Kannattaako ostaa uusi asunto?

Anonyymi-ap

Haaveilen uudesta asunnosta, joka maksaa n. 300 000 €. Perheeseen kuuluu kaksi vanhempaa ja alakouluikäinen lapsi. Olen ainoa tulonsaaja, tulot noin 3 800 €. Nykyinen asunto on n. 100 000 € omistusasunto. Säästöjä < 100 000 €. Onko järkeä ostaa uutta tässä maailmantilanteessa? Viittaan sodan uhkaan ja siihen, miten tulevaisuudessa omaisuus kertyy yhä pahemmin harvojen käsiin, jolloin rahoista pitäisi periaatteessa pitää kiinni.

9

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet myös kiinnostunut palstan aktivoinnista ?

    • Anonyymi

      Ei missään nimessä ainakaan Suomesta.

    • Anonyymi

      Osakkeet ovat ihan hulluissa hinnoissa suomessa , pienet betonikopit maksavat omakotitalon verran ja ihmetellään jos ei kauppa käy .Duunarin palkalla sitä on pärjätty ja tehty omakotitalot , kesämökit , matkusteltu yms . yms . eikä ole liiaksi tarttenu pihistellä , kuinkas nykyisin ?

    • Anonyymi

      No nyt tässä maailman tilanteessa siinä enemmän järkeä on kuin monessa muussa maailman tilanteessa kun hinnat on alhaalla ja myyjät paniikissa kun kauppa ei käy. Jos ajatellaan sitä siltä kannalta että velkaorjuus on sun juttusi.

      • Anonyymi

        Kateus. Sitä tihkuu ja tirisee kaikki sossunelättien kommentit. Ollaan vapaita kuin taivaan linnut eikä missään nimessä haluta oman... ja kuitenkin pitää näitä kateellisia kommentteja tyrkyttää.

        Varsinainen juju siis, on, että yrittävät itsensä vakuuttaa siitä, etteiväti haluaisi omaan.... se vaatii jatkuvaa ja kovaa työtä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kateus. Sitä tihkuu ja tirisee kaikki sossunelättien kommentit. Ollaan vapaita kuin taivaan linnut eikä missään nimessä haluta oman... ja kuitenkin pitää näitä kateellisia kommentteja tyrkyttää.

        Varsinainen juju siis, on, että yrittävät itsensä vakuuttaa siitä, etteiväti haluaisi omaan.... se vaatii jatkuvaa ja kovaa työtä.

        Millä logiikalla sait kateuden liitettyä tähän? Ajattelet että kaikki unelmoi velkavetoisesta kulissielämästäsi?
        Tai että se "kuuluu" asiaan?
        Onnea sinne...


    • Anonyymi

      Voit ainakin asua siinä uudessa jonkin aikaa tai kauankin. Vanhaan asuntoon tulee remontteja.

    • Anonyymi

      Mihin sodanuhkaan viittaat? Maapallolla on koko ajan käynnissä satoja sotia ja "sotia".
      Ei nuo siihen vaikuta, minkälainen asunto kenenkin kannattaisi ostaa . Ihan omia tarpeita ja maksukykyä kannattaa lähinnä arvioida.
      Kunhan et osta asuntoa konkurssikypsästä asunto-osakeyhtiöstä. Omakotitalo on tietysti varmempi siinä mielessä että kenenkään ulkopuolisen tyrimiset ei juuri vaikuta sinun olemiseesi toisin kuin osakeyhtiössä.

      • Anonyymi

        Toisten tyrimiset vaikuttaa omakotitalossakin mutta ei ehkä yhtä paljon. Haja-asutusalueella vähemmän jos naapurit on tarpeeksi kaukana. Tosin kiinteistöverot ja kiinteät kulut ym. tiemaksut on ikuinen riesa sielläkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1526
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1166
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      223
      1156
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      258
      1001
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      959
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      940
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      923
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      879
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      777
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      772
    Aihe