Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan, yksi hukkui ja yksi yhä kateissa. Voe, voe.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/138db775-7299-409b-9665-2f7179eb30b8
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
33
1153
Vastaukset
- Anonyymi
Veneen omistajan syy,jos veneeseen otettu liikaa väkeä mitä sallii.
- Anonyymi
Missä liivit
- AnonyymiUUSI
Naisilla oli rintaliivit! ☝
- Anonyymi
Ei kai pirkkis:(
- Anonyymi
Onnettomuuden vakavuus vaikuttaa siltä, että pelastusliivit on vieras asia. Eihän meille pikku piipahduksella vesillä mitään tapahdu, nyt pitää viimeistään ottaa opiksi, kun lähtee vesille.
- AnonyymiUUSI
Savolaisille pelastusliivit on vieras käsite jokohan informaatio alkaa mennä kualiin.
- Anonyymi
Oliko veneporukat matkalla Ruotinsaareen?
Ihan vaan soutuveneellä matkassa oli vai oliko perässä moottori?- AnonyymiUUSI
En tiedä. Ovatko he paikkakuntalaisia. Tutussa maisemassa liikkeellä?
- AnonyymiUUSI
Aamuviideltä aamukalaan. Tai kossuillan jatkeeks mökille, rai rai ...
- AnonyymiUUSI
"Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä. Kaikki olivat alkoholin vaikutuksen alaisia, eikä kellään ollut pelastusliivejä."
On taas aika jakaa Darwin palkintoja... 🏆- AnonyymiUUSI
🥇🥈🥉🏅🎖
- AnonyymiUUSI
Siinä nähdään että juopot hukkuu ,selvä tapaus .
- AnonyymiUUSI
Nurmeksesta lienee syntynyt hyvä kuva pitkin Suomea kun otsikoissa hyvin usein joko ampumaharjoitukset pihoilla, rapajuoppo reissaa pitkin maailman, miljoonatappiot kuntalaisille tai humalaisia/hulluja kuolee milloin milläkin tavalla. Nurmesta onkin usein kutsuttu Suomen mielisairaalakaupungiksi.
- AnonyymiUUSI
Lieksa on ykköspaikalla sillä erotuksella, että Lieksassa kunnanvaltuutetut ja metsästäjät mokailleet lööppeihin asti.
- AnonyymiUUSI
Samanlainen kuin naapurikaupunki Lieksa. Kännissä kaikki mutta ei sentään somaleita
- AnonyymiUUSI
Käyppä lukasemassa 24Imatra palstaa ja mieti uudestaan.
- AnonyymiUUSI
On ollut aikamoisia pölvästejä.
- AnonyymiUUSI
Kännissä tuntuu,että on voimissaan,mutta todellisuudessa jaksaa hädintuskin uida puolet siintä matkasta,minkä ui selvinpäin. On kokeiltu.
- AnonyymiUUSI
> Vene hörpppi vettä matkalla saaren.
Tainnu ”kapteeni” hörppiä ittekkin, eikä kurkusta menny alas pelkkää vettä - AnonyymiUUSI
Kossua !
- AnonyymiUUSI
Kossua aaaaaa.,....
- AnonyymiUUSI
Kuka oli kapteeni?
- AnonyymiUUSI
Reinikainen..
- AnonyymiUUSI
Meni se se nurin perk...
- AnonyymiUUSI
Vain päälle puetuista liiveistä on apua. Ei niitä enää siinävaiheessa kun vene kaatuu kukaan pysty päällensä pukemaan.
- AnonyymiUUSI
Tuossa on porukan ollessa vielä rannalla ollut kaikki katastrofin ainekset.
Veneeseen viisi, varusteet ja viina.
- AnonyymiUUSI
Paatista alkoi selipaatti
- AnonyymiUUSI
velaton valtimo
- AnonyymiUUSI
Vaatteet päällä ilman pelastusliivejä veden varaan joutunut ja vielä kännissä on huono selviytyjä, kun humalaisen tuuri loppuu.
- AnonyymiUUSI
RIP!
- AnonyymiUUSI
Kaupungin johtaja kommentoi: Jatkotoimenpiteitä käydään tänään varmasti läpi vielä tarkemmin kaupungin johtoryhmän kanssa.
Sietääkin käydä koska kaupunki on ajamassa hälytys palveluja siunsoten siivellä alas.
Ehtikö apu paikalle ajoissa?- AnonyymiUUSI
SiunSoten hommaa ja vastuulla on pelastustyö eikä kaupungin.
Eikä tähän tapahtumaan olisi mikään pelastuslaitos kyennyt tämän kummempaan.
- AnonyymiUUSI
Haapasalmi on kapea salmi, jonka leveys on n. 50m - 80m . Sen pituus on vajaat 600m. Melko matalakin vielä, siinä parin metrin syvyinen enimmillään, missään kohtaa salmen matkalla ei löydy edes 3m syvyyttä.
Läheiseen Kalliosaareen etäisyyttä on 250m, Ruotinsaareen 1,2km ja Tenhusensaareen 1,6km. Jos kohteena oli Ruotinsaari, tai Tenhusensaari, niin matkalla on yli 20m syvänne. Kalliosaareen mennessä syvyys enimmillään 2,5m.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948321
- 403982
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021926- 241420
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html361341Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,331153Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121100Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53867Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31842Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29807