Hyvä syy äänestää Hallituspuolueita! mm PS

Anonyymi-ap

Hyvä syy äänestää Hallituspuolueita!
Anonyymi-ap
2025-07-04 12:07:36

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011345661.html

Ikäryhmälle korvataan yleisimmin määrätyt tutkimukset, kuten esimerkiksi verikokeet, virtsatutkimukset, EKG ja keuhkokuva. Kela vahvistaa luettelon korvattavista tutkimuksista erikseen. Yleislääkärin määräämistä kokeiluun kuuluvista laboratoriotutkimuksista ja -näytteenotosta korvataan puolet Kelan vahvistamasta enimmäishinnasta.

Kokeiluun sisältyy hintakatto, jolla määritetään, kuinka paljon vastaanottokäynnit ja tutkimukset voivat enintään maksaa. Hintakaton tarkoituksena on estää hintojen nousu ja varmistaa, että asiakkaan maksettavaksi jäävät kustannukset ovat kohtuulliset.

11

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä syy olla äänestämättä hallituspuolueita.Terveysjättien lakeijat tietysti ohjaavat miljardeja heitä voiteleville tahoille.Nuokin miljardit toisivat todellista hyötyä ohjattuna julkiseen terveydenhuoltoon.

      • Anonyymi

        ihan sama asia kun lääkäri määrää tappavia dementialääkkeitä----


    • Anonyymi

      Niin tämä hallitus rapautti jälleen Suomalaista yhteiskuntaa, meidän maa myydään hiljalleen sijoittajille, jäljelle jää vain velvollisuudet ja kalliit yksityiset palvelut.

      • Anonyymi

        Tämän hirviöhallituksen päämäärä lienee tuhota mahdollisimman paljon ja tehdä tästä jonkinsortin kehitysmaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämän hirviöhallituksen päämäärä lienee tuhota mahdollisimman paljon ja tehdä tästä jonkinsortin kehitysmaa.

        Näyttävät rakentavan rikkaiden temmellyskenttää, jossa voidaan rahastaa kansaa kaikella mahdollisella, yhteiskunnan omistus siirtyy pala kerrallaan yksityiseen omistukseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näyttävät rakentavan rikkaiden temmellyskenttää, jossa voidaan rahastaa kansaa kaikella mahdollisella, yhteiskunnan omistus siirtyy pala kerrallaan yksityiseen omistukseen.

        Perskokkareet lahjoitti kokoomuslaisten johtamille yksityisille terveysjäteille 600 miljoonaa euroa tuosta vaan.


    • Anonyymi

      Kokoomuslaisten omistamat pikavippi ja perintäyhtiöt lihovat.Taitavat olla terveysjättien ohella niitä harvoja joilla menee hyvin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei nyt suotta solvata kok/pers väkeä.He ovat reaalipoliitikkoja.Vahvempia ja rikkaampia palvellaan ja nuoleskellaan ja vastapainoksi heikompia ja köyhempiä kohtaan ollaan k-päitä.

    • Anonyymi

      ooop

    • Anonyymi

      Oikeistohallituksen kasvupolitiikan seurauksena kasvussa ovat mm.

      Työttömyys

      Konkurssit

      Valtion velka

      Häätöjen määrät

      Leipäjonot

      Hoitojonot

      Luontokato

      Terveysjättien tuet

      Toimeentulotuet

      Lapsiperheköyhyys

      Varallisuuserot

      Laskusuunnassa: Talouskasvu ja hallituksen suosio

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2485
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1634
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      141
      1286
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      293
      1086
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      314
      1036
    6. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      1012
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      22
      975
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      926
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      814
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      783
    Aihe