Lervo, Kassu ja Jompero olivat päättäneet mennä kekkuleihin Putte Possun nimipäiville. Kassu, joka oli tunnettu möhisemisestään ja möyrästämisestään, päätti kaivella ulosoton viraston edestä kaivinkoneella. Hän yritti kaivaa ulos kaikki ongelmansa, mutta viraston työntekijät vain paukuttelivat porilaisten marssia päälle, yrittäen pysäyttää Kassun riehunnan.
Kassu ei kuitenkaan välittänyt ja pyyhki takapuolensa vekseleillä, jotka olivat hänen mielestään parempia kuin paperit. Samalla Lervo-Pöpi oli krapulapaskalla, mutta silti teki kaivurilla töitä niin ahkerasti, että maa tärisi. "Niin kaikki takaaajat kiristävät jo vöitä!", hän huusi, ja samalla paska haisi niin kamalalta, että kaikki ympärillä olivat punaisina ja haukkoivat henkeään.
Lervo Putte Possun nimipäivillä
6
197
Vastaukset
- Anonyymi
TOSI PALIO PUTEN JA LERVON AJU PUUHIA TUA
https://ylilauta.org/satunnainen/287j84#post-283645295 - Anonyymi
PUTTE POSSUN NIMIPÄIVÄT OLI TARKOITETTU LAPSILLE – MUTTA LERVO, KASSU JA JOMPERO TULIVAT SILTI. KUKAAN EI KUTSUNUT, MUTTA LERVO KUVITTELI KUULLEEN RADIOSTA, ETTÄ TARJOLLA OLIS MAKKARAPANNUA JA ILMAISTA MEHUA.
LERVO TULI ENSIMMÄISENÄ. SISU-PERÄ VINOON LASTENPUISTON LAITAAN, AJOVAKO AUKI JA PASKAA KOIVESSA. HUUS JO KAUKAA:
"MISSÄ TÄÄ POSSU ON JA ONKO SILLÄ NIMIPÄIVÄPASTEIJOITA!?"
KASSU SAAPUI SEURAAVAKSI POLKUPYÖRÄLLÄ JOKA EI OLLU SEN. SE ITKI JA NAUROI SAMALLA, KOSKA OLI JUONU MUNKKIKAHVIT JONKUN VAUVAN MUKISTA.- Anonyymi
JOMPERO KANTOI 3L TAPIOVIINAPÖNTTÖÄ JA YRITTI ANTAA SILLE NIMIÄISPULLOTUKSEN. MUTTA KAATUI PÖYTÄKATTAUKSEEN JA ALKOI SYÖMÄÄN STRÖMSÖ-HATTUA JOKA KUULUI JUONTAJALLE.
KOKO LASTENTAPAHTUMA LOPETETTIIN 9 MINUUTISSA. PAKETTIAUTON KAIUTTIMISTA JULISTETTIIN: "TAPAHTUMA SIIRRETÄÄN NETTIIN – LERVO ON PAIKALLA."
LOPUKSI KUN POLIISI TULI, LERVO OLI VUORANNUT PUTTE POSSUN TRAMPOLIININ MAKKARALLA JA HUUSI: "MINÄ OLEN NIMIPÄIVÄN SANKARI NYT!!" KASSU JATKOI JUOMISTA. JOMPERO PASKANSI PALLOMEREN.
TAPAHTUMAA EI ENÄÄ JÄRJESTETÄ.
- Anonyymi
LERVO AJOI KOLONNASSA YKSIN YKSILLÄ PERSEIN PERSEET OLALLA RAHTIA VAILLA PÄÄMÄÄRÄÄ. AUTONA OLI SISU T112, CUMMINSSIN LAATIKOLLA. KALJALAATIKKO LERVOLLA OLI AINA KÄDEN ULOTTUVILLA ETTEI SUU PÄÄSE KUIVAAN.
- Anonyymi
Lervo puolestaan hyppeli ja kyseli seolta kottia, mutta päätti lopulta paskantaa lattialle, koska turhapuromainen virne lärvillään oli niin huolestuttava näky. Hän huusi vielä lisää hoosiannaa, vaikka ympärillä oli vain hiljaista ja hylättyä.
Protestilista soi taustalla kuin soundtrackin taustamusiikki, lauloi kwai joen siltaa ja muistutti siitä, että tämä oli kuin suoraan sadusta – mutta ei ihan. Kassu, Lervo ja Jompero jatkoivat huutamistaan, ja lopulta he päättivät mennä kekkuleihin Putte Possun nimipäiville messuamaan, vaikka todellisuus oli aivan muuta. - Anonyymi
https://ylilauta.org/satunnainen/287j84#post-282996485
Tuolta löytyy mukavaa asiaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23214902
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212267Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?391885- 1761373
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes981281- 281179
- 122938
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81754Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80718