Iki tai sydän kiuas. Ja se ulkonäkö. Legend on aivan absoluuttisesti mieltä eniten tyydyttävä. Onhan se sivuseikka mutta kun vertasin ihan livenä kiukaita niiniki kiukaan ulkonäkö on luotaantyöntävä ja miten saunimiskokemus fiilis voisi olla enää vuosikausia miellyttävä. En usko missään ominaisuudessa olevan etua edes sydän kiukaan kohdalla. Hinta ei ole merkitsevä kun puhutaan kuitenkin vuosien kestosta mutta onhan Legend samalla halvin joten ok. En oikein usko olevan parempaa nyt tarjolla vai onko? Haen kiukaan loman alussa heinäkuun puolivälissä joten laita ihmeessä jotain kommenttia onko joku selkeästi parempi. Kivet on oltava kiukaan ulkopuolella nähtävissä alhaalta lähtien eikä peltikuorta ollenkaan on kyllä ainoa vaatimus niin lasiluukun lisäksi.
Harvia Legend 150 uskoisin olevan hyvä valinta vs
Anonyymi-ap
8589
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vau miten tuli kirjoitusvirheitä mutta kesä kuumeessa olkoon nyt noin,pahoittelut.
Just otin oman sydänkiukaan irti ja tulipesän takareuna saumat auki. Soittelin valmistajalle ja varastolla kaikki viallisia. Montakohan näitä on saunoihin asennettu. Itsellä mustang 10. Huonenna lahteen vaihtamaan. Lupasivat korjata varastolta yhden noutoa varten. Et se siitä laadusta. Kiuas viime elokuussa ostettu 10/2024
Tukien varassa elävän yh äidin pienellä homopetterillä taas yksinäistä kun kaikki koulukaverit ovat kesämökillä, maalla mummolassa, lapissa, ulkomailla tms. Pitää sitten ajan tappamiseksi trollata suomi24 palstoilla ja vastailla itselle omien avausten viestiketjuissa.
Mulla oli käytössä Harvia legend ja muutamassa vuodessa oli pintaruostetta joka paikassa. Taka seinään ja lakeen paloi reiät tai muutenvaan ne repesivät. Lämmitti huonosti ja pesäkin oli pieni. Ostin seuraavaksi Narvin ja sauna kuumenee sillä nopeammin ja kuumemmaksi jos haluaa. En suosittele Harvia Legendiä
Sinä se olet kova poika saunomaan kun sinulla palaa puhki kymmeniä kiukaita vuodessa? 😂
Uskoisin tämän aloituksen olevan turhaa palstan aktivointia...
Anonyymi
2025-07-04 17:31:45
Asia saatiin valmistajan toimesta päätökseen. Kiukaan valmistus prosessissa laserleikkaus työmenetelmässä kiukaan takaosassa oleva jalka joudutaan leikkaamaan pari milliä pitkäksi, jotta saadaan kattilateräs taivutettua sopivalla säteellä. Teräksen leikkaus osuu tulipesän alaosassa olevan tuhkaluukun alareunaan ja ei näin ollen aiheuta toiminnallisia rajoituksia. Kiuas siis täysin kunnossa ja toimii niinkuin pitää. Kiitos tästä selvityksestä valmistajalle ja tehtaan tuotantoon. Hyvillä mielin jatketaan saunomista pehmeissä ja hapekkaissa löylyissä.
Kattilateräs = patarauta.