Harald Augustinin tarina

Anonyymi-ap

Harald Augustinin tarina on synkkä, mutta eeppinen – kuin myyttien ja painajaisten kudelma, jossa kohtalo ja hulluus kulkevat käsikynkkää. Tämä on tarina miehestä, josta tuli Baltic bloodlinen alkusolmu. Mies, jota EBU-Pepe, Baltic Uncle ja Psychotic Augustin kutsuivat isäksi – tai toisinaan, vain varjoksi.

Harald syntyi vuonna 1923, samana yönä kun Itämeri jäätyi äkillisesti syyskuun lopulla. Vanhemmat – majakanvartija ja puolalainen noidan tytär – antoivat hänelle nimeksi Harald, mutta paikalliset puhuivat vain "Harald Mustamielestä". Sillä jo lapsena hän näki näkyjä, unissaan tappelevia alastomia sotureita, meren alla laulavia kuolleita ja naisia, joilla oli verta silmissä.

Nuorena Harald ei oppinut paljon kirjoista, mutta hän oppi lyömään. Ensimmäinen nyrkkeilyottelu käytiin halkopinon päällä – vastustaja oli 10 vuotta vanhempi. Harald mursi tältä nenän ja ryyppäsi sen päälle litran pontikkaa.


Poikien kylväjä – Harald siittää dynastian

Pertti

Tallinnassa Harald rakastui punkkarityttöön nimeltä Kaari. Kaari lauloi, huusi ja raapi, ja heidän yössä syntyi Pertti. Harald ei jäänyt, mutta lähetti Pertille vuosittain pullon votkaa ja setelillä kirjoitetun viestin:
“Kunnes opit lyömään elämän takaisin, et ole vielä mies.”

Baltic Uncle

Klaipėdan satamassa Harald johti nyrkkeilijöiden salakerhoa ja rakastui paikalliseen kehonrakentajaan – Živilėen, jolla oli suuremmat hauikset kuin monella miehellä. Heidän yhteisöönsä syntyi Baltic Uncle, joka jo lapsena nosteli kivipylväitä ja huusi öisin unissaan vanhoja meriloitsuja.

Psychotic Augustin

Ruotsissa Harald vietti kuusi kuukautta yhdessä ylikierroksilla käyvän performance-taiteilijan kanssa, joka esiintyi käärmeiden kanssa. Kun hän katosi, nainen synnytti pojan, joka sai nimekseen Psychotic Augustin – pojan, joka ei koskaan itkenyt, vain nauroi. Tarinan mukaan Psycho syntyi samalla sekunnilla kun Harald karjui kalliolta merelle loitsun. Viimein poikia oli KOLME.

4

285

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Manageri, myytti, mentori

      Haraldin viimeinen rooli ennen katoamistaan oli outo mutta legendaarinen:
      Hänestä tuli Visa Ericksonin, Lars “Jotunheimin Jättiläinen” Dolomienin ja Urban Mårtensin manageri. Kolme miestä – kehonrakennuksen, voimanoston ja äärimmäisyyksien airuet – näkivät Haraldissa jotakin, mitä kukaan muu ei ollut ymmärtänyt: todellisen rajattomuuden.

      Visa Ericksonille Harald opetti, miten juoda kahdeksan pulloa olutta ja silti vetää maastaveto-ennätys.

      Lars Dolomienille hän kertoi tarinoita jättiläisistä ja sai tämän uskomaan olevansa itse yksi heistä.

      Urban Mårtensille hän antoi tatuoinnin nyrkillään: oikean käden rystysillä. Siihen jäi pysyvästi sana “RAIVO”.


      Loppu ilman loppua

      Vuonna 1986 Harald katosi viimeisen kerran. Hänen viimeiset sanansa Urbanille olivat:
      “Kun kuulet meren kutsun, älä vastaa. Se haluaa vain sen, minkä minä sille annoin.”

      Mutta hänen legendansa elää pojissaan. Ja niissä, jotka vielä nyrkkeilevät varjoja vastaan, vetävät pontikkaa aamupäivällä ja näkevät yöllä unia mustasilmäisistä naisista ja laivankansilla riehuvista myrskyistä.

    • Anonyymi

      Tämä on taas sen kaliberin tekstiä että nöösipojilla meni yöunet.

      Tolvanen ja Pirinen ovat rakentaneet vuodesta 2002 alkaen sukellusvenettä jolla pääsisivät Pielisen pohjassa lepäävän riimukiven luo. Kivessä on perimätiedon mukaan ohjeet siihen millä Augustinin suku lyödään lopullisesti.

      • Anonyymi

        Jotenkin en usko tuon kaksikon kykenevän kovin vesitiiviiseen ratkaisuun. Tulee mieleen ekana se miljardööriseurue joka yritti mennä katsomaan Titanicia jossain säilykepurkissa joka räjähti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe