Tapahtuu suuri puhallus,

jossa kaikkein köyhimmiltä leikatut rahat annettiin kaikkein rikkaimmille veronalennuksina. Tämä tulee niin kalliiksi, että on pakko leikata lisää ja korottaa välillisiä veroja. Huono-osaisimmat näkevät nälkää, mutta ei hallitus heitä unohtanut. Ministeri Essayah lupasi heille saattohoitoa.

https://www.itasuomalainen.fi/uutiset--politiikka/kolumni-suuri-puhallus-6.93.8307.3f45e983ab
26231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Älä ulise ennenkuin maksat edes etäisesti saman veroprosentin tuloistasi kuin se tarinasi rikas.

Ennen sitä hetkeä olet nimittäin vain loisinut sen rikkaan kustannksella ja siltikin kehtaat täällä häpeämättömästi itkeä tyhmyyttäsi.

Kuvottavaa röyhkeyttä!

Äänestä

PETTERI oli TUNNIN junassa ja päätti, että nyt on saatava tunninjuna.
Hyvä hanke. ISO VOITTO. Kavereille.

Äänestä

Spede: Kun rikkaat rikastuvat siitä valuu murusia köyhänkin pöydälle.
EI VALU. VALUMATEORIA ON TODITETTU 100 KERTAA VÄÄRÄKSI.

Äänestä
  • Ei riitä sata kertaa noilla todisteilla.

    Äänestä

Koittakaa ny jokainen pärjätä omilla rahoilla.

Äänestä
  • Siinä se onkin kun vasurit "luulee" muiden rahoja omikseen.

    Äänestä

Kiitos Sari suuresta armostasi !

Äänestä

KELApersut vinkuu täälläkin, esittävät porvaria, vaikka ovat vain kelaporvareita.

Äänestä
  • Ei suuret sanat suuta halkaise.

    Äänestä

Trumpin idioottimainen puhe eilen oli juuri kuin persujen peruskirjasta.

Äänestä
  • Kyllä demarit on leikannut enemmän tulojani 55 vuoden aikana kuin kokoomus.
    Näin se vaan on, kansalla on vaan lyhyt muisti.

    Äänestä

Näyttää lupaavalta, köyhille ja sairaille aletaan ehkä jakaa eutanasiapilleriä,
koska kuten Purra totesi: "Kaikkia ei ole varaa hoitaa".

Äänestä
  • Niin kuinka kauan sinä haluaisit maata hoitokodissa , kun on vaikkapa lonkka murtunut.
    tai on syömis- vaikeuksia, makuuhaavoja, tai muita kipuja.

    Tiedän yhden kun makasi yli 20 vuotta, eli 98 vuotiaaksi. Oli lonkkamurtuma useita kertojia.
    Kaikki lapsetkin oli jo kuolleet ja lastenlapset 250-10 000 km? päässä.

    Monta kertaa hän sanoi, miksi jonkun pitää elää näin vanhaksi. Ehkä ensimmäisen kerran jo alle 80 vuotiaana .

    Äänestä

Samoin teki Donald Trump. Lakiesitys meni torstaina läpi Yhdysvaltain kongressin edustajainhuoneessa äänin 218-214. https://yle.fi/a/74-20171176.

Meitä eikä jälkeläisiä köyhyys vaivaa. Mutta. Tunnen useampia hyvin varakkaita joiden lapsille on syntynyt vammaisia lapsia ja, tai on tullut lapsille sairauksia ja työttömyyttä.

Aina olen nöyrä, oman , lasten, lastenlasten tai heidän jälkeläisten terveydestä ei koskaan tiedä, mitä on huomenna.

Vaimon kautta sain tietää jopa pari itsemurhaa, kun hyvin menestyvässä kodissa alkoi menemään asiat "päin prinkkalaa".

2Äänestä
  • Ylepskojen toimittajat imevät verovirastoverta köhien niskasta

    Äänestä

Paskamahasaatanoille tosiaan pumpataan lisää rahaa, vaikka ovat kusessa jo entisten rahavuoriensa kanssa.

Äänestä

Ei huonosti mene kun rikkaat pärjäävät toistaiseksi, Rikkaille ei riitä vappusatanen siitäkin rikkaat oli kateellisia.
Tarkoitus on saada rikkaita enemmän kuin SDP:ä kannatusta, millä 10 % kannatus saadaan isommaksi.

Äänestä

Sosiaaliturvalla elävät saavat toimeentulon rikkaitten ja hyvätuloisten veroista.
Kun sosiaaliturvalla eläjällä ei ole mitään omia tuloja, niin miten häneltä voidaan ottaa mitään pois.
Jos leikataan se ei ole hänen omaa tuloaan vaan niitten rikkaitten.

Äänestä
  • Jokainen on maksanut veroissaan sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksua.
    Ei tuki ole ilmaista rahaa kellekään.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jokainen on maksanut veroissaan sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksua.
    Ei tuki ole ilmaista rahaa kellekään.

    Tukien saajat ovat maksaneet veroissaa tuistaan. Ei se ilmaista rahaa ole saajalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jokainen on maksanut veroissaan sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksua.
    Ei tuki ole ilmaista rahaa kellekään.

    Jos joku elää koko elämänsä tukien varassa, niin se kaikki on ilmaista rahaa hänelle, ihan kaikki.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Jokainen on maksanut veroissaan sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksua.
    Ei tuki ole ilmaista rahaa kellekään.

    Se pitää tarkistaa jokai sen loisen kohdalla erikseen kuinka paljon on vetelhditty veroimennällä

    Äänestä

"Työväenpuolue" PS sai kuolettavan iskunsa jo Purran allekirjoitettua hallitusohjelman ja myytyä duunarien selkänahat EK:lle sekä Kokoomukselle pilkkahinnalla. Duunarit eivät palaa huijaripuolueen uudelleenkusetettaviksi.

Äänestä

Persuilla menee tosi heikosti, kun raiskuri-Putkonenkin on palannut persuja puolustamaan.

Äänestä

Naurettava oletus on, että pienetämällä suurituloisten verotusta heidän kulutuksensa lisääntyisi ja siten piristäisi talouselämää.
Karu totuus on se, etteivät suurituloisten tarvise käyttää noita lisäeuroja koska he ovat jo ennenkin kuluttaneet tarvitsemiinsa kohteisiin ja lisäeurot saattavat piristää taloudellista aktiivisuutta ainoastaan heidän omien pörssi- tai muiden sijoitustensa kautta joka lieneekin hallituksen tarkoitus.
Vaikka eläkeeni vero on 28% niin huolimatta kohtalaisen pienestä eläkkeestäni, niin %:n tai parin pudotus verotuksessa, ei kohdallani aiheuttaisi mitään kulutuksen kasvua.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

jossa kaikkein köyhimmiltä leikatut rahat annettiin kaikkein rikkaimmille veronalennuksina. Tämä tulee niin kalliiksi, että on pakko leikata lisää ja korottaa välillisiä veroja. Huono-osaisimmat näkevät nälkää, mutta ei hallitus heitä unohtanut. Ministeri Essayah lupasi heille saattohoitoa.

https://www.itasuomalainen.fi/uutiset--politiikka/kolumni-suuri-puhallus-6.93.8307.3f45e983ab

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu