja eli tilinpäätös ja tase, jossa ei ole tiliöitynä valtavasti kasvavaa ja elämisen mahdollisuutta riskeeraavaa korjausvelkaa. Pormestari luo ja ylläpitää keskustauskovaisuushurmosta yllä kaikenlaisilla maanpäällisillä väärin, väärään paikkaa, laittomasti tai keskeneräisesti rakennetuilla pytingeillä. Keskustauskovaisuuden oppikirjassa ja uskontunnustuksessa ei ole huoltovarmuudella ja elämällä merkitystä.Puolangan keskustauskovaisten eli kunnan tiedottamaa. Kopio alkaa.
Juomavettä voi joutua hakemaan kaupasta. Kopio loppu.
Onko molemmissa kaupoissa kunnalla piikki auki ilmaisen juomaveden hakuun, kun sitä voi vaan hakea eikä tarvitse ostaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan keskustauskovaisten eli kunnan tiedottamaa. Kopio alkaa.
Juomavettä voi joutua hakemaan kaupasta. Kopio loppu.
Onko molemmissa kaupoissa kunnalla piikki auki ilmaisen juomaveden hakuun, kun sitä voi vaan hakea eikä tarvitse ostaa.Näin voesi ymmärtää. Kannattaa selvittää tarkemmin, jos sitä vettä olisikin saanut kaupasta iliman. Liekkö kukkaan yrittännä kunnan piikkiin ostaa lönttää?
Voiskos tästä saada huomenna lisää tiedotetta kunnasta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin voesi ymmärtää. Kannattaa selvittää tarkemmin, jos sitä vettä olisikin saanut kaupasta iliman. Liekkö kukkaan yrittännä kunnan piikkiin ostaa lönttää?
Voiskos tästä saada huomenna lisää tiedotetta kunnasta?Vastaavasti varmasti tuulimyllärit tulee vastaavasti hakemaan Puolangan kunnalta kaikki pormestarin allekirjoitussitoumuksista ainakin kunnalle tilitetyt rahat. Henkilökohtaisia korruptiorahoja he eivät julkisesti kehtaa periä toki voivat käyttää muita keinoja. Pormestari asuu tuulivoimakaavoitustensa aikana rakennetussa uudessa talossa ja pormestarin orjista ainakin myös lentäjä Teemu.
https://yle.fi/a/74-20185208 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaavasti varmasti tuulimyllärit tulee vastaavasti hakemaan Puolangan kunnalta kaikki pormestarin allekirjoitussitoumuksista ainakin kunnalle tilitetyt rahat. Henkilökohtaisia korruptiorahoja he eivät julkisesti kehtaa periä toki voivat käyttää muita keinoja. Pormestari asuu tuulivoimakaavoitustensa aikana rakennetussa uudessa talossa ja pormestarin orjista ainakin myös lentäjä Teemu.
https://yle.fi/a/74-20185208Pormestarin kannatus jatkaa kasvamistaan ja ammattivalittajien " me" eli kannattajat voidaan laskea yhden käden sormilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan keskustauskovaisten eli kunnan tiedottamaa. Kopio alkaa.
Juomavettä voi joutua hakemaan kaupasta. Kopio loppu.
Onko molemmissa kaupoissa kunnalla piikki auki ilmaisen juomaveden hakuun, kun sitä voi vaan hakea eikä tarvitse ostaa.Van voepiko olla että kiireessä tullunna käytettyö tekaistun älyn apuja. Eipä siinä, mutta toki pitäsihi tarkistaa ennen kun päästää menemään. Ettei vuan tule väärinymmärretyksiä.
- Anonyymi
Kepujen virkarikossyytetyt aiheuttaa ja on jo aiheuttanut myötähäpeän lisäksi mittaamatonta haittaa ja vahinkoa tuleville rehellisille -ei kepulaisille- päättäjille.
Jos kepujen lehmipaimen olisi oikea kunnanjohtaja potkut olisi tullut jo aikaa sitten. Anna-Kaarinan ja Leilan saattamisesta nuoriksi mt-siraseläkeläisiksi ja koko työyhteisön tuhoamisesta. Saikkupoissaolot ( 20 pv/ hlö/ v) ylittää korkeimman turvaluokituksen suljettujen vankiloiden vartijoiden saikkupoissaolot (16 pv/ hlö /v)
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010715711.html
https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM&t=12s
Ja näitä tosiasioita kepureppanat ei saa pidettyä piilossa. Enään! - Anonyymi
keputalipaanit laittoi lantalasta ukon kuntalaisten sosiaalielätiksi. talipaanit tuhoaa koko kunnan.
- Anonyymi
Keskustakorruptio on Puolangan kunnan tuho. Ilman sitä Puolanka olisi elinvoimaisin ja kehittyvin kunta. Keskustakorruptio ja keskustapuoluelaisten MT-ongelmat näivettää kunnan.
- Anonyymi
Keputalibaanit on luku- ja kirjoitustaidottomia, kuten aateveljensä Afganistanissa.
Siksi keput ei osanneet eikä ymmärtäneet vastata oliko PUOLANKA ainoa kunta suomessa jossa kaksi kepulia syytettynä virkarikoksista. Toinen valt pj ja toinen hall. pj. ja vielä senillilein seniilivaltuutettu myös 73 -vuotiaana. Eikö hävetä tuon ikäisenä olla syytteessä virkarikoksista. Eivät luikerot osaa elää rikoksetonta elämää edes seniilihöperöinä.- Anonyymi
Puolangan rikokseton kausi päättyi – tekijät löytyi lopulta omasta joukosta.
Vielä jokin aika sitten kepulaiset kehuskelivat, ettei kunnassa ole rikoksia tehty.
Nyt heidän oma kepuseniili seisoo syytettynä virkarikoksesta.
Historia on joskus tarkempi kirjanpitäjä kuin poliisi.
- Anonyymi
Puolangalla totuus on tilastoa karumpaa.
Suomen korkeimpien turvaluokituksen vankiloissa (Riihimäki ja Turku) vartijoiden keskimääräinen sairauspoissaolo on noin 16 työpäivää vuodessa per henkilö.
Puolangan kunnassa viimeisimmän hyvinvointikertomuksen mukaan luku on jo 20 päivää per työntekijä. Se tarkoittaa, että Puolangan kunta ylittää vankilatason sairastavuudessa 25 prosentilla.
Eli hallinto, joka väittää pitävänsä kunnan “hyvinvoivana”, onkin maan kärkitasoa työkyvyttömyydessä.
Sama resepti toistuu: valta kiertää, vastuu katoaa, ja sairastavuus kasvaa – mutta puolue voi aina todeta, että “kaikki on kunnossa”.
Tässä on kepujen tosiasiallinen aikaansaannos: karkottaa kriittiset ja älykkäät kuntalaiset ja sairastuttaa nepotismilla rakennettu työyhteisö.- Anonyymi
Se on kepuhallinnon pysyvin perintö – ei elinvoimaa, vaan elimistön ja mielen hajoamista.
- Anonyymi
Puolanka on maan parhaiten johdettu kunta. Pari ammattivalittajaa ajoi perinteisen opposion alas, mutta ei sillä ole käytännön merkitystä. Nyt kaikki ovat kepulaisia kuntatasolla.
- Anonyymi
Miten sillä ammattivalittajalla pyyhkii kirkkovaltuustossa ?
- Anonyymi
Jos kepujen lehmipaimen olisi oikea kunnanjohtaja potkut olisi tullut jo aikaa sitten. Anna-Kaarinan ja Leilan saattamisesta nuoriksi mt-siraseläkeläisiksi ja koko työyhteisön tuhoamisesta. Saikkupoissaolot ( 20 pv/ hlö/ v) ylittää korkeimman turvaluokituksen suljettujen vankiloiden vartijoiden saikkupoissaolot (16 pv/ hlö /v)
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010715711.html
https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM&t=12s - Anonyymi
Lankakylässä täytyy olla suuret toleranssit kun valitaan kellokkaita.
- Anonyymi
Kepulaisen virkarikossyytetyn lapsi koulussa: "äiti kutsutaan linnaan"
Toinen lapsi: Älä, ihanko presidentin linnaan?
Kepuvenkulan lapsi: "ei vaan vankilaan. Hämeenlinna naistenvankilaan, ettei joudu rais.... , eiku väkisinmaat.... sekavankilassa.- Anonyymi
Ja kolmas lapsi toisaalla pahalla ärrärrä ja suhisevalla pehmeällä ässällä että meirän vaari sai seurakunnan hommistakin kenkää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kolmas lapsi toisaalla pahalla ärrärrä ja suhisevalla pehmeällä ässällä että meirän vaari sai seurakunnan hommistakin kenkää.
Ja neljäs lapsi kuullessaan välituntikeskustelun.
Kommentoi: "vain kepumari syytteessä rikoksista, muut on kepujen vinoilua, kun on kuntalaisia ylpeästi, jotka alistu kepurötöstelyyn". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja neljäs lapsi kuullessaan välituntikeskustelun.
Kommentoi: "vain kepumari syytteessä rikoksista, muut on kepujen vinoilua, kun on kuntalaisia ylpeästi, jotka alistu kepurötöstelyyn".Ja kaikki lapset nauravat kippurassa kuultuaan neljännes lapsen kommentoinnin.
- Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/asiakirjavaarennyksen-anatomia-a
Puolangalla totuus ja aika eivät kulje samassa tahdissa.
Kesäkuussa 2025 valtuuston pöytäkirja “tarkastettiin” ennen kuin valtuusto ehti sitä edes hyväksyä.
Syyskuussa pormestari Harri Peltola (kesk.) antoi hallinto-oikeudelle lausuman, jossa hän itse myöntää pöytäkirjan olevan tarkastamatta – mutta väittää päätöksen silti lainmukaiseksi.
Tämä ei ole mielipide.
Tämä täyttää Rikoslain 33 luvun 1 § ja 16 luvun 8 § tunnusmerkistöt: viranomaisasiakirjan väärentäminen ja väärän todistuksen antaminen viranomaiselle.- Anonyymi
2. Esteellisyys ja virka-aseman väärinkäyttö 3 000 000 euron takauspäätöksessä
Peltola on toiminut sekä valmistelijana että esittelijänä kunnanhallituksessa ja päätöksentekijänä valtuustossa 11.6.2025 § 37, jossa myönnettiin 3 000 000 euron omavelkainen takaus Honkainfra Oy:lle.
Hän on siten osallistunut päätöksentekoon asiassa, jossa hän on ollut hallintolain 28 §:n ja kuntalain 97 §:n tarkoittamalla tavalla esteellinen. Esteellisen viranhaltijan osallistuminen tekee päätöksestä lainvastaisen (KHO 2018:103, Kittilä-prejudikaatti).
3. Peltolan oma hyöty ja esteellisyysperuste
Harri Peltola on ammatiltaan maanviljelijä (lehmätilallinen). Biokaasulaitoksen raaka-aineeksi on suunniteltu paikallisten maatilojen lietteitä, joista laitokselle maksetaan porttimaksu tai käsittelykorvaus. Peltola kuuluu tähän tuottajaryhmään ja on siten henkilökohtaisesti taloudellisesti hyötyvä osapuoli laitoksen toteutuessa.
Peltola on toiminut esittelijänä kunnanhallituksessa 3.6.2025 sekä päätöksentekijänä valtuustossa 11.6.2025 § 37. Kyse on hallintolain 28 §:n 1 mom. 5 kohdan mukaisesta esteellisyydestä (odotettavissa erityinen hyöty) sekä kuntalain 97–98 §:n vastaisesta menettelystä. Päätös on tällä perusteella lainvastainen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2. Esteellisyys ja virka-aseman väärinkäyttö 3 000 000 euron takauspäätöksessä
Peltola on toiminut sekä valmistelijana että esittelijänä kunnanhallituksessa ja päätöksentekijänä valtuustossa 11.6.2025 § 37, jossa myönnettiin 3 000 000 euron omavelkainen takaus Honkainfra Oy:lle.
Hän on siten osallistunut päätöksentekoon asiassa, jossa hän on ollut hallintolain 28 §:n ja kuntalain 97 §:n tarkoittamalla tavalla esteellinen. Esteellisen viranhaltijan osallistuminen tekee päätöksestä lainvastaisen (KHO 2018:103, Kittilä-prejudikaatti).
3. Peltolan oma hyöty ja esteellisyysperuste
Harri Peltola on ammatiltaan maanviljelijä (lehmätilallinen). Biokaasulaitoksen raaka-aineeksi on suunniteltu paikallisten maatilojen lietteitä, joista laitokselle maksetaan porttimaksu tai käsittelykorvaus. Peltola kuuluu tähän tuottajaryhmään ja on siten henkilökohtaisesti taloudellisesti hyötyvä osapuoli laitoksen toteutuessa.
Peltola on toiminut esittelijänä kunnanhallituksessa 3.6.2025 sekä päätöksentekijänä valtuustossa 11.6.2025 § 37. Kyse on hallintolain 28 §:n 1 mom. 5 kohdan mukaisesta esteellisyydestä (odotettavissa erityinen hyöty) sekä kuntalain 97–98 §:n vastaisesta menettelystä. Päätös on tällä perusteella lainvastainen.4. Kunnianloukkaava ja epäasiallinen lausuma – vaatimus hallinto-oikeuden kannanotosta
Peltola väittää lausumansa lopussa, että valittaja on tehnyt valituksia ”tarkoituksenaan tuottaa vahinkoa kunnan kehitykselle”. Väite on perusteeton ja hallintolain 9 §:n vastainen.
Valittaja vaatii, että hallinto-oikeus ottaa nimenomaisesti kantaa viranomaisen epäasialliseen kielenkäyttöön ja toteaa sen olevan sopimatonta ja hyvän hallinnon vastaista.
Mikäli oikeus hyväksyy tällaisen vain ja vain Puolangan kunnan kohdalla, valittaja ilmoittaa vastaavansa Peltolan sikailuun hänen aloittamalla sikailulla. Muistutan, että Peltola on pelkkä maanviljelijä eli kuntalainen. Mutta hän on minun eli kuntalaisen palvelija hallintolain tarkoittamalla tavalla. Jospa lehmänavetassa tällainen ole tullut päähän?
5. Vaatimus välipäätöksestä: täytäntöönpanon kielto ja keskeytys
Valittaja vaatii, että hallinto-oikeus määrää välipäätöksellään:
1. Puolangan kunnanvaltuuston päätöksen 11.6.2025 § 37 täytäntöönpano kielletään ja sen vaikutukset keskeytetään, kunnes valitus on lainvoimaisesti ratkaistu.
2. Oikeus vahvistaa, että Peltolan 26.9.2025 antama lausuma sisältää totuudenvastaisia sekä todistamattomia väitteitä ja että päätöksen valmistelu on tapahtunut esteellisyyden ja virheellisen tiedon varassa.
3. Oikeus painottaa ennakoivaa oikeusturvaa, koska päätöksen täytäntöönpano aiheuttaisi kunnalle peruuttamattoman vahingon.
6. Laiton valtiontuki (Karelia CBC -tuki ja 3 000 000 euron takaus)
Karelia CBC -hanketuki yhdistettynä 3 000 000 euron omavelkaiseen takaukseen muodostaa SEUT 107 artiklan vastaisen kielletyn valtiontuen. Honkainfra Oy on 100 % kunnan omistama eikä toimi markkinaehtoisesti. Avustus on suoraa julkista tukea, takaus epäsuoraa taloudellista etua. Toimet vääristävät kilpailua energiamarkkinoilla. Päätös on kuntalain 129 §:n ja SEUT 107 artiklan vastainen.
- Anonyymi
7. SEUT 107 artiklan rikkominen: oikeusväite ja lainperusta
SEUT 107 artikla 1 kohta: ”Jäsenvaltion myöntämä tai valtion varoista muodossa tai toisessa myönnetty tuki, joka suosii tiettyjä yrityksiä tai tuotannonaloja, vääristää tai uhkaa vääristää kilpailua ja vaikuttaa jäsenvaltioiden väliseen kauppaan, on sisämarkkinoille soveltumaton.”
Article 107 of the Treaty on the Functioning of the European Union (Official EUR-Lex text, OJ C 202/47, 7 June 2016):
Tuen kiellettävyyden tunnusmerkit ovat seuraavat:
1. toimenpide on valtion varoista myönnetty,
2. se vaikuttaa jäsenvaltioiden väliseen kauppaan,
3. se on valikoiva, ja
4. se vääristää tai uhkaa vääristää kilpailua.
Tässä tapauksessa kaikki edellytykset täyttyvät.
Oikeuskäytäntö: C-480/06 Komissio v. Saksa; C-702/20; KHO 2018:28.
Koska tuki ei ole komission hyväksymä eikä markkinaehtoinen, se on lainvastainen ja päätös mitätön. - Anonyymi
8. Näennäinen varojensiirto ja Honkainfra Oy:n todellinen luonne
Peltola on tunnustanut, että kunnan varoilla rakennettu lämpölaitos ja biokaasun koelaitos on siirretty apporttina Honkainfra Oy:n taseeseen. Yhtiö on 100 % kunnan omistama eikä sillä ole työntekijöitä. Kyse on näennäisestä varojensiirrosta, jossa kunnan omaisuutta on siirretty muodollisesti yhtiölle, joka toimii tosiasiassa kunnan sisällä. Menettely rikkoo kuntalain 126 §:ää ja 129 §:ää sekä kirjanpitolakia ja voi täyttää rikoslain 36 ja 40 lukujen tunnusmerkistöt.
9. Asiakirjajulkisuuden rikkominen ja savuverho Honkainfra Oy:n toiminnasta
Valittaja on pyytänyt Honkainfra Oy:n asiakirjoja ja liitteitä, mutta kunta on kieltäytynyt antamasta niitä ilman salassapitopäätöstä vedoten pelkkään väitteeseen ”salainen”. Tämä rikkoo julkisuuslain 14 §:ää. Asiakirjojen salaaminen ilman päätöstä on menettelyvirhe ja osoitus siitä, että Honkainfra Oy:n toimintaa pyritään peittämään. Hallinto-oikeuden on otettava tähän kantaa ja todettava, että kunta on rikkonut julkisuuslakia.
10. Honkainfra Oy rinnastuu kuntaan – ei itsenäinen markkinatoimija
Oikeuskäytännön mukaan kunnallinen yhtiö, jolla on vain yksi asiakas (kunta itse), rinnastuu oikeudellisesti kuntaan (C-480/06 Komissio v. Saksa; KHO 2013:55; KHO 2018:83). Honkainfra Oy:n ainoa asiakas on Puolangan kunta. Yhtiö ei ole itsenäinen toimija vaan kunnan sisäinen yksikkö. Kaikki sen toimet ovat kunnan toimia, ja sen asiakirjat ovat julkisia viranomaisasiakirjoja.
11. In-house-yhtiön määritelmä ja soveltuminen Honkainfra Oy:öön
In-house-yhtiö on kunnan määräysvallassa oleva yksikkö, joka tuottaa lähes yksinomaan omistajalleen eikä toimi avoimilla markkinoilla. Edellytyksenä on, että omistaja käyttää siihen määräysvaltaa kuten omiin toimipisteisiinsä ja että toiminta suuntautuu pääosin omistajan tarpeisiin (C-480/06; KHO 2018:83). Honkainfra Oy täyttää nämä kriteerit ja rinnastuu oikeudellisesti Puolangan kuntaan. - Anonyymi
12. Vaatimus väitettyjen ”asiakkaiden” todentamisesta ja asiakirjojen esittämisestä
Peltola on väittänyt Honkainfra Oy:llä olevan asiakkaita esittämättä asiakirjanäyttöä. Valittaja vaatii, että hallinto-oikeus velvoittaa Puolangan kunnan ja Honkainfra Oy:n toimittamaan monijäsenisen elimen hyväksyminä: (1) luettelon ulkopuolisista asiakkaista 2020–2025, (2) sopimukset ja laskut 2020-2025, (3) myyntireskontran ja tositteet 2020-2025, (4) hallituksen ja omistajaohjauksen pöytäkirjat 2020-2025, (5) tilinpäätökset ja henkilöstöselvityksen 2020-2025. Ellei asiakirjoja toimiteta, väite asiakkaista on katsottava perättömäksi.
13. Asiakirjaväärennys / laiton päätöspöytäkirja
T--- S--ela on 6.6. vahvistanut ”virallisesti”, että valtuuston pöytäkirja on allekirjoitettu. Kunnan oman todistusaineiston mukaan kyseinen pöytäkirja on kuitenkin allekirjoitettu vasta 20.10. Sama asiakirja on esitetty oikeudessa päätöksen lainmukaisuuden tukena ennen sen allekirjoittamista ja tarkastamista.
Näin ollen oikeudessa on käytetty kelvotonta ja keskeneräistä asiakirjaa. Menettely täyttää vähintään virheellisen todistamisen tunnusmerkistön ja voi täyttää myös rikoslain 33 luvun 1 §:n (asiakirjaväärennös) sekä 36 luvun 1 §:n (petos) tunnusmerkistöjä, koska oikeutta on johdettu harhaan asiakirjan oikeellisuuden ja ajallisen pätevyyden osalta. Päätöspöytäkirja ennen tarkastusta ja allekirjoitusta on mitätön todisteena, eikä sillä ole oikeudellista arvoa.
Tämän prosessin kohteena on näin ollen ollut kesäkuusta 2025 lukien mitätön valtuuston pöytäkirja ja siihen perustuva päätös. Valittaja vaatii, että hallinto-oikeus vahvistaa tämän seikan ja toteaa päätöksen mitättömäksi hallintolain 50 §:n nojalla, koska se on tehty ennen pöytäkirjan laillista tarkastusta, esteellisen viranhaltijan esittelystä ja virheellisin tiedoin.
Päätöspöytäkirja ennen tarkastusta ja allekirjoitusta on mitätön todisteena, eikä sillä ole oikeudellista arvoa. - Anonyymi
Myös Kittilässä kepulainen kunnanjohtajalla peräti kaksi petos tuomiota,mutta hyväveli järjestö kepu ei niistä perusta kun sutkeja ovat.
- Anonyymi
15. Väite salaisesta ryhmäkokouksesta – tosiasiassa puolueen sisäinen kokoontuminen ilman hallinnollista asemaa
Väite “salaisesta ryhmäkokouksesta” – kyse oli puolueen (keskusta rp) ryhmähuoneesta, ei kunnan toimielimen kokouksesta
Peltola on esittänyt, että asia olisi käsitelty “salaisessa ryhmäkokouksessa”. Tosiasiassa käsittely on tapahtunut ainoastaan Peltolan edustaman puolueen ryhmähuoneessa, eikä muissa valtuustoryhmissä. Tällainen puolueen sisäinen kokoontuminen ei ole kunnan toimielimen kokous, eikä sillä ole hallinnollista päätöksenteko- tai valmisteluarvoa hallintolain, kuntalain eikä kunnan hallintosäännön näkökulmasta.
Jos kunnan virallinen suljettu kokous olisi pidetty, siitä tulisi ilmetä kokouskutsu, asialista ja merkintä pöytäkirjaan (suljetun käsittelyn peruste). Mitään tällaista asiakirjanäyttöä ei ole esitetty.
Peltolan väite “salaisesta ryhmäkokouksesta” on näin ollen harhaanjohtava ja tukee kokonaisarviointia siitä, että päätöksen valmistelu on tapahtunut virheellisesti ja esteellisen esittelijän johdolla. - Anonyymi
Demokratian heikkous on oikeus valittaa kaikesta. Paatuneita mamu-rikollisiakaan ei saada poistettua maasta koska päätöksestä pystyy aina valittamaan.
- Anonyymi
Ja kuntatason valittajia ei ota mikään kunta vastaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja kuntatason valittajia ei ota mikään kunta vastaan.
Minä en aio muuttaa mihinkään, koska minulla on kunnan tärkein tehtävä kesken. Kepurikollisten saattaminen rikosvastuuseen, jotta tavanihmiset voivat muuttaa minun kotikuntaani ja elää kuin ihmiset. Ei kuten nautaeläimet navetassa.
Että muutapa keplainen vitt**n minun kotikunnastani! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä en aio muuttaa mihinkään, koska minulla on kunnan tärkein tehtävä kesken. Kepurikollisten saattaminen rikosvastuuseen, jotta tavanihmiset voivat muuttaa minun kotikuntaani ja elää kuin ihmiset. Ei kuten nautaeläimet navetassa.
Että muutapa keplainen vitt**n minun kotikunnastani!Saitko ajolähdön edellisestä kunnasta ?
- Anonyymi
14. Vaatimus oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta
Valittaja vaatii, että Puolangan kunta velvoitetaan korvaamaan hänelle tämän laillisuusvalvontaan liittyvästä työstä aiheutuneet kustannukset määrältään 8 tuntia x 120 euroa tunnilta, yhteensä 960 euroa (alv 0 %).
Korvausvaatimus perustuu siihen, että hallinto-oikeudessa käsiteltävä asia on aiheutunut viranomaisen ilmeisestä lainvastaisesta menettelystä.
Peltola on toiminut pormestarina ja esittelijänä esteellisenä, antanut hallinto-oikeudelle totuudenvastaisen lausuman sekä käyttänyt oikeusprosessissa mitätöntä pöytäkirjaa.
Valittajan on tämän vuoksi ollut pakko laatia laaja ja yksityiskohtainen laillisuusvalvontakirjelmä, jonka laatiminen on vastannut asiantuntijatyötä.
Oikeudenkäynnistä hallintoasioissa annetun lain (808/2019) 95 §:n mukaan hallintotuomioistuin voi velvoittaa viranomaisen korvaamaan asianosaiselle hänen tarpeellisista toimenpiteistään aiheutuneet kohtuulliset kulut, jos asia on aiheutunut viranomaisen virheestä tai lainvastaisesta menettelystä.
Tässä tapauksessa edellytykset täyttyvät kaikilta osin.
Valittaja varaa lisäksi oikeuden täydentää kuluvaatimusta, jos asia jatkuu hovioikeudessa tai aiheuttaa lisäselvityksiä hallinto-oikeuden pyynnöstä- Anonyymi
Pormestari on paras johtaja Puolangalla kautta aikojen.
- Anonyymi
Tee rikosilmoitus – on sinun aikasi, kuntalainen
Jos kunnan laillisuutta valvovat tahot vaikenevat, jää jäljelle vain yksi tie: kansalaisen oikeus ja velvollisuus toimia.
Rikoslaki, hallintolaki ja kuntalaki antavat jokaiselle kuntalaiselle mahdollisuuden tehdä rikosilmoitus, jos epäilee virkarikosta, väärää lausumaa tai julkisen asiakirjan väärentämistä.
Tämä ei ole uhka – tämä on demokratian ydin.
Kun virkamies tai luottamushenkilö ei toimi lain mukaan, valvontavastuu siirtyy kuntalaiselle.
Älä odota, että joku muu tekee sen puolestasi.
https://varjokirjuri.substack.com/p/asiakirjavaarennyksen-anatomia-a
https://yle.fi/a/74-20148598
https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010715711.html- Anonyymi
Puolangan kunnalla ja Puolangan kunnassa on loistava tulevaisuus kun yksi pitkällä oleva asiaa toteutuu ja toteutetaan viimeiseen loppuun enempi yhteisvoimin.
Keskusta ja kokoomuspormestari, valtuuston puheenjohtaja ja kepulikunnanhallituksen jäsenet pitää saada "virastaan". Tämän jälkeen keskustan kokoomuksen pormestarin kolmosluokan hiljaiset kepuli ja kokoomusorjat hajoaa ja katoaa nurkkiinsa häpeämään korruptiotaan kuten susilauman jäsenet alfanaaraan menetettyään. Näin me saamme Puolangalle palautettua elämisen arvoisen, hyvän, muita paremman ja demokraattisemman elämän. Vaatii toki aktiivisten kansalaisten rohkeaa ja asiantuntevaa toimintaa sekä osallistumista vielä Puolangan hyvän tulevaisuuden loppusuoran toteutuksessa.
- Anonyymi
Ei. Hyvää päivää! Taas keput petosta tehneet!!
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-maanalainen-petos- Anonyymi
Tuo asioiden pimittäminen on ainoa vaihtoehto jolla keskustapuolueen pormestari voi orjilleen esitellä ja kehuskella kuinka hän on teidän ylimpänä saanut osaamisellaan Puolangan kuntaan positiivisen tuloksen. Hyvin valheellista, mutta keskustauskovaisuuden ydinoppia ja orjallista autuutta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo asioiden pimittäminen on ainoa vaihtoehto jolla keskustapuolueen pormestari voi orjilleen esitellä ja kehuskella kuinka hän on teidän ylimpänä saanut osaamisellaan Puolangan kuntaan positiivisen tuloksen. Hyvin valheellista, mutta keskustauskovaisuuden ydinoppia ja orjallista autuutta.
Puolangalla nauttii kepusuojatyöpaikastaan jäätelönmyyjä teknisenä johtajana ja navetoija pormestarina. Ei vaan voi paljon vaatia ja sehän on keskustakannattajien unelman ja ideologian oleellista toteutumaa ja sitoumusihannetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangalla nauttii kepusuojatyöpaikastaan jäätelönmyyjä teknisenä johtajana ja navetoija pormestarina. Ei vaan voi paljon vaatia ja sehän on keskustakannattajien unelman ja ideologian oleellista toteutumaa ja sitoumusihannetta.
Kepulainen on peiton alla, hämillään ja peloissaan.
Hän tirkistelee sieltä kuin lapsi, joka tietää jääneensä kiinni –
mutta ei ymmärrä, mistä.
Hän luuli hallitsevansa maata, mutta maa hallitsi häntä.
Ymmärrys ei riittänyt.
Jäljelle jäi vain itsekehu ja kaiku tyhjästä navetasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepulainen on peiton alla, hämillään ja peloissaan.
Hän tirkistelee sieltä kuin lapsi, joka tietää jääneensä kiinni –
mutta ei ymmärrä, mistä.
Hän luuli hallitsevansa maata, mutta maa hallitsi häntä.
Ymmärrys ei riittänyt.
Jäljelle jäi vain itsekehu ja kaiku tyhjästä navetasta.Ammattivalittaja tirkisteli puun takana kuin lapsi kun uutta liikuntahallia rakennettiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepulainen on peiton alla, hämillään ja peloissaan.
Hän tirkistelee sieltä kuin lapsi, joka tietää jääneensä kiinni –
mutta ei ymmärrä, mistä.
Hän luuli hallitsevansa maata, mutta maa hallitsi häntä.
Ymmärrys ei riittänyt.
Jäljelle jäi vain itsekehu ja kaiku tyhjästä navetasta.Otetaan yhdeksi esimerkiksi keskustaideologian ja keskustaunelman toteutumasta kunnan omistama Honkainfra Oy. Tämä ei ole mielikuvitusmaailmaa vaan keskustaideologian, korruption ja korruptiositoumusten karua toteutumaa.
Honkainfran pormestarinkin keskustaorjiltaan salaama liiketulos vuonna 2024 on ollut -40 tuhatta euroa. Keskustaideologian ylläpitämiseksi tulos on saatu pääomittamalla 5 tuhatta plussalle konkurssin välttämiseksi. Tämä yritys ei voi saada lainaa pääomitukseen vapailta markkinoilta eli pääomitus on täytynyt tapahtua Puolangan kunnan veronmaksajien rahoilla. Tästä ei löydy kyllä päätöstä kuka tai mikä hallintoelin olisi pääomistuksesta päättänyt. https://www.finder.fi/Energiapalvelut+energian+tuotanto/Honkainfra+Oy/Puolanka/yhteystiedot/3347278 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Otetaan yhdeksi esimerkiksi keskustaideologian ja keskustaunelman toteutumasta kunnan omistama Honkainfra Oy. Tämä ei ole mielikuvitusmaailmaa vaan keskustaideologian, korruption ja korruptiositoumusten karua toteutumaa.
Honkainfran pormestarinkin keskustaorjiltaan salaama liiketulos vuonna 2024 on ollut -40 tuhatta euroa. Keskustaideologian ylläpitämiseksi tulos on saatu pääomittamalla 5 tuhatta plussalle konkurssin välttämiseksi. Tämä yritys ei voi saada lainaa pääomitukseen vapailta markkinoilta eli pääomitus on täytynyt tapahtua Puolangan kunnan veronmaksajien rahoilla. Tästä ei löydy kyllä päätöstä kuka tai mikä hallintoelin olisi pääomistuksesta päättänyt. https://www.finder.fi/Energiapalvelut energian tuotanto/Honkainfra Oy/Puolanka/yhteystiedot/3347278Seuraavaksi tämän Honkainfran, pormestarin biokaasutuotannon ja hänen tilansa hiilineutraaliussidonnaisuuksien maksajiksi joutuu kaukolämpöasiakkaat, joiden lämmityskulu nousee huomattavasti pormestarin tilan hiilineutraaliuden rahoittamisen johdosta. Ajatelkaa ihmiset ajatelkaa. Tutkikaa ihmiset tutkikaa. Havainnoikaa ihmiset havainnoikaa. Aivan vaan oman elämänne mahdollisuuksien säilyttämiseksi.
- Anonyymi
Kunnallisvaalituloksenkin perusteella pormestari on paras johtaja kautta aikojen.
- Anonyymi
Neljän kepulikokoomusäänen turvin valittiin pormestariksi ja tämä on pöytäkirjatosiasia ei mielikuvamarkkinointia tai vääristelyä.
- Anonyymi
Tee rikosilmoitus – on sinun aikasi, kuntalainen
Jos kunnan laillisuutta valvovat tahot vaikenevat, jää jäljelle vain yksi tie: kansalaisen oikeus ja velvollisuus toimia.
Rikoslaki, hallintolaki ja kuntalaki antavat jokaiselle kuntalaiselle mahdollisuuden tehdä rikosilmoitus, jos epäilee virkarikosta, väärää lausumaa tai julkisen asiakirjan väärentämistä.
Tämä ei ole uhka – tämä on demokratian ydin.
Kun virkamies tai luottamushenkilö ei toimi lain mukaan, valvontavastuu siirtyy kuntalaiselle.
Älä odota, että joku muu tekee sen puolestasi.- Anonyymi
Keput on maan parhaimpia kunnantuhoajia ja rosvoja .
https://varjokirjuri.substack.com/p/asiakirjavaarennyksen-anatomia-a
https://yle.fi/a/74-20148598
https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010715711.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keput on maan parhaimpia kunnantuhoajia ja rosvoja .
https://varjokirjuri.substack.com/p/asiakirjavaarennyksen-anatomia-a
https://yle.fi/a/74-20148598
https://www.youtube.com/watch?v=yNxpCi3AFuM
https://www.hs.fi/alueet/art-2000010715711.htmlOnko kepujen rosvosika satavuotias? Ainakin näyttää siltä.
Ja tälläkö oli se oidipuskompleksinen poika navetassa pätevöitymässä kunnallisosaajaksi?
Keput kun hankkii kaikkien alojen osaamisen lehmän lantaa lapioimalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kepujen rosvosika satavuotias? Ainakin näyttää siltä.
Ja tälläkö oli se oidipuskompleksinen poika navetassa pätevöitymässä kunnallisosaajaksi?
Keput kun hankkii kaikkien alojen osaamisen lehmän lantaa lapioimalla.Kun äitikompleksinen poika lappaa lehmä tuotoksia vielä kymmenen vuotta on hän täysin valmis kunnanjohtaja. Ainakin kepulaisten logiikalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun äitikompleksinen poika lappaa lehmä tuotoksia vielä kymmenen vuotta on hän täysin valmis kunnanjohtaja. Ainakin kepulaisten logiikalla.
Van on pökäle äitikompleksista kärsivä? Sitten oikein hyvä kepuille. Mummot tykkejää.
- Anonyymi
Miksikö ? Toinen ammattivalittajista haluaa olla pormestari/kunnanhallituksen puheenjohtaja ja toinen kunnanvaltuuston puheenjohtaja. Mutta eihän se ole demokratiassa mahdollista koska kuntalaiset antoivat valtavasta vaalityöstä huolimatta heille vain muutaman äänen.
- Anonyymi
On ne keput rehellisiä! Ja kaikki toiset kepujen mukaan rikollisia?
Palataan tosiasioihin:
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.- Anonyymi
Pettymys taitaa olla suuri, kun et itse päässyt pormestariksi ?
- Anonyymi
Päähänpinttymän valtaama ihminen on yhtä onnellinen kuin hän, joka tuntee saaneensa suuren kutsumuksen.
- Anonyymi
Suuren kutsumuksen tuntee saaneensa keskustaäänestäjämme ja ovat varmasti todella ylpeitä ideologiansa toteutumasta ja äänestämisensä oikeusturvasta.
Viimeisin kunnanvaltuuston oli keskustaäänestäjien ideologian ydintoteutumaa. Valtuuston kokouksessa puhetta johti syytteessä oleva ja asioita esitteli puheenjohtajaa ohjeisti syyteessä oleva. Aivan mahtavaa keskustaunelman ja heidän äänestäjiensä ideologian toteutumaa jo tämäkin. Ja mitä vielä lisää keskustaäänestäjän oikeusturvaunelmaan. Valtuuston kokouksesta puuttui keskustaäänestäjä ideologian ja unelman mukaisesti neljä valtuutettua. Tämä tieto löytyy keskustaäänestäjän oikeusturvaksi Puolanka lehdestä ja valtuuston pöytäkirjasta.
Mitä vielä keskustaäänestäjän oikeusturvan ja ideologian toteutumisen suhteen edellisten lisäksi. AIVAN MAHTAVAA ÄÄNESTÄJILLE LUVATUN TOTEUTUMAA. VOI VALTAVA JA UNENELMAN TOTEUTUMA.
Puolet oli poissa keskustavaltuutetuista vaikka mukaan luetaan syytettynä oleva puheenjohtaja ja valtuutettu kaikkien asioiden esittelijä ja puheenjohtajan ylin ohjaaja mitään puheenvuoroa pyytämättä.
Neljän poissaolevan olevan keskustavaltuutetun lisäksi oli keskustaunelman ja keskustaäänestäjien oikeusturvana poissa yksi varajäsen ja hänen tilallaan seuraava varajäsen. Tämän tiedon oikeusturvaksenne arvoisat keskustaäänestäjät löydätte vaalituloksesta. Puolanka lehti ja valtuuston pöytäkirja yrittää peittää oikeusturvaanne ja ideologianne optimaalista toteutumaa.
MITÄ VIELÄ, ETTÄ KESKUSTAÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVA JA IDEOLOGIA ON VARMASTI TOTEUTUNUT.
Varavaltuutettuna oli kepuli-ideologian ykkösvaalityömiehen poissaolon myötä varavaltuutettu, joka valittiin 18 ääntä saneena varsinaiseksi syytteessä valtuuston puheenjohtajan ja laittomasti asiaesittelijänä toimivan pormestarin koskaan ääntä käyttämättömäksi tai sitä käyttämättä tulevaksi hiljaiseksi keskustaäänestäjien oikeusturvan viimeiseksi ja takuuvarmasti hiljaiseksi kiveksi.
ELI OIKEASTI KESKUSTAÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVAKSI PUUTTUI VALTUUSTON KOKOUKSESTA PUOLET ENITEN ÄÄNIÄ SAANEISTA VALTUUTETUISTA. TODELLA HYVÄ SUORITUS JA VARMASTI VIELÄ KESKUSTAVALTUUTETTUMME PARANTAA ÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVAN TOTEUTUMAA POISSAOLOIM JA MUIDENKIN KEINOIN.
MITÄ VOI VIELÄ MUKA OLLA KESKUSTAÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVANA. No tietenkin kaikkiin asioihin tutustunut ja kaikesta varman tiedon varassa asioita kunnanhallituksessa päättävä HILKKA on ainoa valtuuston ulkopuolinen jäsen. KYLLÄ MEILLÄ KESKUSTÄÄÄNESTÄJILLÄ EI OLE MITÄÄN HUOLTA ETTEIKÖ OIKEUSTURVAMME JA IDEOLOGIAMME TOTEUDU. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suuren kutsumuksen tuntee saaneensa keskustaäänestäjämme ja ovat varmasti todella ylpeitä ideologiansa toteutumasta ja äänestämisensä oikeusturvasta.
Viimeisin kunnanvaltuuston oli keskustaäänestäjien ideologian ydintoteutumaa. Valtuuston kokouksessa puhetta johti syytteessä oleva ja asioita esitteli puheenjohtajaa ohjeisti syyteessä oleva. Aivan mahtavaa keskustaunelman ja heidän äänestäjiensä ideologian toteutumaa jo tämäkin. Ja mitä vielä lisää keskustaäänestäjän oikeusturvaunelmaan. Valtuuston kokouksesta puuttui keskustaäänestäjä ideologian ja unelman mukaisesti neljä valtuutettua. Tämä tieto löytyy keskustaäänestäjän oikeusturvaksi Puolanka lehdestä ja valtuuston pöytäkirjasta.
Mitä vielä keskustaäänestäjän oikeusturvan ja ideologian toteutumisen suhteen edellisten lisäksi. AIVAN MAHTAVAA ÄÄNESTÄJILLE LUVATUN TOTEUTUMAA. VOI VALTAVA JA UNENELMAN TOTEUTUMA.
Puolet oli poissa keskustavaltuutetuista vaikka mukaan luetaan syytettynä oleva puheenjohtaja ja valtuutettu kaikkien asioiden esittelijä ja puheenjohtajan ylin ohjaaja mitään puheenvuoroa pyytämättä.
Neljän poissaolevan olevan keskustavaltuutetun lisäksi oli keskustaunelman ja keskustaäänestäjien oikeusturvana poissa yksi varajäsen ja hänen tilallaan seuraava varajäsen. Tämän tiedon oikeusturvaksenne arvoisat keskustaäänestäjät löydätte vaalituloksesta. Puolanka lehti ja valtuuston pöytäkirja yrittää peittää oikeusturvaanne ja ideologianne optimaalista toteutumaa.
MITÄ VIELÄ, ETTÄ KESKUSTAÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVA JA IDEOLOGIA ON VARMASTI TOTEUTUNUT.
Varavaltuutettuna oli kepuli-ideologian ykkösvaalityömiehen poissaolon myötä varavaltuutettu, joka valittiin 18 ääntä saneena varsinaiseksi syytteessä valtuuston puheenjohtajan ja laittomasti asiaesittelijänä toimivan pormestarin koskaan ääntä käyttämättömäksi tai sitä käyttämättä tulevaksi hiljaiseksi keskustaäänestäjien oikeusturvan viimeiseksi ja takuuvarmasti hiljaiseksi kiveksi.
ELI OIKEASTI KESKUSTAÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVAKSI PUUTTUI VALTUUSTON KOKOUKSESTA PUOLET ENITEN ÄÄNIÄ SAANEISTA VALTUUTETUISTA. TODELLA HYVÄ SUORITUS JA VARMASTI VIELÄ KESKUSTAVALTUUTETTUMME PARANTAA ÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVAN TOTEUTUMAA POISSAOLOIM JA MUIDENKIN KEINOIN.
MITÄ VOI VIELÄ MUKA OLLA KESKUSTAÄÄNESTÄJÄN OIKEUSTURVANA. No tietenkin kaikkiin asioihin tutustunut ja kaikesta varman tiedon varassa asioita kunnanhallituksessa päättävä HILKKA on ainoa valtuuston ulkopuolinen jäsen. KYLLÄ MEILLÄ KESKUSTÄÄÄNESTÄJILLÄ EI OLE MITÄÄN HUOLTA ETTEIKÖ OIKEUSTURVAMME JA IDEOLOGIAMME TOTEUDU.Kyllä meidän keskustalaisten pormestari hoitaa ja johtaa asiat Suomen parhaiten.
Vähän asioita möläytellyt ja asioitamme ennen aikojaan esiintuonut 29 ääntä saanut valtuutettu jätti eronpyynnön ja tilalle valittiin 18 ääntä saanut takuuvarmasti koskaan kokouksissa asioihin puuttumaton tai mitään ääntä niissä koskaan käyttävä.
Toisena pormestarin onnistumisenamme on ettei mitäänsanomatonta 44 ääntä saanutta kokoomusteiniä valittu kunnanhallitukseen vaan siellä on asioista päättämässä kaikesta kaiken tietävä ja kokemusta teatterista omaava Hilkka 16 äänemme turvin.
- Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/kun-hallintoa-pelottaa-uusi-rikostutkinta
Harmi vain, ettei pormestari Harri Peltolasta ole mieheksi ottamaan vastuuta 7500 euron kuukausipalkallaan.
Sen sijaan hän aiheuttaa tilanteen, jossa toimistosihteeri Tuula Sa---la, 2200 euron kuukausipalkalla, joutuu todistajaksi käräjäoikeuteen kertomaan, että määräyksen tällaisen sepitelmän lähettämisestä antoi joko Peltola itse tai hallintojohtaja Piia Heikkinen. Ja lopputuloksena mahdollisesti ennenaikaiselle eläkkeelle mielenterveydellistä syistä. Kuten juuri virkansa menettänyt sivistysjohtajatar.
Peltolan 7500 euron kuukausipalkka on tuottanut järkyttävän tuhoisia seurauksia työyhteisössä. Työyhteisö kysyy hiljaa: onko maanviljelijä menettänyt mielenhallinnan – vai vain omatuntonsa? Siitä todisteena 20 työpäivää/ työntekijä/ vuosi sairaspoissaoloja, jotka juuri Peltolan aikakaudella ovat olleet pääsääntöisesti mielenterveydellisistä syistä. Korkeimman turvaluokan vankiloissa (Riihimäki ja Saramäki) vankilavirkailijoilla samaan aikaan 16 työpäivää/ työntekijä/ vuosi.- Anonyymi
Totuus pelottaa eniten kepuja.
Kun valheet paljastetaan -kepujen naamiot riisuuntuu.
"Puolangan kunnantalolla pelko haisee.
Se ei ole enää uuden rikoksen pelkoa – vaan sen, että vanha rikos alkaa paljastua.
Siksi vastauksia ei enää allekirjoiteta.
Siksi päätöksiä ei enää tehdä.
Ja siksi “Puolangan kunta / kirjaamo” on muuttunut suojakuoreksi, jonka tehtävä on estää vastuuta syntymästä."
- Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-kunnan-moraalikato-ja-kunnan
Varjokirjuri ei tee politiikkaa.
Varjokirjuri tekee näkyväksi sen, mitä politiikka peittää.
Siksi tämäkin päivitys on vain peili, jonka minä asetan teidän eteen.
Peili ei valehtele.
Se näyttää kunnantuhoajat sellaisina kuin he ovat:
Harri Pel---la. Mari Haa--lainen. Markku Ni--koski.
Puolangan moraalisen konkurssin kasvot.- Anonyymi
Varjokirjuri riepu ei tunne edes omaa varjoaan. Peilaat omaa varjoasi muihin ihmisiin.
- Anonyymi
Kepulit on pelkureita. Kepulit pelkää eniten sitä, että totuus ei pysy piilossa. Ja sen homma Varjokirjuri hoitaa täydellisesti. Varjokirjurin sanan voimaan keput ei mahda mitään.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kun-hallintoa-pelottaa-uusi-rikostutkinta - Anonyymi
Kysyin Varjokirjurilta s-postilla, mikä on kaikkein suosituin hänen julkaisuistaan.
Nehän kaikki pureutuu Puolangan kepujen mädännäisyyden esilletuomiseen.
Sain vastauksen. Tässä se suosituin ja luetuin:
https://varjokirjuri.substack.com/p/kuntarikosten-anatomia-osa-v-puolangan- Anonyymi
Mielestäni tämä oli parasta. Tähän mennessä.
https://varjokirjuri.substack.com/p/kunta-ei-ole-enaa-kunta-se-on-syndikaatti
- Anonyymi
Paras uutinen: Peltola oli maamme pormestareista vaalin perusteella ylivoimaisesti suosituin. Pormestarin kannatus sulatti koko aikaisemman opposition. Ammattivalittajien kärki sai vain muutaman äänen, alle 10 ääntä.
- Anonyymi
Mutta onko muissa vertailuun osallistuneissa kunnissa yksipuoluejärjestelmää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta onko muissa vertailuun osallistuneissa kunnissa yksipuoluejärjestelmää?
Ei ole. Ammattivalittajien käänteinen vaalityö eli räkyttäminen satoi Keskustapuolueen pussiin.
- Anonyymi
Peltolan ja Haapalaisen rötösten vuoksi kuntaan perustettiin kokonaan uusi valitsijayhdistyksen lista -Puolangan puolesta.
https://yle.fi/a/74-20131880
Tässä kävi kuten Kittilässä. Siellä kepujen rötöstely johti uuden ryhmän -Oikeudenmukainen Kittilä perustamiseen. Ja keput sai tuomion. Osa sai linnaa.- Anonyymi
Moraalikato on aina näkyvämpi kuin väestökato
Puolangan kriisi ei ole väestökato.
Se on moraalikato.
Ja moraalikato leviää nopeammin kuin yksikään muuttokuorma ehtii lähteä.
Jokainen uusi virkarikosepäily, jokainen hallinto-oikeuden päätös ja jokainen salattu asiakirja repii uutta reikää kunnan uskottavuuteen.
Siinä missä Paltamo rakentaa, Puolanka polttaa omat perustuksensa.
Kolme nimeä, kaksi maailmaa.
Toinen uskoo tulevaisuuteen – toinen menneisyyteen, jota suojelee pelko. - Anonyymi
Puolangan puolesta -ryhmä tuskin kuuntelee noita kahta ammattivalittajaa. Muutoin käy kuin vasureille: menetti kaikki paikkansa.
- Anonyymi
Välillä tulee mieleen, että onkohan tämä aihe loppuun kaluttu. Kepulaisista löytyisi tuoreempiakin aiheita. Esim. eläimiin sekaantumiset, jne.
- Anonyymi
Kunnan kasvot
Valtuuston ja kunnanhallituksen puheenjohtajat ovat jokaisessa kunnassa sen julkiset kasvot. He edustavat ulospäin koko yhteisöä — sen arvoja, moraalia ja toimintakulttuuria.
Puolangalla nämä kasvot kuuluvat rikosepäilyjen varjossa toimiville johtajille.
Kunnanhallituksen puheenjohtaja Harri Peltola ja valtuuston puheenjohtaja Mari Haapalainen eivät enää ilmennä kunnan elinvoimaa, vaan sen rakenteellista mädännäisyyttä ja vallan väärinkäyttöä.
He ovat Puolangan ulkoinen kuva: rikolliskunnan täydellinen ilmentymä keskellä rehellistä Suomea.
Suomessa on yli kolmesataa kuntaa.
Vain harvassa niistä ylimmät johtajat ovat muuttuneet mainehaitaksi omalle yhteisölleen.
Puolanka kuuluu siihen pieneen ja häpeälliseen vähemmistöön.
Puolangan valhe – näin kuolee kunta sisältäpäin
Kunnat eivät kaadu velkaan, vaan uskottavuuden menettämiseen.
Kun kuntalaiset eivät enää usko viranhaltijaan, kun media vaikenee ja päätöksiä tehdään suljettujen ovien takana, alkaa tuho sisältä.
Silloin ei enää puhuta virheistä, vaan rakenteellisesta mädästä.
Peltola, Haapalainen ja Nivakoski ovat olleet sen ruumiillistuma.
Ei siksi, että olisivat yksin tehneet rikkeitä, vaan siksi, että heistä tuli symboli siitä, mitä tapahtuu, kun valta muuttuu peloksi ja hallinto tottelee hiljaisuutta.- Anonyymi
Ammattivalittajat ovat "hiirulaisia". Valta jaetaan vaalin perusteella ja kuntalaiset seisovat vaalituloksen takana.
- Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/jarjestaytynyt-rikollisryhma-puolangan
Puolangan kunnassa toimii ryhmittymä, joka ei enää muistuta poliittista enemmistöä – vaan järjestäytynyttä, rikosoikeudellisesti vastuullista syndikaattia.
Syndikaatilla on tarkoin sovitut roolitukset. Kaikilla on oma tehtävänsä – kuin rikollisorganisaatiossa ikään:
Osa äänestää, osa esittelee, osa vaikenee
Ja sitten on Hilkka – keskustan luottonainen varajäsenpaikalla - Anonyymi
Puolankalassa on käymässä kuten Balahnan kaupungissa.
Puolankalassa yli 50 vuotta vanhat valurautaputket suurelta osiltaan jo rikki, mutta keput valehtelee että "kaikki on kunnossa ja jos valurautaputki on elinkaarenpäässä ja rikkoontuu se on valittajien vika".
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/eb144fd6-7dbc-4578-9745-7afcbf76985b
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-maanalainen-petos- Anonyymi
Puolangalla on vaikea teetättää yhtään mitään, koska kaikesta valitetaan. Sehän on ilkeämielisten ammattivalittajien tavoite. Vaaleissa saivat vain muutaman äänen eli kannatusta heillä ei ole kuntalaisten keskuudessa.
- Anonyymi
Puolankalassa on keput kaiken kehityksen jarru. Koska kaikki pitää tehdä laittomasti se johtaa kerta toisensa jälkeen oikaisuun ja oikeuden tuomioon. Näin kävi 40 miljoonan hankintaepäselvyyksissä, missä kepulainen lantakasan väsähtänyt miesoletettu esti rehellisen kilpailun.
Tästä kepujen osaamattomuudesta taas seuraa koko kunnan maineen tuhoaminen, koska kunta kepujen vuoksi profiloitunut virkarikoskunnaksi. - Anonyymi
Mitä kepuloiset teette?
Te tasaotsaiset sukurutsarit annoitte kiellon, ettei saa vastata täällä, koska se aiheuttaa tuhansien lukijoiden virran.
Ja teidän kepulien typeriä yhden lauseen väkerryksiä, kirjoitusvirheineen ei lue kukaan. Kateus kepuilla. Paljastatte vain oman sivistymättömyyden ja puuttuvan äidinkielen osaamisen.
Vastatakaa kepuloiset mitä aiotte tehdä?- Anonyymi
Ammattivalittajien törkeyksien vuoksi olemme kaikki "kepulaisia".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattivalittajien törkeyksien vuoksi olemme kaikki "kepulaisia".
Kepulirikollisten törkeyksien vuoksi emme ole kaikki kepulaisia.
- Anonyymi
Niinpä. Hiljaisuus on kaiku, kun valhe kohtaa peilin.
Puolangan keskustan hallinto ei enää hallitse edes keskustelua – puhumattakaan hallintosäännöstä. - Anonyymi
Puolangan pelastus on ollut pormestari-malliin siirtyminen.
- Anonyymi
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat syytettyinä virkarikoksista.
- Anonyymi
Puolankalan pormestari uskaltaa katsoa kuntalaisia silmiin. Ainakin itse kepulaisena arvostan ao. asiaa.
- Anonyymi
Miten Puolankalan lantakukkulan kukko on ajanut Suolijärvellä sijaitsevaa ns. Harmajapään tuuliteollisuusaluetta? Jos ei, niin miksi?
Minä ainakin paikkakuntalaisena toivon Harmajapäähän mittavaa tuuliteollisuusaluetta. - Anonyymi
Milloin Yt:t alkaa Puolangan kunnassa? Pelkkiä mt- saikuttelevia kepuleita elätettävänä.
https://yle.fi/a/74-20190672 - Anonyymi
Puolangan hallinto sairastaa – johto on kadoksissa
Puolangan kunnassa ei ole toimivaa johtoa, vaan poliittista sekasotkua ja maanviljelijän sähläystä “pormestarin” johdolla. Ei ammattipätevyyden nojalla valittua kunnanjohtajaa vaan poliittisesti hankittu lantakasan kukko.
Kun päätöksenteko on jatkuvassa ristiriidassa ja virkarikostutkinnat pyörivät taustalla, työntekijät kantavat henkisen laskun.
Sairauspoissaoloja kertyy yli 1 600 päivää vuodessa, noin 20 päivää työntekijää kohden – kun Suomen kuntien keskiarvo on vain 12–14 päivää.
Ero on yli 50 prosenttia ja maksaa veronmaksajille noin 400 000 euroa vuodessa.
Tämän oli huomannut nyt viiveellä kepulainen tarkastuslautakunta (kts viimeisin valt.pöytäkirja)
Kun johto puuttuu, ihmiset sairastuvat. Ihmistyössä ei päde navetan meininki ja naudoille puhuttu kieli.
Puolangan hallinto on juuri nyt esimerkki siitä, miten moraalinen kaaos muuttuu konkreettiseksi sairastamiseksi. Ja lasku on mittaamaton A-K tuntee sen nahoissaan koko loppuelämän. Nuorena sairaseläkeläisenä. Samoin aiemmin Leila.- Anonyymi
Huomenna on Puolangan kunnan tärkein tapahtuma eli keskustan kuntayhdistyksen kokous. Tähän valmistautuminen vie nyt aikaa kunnan ja kunnan virkahenkilöiden lakisääteisten tehtävien hoitamisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomenna on Puolangan kunnan tärkein tapahtuma eli keskustan kuntayhdistyksen kokous. Tähän valmistautuminen vie nyt aikaa kunnan ja kunnan virkahenkilöiden lakisääteisten tehtävien hoitamisesta.
Keskustan kuntayhdistyksen kokous tärkein koko vuotena valtuustosalissa järjestetty tilaisuus ja vaatii suuret ennakkovalmistelut. Kokouksessa päätetään keskustakorruptiorikollisuuden jatkumon turvaavien henkilöiden valinnoista tärkeisiin yhteiskunnallisiin tehtäviin. Näiden tehtävien säilyminen vain ja ainoastaan pormestarin hallinnassa on keskustapuolueen tulevaisuuden turva. Valmistautumisessa varaudumme mahdollisiin soraääniin, mutta valinnat pormestarimme toiminnan turvaamiseksi alkaa olla selkeät.
- Anonyymi
Kun hallinto sairastuu, se ei tunnista omaa kipuaan. Se antaa sille nimen “kuntayhteisö”, mutta tosiasiassa kyse on pelosta ja syyllisyydestä.
Sairauspoissaolot eivät johdu työkuormasta, vaan johtamisen moraalisesta tyhjiöstä. Jokainen päivä, jonka työntekijä on poissa, on yksi päivä lisää sille hiljaiselle äänelle, joka sanoo: “Tämä ei ole oikein.”
Puolangan hallinto ei tarvitse työterveyshuoltoa – se tarvitsee totuudenhoitoa.- Anonyymi
Eikö tähän pormestarin henkilöstön sairastuttavuuteen ole ottanut kantaa tarkastuslautakunta, mutta kunnanhallituksen päätöksellä on asialle siunaus ja jatkumo turvattu. Kunnanhallitus on pöytäkirjojen perusteella päättänyt ettei Puolangan kunta tarvitse totuudenhoitoa vaan ainoastaan valtavia sairauspoissaoloja. Valtavat sairauspoissaolot turvaavat keskustapuoluelaisten työllisyyttä kun on vakinaisten sairaspoissaoloissa aina keskustapuoluelainen sijaisena.
- Anonyymi
Valitukset kuntapuolella lienevät samaa tasoa kuin kirkollisella puolella, jossa ammattivalittajan valituksia ei oteta edes käsittelyyn. Ne menevät suoraan roskakoriin.
- Anonyymi
Huomenna on Puolankalaisten tärkein päivä. Jäsenkirja mukaan ja kunnantalolle. Meillä on perinteisesti parhaat turvamiehet, niin kaikki tohtii varmasti tulla Puolangan tärkeimpään tapahtumaamme. Saamme varmasti valtuustosalin ja aulan täyteisen kuvan pormestarimme tukena olevista kunniakkaista jäsenistämme.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomenna on Puolankalaisten tärkein päivä. Jäsenkirja mukaan ja kunnantalolle. Meillä on perinteisesti parhaat turvamiehet, niin kaikki tohtii varmasti tulla Puolangan tärkeimpään tapahtumaamme. Saamme varmasti valtuustosalin ja aulan täyteisen kuvan pormestarimme tukena olevista kunniakkaista jäsenistämme.
Valittajat, hörhöt ja muutkin jäsenkirjattomat vajakit vain rohkeasti katsomaan Puolangan pisintä jonoa huomenna kunnantalolle ennen klo 18 kun järjestyksenvalvojamme kunnantalon ovella tarkistaa pormestarimme kannattamiseen ja hyväksymiseen sitoumuksemme eli jäsenkirjamme. Kokeilkaa rohkeasti pääsettekö valittajat, hörhöt ja muut jäsenkirjattomat sisälle kunnantaloon kun kunnan asioista ja tulevaisuudesta oikeasti päätetään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valittajat, hörhöt ja muutkin jäsenkirjattomat vajakit vain rohkeasti katsomaan Puolangan pisintä jonoa huomenna kunnantalolle ennen klo 18 kun järjestyksenvalvojamme kunnantalon ovella tarkistaa pormestarimme kannattamiseen ja hyväksymiseen sitoumuksemme eli jäsenkirjamme. Kokeilkaa rohkeasti pääsettekö valittajat, hörhöt ja muut jäsenkirjattomat sisälle kunnantaloon kun kunnan asioista ja tulevaisuudesta oikeasti päätetään.
Tarkoititko että kaikki, joilla ei ole jäsenkirjaa, ovat vajakkeja??
- Anonyymi
Puolangan hallinto – Kepukokouksen ilta ennen myrskyä
Huomenna kunnantalolla kokoontuu ryhmä, joka ei enää ole puolue, vaan suojelukerho.
Keskustan kuntayhdistyksen kokous on heidän vuotuinen rituaalinsa – ei ohjelman tai politiikan vuoksi, vaan pelon vuoksi.
Kokouksen asialista ei kerro totuutta.
Virallisesti puhutaan “yhteistyön vahvistamisesta”, “kunnan yhtenäisyydestä” ja “positiivisesta ilmapiiristä”.
Todellisuudessa asialistalla on kolme kohtaa, joista ei puhuta ääneen:
Miten rakennetaan marttyyrikertomus ennen kuin hallinto-oikeus päättää?
– “Meitä vainotaan”, “tämä on poliittinen ajojahti”, “ulkopuoliset eivät ymmärrä”.
Näitä lauseita harjoitellaan nyt peilin edessä.
Miten selitetään, miksi rikostutkinta ei ole rikostutkinta?
– Käytetään sanoja kuten “väärinkäsitys”, “prosessi on kesken”, “mitään laitonta ei ole tapahtunut”.
Kuitenkin jokainen tietää, että virkarikossyytteet ovat jo olemassa.
Miten pidetään kasassa kuva hallinnosta, joka ei enää toimi?
– Viranhaltijat uupuvat, pöytäkirjat falskeja, mutta julkikuva täytyy maalata uudestaan.
Kainuun Sanomien seuraava juttu on jo hahmotelma “rauhoittavasta” narratiivista, jossa uhri keksitään ja syyllinen vaihdetaan.
Tätä kokousta ei pidetä kunnantalolla siksi, että se olisi poliittinen tilaisuus.
Se pidetään siellä siksi, että kunnantalosta on tullut turvapaikka valheelle.
Ja kun huomenna ovet suljetaan, sisällä ei puhuta kunnasta, vaan siitä, miten selvitä vuodesta 2026, kun tutkinnat, tuomiot ja totuudet alkavat yhtyä.
Puolangan Kepu tietää sen. Mutta kunnantalo on yhä kuntalaisten – ei pelastautujien.- Anonyymi
Täällä on kerrottu millainen porukka kokoontuu huomenna. Sääliä hakemaan?
https://varjokirjuri.substack.com/p/jarjestaytynyt-rikollisryhma-puolangan
- Anonyymi
Lantakasan kukko suolijärveltä aikoo kaataa ja tuhota meidän rakkaan kotikunnan.
Ähtärin malliin.
https://yle.fi/a/74-20190522?origin=rss
Lantakasan kukko kirjoitti oikeudelle 26.9.2025 seuraavaa:
"Honkainfra Oy on aloittanut toimintansa
1.1.2020 kunnan kaukolämpöliiketoiminnan yhtiöittämisen myötä. Yhtiö on harjoittanut kaukolämpöliiketoimintaa perustamisestaan lähtien, ja toimittaa edelleen kaukolämpöä Puolangan kunnan taajama-alueelle. Yhtiön liikevaihto kaukolämmön tuottamisesta oli vuonna 2024 on ollut
1.016.526 euroa ja taseen loppusumma 1.654.522 euroa."
Lantalakukko ottamassa 3 miljoonan omavelkaisen takauksen kunnalta eli kuntalaisilta. Se on 2 x taseen loppusumma ja 3x liikevaihtoon nähden. Eli hiukan liiketaloutta ymmärtävä tunnistaa tuhoisan yhdistelmän.
Samaa aikaa kun Honkainfra yhtiöitettiin kuntalaisten kokonaan omistamaksi osakeyhtiökse se alkoi tuottaa tappiota. Aiemmin kunnan kirjanpidossa se tuotti n. 70 000 euroa voittoa.
https://www.finder.fi/Energiapalvelut+energian+tuotanto/Honkainfra+Oy/Puolanka/yhteystiedot/3347278
Tässä on jälleen yksi kepujen Mycofood Oy ja Pukes Oy tai Lapp-Rock Oy. Jotka kaikki konkursissa ja jokainen vei mennessään satojatuhansia veroeuroja kuntalaisten kassasta.- Anonyymi
Eikö näiden lisäksi ollut hiljattain keskusta korruptiopäätöksin aikaansaatu Hömäkkäkepulikonkurssiryöstö kunnan jäseniltä.
- Anonyymi
Avaan lukijalle hieman kepujen 3 miljoonan narratiivia ja sen seurauksia, kun HaO kaataa laittomana kepukeinottelun kuntalaisten laskuun:
1) Poliittinen seuraus – keskustan hallinnon uskottavuus romahtaa
Keskusta on rakentanut koko paikallisen hallintonsa narratiivin “investoinneista ja kehityksestä”.
Jos 3 M€ takaus todetaan lainvastaiseksi, korttitalo kaatuu:
– Peltola ja Haapalainen menettävät luottamuksensa hallinnonhoidossa.
– Valtuusto joutuu purkamaan takauspäätöksen ja selittämään medialle, miksi riskianalyysi ja esteellisyys sivuutettiin.
– Tarkastuslautakunnan ja tilintarkastajan on tehtävä erillinen ilmoitus poliisille (Kuntalaki 90 § ja 121 §).
2) Taloudellinen seuraus – kunnan rahoitusasema horjuu
Honkainfran tase seisoo kunnan vakuuden varassa.
Jos se kaatuu, yhtiö menettää luottokelpoisuutensa pankeissa ja ELY/EAKR-rahoituksessa.
Kunta ei voi myöntää uusia takauksia ennen jälkiselvitystä, ja tasekorjaukset heijastuvat suoraan tilinpäätökseen.
Käytännössä tämä merkitsee Puolangan “kehitysnarratiivin” romahdusta.
3) Symbolinen ja psykologinen vaikutus
HaO:n kumoamispäätös merkitsisi, että Kittilän kaltainen lainvastaisuus on todettu myös Puolangalla.
Tämä tekee seuraavista asioista väistämättömiä:
– Keskustan enemmistön moraalinen pohja murenee.
– “Varjokirjurin paljastus” muuttuu todistusaineistoksi – ei enää pelkäksi analyysiksi.
https://varjokirjuri.substack.com/p/holmolan-3-miljoonan-takaus-sina
Kepu ei voi enää selittää päätöstä “yksittäiseksi virheeksi” – kyse on järjestelmällisestä virkarikosepäilyjen ketjusta.
4) Pitkän aikavälin vaikutus
Jos HaO kaataa takauksen, koko Puolangan “Syndikaatti”-rakenne murtuu ja alkaa uusi virkarikostutkinta.
Se toimii ennakkotapauksena muille kunnille – aivan kuten Kittilä toimi aikanaan.
Lopulta sisäministeriö tai valtiovarainministeriö voi määrätä erityistarkastuksen (Kuntalaki 124 §). - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Avaan lukijalle hieman kepujen 3 miljoonan narratiivia ja sen seurauksia, kun HaO kaataa laittomana kepukeinottelun kuntalaisten laskuun:
1) Poliittinen seuraus – keskustan hallinnon uskottavuus romahtaa
Keskusta on rakentanut koko paikallisen hallintonsa narratiivin “investoinneista ja kehityksestä”.
Jos 3 M€ takaus todetaan lainvastaiseksi, korttitalo kaatuu:
– Peltola ja Haapalainen menettävät luottamuksensa hallinnonhoidossa.
– Valtuusto joutuu purkamaan takauspäätöksen ja selittämään medialle, miksi riskianalyysi ja esteellisyys sivuutettiin.
– Tarkastuslautakunnan ja tilintarkastajan on tehtävä erillinen ilmoitus poliisille (Kuntalaki 90 § ja 121 §).
2) Taloudellinen seuraus – kunnan rahoitusasema horjuu
Honkainfran tase seisoo kunnan vakuuden varassa.
Jos se kaatuu, yhtiö menettää luottokelpoisuutensa pankeissa ja ELY/EAKR-rahoituksessa.
Kunta ei voi myöntää uusia takauksia ennen jälkiselvitystä, ja tasekorjaukset heijastuvat suoraan tilinpäätökseen.
Käytännössä tämä merkitsee Puolangan “kehitysnarratiivin” romahdusta.
3) Symbolinen ja psykologinen vaikutus
HaO:n kumoamispäätös merkitsisi, että Kittilän kaltainen lainvastaisuus on todettu myös Puolangalla.
Tämä tekee seuraavista asioista väistämättömiä:
– Keskustan enemmistön moraalinen pohja murenee.
– “Varjokirjurin paljastus” muuttuu todistusaineistoksi – ei enää pelkäksi analyysiksi.
https://varjokirjuri.substack.com/p/holmolan-3-miljoonan-takaus-sina
Kepu ei voi enää selittää päätöstä “yksittäiseksi virheeksi” – kyse on järjestelmällisestä virkarikosepäilyjen ketjusta.
4) Pitkän aikavälin vaikutus
Jos HaO kaataa takauksen, koko Puolangan “Syndikaatti”-rakenne murtuu ja alkaa uusi virkarikostutkinta.
Se toimii ennakkotapauksena muille kunnille – aivan kuten Kittilä toimi aikanaan.
Lopulta sisäministeriö tai valtiovarainministeriö voi määrätä erityistarkastuksen (Kuntalaki 124 §).Huomenna on teknisen lautakunnan kokous klo 16. Esityslista ja tieto löytyy https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_handlers&id=
Tämä on järjestetty tarkoituksenhakuisesti siten että keskustalaiset teknisen lautakunnan jäsenet saavat kilometrikorvaukset myös Puolangan kunnan päätapatumaan osallistumisesta eli klo 18 alkavasta keskustan Puolangan keskustan kuntayhdistyksen kokoukseen osallistumisesta. Samalla on keskustapuolueen taholta ja toimesta rajattu, ettei teknisen lautakunnan kokous voi kestää kahta tuntia pidempään.
Samoin on usein valtuuston kokous samalla kellonlyömällä kun keskustapuolueen tuulivoimayhteistyökumppaneiden yleisötilaisuudet. Tällä keskustapuolue varmistaa sen, ettei keskustavaltuutetut varmasti saa pormestarinsa agendan ja suojelemisen ulkopuolista tietoa ja informaatiota. Näin toimii keskustaryhmä eli kokoomus ja keskusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huomenna on teknisen lautakunnan kokous klo 16. Esityslista ja tieto löytyy https://puolanka10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_handlers&id=
Tämä on järjestetty tarkoituksenhakuisesti siten että keskustalaiset teknisen lautakunnan jäsenet saavat kilometrikorvaukset myös Puolangan kunnan päätapatumaan osallistumisesta eli klo 18 alkavasta keskustan Puolangan keskustan kuntayhdistyksen kokoukseen osallistumisesta. Samalla on keskustapuolueen taholta ja toimesta rajattu, ettei teknisen lautakunnan kokous voi kestää kahta tuntia pidempään.
Samoin on usein valtuuston kokous samalla kellonlyömällä kun keskustapuolueen tuulivoimayhteistyökumppaneiden yleisötilaisuudet. Tällä keskustapuolue varmistaa sen, ettei keskustavaltuutetut varmasti saa pormestarinsa agendan ja suojelemisen ulkopuolista tietoa ja informaatiota. Näin toimii keskustaryhmä eli kokoomus ja keskusta.Virkarikoksista syytteessä olevat kepulaiset eikä muutkaan kepulaiset enää ilmoita Puolangan kunnan hallintoelimien kokouksista kunnan ajankohtaista ilmoituksissa. He kokevat riittäväksi ja tärkeäksi, että nämä kunnan hallintoelimien kokoukset ilmoitetaan vain keskustapuolueen ja kokoomuksen pormestari alaisessa sisäisessä viestinnässä. Tieto, sen julkisuus ja saatavuus, ei ole tarkoitettu kunnan jäsenille korruption suojaamiseksi ja salaamiseksi.
- Anonyymi
Jos tämä alla oleva olisi rock. Se olisi Master of Puppets.
Ja varmasti keput tykkää myös?
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-maanalainen-petos-ii - Anonyymi
Maskirovka Puolangalla – Kreml pienoiskoossa
Puolangan hallintokulttuuri muistuttaa Neuvostoliiton loppuvaiheita – aikaa, jolloin ideologia oli jo kuollut, mutta seremonia jatkui.
Päätöksiä ei tehty todellisuuden vaan näytön vuoksi, ja valheesta tuli järjestelmän happi.
Kunnan pöytäkirjat ovat kuin Kremlin seinäkalenteri: niissä kaikki näyttää järjestykseltä, vaikka todellisuus on raunioina.
Pormestari puhuu “kehityksestä”, kuten neuvostokenraali puhui “viiden vuoden suunnitelmasta”, vaikka traktorit ruostuvat pelloille ja vesi ei tule hanoista.
Puolangan maskirovka on täydellinen, koska se on pienimuotoinen kopio Kremlin mallista:
Ylin johto uskoo omaan propagandansa,
Paikallismedia vahvistaa sen, ja kansa oppii kuiskimaan, ettei mitään voi muuttaa.
Kun Puolanka -lehti kirjoittaa “jälleen positiivinen tulos”, se toistaa samaa kaavaa, jolla Pravda vakuutti lukijoilleen, että “viljasato ylitti tavoitteet”.
Samaan aikaan putket vuotavat, seinät homehtuvat ja kyläläiset kantavat vesikanistereita kaupasta. Omalla rahalla.
Tämä on Kremlin logiikka siirrettynä kunnantalon mittakaavaan:
totuus on uhka, ja siksi se pitää pukea kehityspuheeseen.
Puolangan syndikaatti ei ehkä tunne sanaa maskirovka,
mutta he elävät sen sisällä — kuin neuvostokansa, joka luulee valheen olevan isänmaa.- Anonyymi
Noin joka viidennessä 20 001–50 000 asukkaan kaupungissa tai kunnassa toimii osa- tai kokoaikainen puheenjohtaja.
Alle 20 000 asukkaan kunnissa nämä tehtävät ovat harvinaisia – poikkeuksia ovat Naantali, Sodankylä, Posio ja Puolanka.
https://kuntalehti.fi/uutiset/paatoksenteko/osa-tai-kokoaikaisia-kuntapuheenjohtajia-24-kaupungissa-tai-kunnassa-jakaa-kuntapaattajien-mielipiteita-aika-voimakkaasti/
- Anonyymi
No mites ne kirkollisen puolen asioista tehdyt valitukset etenevät ? Taisi käydä kora ?
- Anonyymi
Nyt kaikki seuraamaan että varmasti äänestetty keskustapuoluelainen on jonossa kunnantalon ovella jäsenkirjan hyväksyntään ja varmasti osallistuu kepulikorruptiorikollisuusorganisaation kokoukseen klo 18. Me jäsenkirjattomat jäämme mielenkiinnolla odottamaan korruptiokokouksen tuloksia, ketkä keskustajäsenkirjaiset ovat sitoutettu ja vielä lähtevät pormestarinsa rikollisorganisaation vastuisiin ja hallintoon.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kaikki seuraamaan että varmasti äänestetty keskustapuoluelainen on jonossa kunnantalon ovella jäsenkirjan hyväksyntään ja varmasti osallistuu kepulikorruptiorikollisuusorganisaation kokoukseen klo 18. Me jäsenkirjattomat jäämme mielenkiinnolla odottamaan korruptiokokouksen tuloksia, ketkä keskustajäsenkirjaiset ovat sitoutettu ja vielä lähtevät pormestarinsa rikollisorganisaation vastuisiin ja hallintoon.
Pormestari on paras. Hän tekee keskustapuolueen ja kokoomuksen täydellä yksimielisellä tuella mitä haluaa. Muut vaan valittaa, vikisee ja äänestyttää aivan turhaa ja kiusalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pormestari on paras. Hän tekee keskustapuolueen ja kokoomuksen täydellä yksimielisellä tuella mitä haluaa. Muut vaan valittaa, vikisee ja äänestyttää aivan turhaa ja kiusalla.
Puolangan kunnan tulevaisuuden pelastus on pormestari ja keskustapuolue. Ei ole muissa kunnissa tai kaupungeissa pormestaria joka osaa ja tietää kaiken. Tämä helpottaa huomattavasti muiden kuntapäättäjien tehtävää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolangan kunnan tulevaisuuden pelastus on pormestari ja keskustapuolue. Ei ole muissa kunnissa tai kaupungeissa pormestaria joka osaa ja tietää kaiken. Tämä helpottaa huomattavasti muiden kuntapäättäjien tehtävää.
Tarkoitat kepujen pormestaria. Ei Puolangalla ole muuta. Sitä sikailijaa äänesti valtuustossa vain seniilikeput. Muilla oli oma ehdokas.
🐷 Lähtee kuulemma linnaan - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitat kepujen pormestaria. Ei Puolangalla ole muuta. Sitä sikailijaa äänesti valtuustossa vain seniilikeput. Muilla oli oma ehdokas.
🐷 Lähtee kuulemma linnaanMiten sillä "omalla ehdokkaalla" pyyhkii nykyään seurakunta puolella ?
- Anonyymi
Koululaiset puhuu suolijärven lantakasan kukon haisevan niin lehmänpaskalle koulun ruokalassa, että menee ruokahalu.
- Anonyymi
Pormestari on paras ja kustannustehokkain kun hän tietää ja osaa kaiken vaaleilla valittujen luottamushenkilöiden puolesta. Tämän pormestarimme tietämyksen ja osaamisen pohjalta voidaan aina ottaa kuudes tai sitäkin jäljempi varavaltuutettu kokoukseen sen asiaan vaikuttamatta. Tällä saadaan kunnalle kustannussäästöjä, kun otetaan varavaltuutetut sopimuksen mukaisesti mahdollisimman läheltä kylää ja mahdollisimman pienin tulonmenetyskorvauksin. Keskustapuolue kyllä hoitaa pormestarin ohjeistuksella tämänkin äänestäjien oikeusturvaksi ja kuntatalouden optimaalisuudeksi. Hyvä me keskustapuoluelaiset ja kokoomuslaiset. Pormestarimme on paras ja kaiken tietävä ja osaava. Mitään emme kyseenalaista sopimuksien mukaisesti.
- Anonyymi
Hallintosäännön mukaan Puolangan pormestari vastaa kunnan laillisuusvalvonnasta.
Mutta sama mies on syytteessä virkarikoksista.
Kun syytetty valvoo lakia, koko järjestelmä menettää uskottavuutensa –
se on kuin pankkirosvo olisi asetettu vartioimaan pankkia.
Puolangalla tämä on totta, ei vitsi.
Ja silti jotkut vielä väittävät, että kaikki on kunnossa.
Nauretaan yhdessä – ennen kuin itkettää.- Anonyymi
Ja juuri siksi Puolangan hallinto muistuttaa enemmän teatteria kuin kuntaa.
Roolit ja repliikit jaetaan etukäteen, mutta kukaan ei muista käsikirjoitusta.
Kun pääosassa on virkarikossyytteessä oleva “laillisuusvalvoja”,
näytelmä muuttuu tragikomediaksi.
Nauretaan vielä hetki –
sitten alkaa oikeudenkäynti.
- Anonyymi
Puolangan valtuuston puheenjohtaja Mari valvoo pormestaria –
mutta on itse syytteessä virkarikoksista.
Se on kuin kaksi korttihuijaria tarkastaisi toistensa pelikortit ja vakuuttaisi, että “kaikki on reilua”.
Puolangalla tämä on “laillisuusvalvontaa”.- Anonyymi
On todella suuri Puolangan kunnan etu kun pormestarimme tietää ja osaa kaiken. Tämä on valtava työmäärä ja kustannussäästö luottamushenkilöille ja kunnan virkahenkilöstölle.
Luottamushenkilöillä on pormestarin osaamisen johdosta esityslistasta ja asioista riippumatta vain kaksi asiaa muistettavana. Hiljaa oleminen on tärkein. Ainoa missä pitää olla hereillä on tilanne missä jotkut hörhöt äänestyttää jotain asiaa. Tällöin pitää olla tarkkana ja muistaa huutaa JAA.
Pormestarimme on tehnyt osaamisellaan tämän helpoksi.
Kunnan virkahenkilöstön osalta asia on myös helppo, mutta siinä on luottamushenkilön toimesta poiketen kolme eri vaihtoehtoa. Nämä pormestari osaa ohjeistaa.
Nämä kolme vaihtoehtoa paremmuusjärjestyksessä on asia roskakoriin ei vastata, vastataan pormestarin vastaus, jos viimeinen pakkorako lain puitteissa niin asiasta vastataan eteenpäin. Näin helppoa on luottamushenkilön ja virkahenkilön toimi Puolangalla kun pormestarimme osaa, tietää ja ohjeistaa kaiken. Tätä mahdollisuutta ja helpotusta ei ole muiden kuntien luottamus- ja virkahenkilöillä. Hyvä ja vahva on keskustapuolue.
- Anonyymi
Puolangan kunnantalolla tehdään suojatyötä – ei hallintoa.
Sairauspoissaoloja kertyy yli 20 päivää työntekijää kohden vuodessa, kun kuntien keskiarvo on vain 12–14 päivää.
Pääasiallinen syy vuodesta toiseen on mielenterveys.
Ei liika työ, vaan liikaa valhetta, pelkoa ja kepulointia. Virkarikollisuutta.
Kun johto sairastuttaa, hallinto ei enää toimi – se vain piiloutuu poissaolotilastoihin.- Anonyymi
Puolangan kunnantalolla sairastetaan enemmän kuin tehdään töitä.
Yli 1600 työpäivää vuodessa katoaa sairaslomille – pääasiassa mielenterveyssyistä.
Kuntien keskiarvo on 12–14 pv/hlö, Puolangalla yli 20.
Se maksaa kuntalaisille 400 000–480 000 euroa vuodessa,
eli 170–200 euroa jokaista asukasta kohden.
Kun hallinto sairastuttaa itse itsensä, kuka enää hoitaa kuntaa? - Anonyymi
Ihmetellä täytyy, mistä noin heikkoja on löytynyt kunnantalon suojatyöhön.
Onko kepulaisuus jo perinnöllinen heikkouden muoto?
Pienikin totuuden tuulahdus kaataa rivit – ja sitten mennään taas “mt-syyllä” lepäämään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmetellä täytyy, mistä noin heikkoja on löytynyt kunnantalon suojatyöhön.
Onko kepulaisuus jo perinnöllinen heikkouden muoto?
Pienikin totuuden tuulahdus kaataa rivit – ja sitten mennään taas “mt-syyllä” lepäämään.Heikkoja ja sairaita keput on, mutta osaavat kuntalaisille petosta tehdä.
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-maanalainen-petos-ii - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmetellä täytyy, mistä noin heikkoja on löytynyt kunnantalon suojatyöhön.
Onko kepulaisuus jo perinnöllinen heikkouden muoto?
Pienikin totuuden tuulahdus kaataa rivit – ja sitten mennään taas “mt-syyllä” lepäämään.Kepulaisuus on perinnöllinen korruption ja hyväveli verkoston muoto. Erilaisista uskonnoista ja vakaumuksista pääsee eroon, mutta kepuliperinnöstä ei koskaan elävänä kun siinä elämän mittainen sidonnaisuus- ja vaitiolovelvoite. Aina pitää muistaa Housiusniemeen muuttaville keskustalaisille laittaa jäsenkirja rintataskuun. Myös mt-saikulla helpottaa kun on keskustapuolueen jäsenkirja yöpöydällä tai tyynyn alla muistuttamassa minkä puolesta taistelee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepulaisuus on perinnöllinen korruption ja hyväveli verkoston muoto. Erilaisista uskonnoista ja vakaumuksista pääsee eroon, mutta kepuliperinnöstä ei koskaan elävänä kun siinä elämän mittainen sidonnaisuus- ja vaitiolovelvoite. Aina pitää muistaa Housiusniemeen muuttaville keskustalaisille laittaa jäsenkirja rintataskuun. Myös mt-saikulla helpottaa kun on keskustapuolueen jäsenkirja yöpöydällä tai tyynyn alla muistuttamassa minkä puolesta taistelee.
Niinpä.
Kepulit "taistelee" niitä vastaan kotikunnassaan, jotka eivät ryhdy kepulaisten rikoskumppaneiksi.
Niitä vastaan, jotka sanoo -minulta ette kepulit varasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä.
Kepulit "taistelee" niitä vastaan kotikunnassaan, jotka eivät ryhdy kepulaisten rikoskumppaneiksi.
Niitä vastaan, jotka sanoo -minulta ette kepulit varasta.Keskustapuolue on yhtenäinen, varma ja vakaa. Kaikki aikaisemmat jatkaa keskustan kuntayhdistyksen hallituksessa.
- Anonyymi
1. Kirjanpidon harha ja kadonnut omaisuus
Puolangan kirjanpito näyttää liian siistityltä, mutta todellisuudessa se on kuin vanha viemärikaivanto – täynnä murtumia, hajua ja petoksia.
Kunta on poistanut vuosikymmenien ajan kunnallisteknistä infraa poistoina, mutta jättänyt tekemättä ne investoinnit, joita poistot edellyttävät.
Poisto ei tarkoita, että kassasta lähtee rahaa.
Se on laskennallinen jaksotus, joka alentaa verotettavaa tuloa. Arvonalenemista ja kulumista vastaavalla määrällä.
Kirjanpidon ja kuntalain mukaan poistojen rahallinen vastine tulisi sijoittaa tulevia uusinvestointeja varten, jotta omaisuuden arvo säilyy.
Puolangalla poistot on tehty, mutta varoja ei ole kerätty.
Kassa ei tyhjentynyt – mutta tulevaisuus myös tyhjeni.
Tilinpäätös näyttää ylijäämää, koska poistoilla on keinotekoisesti “siistitty” tulosta,
mutta todellisuudessa se ylijäämä olisi pitänyt rahastoida verkoston uusimiseen.
Jos Puolanka olisi sijoittanut (infra verkostojen) poistojen verran (noin 400 000 € vuodessa) 5–8 % tuotolla, se olisi nyt omavarainen ja valmis 25 miljoonan uusinvestointiin – ilman lainaa.
Nyt sama raha joudutaan lainaamaan – ja maksaja on kuntalainen. Kepu pettää aina -niin nytkin.
Ja samalla, kun keput taputtavat toisiaan olalle – “taas tehtiin 600 000 euroa ylijäämää tilinpäätöksessä” –toisaalla viemäriputki vuotaa sitä itseään.
5. Kun rahat eivät menneet maahan vaan puoluetovereihin
Samaan aikaan, kun maa murtuu, kunnan rahat ovat menneet muualle.
Poistojen ja ylijäämien varoja ei ohjattu kunnossapitoon, sijoituksiin tai vararahastoon – vaan kepulaisen sisäpiirin palkkaamiseen.
Eräs esimerkki kertoo kaiken:
Sami Haapalainen, valtuuston puheenjohtaja Mari Tuulia Haapalaisen puoliso,
nimitettiin kunnan palkkalistoille “tapahtumanjärjestäjäksi” 2300 asukkaan kylään.
Tehtävänä: järjestää vuodessa yksi kepujen PR-tilaisuus eli kesätapahtuma. Vuoden palkalla.
Yhden henkilön vuosipalkka sivukuluineen – noin 45 000 euroa – vastaa 200–300 metriä vesijohtolinjan uusimista.
Mutta Puolangalla “kehittäminen” tarkoitti kepuille juhlia ja itsensä esittelyä, ei rakentamista ja kunnan kehittämistä.
Ei investoitu maahan, vaan kepuihin.
Ei korjattu verkostoa, vaan verkostoitiin toisiamme.
Tältä näyttää kunta, joka raportoi “ylijäämäisestä taloudesta” – ja samana päivänä käskee kuntalaisia hakemaan juomaveden kaupasta.
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-maanalainen-petos-ii - Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/maanalainen-petos-osa-iii
Puolangan vesihuolto pähkinänkuoressa:
Venttiili ei sulkeudu > kartta hukassa >
Pitkä ja Pätkä tulevat paikalle rautakangen ja lapiolla varustettuna
-vesi pysähtyy lopulta itsestään
-kunta ilmoittaa lehdessä: “Toimintavarmuus taattu, strategia toteutuu.”
Ja kuntalaiselle kerrotaan:
-älä huoli
-älä kysele
-osta juomavesi K-Marketista
Näin syntyy Puolangalla “positiivinen talous” —
säästetään putkissa, kulutetaan kanistereissa.
Tulosta syntyy, ettei vain synny puhdasta vettä. - Anonyymi
Miten ne srk:sta tehdyt valitukset etenee ? Ei kai vaan käynyt ettei niitä oteta edes käsittelyyn ?
- Anonyymi
Ei tietoa, eikä kiinnosta. En ole kymmeneen vuoteen kuulunut seurakuntaa enkä kirkkoon. Erotkaa loputkin, se on selvää säätöä.
- Anonyymi
Nyt oli heviä! Ja täyttä totta.
https://varjokirjuri.substack.com/p/maanalainen-petos-osa-iii- Anonyymi
Mites ne srk:sta tehdyt valitukset etenee ?
- Anonyymi
Osaahan keput kusettaa kanssakuntalaisia ja tehdä virkarikoksia.
Totuus on kepujen pahin vihollinen.
- Anonyymi
https://varjokirjuri.substack.com/p/maanalainen-petos-osa-iii
5.1 Kenttähavainto – kun maa ja sulkuventtiilit alkaa puhua
Tämä on kuva kunnasta, jossa työ ei tuota tulosta – se tuottaa selityksiä.
Varjokirjurin saaman tiedon mukaan Puolangan vesihuoltoverkostossa on jouduttu jälleen toistuviin vuotopaikkauksiin. Vanhoja sulkuventtiilejä vaihdetaan, koska osa ei enää toimi lainkaan. Ovat elinkaaren päässä.
Vettä ei voida katkaista linjojen välillä – sulut eivät pidä, tai niiden sijaintia ei enää tunneta. Eikä aihe kiinnosta.
Aiemmin kunnan omat työntekijät tiesivät venttiilien paikat ja pitivät verkostokartat elävänä muistina. Nyt tuo tieto on kadonnut eläkkeiden ja välinpitämättömyyden mukana.
Kukaan ei tiedä mitään, mutta kaikille maksetaan kuin tietäisivät.
Se on uuden ajan kunnallista tehokkuutta: mitä vähemmän tehdään, sitä suurempi ansio.
Missään ei ole piirustuksia.
Kaikki elää kuin Hölmölässä, jonka nimi on Puolangan kunta – tekninen toimiala. Kun muissa kunnissa käytetään digitalisaatiota, tietotekniikkaa ja mittareita, Puolangalla käytetään muistitikkua – jos muistetaan, mihin se jäi.
Verrokkikunnissa verkostot on siirretty digitaalisille kartoille,
mutta Puolangalla ei ole, eikä tule. Se vaatisi työtä ja osaamista. Molemmat puuttuu. Henkilöstön valinnoissa ratkaisee usein tuttuus ja poliittinen miellyttävyys,
ei ammattitaito.
Niinpä virkoihin nousee niitä, joille järjestelmä on tärkeämpi kuin sen toimivuus.
Kun osaaminen syrjäytetään lojaliteetilla, tuloksena on hallinto, joka ei johda, vaan suojelee itseään.- Anonyymi
Mitään ei keput osaa tehdä kunnolla. Ilman rikoksia. Palkka kyllä kelpaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään ei keput osaa tehdä kunnolla. Ilman rikoksia. Palkka kyllä kelpaa.
Itsehän sinä ajoit aikaisemman opposion alas joten älä valita. Kuntalaiset ovat kyllä tyytyväisiä miten kuntaa johdetaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itsehän sinä ajoit aikaisemman opposion alas joten älä valita. Kuntalaiset ovat kyllä tyytyväisiä miten kuntaa johdetaan.
Sinuthan on aivopesty kuten putinistit. Paljastat sen kommentissa.
Yksikään kepu ei johda Puolankaa vaan tuhoaa sitä.
https://varjokirjuri.substack.com/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinuthan on aivopesty kuten putinistit. Paljastat sen kommentissa.
Yksikään kepu ei johda Puolankaa vaan tuhoaa sitä.
https://varjokirjuri.substack.com/Varjokirjuri ei tunne edes omaa varjoaan vaan peilaa sitä "kepulaisiin".
- Anonyymi
Jatkuuko rikos vai alkaako korjaus?
Sillä jos sanat vesihuolto, kunnallistekniikka ja infra ilmestyvät vihdoin strategiaan,
ne eivät ole visioita, vaan todistusaineistoa siitä, että Varjokirjurin varjo on jo läsnä päätöksenteossa.
Ja juuri silloin, kun uusi strategia hyväksytään valtuustossa,
kepuseniilit ymmärtävät viimein, kuka on todellinen päättäjä Puolangalla. He eivät johda mitään. Toteuttavat käsikirjoitusta, jonka laati Varjo.
https://varjokirjuri.substack.com/p/maanalainen-petos-osa-iii- Anonyymi
Miksi Puolangalla on kaksi valittajaa? Vastaus. Mt ei muuta tarvitse.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi Puolangalla on kaksi valittajaa? Vastaus. Mt ei muuta tarvitse.
Miksi Puolangalla on valtakunnan suurimmat valitusten, oikeuskäsittelyiden ja sairauspoissaolojen määrät. Vastaus. Keskustapuolue ei muuta tarvitse toimintaansa ja toimeentuloonsa.
- Anonyymi
Jatkuuko rikos vai alkaako korjaus?
Sillä jos sanat vesihuolto, kunnallistekniikka ja infra ilmestyvät vihdoin strategiaan,
ne eivät ole visioita, vaan todistusaineistoa siitä, että Varjokirjurin varjo on jo läsnä päätöksenteossa.
Ja juuri silloin, kun uusi strategia hyväksytään valtuustossa,
kepuseniilit ymmärtävät viimein, kuka on todellinen päättäjä Puolangalla. He eivät johda mitään. Toteuttavat käsikirjoitusta, jonka laati Varjo.
https://varjokirjuri.substack.com/p/maanalainen-petos-osa-iii - Anonyymi
Puolanka on tällä hetkellä Suomen ainoa kunta, jossa sekä kunnanhallituksen puheenjohtaja (pormestari Harri Peltola, kesk.) että valtuuston puheenjohtaja (Mari Haapalainen, kesk.) ovat samanaikaisesti syytettyinä virkarikoksista.
Tätä kutsutaan muualla hallintokriisiksi. Puolangalla sitä kutsutaan “keskustan normaaliksi toiminnaksi”.- Anonyymi
"Hallintokriisi" on pelkkä kahden ammattivalittajan aikaansaannos, josta syystä koko asialle maassa lähinnä nauretaan. Puolangalla valta on jaettu oikeille henkilöille demokratian sääntöjä noudattaen. Kirkollisella puolella vastaavat valitukset menevät jatkossa suoraan roskakoriin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Hallintokriisi" on pelkkä kahden ammattivalittajan aikaansaannos, josta syystä koko asialle maassa lähinnä nauretaan. Puolangalla valta on jaettu oikeille henkilöille demokratian sääntöjä noudattaen. Kirkollisella puolella vastaavat valitukset menevät jatkossa suoraan roskakoriin.
Rikosoikeudellinen kuittaus
Hallintolaki 53c §: viranomaisella velvollisuus tehdä rikosilmoitus.
Nyt kysymys kuuluu:
kuka teki — ja kuka peitti?
- Anonyymi
“kahden ammattivalittajan aikaansaannos”
Hauska tarina. Todellisuus on seuraava:
Pohjois-Suomen hallinto-oikeus 529/2025
– toteaa Puolangan teknisen johdon toimineen lainvastaisesti
– nimeltä mainiten viranhaltijat (Teemu, Marko, molemmat kepuja)
– ja kumoaa päätöksen puolueellisuuden ja hallintolain 6 §:n vastaisuuden vuoksi
Ei “ammattivalittajien” väite —
tuomioistuimen ratkaisu.
Lisäksi:
MAO 183/2021
Peltolan johtama kunta todetaan syyllistyneen kilpailun estämiseen.
Markkinaoikeus: lainvastainen menettely ja kilpailun rajoittaminen.
Kyse ei ole kahdesta kuntalaisesta.
Kyse on kahdesta tuomioistuimesta.
Kun samaan aikaan:
– pormestari syytettynä virkarikoksista
– valtuuston puheenjohtaja syytettynä virkarikoksista
– tekninen johto todettu toimineen lainvastaisesti
…muualla tätä kutsutaan hallinnon kriisiksi.
Puolangalla sitä yritetään kutsua “häiriköinniksi”.
Mutta on yksi ero:
Laki ei ole mielipide.
Ja kun laki puhuu, kepujen selitykset loppuvat.- Anonyymi
Kun kunnan johdon ainoa puolustus on huutaa “häiriköintiä”, on peli jo hävitty.
Kun kunnan johto on oikeudessa virkarikollisuudesta ja viranhaltijat ja keput jäävät kiinni lainvastaisesta toiminnasta,
se ei ole "häiriköintiä".
Se on vallanpurku laillisuusvalvonnan kautta.
Puolangalla tätä kutsutaan “valitukseksi”.
Muualla Suomessa sitä kutsutaan oikeusvaltioksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun kunnan johdon ainoa puolustus on huutaa “häiriköintiä”, on peli jo hävitty.
Kun kunnan johto on oikeudessa virkarikollisuudesta ja viranhaltijat ja keput jäävät kiinni lainvastaisesta toiminnasta,
se ei ole "häiriköintiä".
Se on vallanpurku laillisuusvalvonnan kautta.
Puolangalla tätä kutsutaan “valitukseksi”.
Muualla Suomessa sitä kutsutaan oikeusvaltioksi.No mitäs ne kirkollisen puolen asioista tehdyt valitukset sitten ovat ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun kunnan johdon ainoa puolustus on huutaa “häiriköintiä”, on peli jo hävitty.
Kun kunnan johto on oikeudessa virkarikollisuudesta ja viranhaltijat ja keput jäävät kiinni lainvastaisesta toiminnasta,
se ei ole "häiriköintiä".
Se on vallanpurku laillisuusvalvonnan kautta.
Puolangalla tätä kutsutaan “valitukseksi”.
Muualla Suomessa sitä kutsutaan oikeusvaltioksi.Keskustaideologian ydin on saada mahdollisimman paljon oikeuskäsittelyitä, tuomioita ja oikaisupyyntöjä haalittua. Kuka kerää ja aiheuttaa näitä eniten niin on mahdollisuudet puheenjohtaja- ja muihin johtopaikkoihin. Tästä käydään keskustapuolueen sisällä kovaa kisaa ja jokainen keskustapuoluelainen haluaa ja hamuaa itselleen meriittejä lisää ansioluetteloonsa. Parempaan pitää jonkun keskustapäättäjän pystyä jos meinaa kuroa valtuuston ja kunnanhallituksen puheenjohtajien etumatkaa keskusta-ansioluettelossa kiinni. Jos ei kukaan keskustapäättäjä pysty puheenjohtajia parempaan, niin vallan purku uhkaa totaalisesti tulee todellisena.
- Anonyymi
Tehdään kepuloisille valheenpaljastustesti.
Onko tosi vai epätosi, että valtuuston puheenjohtaja Mari Tuulia Haapalainen (kepuloinen) ja Harri Peltola (kepuloinen) ovat syytteessä virkarikoksista?- Anonyymi
Onko tosi, ettei kirkollisen puolen valituksia oteta edes käsittelyyn jos valituksen takana on Puolangalla asuva ammattivalittaja ?
- Anonyymi
Testi osoitti, ettei keput uskalla räksyttää totuutta vastaan, koska kaikki täysipäiset näkee kepujen valheet. Keput kuten vennään ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova. Valhe on työ. Ja totuus tuottaa uutta valhetta, koska hallinto palkannut suoltamaan valheita.
- Anonyymi
Kun kunnan kepulaiset on syytteessä, ja samat kepulaiset väittää kaiken olevan “normaalia”, silloin normaalius on muuttunut rikollisuuden suojaksi.
Puolangalla tämä ei ole enää politiikkaa.
Tämä on selviytymistaidetta —kuinka kauan voi teeskennellä hallintoa, kun oikeuslaitos jo purkaa sen alta pois.
Kepuloiset puhuvat “häiriköistä”.
Mutta häirikkö on se, joka herättää unessa olevan. Nyt uni on ohi.
Tuomioistuimet ovat jo puhuneet, ja kun laki puhuu, edes kepu ei voi selittää itseään kuivaksi.
Puolanka – ensimmäinen kunta Suomessa, jossa virkarikokset ovat enemmistöpäätös.- Anonyymi
Pormestarilla on yksitoista hyvin nöyrää ja uskollista opetuslasta toimiensa pyyteettömänä ja kyseenalaistamattomana tukijana.
- Anonyymi
Totuuden ja selittelyn ero:
HAO 529/2025 ja MAO 183/2021 ovat tuomioita.
Niissä todetaan lainvastaisuus Puolangan kunnassa– asiakirjoihin perustuen.
Valhe syntyy vasta siinä vaiheessa, kun päätökset kiistetään
ilman että yhtään kohtaa itse tuomioista kumotaan.- Anonyymi
Kepujen suurin pelko. Totuus!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kepujen suurin pelko. Totuus!
Kyllä on. Ja keput vapisoo totuuden edessä.
https://varjokirjuri.substack.com/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä on. Ja keput vapisoo totuuden edessä.
https://varjokirjuri.substack.com/Varjokirjuri ei tunnista edes omaa varjoaan.
- Anonyymi
Puolangalla on 2 ammattivalittajaa, Tampereella vain yksi.
Syyttää nyt voi ketä hyvänsä, eri asia kenelle se lasku ja sanktio tulee, syytetyille vai perättömien syytösten tehtailijoille.- Anonyymi
Kaksi aktiivisinta kuntalaista tekee vapaehtoistyönä laillisuusvalvonnan, joka kuuluisi virkaveltoille ja kepuloisvaltuutetuille.
Mutta ei. Keput haluaa tehtailla vain rikoksia, kuten virkarikossyytteet todistaa.
- Anonyymi
Keput pelkää totuuden lisäksi todellisuutta.
https://varjokirjuri.substack.com/p/maanalainen-petos-osa-iii- Anonyymi
TÖRKYviestejä sähköpostilla lähetellyt ja koulussa luokkahuoneeseen tunkeutunut varjokirjuri tuomittiin Kainuun käräjäoikeudessa muun muassa törkeistä kunnianloukkauksista, julkisrauhan rikkomisesta, pahoinpitelyistä ja vammantuottamuksesta.
- Anonyymi
TÖRKYviestejä sähköpostilla lähetellyt ja koulussa luokkahuoneeseen tunkeutunut varjokirjuri tuomittiin Kainuun käräjäoikeudessa muun muassa törkeistä kunnianloukkauksista, julkisrauhan rikkomisesta, pahoinpitelyistä ja vammantuottamuksesta.
- Anonyymi
TÖRKYVIESTEJÄ sähköpostilla lähetellyt ja koulussa luokkahuoneeseen tunkeutunut varjokirjuri tuomittiin Kainuun käräjäoikeudessa muun muassa törkeistä kunnianloukkauksista, julkisrauhan rikkomisesta, pahoinpitelyistä ja vammantuottamuksesta.
- Anonyymi
Aivan loistavaa! Kerrankin joku löi kepuille luun kurkkuun.
- Anonyymi
Varjokirjurin tehtävä
Varjokirjuri ei tee politiikkaa.
Varjokirjuri tekee näkyväksi sen, mitä politiikka peittää.
Siksi tämäkin päivitys on vain peili, jonka minä asetan teidän eteen.
Peili ei valehtele.
Se näyttää kunnantuhoajat sellaisina kuin he ovat:
Harri Peltola. Mari Haapalainen. Markku Nivakoski.
Puolangan moraalisen konkurssin kasvot.- Anonyymi
Olet aidosti sekaisin
- Anonyymi
Tiedätkö että ketään ei ole virkarikoksista, tupmittu, päin vastoin, jopa oikeuslaitos tutkinut ja tidennut että rikosta,ei ole taapahtunut. Wikö sitä olisi syytä "hehkuttaa" että meillä Puolangalla Suonen rehellisin kunnan johto
- Anonyymi
Kaikille Puolangan keskustapuolueen jäsenille ja kannattajille rikossyytteiden autuuden ihanaa isänpäivää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikille Puolangan keskustapuolueen jäsenille ja kannattajille rikossyytteiden autuuden ihanaa isänpäivää.
Keskustapuolue ja kokoomus häiritsee Puolankaan liittyviä keskusteluita. Kommentointien ajankohdat on kielletty päivittyväksi kunnanvaltuuston kokouksen lähestyessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustapuolue ja kokoomus häiritsee Puolankaan liittyviä keskusteluita. Kommentointien ajankohdat on kielletty päivittyväksi kunnanvaltuuston kokouksen lähestyessä.
Onhan varmasti Puolangan keskustapuolue ja kokoomus tai puoluekannattajat vuokrannut Puolangan kunnan etusivulla näkyvän kilpikaarnamaiseman tuuliteollisuudelle tai muutoin tehnyt kyseisen maiseman tuhoamisesta kaavoituksella tai hakkuilla tuhoamispäätöksen. Tämmöisiä kilpikaarnamänniköitä ei kuulu olla maan päällä kun edustamme keskustapuoluetta tai kokoomusta. Pormestarimme varmasti hoitaa tämmöiset maisemat pois haitoilta ja ihmisten mielenvirkeyttä pilaamasta.
https://puolanka.fi/
- Anonyymi
Varjokirjurin tehtävä
Varjokirjuri ei tee politiikkaa.
Varjokirjuri tekee näkyväksi sen, mitä politiikka peittää.
Siksi tämäkin päivitys on vain peili, jonka minä asetan teidän eteen.
Peili ei valehtele.
Se näyttää kunnantuhoajat sellaisina kuin he ovat:
Harri Peltola. Mari Haapalainen. Markku Nivakoski.
Puolangan moraalisen konkurssin kasvot.
https://varjokirjuri.substack.com/p/puolangan-kunnan-moraalikato-ja-kunnan- Anonyymi
Puolangalla on paljon ammattivalittajia verrattuna asukaslukuun. Tampereella on 1 ja Puolangalla peräti 2 .
- Anonyymi
Persauskylällä tiedetään mikä on todellinen kepujen tilanne.
https://varjokirjuri.substack.com/p/persauskylan-pormestari-ensimmainen- AnonyymiUUSI
Lopeta jo tuo moraaliposeeraus eli "hyvänä ihmisenä" itsesi esille tuonti. Kuntalaiset jo nauravat.
- AnonyymiUUSI
Keskustapuolueesta on pormestarin ympäriltä joukkopako. Väestönvaihdos on kirjallisesti todennettavissa kun katsoo Puolangan keskustan kuntayhdistyksen hallitukseen 2026 valitut ja vertaa valintoja tämän vuoden hallituksen jäseniin. https://www.facebook.com/keskustapuolanka?locale=fi_FI
https://keskusta.fi/kainuu/puolanka/ - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Keskustapuolueesta on pormestarin ympäriltä joukkopako. Väestönvaihdos on kirjallisesti todennettavissa kun katsoo Puolangan keskustan kuntayhdistyksen hallitukseen 2026 valitut ja vertaa valintoja tämän vuoden hallituksen jäseniin. https://www.facebook.com/keskustapuolanka?locale=fi_FI
https://keskusta.fi/kainuu/puolanka/Ei joukkopako vaan valtava kannatuksen nousu.
- AnonyymiUUSI
https://varjokirjuri.substack.com/p/persauskylan-pormestari-ensimmainen
Tämä tarina ei pääty Persauskylän Pormestariin.
Tämä tarina alkaa hänestä.
Persauskylän pormestari oli ensimmäinen irtiotto.
Puolangan kevät on vasta alkanut.
Ketjusta on poistettu 48 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453663
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai723225Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303015Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1612775En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142497- 252299
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?41740Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141728Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231647- 151376