Harald Augustinin tarina

Anonyymi-ap

Harald Augustinin tarina on synkkä, mutta eeppinen – kuin myyttien ja painajaisten kudelma, jossa kohtalo ja hulluus kulkevat käsikynkkää. Tämä on tarina miehestä, josta tuli Baltic bloodlinen alkusolmu. Mies, jota EBU-Pepe, Baltic Uncle ja Psychotic Augustin kutsuivat isäksi – tai toisinaan, vain varjoksi.

Harald syntyi vuonna 1923, samana yönä kun Itämeri jäätyi äkillisesti syyskuun lopulla. Vanhemmat – majakanvartija ja puolalainen noidan tytär – antoivat hänelle nimeksi Harald, mutta paikalliset puhuivat vain "Harald Mustamielestä". Sillä jo lapsena hän näki näkyjä, unissaan tappelevia alastomia sotureita, meren alla laulavia kuolleita ja naisia, joilla oli verta silmissä.

Nuorena Harald ei oppinut paljon kirjoista, mutta hän oppi lyömään. Ensimmäinen nyrkkeilyottelu käytiin halkopinon päällä – vastustaja oli 10 vuotta vanhempi. Harald mursi tältä nenän ja ryyppäsi sen päälle litran pontikkaa.


Poikien kylväjä – Harald siittää dynastian

Pertti

Tallinnassa Harald rakastui punkkarityttöön nimeltä Kaari. Kaari lauloi, huusi ja raapi, ja heidän yössä syntyi Pertti. Harald ei jäänyt, mutta lähetti Pertille vuosittain pullon votkaa ja setelillä kirjoitetun viestin:
“Kunnes opit lyömään elämän takaisin, et ole vielä mies.”

Baltic Uncle

Klaipėdan satamassa Harald johti nyrkkeilijöiden salakerhoa ja rakastui paikalliseen kehonrakentajaan – Živilėen, jolla oli suuremmat hauikset kuin monella miehellä. Heidän yhteisöönsä syntyi Baltic Uncle, joka jo lapsena nosteli kivipylväitä ja huusi öisin unissaan vanhoja meriloitsuja.

Psychotic Augustin

Ruotsissa Harald vietti kuusi kuukautta yhdessä ylikierroksilla käyvän performance-taiteilijan kanssa, joka esiintyi käärmeiden kanssa. Kun hän katosi, nainen synnytti pojan, joka sai nimekseen Psychotic Augustin – pojan, joka ei koskaan itkenyt, vain nauroi. Tarinan mukaan Psycho syntyi samalla sekunnilla kun Harald karjui kalliolta merelle loitsun. Viimein poikia oli KOLME.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Manageri, myytti, mentori

      Haraldin viimeinen rooli ennen katoamistaan oli outo mutta legendaarinen:
      Hänestä tuli Visa Ericksonin, Lars “Jotunheimin Jättiläinen” Dolomienin ja Urban Mårtensin manageri. Kolme miestä – kehonrakennuksen, voimanoston ja äärimmäisyyksien airuet – näkivät Haraldissa jotakin, mitä kukaan muu ei ollut ymmärtänyt: todellisen rajattomuuden.

      Visa Ericksonille Harald opetti, miten juoda kahdeksan pulloa olutta ja silti vetää maastaveto-ennätys.

      Lars Dolomienille hän kertoi tarinoita jättiläisistä ja sai tämän uskomaan olevansa itse yksi heistä.

      Urban Mårtensille hän antoi tatuoinnin nyrkillään: oikean käden rystysillä. Siihen jäi pysyvästi sana “RAIVO”.


      Loppu ilman loppua

      Vuonna 1986 Harald katosi viimeisen kerran. Hänen viimeiset sanansa Urbanille olivat:
      “Kun kuulet meren kutsun, älä vastaa. Se haluaa vain sen, minkä minä sille annoin.”

      Mutta hänen legendansa elää pojissaan. Ja niissä, jotka vielä nyrkkeilevät varjoja vastaan, vetävät pontikkaa aamupäivällä ja näkevät yöllä unia mustasilmäisistä naisista ja laivankansilla riehuvista myrskyistä.

    • Anonyymi

      Tämä on taas sen kaliberin tekstiä että nöösipojilla meni yöunet.

      Tolvanen ja Pirinen ovat rakentaneet vuodesta 2002 alkaen sukellusvenettä jolla pääsisivät Pielisen pohjassa lepäävän riimukiven luo. Kivessä on perimätiedon mukaan ohjeet siihen millä Augustinin suku lyödään lopullisesti.

      • Anonyymi

        Jotenkin en usko tuon kaksikon kykenevän kovin vesitiiviiseen ratkaisuun. Tulee mieleen ekana se miljardööriseurue joka yritti mennä katsomaan Titanicia jossain säilykepurkissa joka räjähti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      64
      8799
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      307
      6621
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      99
      5927
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3830
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      29
      3221
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      62
      3129
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      154
      1964
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1776
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1458
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1226
    Aihe