Eikös kaksitahtisen voi kuljettaa missä asennossa tahansa mutta nelitahtinen pitää kuljettaa ohjekirjassa kerroilla tavalla?
Perämoottorin kuljettaminen
16
349
Vastaukset
- Anonyymi
Nelitahtinen kannattaa kuljettaa pystyssä tai toisella kyljellä - kummalla, se selviää ohjekirjasta. Meillä ainakin kahvapuoli ylöspäin. Näin ei öljyt valu sylinteriin. Onko tällä suurikin merkitys ap:lle?
- Anonyymi
Nelitahtisia olen peräkontissa kuljettanut ja nyt kaksitahtinen jota aion myös kuljettaa peräkontissa eli lienee sama missä asennossa kuljetan.
- Anonyymi
2-tahtinen on tässäkin asiassa joustavampi kuin nelari.
- Anonyymi
Se on erittäin tärkeä asia. Minä kuljetan moottorin aina pelkääjän paikalla ylösalaisin. Silloin painopiste on jalkatilassa ja saan turvavyön potkurin ympärille. Vanhassa Warressa ei moottoria voi laittaa takaluukkuun koska se alkaa haisemaan.
- Anonyymi
Ap raukka yrittää keksiä jotain kaksitahtisen hyviä puolia :) ja myönnetään- sellainen on nyt löytynyt. Tässä kokoluokassa on tietysti myös kevyt sähkömoottori.
- Anonyymi
Ei vaan koska olen niin kokematon perämoottoreiden kanssa, viime syksynä ostin eka perämoottorin, 3,5hp Tohatsu ja tänä syksynä ostin isomman vanhan kaksitahtisen moottorin ja se pitäisi kuljettaa mökille vanhempaan veneeseen. 90 km matkan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei vaan koska olen niin kokematon perämoottoreiden kanssa, viime syksynä ostin eka perämoottorin, 3,5hp Tohatsu ja tänä syksynä ostin isomman vanhan kaksitahtisen moottorin ja se pitäisi kuljettaa mökille vanhempaan veneeseen. 90 km matkan.
2-tahtisen voi kuljettaa missä asennossa tahansa. 4-tahtisessa kannattaa poistaa öljyt jos sen kuljettaa kyljellään peräkontissa.
- Anonyymi
Ei tässä mitään tarvitse keksiä. Faktat ovat faktoja. Taitaa itseäsi harmittaa kun tuodaan julki 2T erinomaisuus nelariin verrattuna,
- Anonyymi
Itsellä ainakin vanhasta 2t Suzukista valui polttoaineet kaasuttimesta auton konttiin kyljellään kuljetettaessa.
- Anonyymi
Onhan 2t moottoreissa paljon hyvää. Se on vallan mainio kone, mutta aika on ajanut siitä ohi suurimmassa osassa käyttökohteita.
Sitä en ymmärrä, miksi tekniikasta on syntynyt sellaisia traumoja, että siihen pitäisi takertua kynsin hampain. En ole huomannut kenenelläkään olevan samaa suhtautumista dieseliin, wankeliin tai nelitahtisiin yleensä.
Kaiken kaikkiaan polttomoottorin päivät taitavat olla luetut sitä mukaan, kun sähkön varastoinnin tai sähkön tuottamiseen tarvittavan aineen varastoinnin ongelmia ratkotaan. - Anonyymi
Tämä 2-tahti persoona on todella sitkeä.
Vuodesta toiseen jaksaa lietsoa omaa uskoaan ja samalla villitsee muita arempia lukijoita. - Anonyymi
Moottorin kuljettamiseen on varmasti monia tapoja, kuten veneenkin. Pari vuotta sitten tämä yksi seppä hinasi Helsingin kaduilla venettä auton perässä, mikä on normaalia, mutta sillä ei ollut traileria, ja se ei ole normaalia. Oli kuulemma tullut joku riita veneen omistussuhteissa tms.
- Anonyymi
Laitoin peräkärryn 2T koneen kyljelleen, kahva ylöspäin.
Liinalla vedin kiinni.
Vanha räsymatto alle niin matkalla kärsi moottorin koppa kovin paljoa.- Anonyymi
Älä nyt loukkaannu, mutta luitko tuon postauksesi ennen lähettämistä?
Vai teitkö sen tarkoituksella tuollaiseksi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä nyt loukkaannu, mutta luitko tuon postauksesi ennen lähettämistä?
Vai teitkö sen tarkoituksella tuollaiseksi?Luin mutta viesti muuttui kun lähetin sen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luin mutta viesti muuttui kun lähetin sen.
Tee valitus ylläpitoon tuosta muutetusta viestistäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2434203Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1172659Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412412Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161446Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811446- 481189
- 781107
- 59973
- 45966
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58941