Pyöräilijöiden väistämissäännöt

Anonyymi-ap

Monen pyöräilijän olisi hyvä perehtyä väistämissääntöihin ennen kuin sattuu onnettomuus. Polkupyörällä tai sähköskootterilla tai vastaavalla liikkuva ei ole tieliikennelaissa sama kuin jalankulkija vaan heitä koskevat väistämissäännöt siinä missä muitakin ajoneuvoja. Automaattista etuajo-oikeutta suojatielle ei myöskään ole vaikka siinä saa nykyään ajaa. Moni joko ei tiedä tai välitä tästä ja siitä syntyy turhan usein vaarallisia ja arvaamattomia tilanteita jotka eivät ole hyvä asia liikenteessä.

Liikenneturvan sivuilla asia on selitetty hyvin:
https://www.liikenneturva.fi/liikenteessa/vaistamissaannot-liikenteessa/

Ja autolijoiden keskuudessa näkee aivan liikaa sitä että jo kaukaa aletaan hidastamaan ja hyvin selvästi annetaan tietä pyöräilijöille sellaisissa paikoissa joissa heitä ei kuuluisi väistää. Tämä on erittäin huono tapa koska liikenteen tulee mennä sääntöjen mukaan jolloin se on ennakoitavissa. Ennakoitavuus on yksi tärkeimpiä turvallisuustekijöitä.
On myös todella vaarallista opettaa näin lapsille että kyllä auto varmaan väistää. Sen varaan kun ei saisi koskaan luottaa sellaisessakaan paikassa jossa olisikin oikeus mennä ensin. Varomaton suojatielle pyöräily, varsinkin pyöräilijän ollessa väistämisvelvollinen on todellista venäläistä rulettia.

1

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        371
        2888
      2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

        2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
        Maailman menoa
        66
        2314
      3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        78
        1969
      4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        78
        1646
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        140
        1562
      6. Minkä ikäinen

        on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
        Ikävä
        69
        1179
      7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        1039
      8. Raiskaukset loppumaan?

        Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
        Sinkut
        264
        975
      9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

        Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
        Euroviisut
        11
        968
      10. 40
        844
      Aihe