Haaveilen uudesta asunnosta, joka maksaa n. 300 000 €. Perheeseen kuuluu kaksi vanhempaa ja alakouluikäinen lapsi. Olen ainoa tulonsaaja, tulot noin 3 800 €. Nykyinen asunto on n. 100 000 € omistusasunto. Säästöjä < 100 000 €. Onko järkeä ostaa uutta tässä maailmantilanteessa? Viittaan sodan uhkaan ja siihen, miten tulevaisuudessa omaisuus kertyy yhä pahemmin harvojen käsiin, jolloin rahoista pitäisi periaatteessa pitää kiinni.
Kannattaako ostaa uusi asunto?
10
303
Vastaukset
- Anonyymi
Olet myös kiinnostunut palstan aktivoinnista ?
- Anonyymi
Ei missään nimessä ainakaan Suomesta.
- Anonyymi
Osakkeet ovat ihan hulluissa hinnoissa suomessa , pienet betonikopit maksavat omakotitalon verran ja ihmetellään jos ei kauppa käy .Duunarin palkalla sitä on pärjätty ja tehty omakotitalot , kesämökit , matkusteltu yms . yms . eikä ole liiaksi tarttenu pihistellä , kuinkas nykyisin ?
- Anonyymi
No nyt tässä maailman tilanteessa siinä enemmän järkeä on kuin monessa muussa maailman tilanteessa kun hinnat on alhaalla ja myyjät paniikissa kun kauppa ei käy. Jos ajatellaan sitä siltä kannalta että velkaorjuus on sun juttusi.
- Anonyymi
Kateus. Sitä tihkuu ja tirisee kaikki sossunelättien kommentit. Ollaan vapaita kuin taivaan linnut eikä missään nimessä haluta oman... ja kuitenkin pitää näitä kateellisia kommentteja tyrkyttää.
Varsinainen juju siis, on, että yrittävät itsensä vakuuttaa siitä, etteiväti haluaisi omaan.... se vaatii jatkuvaa ja kovaa työtä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kateus. Sitä tihkuu ja tirisee kaikki sossunelättien kommentit. Ollaan vapaita kuin taivaan linnut eikä missään nimessä haluta oman... ja kuitenkin pitää näitä kateellisia kommentteja tyrkyttää.
Varsinainen juju siis, on, että yrittävät itsensä vakuuttaa siitä, etteiväti haluaisi omaan.... se vaatii jatkuvaa ja kovaa työtä.Millä logiikalla sait kateuden liitettyä tähän? Ajattelet että kaikki unelmoi velkavetoisesta kulissielämästäsi?
Tai että se "kuuluu" asiaan?
Onnea sinne...
- Anonyymi
Voit ainakin asua siinä uudessa jonkin aikaa tai kauankin. Vanhaan asuntoon tulee remontteja.
- Anonyymi
Mihin sodanuhkaan viittaat? Maapallolla on koko ajan käynnissä satoja sotia ja "sotia".
Ei nuo siihen vaikuta, minkälainen asunto kenenkin kannattaisi ostaa . Ihan omia tarpeita ja maksukykyä kannattaa lähinnä arvioida.
Kunhan et osta asuntoa konkurssikypsästä asunto-osakeyhtiöstä. Omakotitalo on tietysti varmempi siinä mielessä että kenenkään ulkopuolisen tyrimiset ei juuri vaikuta sinun olemiseesi toisin kuin osakeyhtiössä.- Anonyymi
Toisten tyrimiset vaikuttaa omakotitalossakin mutta ei ehkä yhtä paljon. Haja-asutusalueella vähemmän jos naapurit on tarpeeksi kaukana. Tosin kiinteistöverot ja kiinteät kulut ym. tiemaksut on ikuinen riesa sielläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145