Ketju yli kahdeksankymppisille ,
ei tarvitse näytellä kirjailijaa ,
ei virheetöntä kirjoittajaa,
riittää tavallinen ihminen joukossamme,
täydellistä ihmistä ei ole olemassakaan,
-- puhekaverin puute, kaikki kuolleet, suru on vielä sydämmessä,
tänään pilvinen päivä,
ja iltapäivä,
on hieman nälkä
ajattelin laittaa omatekosen hampurilaisen,
en yleensä harrasta omatekosia hampurilaisia
nyt ajattelin laittaa, ei jaksa lähteä kaupungille,
onko hyviä koti-ohjeita omatekoiselle hampurilaiselle,
kiitos jos sieltä neuvoja löytyy,
jääkaapista löytyy lauantimakkaraa, sämpylöitä
ketzuppia kurkkua kurkkusalaattia sinappia , juusosiivuja,
voisin paistaa kananmunan lisäksi,
pitäskö olla jotain muuta vielä,
niin no salaattikastiketta,
sitä ei taira löytyä nyt,
-- no mutta mukavaa päivän jatkoa kaikille palstalaisille,
kirjoitelaan mukavia !
OMAT JUTUT !
20
136
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Hyvää kesää sinullekkin ja kiitos aloituksesta. Sain sinulta idean tehdä hodari. Minulla on sämpylöitä, nakkeja, suolakurkkua ja juustoa sinne väliin laitettavaksi. Sinappiahan ne nakit kaipaa jajos vielä salaatin lehtiä.
- AnonyymiUUSI
Nyt kauppalistaan lisään heti vihreää salaatia,
onki nohtunu jo pitempään sen ostaminen,
nykyisin olen aikapaljon syöny turekurkkua,
joksus koko kurkun kerralla,
se kummasti vie nälän tunteen pois,
ja musuun tulee hyvä olo pitkäksi aikaa,
onkohan siinä jotain ravintoa tai hivenainetta josta mun kehossa on puute, kun sen syöminen maistuu niin hyvältä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Nyt kauppalistaan lisään heti vihreää salaatia,
onki nohtunu jo pitempään sen ostaminen,
nykyisin olen aikapaljon syöny turekurkkua,
joksus koko kurkun kerralla,
se kummasti vie nälän tunteen pois,
ja musuun tulee hyvä olo pitkäksi aikaa,
onkohan siinä jotain ravintoa tai hivenainetta josta mun kehossa on puute, kun sen syöminen maistuu niin hyvältä.Kyllä kurkussa on vitamiineja ja vie janoakin. Samantapainen on vesumeloni, mutta makeampi. Ovat vaan turhan isoja, kaikki yli kilon. Mutta jääkaapissa säilyy viikon.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä kurkussa on vitamiineja ja vie janoakin. Samantapainen on vesumeloni, mutta makeampi. Ovat vaan turhan isoja, kaikki yli kilon. Mutta jääkaapissa säilyy viikon.
Pilko se pieneksi isolla veitellä!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Pilko se pieneksi isolla veitellä!
kurkku on mielestäni se herkullisempi vihannes
mutta
kyllä vesimeloniki varsinki jälkiruokana on todella maukas maistuva,
huomattavasti kevyempää ruokaa kuin lihat ja läskit,
varsinki nyt vanhuksena voi paremmin kun syö kevyempää ravintoa.
- AnonyymiUUSI
Minun "hampurilaiseni" on vaatimaton mutta terveellinen. kaksi ruisleipäviipaletta ja paksu juustoviipale väliin, sitten mikroon. Ja kylmän maidon kanssa. Nautin suunnattomasti maissitähkien jyrsimisestä joten sellainen perään.
- AnonyymiUUSI
minäki usein iltapalaksi syön just noi ruisleipäsiivun ja juustoa joskus kurkkuviipaleita lisukkeena,
myös rieska juustoviipaleen kera on nykyisin myös tosi herkku mun suussa,
varsinki iltapalana .
- AnonyymiUUSI
Nyt on jo mustikoita, sinisiä, vähän kovia mutta maistuu jo mustikalle. Reilun viikon päästä sato on poimittavissa jos jaksaa.
- AnonyymiUUSI
jooo ja mansikoita, niitä olen syöny joka päivä
- AnonyymiUUSI
Kohta on myös HILLAT soilla kypsiä,
nyt en mene hilla- reissuille,
en jaksa,
muinoin puolisoni kanssa koluttiin varmaan kaikki suomen erämäät
kun hillojen peräässä retkeiltiin,
se oli ihanaa aikaa,
oltiin terveitä ja erämaitten lumo oli sydäntä hivelevää ihanaa,
luontoäidin sylissä nähdä ja kuulla luonnon ääniä
joskus jopa reissut oli jännittäviä metsän suurempien eläinten maisemissa.
- AnonyymiUUSI
Mulla murhe on, puhekaverit kaikki täreät kuolleet,
tuntuu tosi omituiselta elää yksin koko maailman kaideudessa, nyyyh,
minne muuttais
missä olisi turvallista
missä olisi samanlaisia ihmisiä ,
tuntis olevansa vielä elossa,
omiensa ympäröimän,
onko missää ?
EI missää, - AnonyymiUUSI
taas uutisissa, Taperella keskustassa puukotettu useita ,
turvattomuus keskstoissa on lisääntyny,
pakko olla jo silmät selässäki,- AnonyymiUUSI
Persut yllyttää väkivaltaan.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Persut yllyttää väkivaltaan.
ÄLÄ VALEHTELE !
Perussuomaliset ON ainoa puole joka välittää SUOMEN TURVALLISUUDESTA ja Suomalaisten oman kansan tulvallisuudesta tulevaisdesta ja talouden tasapainottamisesta,
tiesitkö, sinä 12:35:48
valheella on lyhyet jäljet ,
oletko maahan muuttaja suomalaisuden vihollinen,
vai muuten vain
koko ikäsi laiskuuttasi sossunluukulla roikkuja ,
vastaa rehellisesti, JOS KEHTAAT
valehdella sinä kyllä osaat ja kehtaat
mutta
totuutta et kehtaa tunnusta
ja se käy sinulle taivaan porteilla vielä todella kipeesti,
mieti
katsoppa kerranki totuuta silmiin,
ja lopeta valehtelut ja panettelupuheesi,
häpeä.
- AnonyymiUUSI
Nyt syömään iltapalaa ,
aattelin syödä rieskaa
juusto viipaleita ja tuorekurkkua.- AnonyymiUUSI
Teitkö itse rieskan?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Teitkö itse rieskan?
En leivo itse
ostin kaupasta,
oli tosi ihana iltapala,
jostain syystä rieska nykyisin maistuu tosi hyvältä suussa,
oliskohan siinä jotain tarpeellista hivenainetta jota keho nykyisin kaipaa,
- AnonyymiUUSI
Ihana kun porukka on elossa
ja ottaa kontaktia juttuihin ,
huomaa vanhaki
ettei vielä ole ihan yksin maailman kaikeudessa,
täällä on näköjään muitaki ajatksineen,
suuri kiitos että olette olemassa ,
ilon kyynel nousi silmänurkkaan,
kiitos Ihana aloite, mutta kuinka nuo "persut" sotkeutuu taas tähän yli 80+ keskusteluun, niin sitä en ymmärrä?
Nyt ei keskustella politiikasta, ainakaan minun taholtani, joten lienee oma osionsa sillekin toisaalla.
Minulla on kanssa tämä ruokapuoli jotenkin hukassa, koska asun yksin, niin ei kovin suurta valikoimaa mahdu kerralla jääkaapin ja pakastin lokero on pieni.
Aikaisemmin "heräsin" Lohesta, jota oli usein (erään keskustelijan listalla) ja sitten varasin aina Lohta pakkaseen.
Sitten alkoi tympimään kaikki kala ja liha, joten aloin syömää puuroja ja kanamuna/munakkaita, mutta sekin kesti aikansa, joten minun mieli muuttuu viikottain, eikä se ole valehtelua!
Mutta nyt on "mummo" ymmällä tulevasta , siis laskuista.
Ensiksi kiinteistövero on noussut 800-€/sta yli kahteen tuhanteen ja öljy yhtiö ei toimita polttoainetta, koska he "tarkistavat" maailman tilannetta?
Ja lisäksi nämä omat "mokani", koska muutin rivitalossa "!muutaman pykälän hautausmaalle" ja lapseni hoiti homman, toki maksua vastaan.
Vaan sitten muutti "taivaisiin" naapurini lasten houkutuksella minähän "tarvitsin" hienot nojatuoli ja pöydän, ja lapseni tilasi heti muuttoauton, että nyt et haali mitään. Tosihan se on.
Mutta nyt on lomat ja mikään ei toimi! Miksi ne ei palkkaa joitain poikia viemään roskia kaatopaikalle, vaikka kyllä minua harmittaa nämä ihanat tuolit, joista olisi ollut kiitollinen moni perhe minunkin nuoruudessa.- AnonyymiUUSI
Niin, meille vanhuksille tulee kaikenlaisia uusia hankaluksia,
muisti pettää, avuttomuus,
voimat katoaa,
ruokahalu katoaa,
mieti siinä sitten kuinka selviää elämässä yksin eteenpäin
kun aina on ollu omatoiminen ja jaksanu itse kaiken,
muaki jo huolettaa tämä loppuelämän vaikeudet, kun en ole vielä osannu edes hankkia muiten apua .
nyt jopa syöpä diaknoosi yllätti,
en taira huolia hoitoja, vien syöpäni hautaan,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1783442Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552137- 422018
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4131129Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171029- 52936