Perämoottorin kuljettaminen

Anonyymi-ap

Eikös kaksitahtisen voi kuljettaa missä asennossa tahansa mutta nelitahtinen pitää kuljettaa ohjekirjassa kerroilla tavalla?

17

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nelitahtinen kannattaa kuljettaa pystyssä tai toisella kyljellä - kummalla, se selviää ohjekirjasta. Meillä ainakin kahvapuoli ylöspäin. Näin ei öljyt valu sylinteriin. Onko tällä suurikin merkitys ap:lle?

      • Anonyymi

        Nelitahtisia olen peräkontissa kuljettanut ja nyt kaksitahtinen jota aion myös kuljettaa peräkontissa eli lienee sama missä asennossa kuljetan.


    • Anonyymi

      2-tahtinen on tässäkin asiassa joustavampi kuin nelari.

      • Anonyymi

        Se on erittäin tärkeä asia. Minä kuljetan moottorin aina pelkääjän paikalla ylösalaisin. Silloin painopiste on jalkatilassa ja saan turvavyön potkurin ympärille. Vanhassa Warressa ei moottoria voi laittaa takaluukkuun koska se alkaa haisemaan.


    • Anonyymi

      Ap raukka yrittää keksiä jotain kaksitahtisen hyviä puolia :) ja myönnetään- sellainen on nyt löytynyt. Tässä kokoluokassa on tietysti myös kevyt sähkömoottori.

      • Anonyymi

        Ei vaan koska olen niin kokematon perämoottoreiden kanssa, viime syksynä ostin eka perämoottorin, 3,5hp Tohatsu ja tänä syksynä ostin isomman vanhan kaksitahtisen moottorin ja se pitäisi kuljettaa mökille vanhempaan veneeseen. 90 km matkan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei vaan koska olen niin kokematon perämoottoreiden kanssa, viime syksynä ostin eka perämoottorin, 3,5hp Tohatsu ja tänä syksynä ostin isomman vanhan kaksitahtisen moottorin ja se pitäisi kuljettaa mökille vanhempaan veneeseen. 90 km matkan.

        2-tahtisen voi kuljettaa missä asennossa tahansa. 4-tahtisessa kannattaa poistaa öljyt jos sen kuljettaa kyljellään peräkontissa.


      • Anonyymi

        Ei tässä mitään tarvitse keksiä. Faktat ovat faktoja. Taitaa itseäsi harmittaa kun tuodaan julki 2T erinomaisuus nelariin verrattuna,


    • Anonyymi

      Itsellä ainakin vanhasta 2t Suzukista valui polttoaineet kaasuttimesta auton konttiin kyljellään kuljetettaessa.

    • Anonyymi

      Onhan 2t moottoreissa paljon hyvää. Se on vallan mainio kone, mutta aika on ajanut siitä ohi suurimmassa osassa käyttökohteita.

      Sitä en ymmärrä, miksi tekniikasta on syntynyt sellaisia traumoja, että siihen pitäisi takertua kynsin hampain. En ole huomannut kenenelläkään olevan samaa suhtautumista dieseliin, wankeliin tai nelitahtisiin yleensä.

      Kaiken kaikkiaan polttomoottorin päivät taitavat olla luetut sitä mukaan, kun sähkön varastoinnin tai sähkön tuottamiseen tarvittavan aineen varastoinnin ongelmia ratkotaan.

    • Anonyymi

      Tämä 2-tahti persoona on todella sitkeä.
      Vuodesta toiseen jaksaa lietsoa omaa uskoaan ja samalla villitsee muita arempia lukijoita.

    • Anonyymi

      Moottorin kuljettamiseen on varmasti monia tapoja, kuten veneenkin. Pari vuotta sitten tämä yksi seppä hinasi Helsingin kaduilla venettä auton perässä, mikä on normaalia, mutta sillä ei ollut traileria, ja se ei ole normaalia. Oli kuulemma tullut joku riita veneen omistussuhteissa tms.

    • Anonyymi

      Laitoin peräkärryn 2T koneen kyljelleen, kahva ylöspäin.
      Liinalla vedin kiinni.
      Vanha räsymatto alle niin matkalla kärsi moottorin koppa kovin paljoa.

      • Anonyymi

        Älä nyt loukkaannu, mutta luitko tuon postauksesi ennen lähettämistä?
        Vai teitkö sen tarkoituksella tuollaiseksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Älä nyt loukkaannu, mutta luitko tuon postauksesi ennen lähettämistä?
        Vai teitkö sen tarkoituksella tuollaiseksi?

        Luin mutta viesti muuttui kun lähetin sen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luin mutta viesti muuttui kun lähetin sen.

        Tee valitus ylläpitoon tuosta muutetusta viestistäsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe