Yhteiskunnalle tulisi huomaatavat säästöt, kun ne jätettäisiin hoitamatta.
Huumekokeilut ja sen seuraukset on täysin itse aiheutettuja. Jos kokeilija on niin vähäjärkinen, ettei ymmärrä, kärsiköön seuraukset.
HUS:ssa hoidetaan huumepotilaita yhteiskunnan laskuun
8
227
Vastaukset
- Anonyymi
Hoidetaan terveydenhuollossa esim. urheilun aiheuttamiakin vammoja, ja suurin osa niistäkin taitaa olla itse aiheutettuja.
Myös liikenneonnettomuuksien uhreja hoidetaan. Unohtamatta noita sähköpotkulautojakaan.
Ja paljon muitakin vammoja, joita syntyy liittyen milloin mihinkin.- Anonyymi
Oletko itse viihdekäyttäjä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko itse viihdekäyttäjä?
En käytä huumeita.
Nuorena polttelin jonkin aikaa kannabista, mutta siitäkin on jo kymmeniä vuosia kun lopetin senkin.
- Anonyymi
Jotkut käyvät alkoholin tai huumeiden vieroitushoidossa monta kertaa vuodessa ilmaiseksi. Kyllä siinäkin pitäisi olla raja, että vain ensimmäinen kerta on ilmainen ja sitten peritään maksu kuten muustakin hoidosta.
- Anonyymi
Toisaalta, kun ajattelee, mikä säästö se on, jos saadaan riippuvainen toipumaan ongelmastaan sillä vieroitushoidolla, vaikka se aikaa ja rahaa viekin. Jos hänen ei tarvitse enää tulevaisuudessa päihteiden takia hakeutua hoitoon tai uusiin vieroituksiin, joihin niihin menisi taas enemmän sitä rahaa.
Ihan miten päin näitä asioita haluaa ajatella, mikä olisi parempi, mikä ei. Mikä tulisi kalliimmaksi, mikä edullisemmaksi, etenkin pitkällä tähtäimellä.
- Anonyymi
Kokeilijat kannattaa vielä hoitaa, mutta paatuneille käyttäjät ovat ongelma. Ei taida olla muuta keinoa kuin järkätä niille aineita.
- Anonyymi
On niitä pitkäaikaiskäyttäjiäkin ollut, jotka ovat onnistuneet irtautumaan huumeista.
Tänä päivänäkin aina joku niistä irti onnistuu pääsemään.
Hyvin harvaa kai voisi sanoa ns. menetetyksi tapaukseksi, aina on mahdollisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521171
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.901147Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171030- 17868
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45783Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne112758Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64712- 12697
- 38599
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..70581