Ihan siis selaimissa. Millaisia säätötoimenpiteitä pitää tehdä, jotta videoelementit toimisi sivulla https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011302955.html
- Sivulle upotetuista videoista ei kuulu ääni Firefoxissa eikä Chromiumissa (tosin Chromiumissa kuului vähän aikaa ensimmäisestä videosta ääntä, mutta ei enää)
- katseluruutu on vajaamittainen, ja hallintalaitteet kuten volyymisäätö ja full screen mode eivät tule näkyviin. Tekstityksestä näkyy vain ylempi rivi.
Ajurien hallinnan mukaan lisäajureita ei tarvita.
Windows 10 korvattu Mintillä, mutta miksei nämä toimi
16
310
Vastaukset
- Anonyymi
Sinun olis pitänyt likata asentaessa ne kolmansien mediaosat, nyt joudut asentaan ne jälkikäteen.
- Anonyymi
Hae tollainen sovelluksista Ubuntu-restricted-extras tai vastaava, mikä se sitten Mintissä onkaan.
katso ohje https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=365215
tai täällä Mintin oma
https://community.linuxmint.com/software/view/mint-meta-codecs
Likkaa asenna nappia oikealla ylhäällä!
- Anonyymi
Jälkimmäiseen kysymykseen, paina päivitä nappia ja hyväksy evästeet.
- Anonyymi
Ja Zoomaa Vähemmän sivua. niin videosta ei katoa osaa!
- Anonyymi
Olisit asentanut Ubuntun. jos se kone ei ihan nahapumppu ole.
- Anonyymi
Sivun äänet on oletuksena vaimennettu, ettei tulee kaaottista mölinää sivuilla joilla useita videoita.
- Anonyymi
Mitä ihmettä mennä asentamaan jotain Afrikkalaista Ubuntua kuten nimikin jo sanoo.
- Anonyymi
Ubuntun koti on Briteissä
- Anonyymi
Kahtokee, kollimaatorilla taas lääkkeet loppu!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kahtokee, kollimaatorilla taas lääkkeet loppu!
Joo satujaan se taas alkoi veteleen! heh heh On se Huru!
- Anonyymi
Olisit onnellinen, kun videot ei näy! Itse olen säätänyt selaimen tarkoituksella sellaiseksi, ettei lehtimediasta(is) varmasti tule videoita - nehän pilaa koko lehden.
- Anonyymi
Niin! Sitähän se Windows 10 oli! Ei näy tai tökki ihan tuelta!
- Anonyymi
Olisit Asentanut Ubuntun ja Chromen selaimmeksi!
- Anonyymi
W 10 jälkeen Ubuntu voi tuntua liian Maciltä!
- Anonyymi
Kyllä mulla ainakin tuo toimii ja ääni kuuluu tuolla sivulla. Olet sössinyt asennuksen ja jättänyt ne kolmannen osapuolen koodekit asentamatta!
- Anonyymi
Vastasin jo aiemmin, mikä toimi, mutta vastaus oli poistettu jostain syystä. Kaikki koodekit oli kyllä jo asennettu, mutta vastaus piili zoomauksissa. Selaimen asetuksissa piti Firefoxilla olla max 80% sivun suurennos ja Chromiumissa 90%, niin videoruutu tuli kokonaisena näkyviin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja7714061Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va155804Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545521SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1285296Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu2005109"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873581Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan173444Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2843237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant03120Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1103088