Hieman Kian historiaa

Anonyymi-ap

Vuonna 1997 Aasian talouskriisi ajoi Kian konkurssiin.

Hyundai osti 51 % Kian osakkeista vuonna 1998, ohittaen Ford Motor Companyn tarjouksen.

Nykyisin Hyundai omistaa noin 33 % Kian osakkeista, ja molemmat kuuluvat Hyundai Motor Groupiin1.

Ne jakavat samoja alustoja, moottoreita ja teknologioita, mutta toimivat itsenäisinä brändeinä.
Pohjoismaissa Kiaa myydään enemmän Suomessa mutta muissa pohjoismaissa Hyundaita enemmän.

7

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kia tuli Suomeen vissiin joskus 2004/05?
      Rio taisi olla alkuun farmarikorinen, noin alemman keskiluokan auto.

      Joskus aiemmin visiin ollut Mazdan kanssa yhteistyömalleja, kuten meillä tunnettu ensimmäinen Mazda 121 on ollut Kia Pride nimellä jossain päin maailmaa ja sama auto oli Ford Festivankin nimellä ainakin jenkeissä.

      • Anonyymi

        En muista mutta Mazdakin taisi omistaa Kiasta osan jossain vaiheessa, jolloin tuossa mallissa Kia vaihto omat logot 121:seen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En muista mutta Mazdakin taisi omistaa Kiasta osan jossain vaiheessa, jolloin tuossa mallissa Kia vaihto omat logot 121:seen.

        Ihan mielenkiintoista kun aiemmin oli Mazdoja omistuksessa ja nyt on vm. -16 Kia Rio. Tosin näiden välillä on ollut pari muutakin japsimerkkiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan mielenkiintoista kun aiemmin oli Mazdoja omistuksessa ja nyt on vm. -16 Kia Rio. Tosin näiden välillä on ollut pari muutakin japsimerkkiä.

        Osta ton Kian jälkeen taas Mazda, koska nykyään varmaan paras automerkki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osta ton Kian jälkeen taas Mazda, koska nykyään varmaan paras automerkki.

        Itseasiassa Toyota kiinnostelisi omistaa joskus, sitä ei ole vielä ollut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itseasiassa Toyota kiinnostelisi omistaa joskus, sitä ei ole vielä ollut.

        Suomessa on liian paljon Toyotoita
        Kyllästyttää.


    • Anonyymi

      Jotain outo tuossa Huyndai - Kia kuviossa on. Firmat omistavat ristiin rastiin toisiaan, mutta kupikaan ei toisestaan edes 30%. Malliston luulisi olevan edes vähän itsenäisempi, mutta ilmeisesti korealaiset ovat sulassa sovussa päättäneet, että Huyndai vie ja Kia vikisee.

      No ehkä siellä omistusjärjestelyissä on jotain äänivaltaisempia osakkeita ja enemmistö osakkeista onkin vähemmistö äänivallasta. Muuten on vaikea kuvitella riidattoman yhteiselon jatkuvan kovin pitkään, jos se perustuu vain synergiaetuihin. Ne edut laitetaan romukoppaan heti kun jompi kumpi osapuoli tuntee hyötyvänsä niistä vähemmän kuin toinen osapuoli. Näinhän se kävi Renaultin ja Nissanin välillä. Rellu oli merkittävä vähemmistöomistaja Nissanissa, mutta nyt Nissan on liittoutumassa ihan muiden kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      359
      3925
    2. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      25
      2557
    3. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      2050
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      501
      1716
    5. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1685
    6. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      51
      1644
    7. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      301
      1586
    8. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1364
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      63
      1166
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      21
      1144
    Aihe